جواب آزمایش تیروئید چه می گوید

توسط : دکتر حجت ابراهیمی نیک
26 اسفند 1398

ازمایش تیروئید باید ناشتا باشیم

در تاپیک قبلی راجع به آزمایش تیروئید و اینکه چگونه می توانیم جواب آزمایش تیروئید را بخوانیم گفتیم، در ادامه مقاله قبلی دیگر آزمایشات تیروئید مورد بررسی قرار می گیرد، اگر آزمایش دیگری از تیروئید داشتید و نتوانستید در مقاله قبلی پاسختان را دریافت کنید جواب آزمایش تیروئید خود را در این مقاله تصویربرداری پزشکی تیراد بیابید.

داروی پرکاری تیروئید، اسم قرص پرکاری تیروئید

آمادگی لازم برای آزمایش تیروئید

بسیاری از شما زمانی که برای آزمایش تیروئید مراجعه می کند می خواهد بداند آیا آمادگی خاصی برای آزمایش لازم است یا خیر، به همین دلیل در این مقاله که به بیان چگونگی جواب آزمایش تیروئید پرداختیم تصمیم گرفتیم تا در خصوص این سوال نیز مواردی را که لازم است مطرح نمائیم.

آزمایش تیروئید ناشتا

اولین سوالی که بسیاری از مراجعین برای آزمایش تیروئید مطرح می کنند ناشتا بودن و یا نبودن در موقع آزمایش است به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا نتاجی را که تحقیقات در این زمینه نشان داده در اختیارتان بگذاریم ،  سطح هورمون تحریک کننده tsh در طول روز و احتمالا بر اساس غذای مصرفی متفاوت است، در یک سری تحقیقات انجام شده تاثیر مواد غذایی و زمان مصرف آن بر روی جواب آزمایش بررسی شده و نتایج این تحقیقات در اینجا مطرح شده است.

نتایج تحقیقات :

در یک تحقیق تعدادی افراد که به عنوان کیس های آزمایش تیروئید مطرح شده بودند در نظر گرفته شد، این افراد به سه گروه A، B،C تقسیم شدند

  • گروه A: با سطح TSH نرمال و T4 نرمال
  • گروه B: افراد با کم کاری تیروئید ساب کلینیکال TSH بالا و T4 نرمال
  • گروه C: افراد با کم کاری تیروئید میزان T4 کم و TSH کم

این افراد آزمایش تیروئید ناشتا انجام دادند و  نیز با فاصله دو ساعت بعد از غذا

نتیجه :

مقدار TSH بعد از مصرف غذا در تمامی کیس ها کمتر شده بود ولی مقدار T4 تغییر خاصی نکرده بود، این نتایج باعث طبقه بندی ۱۵ درصد از ۲۰ به عنوان کم کاری تیروئید ساب کلینیکال در بین افرادی که به صورت ناشتا آزمایش داده بودند شد، این نتایج در مواردی که مقادیر TSH اهمیت خاص دارد مثلا در بارداری و یا مقادیر TSH در کم کاری ساب کلینیکال مهم محسوب می شود.

اهمیت موضوع

کاهش سطح TSH در همه گروهها در زمانی که دوساعت بعد از مصرف غذا آزمایش انجام شده بود نسبت به زمانی که فرد ناشتا بود نشان دهنده اهمیت این موضوع در نتایج مورد حساسیت است، جدول زیر نشان دهنده نتایج آزمایشات مد نظر در تحقیقات را نشان می دهد

برای آزمایش تیروئید ناشتا باشیم یا نه

آیا آزمایش تیروئید باید ناشتا باشیم

در نتیجه آنچه نتایج نشان می دهد در مورد آزمایش تیروئید ناشتا بودن لازم نیست ولیکن به این دلیل که برخی غذاها و مواد خوراکی (چربی ها و افزایش چربی خون) می تواند بر روی جواب آزمایش تیروئید تاثیر گذار باشد بهتر است حداقل دو ، سه ساعت قبل از آزمایش چیزی نخورید و نیز به این دلیل که گرسنگی نیز بر روی پاسخ آزمایش تیروئید تاثیرگذار است حداکثر ۱۶ ساعت قبل باید غذا خورده باشید.

اگر به صورت ناشتا برای آزمایش می روید از ورزش کردن یا استفاده از سیگار و آدامس و غیره خودداری کنید.

آزمایش تیروئید ناشتا

مصرف دارو ها و تاثیر آن بر روی جواب آزمایش

اگر دارویی مصرف می کنید قبل از انجام آزمایش با پزشکتان مطرح کنید تا در صورتی که لازم است مصرف دارو را قطع نماید ولیکن اگر پزشک در این مورد نیازی به قطع مصرف ندید پس خوردن دارو را به شکل قبل ادامه دهید.

یک نکته مهم

اگر دچار بیماری خاصی هستید و یا قبلا تجربه ای داشته اید که لازم است متصدی آزمایشگاه در جریان آن باشد حتما به مسئول مربوطه اعلام نمائید تا اگر به پیش بینی خاصی نیازی هست انجام شود.

در ادامه برخی دیگر هورمون هایی را که در آزمایش تیروئید مطرح می شوند آورده ایم (برای دانستن جواب آزمایش تیروئیدتان به مقاله آزمایش تیروئید مراجعه کنید)

برخی دیگر هورمونهای تیروئید

آزمایش RT3 :

از این آزمایش اغلب برای تشخیص سندروم یوتیروئید بیمار استفاده می شود، این سندروم شرایطی است که در آن بیمار با اینکه به نظر می رسد عملکرد غده تیروئید نرمال دارد ولی با کمبود سطح هورمون های T3 و T4 مواجه است، بیماری اغلب در بیماران با شرایط بحرانی، مراقبت های ویژه و یا در حالت قحطی زدگی اتفاق می افتد.

سطح Tg :

بررسی سطح تیروگلوبولین علاوه بر اینکه می تواند در شناسایی عود سرطان  تیروئید کمک کننده باشد، به پیش بینی نتایج درازمدت درمان نیز کمک می کند، بر اساس نتایجی که در تحقیقات به دست آمده است، نتایجی که در نشریه تیروئید منتشر شد تنها ۴ درصد از بیمارانی با سطح تیروگلوبولین زیر ۱ در جواب آزمایش تیروئید پس از ۵ سال عود سرطان را تجربه می کنند.

آزمایش تیروئید ناشتا

آزمایشات TPOAb :

آنتی بادی TPO در جواب آزمایش تیروئید همانطور که در مقالات قبل هم آورده شده می تواند مبین بیماری های خودایمنی گریوز و یا هاشیموتو باشد، بیماری هاشیموتو اگر TSH بالا و سطح T4 پائین بوده باشد و بیماری گریوز در شرایطی است که TSH پائین و سطح T4 بالا باشد.

آزمایش TRAb :

آزمایش آنتی بادی TR علاوه بر اینکه به تشخیص بیماری گریوز کمک می کند می تواند برای تشخیص گواتر مولتی ندولار نیز به کار گرفته شود، این آزمایش به طور معمول در سه ماهه آخر بارداری انجام می شود تا بیماری گریوز و یا هایپرتیروئیدی در جنین بررسی شود.

بررسی سطح TgAb  :

بررسی نتایج این آنتی بادی در جواب آزمایش تیروئید به تشخیص چگونگی روند درمان سرطان تیروئید کمک می کند و نیز در تشخیص بیماری های خودایمنی کمک می کند.

آزمایش TBG :

تیروکسین بایندینگ گلوبولین یک پروتئین از گروه پروتئین های گلوبولین است که در کبد ساخته می شود، این پروتئین با بخش مهمی از هورمون تیروئید در خون پیوند می خورد.

بخش عمده ای از هورمونهای تیروئید به صورت متصل به این پروتئین ها و یا پروتئین دیگری به نام پره آلبومین متصل شونده به تیروکسین هستند و این هورمون ها مسئول کنترل وظایف هورمونها نبوده و تنها هورمونهایی در این بین مسئول هستند که به صورت آزاد در خون جا به جا می شوند، بنابراین افزایش سطح این پروتئین در مواردی از جمله حاملگی موجب افزایش سطح هورمون تیروئید می شود ولیکن به طور عملی باید گفت چون میزان هورمون آزاد تغییری نکرده پرکاری تیروئید نداریم.

مقدار T3RU :

زمانی که مقدار TBG پائین بیاید مقدار این فاکتور افزایش می یابد، در حقیقت از این نوع سنجش برای سنجش میزان TBG استفاده می شود.

آیا آزمایش تیروئید به تنهایی می تواند بیماری را مطرح کند

جواب آزمایش تیروئید در موارد زیادی به تنهایی کافی نیست و احتمالا پزشک نیاز دارد تا با انجام آزمایشات تکمیلی از جمله تصویربرداری و سونوگرافی و در مواردی بیوپسی و fna نسبت به شرایط اشراف کامل داشته باشد.

درباره سونوگرافی های مختلف و چگونگی انجام آن و نیز انجام نمونه برداری تیروئید مقالات زیادی در همین سایت آماده و در اختیار شما قرار گرفته است، می توانید با خواندن این مقالات پاسخ سوالاتتان را دریافت کنید و اگر باز هم سوال دیگری در ذهنتان هست با ما از طریق قسمت بحث و گفتگو مطرح نمائید تا پاسخگو باشیم.

مرکز سونوگرافی و تصویربرداری پزشکی تیراد

مرکز تیراد برای انجام کلیه خدمات تصویربرداری و نیز اقدامات درمانی کم تهاجمی در بیماری های تیروئید فعالیت دارد، انجام عمل آر اف تیروئید و نیز درمان ماکروویو برای توده های خوش خیم و برخی انواع توده های تیروئید برای اولین بار در ایران و با تجربه موفقیت در این عمل ها در خدمت شما هم وطنان گرامی است، چنانچه نیازی به مشاوره آر اف و یا مشاوره در زمینه بیماری تیروئید دارید می توانید با شماره های موسسه تماس بگیرید و یا از طریق نوبت دهی آنلاین نوبت خود را دریافت نمائید.

مطالب پیشنهادی

مهمترین علائم پرکاری تیروئید

چرا تیروئید کم کار می شود

tsh چیست

منابع :

این مقاله چقدر مفید بود؟

به آن امتیاز دهید!

امتیاز متوسط ۱ / ۵. تعداد رای‌ها: ۱

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۱ دیدگاه. ترک جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر