جواب آزمایش تیروئید چه می گوید

جواب آزمایش تیروئید چه می گوید

در تاپیک قبلی راجع به آزمایش تیروئید و اینکه چگونه می توانیم جواب آزمایش تیروئید را بخوانیم گفتیم، در ادامه مقاله قبلی دیگر آزمایشات تیروئید مورد بررسی قرار می گیرد، اگر آزمایش دیگری از تیروئید داشتید و نتوانستید در دو مقاله قبلی پاسختان را دریافت کنید جواب آزمایش تیروئید خود را در این مقاله تصویربرداری پزشکی تیراد بیابید.

درمان سرپایی سرطان تیروئید

جواب آزمایش تیروئید

آزمایش RT3 :

از این آزمایش اغلب برای تشخیص سندروم یوتیروئید بیمار استفاده می شود، این سندروم شرایطی است که در آن بیمار با اینکه به نظر می رسد عملکرد غده تیروئید نرمال دارد ولی با کمبود سطح هورمون های T3 و T4 مواجه است، بیماری اغلب در بیماران با شرایط بحرانی، مراقبت های ویژه و یا در حالت قحطی زدگی اتفاق می افتد.

سطح Tg :

بررسی سطح تیروگلوبولین علاوه بر اینکه می تواند در شناسایی عود سرطان کمک کننده باشد، به پیش بینی نتایج درازمدت درمان نیز کمک می کند، بر اساس نتایجی که در تحقیقات به دست آمده است، نتایجی که در نشریه تیروئید منتشر شد تنها ۴ درصد از بیمارانی با سطح تیروگلوبولین زیر ۱ در جواب آزمایش تیروئید پس از ۵ سال عود سرطان را تجربه می کنند.

آزمایشات TPOAb :

آنتی بادی TPO در جواب آزمایش تیروئید همانطور که در مقالات قبل هم آورده شده می تواند مبین بیماری های خودایمنی گریوز و یا هاشیموتو باشد، بیماری هاشیموتو اگر TSH بالا و سطح T4 پائین بوده باشد و بیماری گریوز در شرایطی است که TSH پائین و سطح T4 بالا باشد.

آزمایش TRAb :

آزمایش آنتی بادی TR علاوه بر اینکه به تشخیص بیماری گریوز کمک می کند می تواند برای تشخیص گواتر مولتی ندولار نیز به کار گرفته شود، این آزمایش به طور معمول در سه ماهه آخر بارداری انجام می شود تا بیماری گریوز و یا هایپرتیروئیدی در جنین بررسی شود.

بررسی سطح TgAb  : 

بررسی نتایج این آنتی بادی در جواب آزمایش تیروئید به تشخیص چگونگی روند درمان سرطان تیروئید کمک می کند و نیز در تشخیص بیماری های خودایمنی کمک می کند.

جواب آزمایش تیروئید

آزمایش TBG :

تیروکسین بایندینگ گلوبولین یک پروتئین از گروه پروتئین های گلوبولین است که در کبد ساخته می شود، این پروتئین با بخش مهمی از هورمون تیروئید در خون پیوند می خورد.

بخش عمده ای از هورمونهای تیروئید به صورت متصل به این پروتئین ها و یا پروتئین دیگری به نام پره آلبومین متصل شونده به تیروکسین هستند و این هورمون ها مسئول کنترل وظایف هورمونها نبوده و تنها هورمونهایی در این بین مسئول هستند که به صورت آزاد در خون جا به جا می شوند، بنابراین افزایش سطح این پروتئین در مواردی از جمله حاملگی موجب افزایش سطح هورمون تیروئید می شود ولیکن به طور عملی باید گفت چون میزان هورمون آزاد تغییری نکرده پرکاری تیروئید نداریم.

مقدار T3RU :

زمانی که مقدار TBG پائین بیاید مقدار این فاکتور افزایش می یابد، در حقیقت از این نوع سنجش برای سنجش میزان TBG استفاده می شود.

آمادگی لازم برای آزمایش تیروئید

بسیاری از شما زمانی که برای آزمایش تیروئید مراجعه می کند می خواهد بداند آیا آمادگی خاصی برای آزمایش لازم است یا خیر، به همین دلیل در این مقاله که به بیان چگونگی جواب آزمایش تیروئید پرداختیم تصمیم گرفتیم تا در خصوص این سوال نیز مواردی را که لازم است مطرح نمائیم.

آیا آزمایش تیروئید باید ناشتا باشیم

گرچه در مورد آزمایش تیروئید ناشتا بودن لازم نیست ولیکن به این دلیل که برخی غذاها و مواد خوراکی (چربی ها و افزایش چربی خون) می تواند بر روی جواب آزمایش تیروئید تاثیر گذار باشد بهتر است حداقل سه ساعت قبل از آزمایش چیزی نخورید و نیز به این دلیل که گرسنگی نیز بر روی پاسخ آزمایش تیروئید تاثیرگذار است حداکثر ۱۶ ساعت قبل باید غذا خورده باشید.

اگر به صورت ناشتا برای آزمایش می روید از ورزش کردن یا استفاده از سیگار و آدامس و غیره خودداری کنید.

برای آزمایش تیروئید ناشتا باشیم؟

مصرف دارو ها و تاثیر آن بر روی جواب آزمایش تیروئید

اگر دارویی مصرف می کنید قبل از انجام آزمایش با پزشکتان مطرح کنید تا در صورتی که لازم است مصرف دارو را قطع نماید ولیکن اگر پزشک در این مورد نیازی به قطع مصرف ندید پس خوردن دارو را به شکل قبل ادامه دهید.

یک نکته مهم

اگر دچار بیماری خاصی هستید و یا قبلا تجربه ای داشته اید که لازم است متصدی آزمایشگاه در جریان آن باشد حتما به مسئول مربوطه اعلام نمائید تا اگر به پیش بینی خاصی نیازی هست انجام شود.

آیا آزمایش تیروئید به تنهایی می تواند بیماری را مطرح کند

جواب آزمایش تیروئید در موارد زیادی به تنهایی کافی نیست و احتمالا پزشک نیاز دارد تا با انجام آزمایشات تکمیلی از جمله تصویربرداری و سونوگرافی و در مواردی بیوپسی و نمونه برداری نسبت به شرایط اشراف کامل داشته باشد.

درباره سونوگرافی های مختلف و چگونگی انجام آن و نیز انجام نمونه برداری تیروئید مقالات زیادی در همین سایت آماده و در اختیار شما قرار گرفته است، می توانید با خواندن این مقالات پاسخ سوالاتتان را دریافت کنید و اگر باز هم سوال دیگری در ذهنتان هست با ما از طریق قسمت بحث و گفتگو مطرح نمائید تا پاسخگو باشیم.

مرکز سونوگرافی و تصویربرداری پزشکی تیراد

مرکز تیراد برای انجام کلیه خدمات تصویربرداری و نیز اقدامات درمانی کم تهاجمی در بیماری های تیروئید فعالیت دارد، انجام عمل آر اف تیروئید و نیز درمان ماکروویو برای توده های خوش خیم و برخی انواع توده های تیروئید برای اولین بار در ایران و با تجربه موفقیت در این عمل ها در خدمت شما هم وطنان گرامی است، چنانچه نیازی به مشاوره آر اف و یا مشاوره در زمینه بیماری تیروئید دارید می توانید با شماره های موسسه تماس بگیرید و یا از طریق نوبت دهی آنلاین نوبت خود را دریافت نمائید.

 

آیا این مطلب مفید بود، امتیاز بدهید

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
اشتراک گذاری
Hamed

عالی، ممنون

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر