می خواهم نتیجه آزمایش تیروئید را بدانم

توسط : دکتر حجت ابراهیمی نیک
16 اسفند 1397

می خواهم نتیجه آزمایش تیروئید را بدانم

در تاپیک قبل به معرفی برخی هورمونهای تیروئید پرداختیم، در ادامه مقاله قبلی و برای اینکه بدانیم تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید که انجام داده ایم چیست، به معرفی سایر هورمونهای مورد آزمایش می پردازیم و در عین حال این مقاله به کسانی که می خواهند نتیجه آزمایش را بخوانند کمک می کند، این نکته را در نظر بگیرید همانطور که در مقاله قبل آورده شد، نتیجه نهایی آن چیزی است که پزشک شما خواهد گفت و این تاپیک برای آشنایی شما با هورمونها و چگونگی مدیریت بیماری تان آماده شده است، بنابراین مرکز تصویربرداری فوق تخصصی تیراد نیز همانند سایر همکاران اولین و مهمترین توصیه این است که بدون مشورت با پزشکتان هیچ تغییری در روال داروهایتان ایجاد نکنید و همواره با پزشکتان در ارتباط باشید.

درمان گواتر تیروئید

آنچه از نتیجه آزمایش تیروئید باید بدانیم

در تاپیک قبلی در مورد هورمونهای T4، T3 و همچنین هورمون TSH گفته شد، از دیگر هورمونهای مورد بررسی در آزمایش تیروئد هورمون TG یا به اصطلاح هورمون تیروگلوبولین است

تیروگلوبولین (tg)

هورمون تیروگلوبولین از دسته گلیکوپروتئین های تولید شده توسط غده تیروئید است، این هورمون به طور طبیعی و در مقدار کم در افرادی با تیروئید سالم وجود دارد و به عنوان منبعی برای تولید T3 و T4 مطرح می شود، این هورمون در تیروسیت ها بازجذب و به صورت پروتئولایتیکی تجزیه و T3 و T4 را آزاد می کند.

این هورمون به عنوان ملاکی در درمان بیماری سرطانهای تیروئید مشتق از سلولهای فولیکولی مورد بررسی قرار می گیرد، میزان این هورمون در افراد تحت درمان سرطان بایست بسیار پائین و یا غیرقابل تشخیص باشد، افزایش این هورمون نشان می دهد که همچنان سلولهای سرطانی تحت درمان رادیواکتیو  یا عمل جراحی تیروئیدکتومی (برداشتن تیروئید) و یا دیگر درمانهای سرطان تیروئید به فالو و پیگیری نیازمند هستند.

و یا اینکه نشان می دهد آیا سرطان در حال عود بوده و یا به درمان طولانی مدت نیاز دارد.

سطح آنتی بادی در آزمایش تیروئید

برخی مواقع ممکن است غده تیروئید دچار بیماریهای خودایمنی شده باشد، در این نوع بیماریها سیستم ایمنی بدن غده تیروئید را یک غریبه فرض نموده و شروع به حمله به این غده درون ریز بدن نماید، در چنین شرایطی این سلولها شروع به ترشح آنتی بادی می نمایند و وجود این آنتی بادی ها می تواند نشانه ای برای یکی از بیماری های خود ایمنی باشد.

سه نوع آنتی بادی در بیماریهای غده تیروئید (در آزمایش تیروئید ) قابل شناسایی است

آنتی بادی تیروئید پراکسیداز (TPOAb) : این آنتی بادی در ۹۵ درصد بیماران هاشیموتو و در ۷۰ درصد از بیماران گریوز و نیز به مقدار کمتر در بیماران تیروئیدیت پس از زایمان دیده می شود.

آنتی بادی ضد گیرنده TSH : این آنتی بادی در ترکیب با TSH در سطح فولیکولهای تیروئید سبب افزایش T4 و T3 شده که باعث بزرگی تیروئید و پرکاری آن می شود، این آنتی بادی در ۹۰ درصد بیماران گریوز و ۱۰ درصد از بیماران هاشیموتو دیده می شود.

آنتی بادی های تیروگلوبولین (TgAb) : این آنتی بادی در بیماران هاشیموتو تا ۸۰ درصد و بین ۵۰ تا ۷۰ درصد در افراد مبتلا به گریوز دیده می شود، همچنین وجود این آنتی بادی می تواند نشانگر تومور تیروئید و یا سرطان تیروئید نیز باشد.

آزمایش تیروئید

ششمین هورمون مورد بررسی در آزمایش تیروئید

پروتئین های اتصال دهنده تیروئید

آزمایش های میزان پروئتین های موجود در خون که به T3 و T4 متصل می شود به پزشکان کمک کند تا ماهیت یک بیماری تیروئید مشخص شود، سه فاکتور مورد اندازه گیری در این مورد

گلوبولین متصل به تیروئید، شاخص تیروکسین آزاد و جذب رزین T3

چگونه آزمایش تیروئید را بخوانم

به طور کلی هر آزمایشی که انجام می پذیرد در یک محدوده نرمال بین دو عدد حداقل و حداکثر سنجیده می شود و نتایجی که در این محدوده قرار می گیرند به عنوان نتایج عادی و نرمال تلقی می شوند، اعداد قبل از محدوده نشان دهنده کمبود و اعداد پس از آن نشان دهنده زیادتر از حد بودن و به اصطلاح بالا بودن آن می باشد.

تفسیر نتایج آزمایش تیروئید

مقدار TSH:

با توجه به دستورالعمل جدید انجمن تیروئید آمریکا و همچنین انجمن غدد درون ریز آمریکا مقدار TSH به شرح زیر بیان گردیده

 • بین ۴.۷ تا ۱۰ mU/L کم کاری تیروئید ساب کلینیکال مطرح می شود
 • مقدار بیشتر از ۱۰ mU/L کم کاری تیروئید symptomatic))
 • بین ۱.۵ تا ۲ mU / L نشان دهنده اختلال عملکرد تیروئید
 • بین ۰.۱ تا ۰.۵ mU / L  پرکاری تیروئید ساب کلینیکال
 • مقدار کمتر از ۰.۱ mU / L پرکاری تیروئید را بیان می کند

مقادیر T3وT4 در مقایسه با TSH

مقایسه بین هورمون T4 و TSH کمک می کند تا پزشک راحتتر به اختلالات تیروئیدی پی ببرد در این مقایسه

 • مقدار TSH طبیعی و T4 طبیعی عملکرد عادی تیروئید را نشان می دهد
 • مقدار TSH پائین و T4 بالا پرکاری تیروئید عدد TSH بالا و T4 پائین کم کاری تیروئید
 • در حالت TSH پائین و T4 پائین کم کاری تیروئید ثانویه (در اثر بیماری غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس)
 • در باره هورمون T3 اگر TSH پائین و مقدار T3 بالا باشد نشانه های پرکاری تیروئید
 • و  شرایط TSH بالا و T3 پائین نشان کم کاری تیروئید است.

مقادیر و آزمایشات دیگر همانطور که در بالا آورده شد از انواع دیگر آزمایش تیروئید برای بررسی سایر بیماری ها در شرایطی که پزشک نیاز به چنین آزمایشاتی را احساس می کند و یا در صورتی که شرایط خاصی مطرح می شود تا پزشک به دنبال بررسی علت علائم باشد استفاده می شود، این آزمایشات بعضا با هدف غربالگری نیز انجام می شوند.تاپیک بعد را به بررسی این اختلالات و آزماشات مطرح شده اختصاص داده ایم، پس برای ادامه مقاله بعد را مطالعه نمائید.

موسسه تصویربرداری پزشکی تیراد

به عنوان اولین موسسه فوق تخصصی در درمان ندولهای تیروئید می خواهیم تا پاسخ تمامی پرسش های ذهن شما را برایتان داشته باشیم و در این راستا صفحه اینستاگرام موسسه با آی دی [email protected] و نیز قسمت پرسش و پاسخ و نظرات سایت در اختیار شماست تا سوالاتتان را مطرح کنید و پاسخ دریافت کنید.

آیا این مطلب مفید بود، امتیاز بدهید.

این مقاله چقدر مفید بود؟

به آن امتیاز دهید!

امتیاز متوسط ۳.۳ / ۵. تعداد رای‌ها: ۳

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۸ دیدگاه. ترک جدید

 • ناشناس
  1399/08/17 10:21 ب.ظ

  سلام من پنج ماه حامله ام کم کاری تیروئید دارم ۲.۲هستش دکترم گفت هفته ای دوبارشنبه وسه شنبه نصفی بخور ولی من یادم میره بخورم حالامن میترسم چکارکنم

  پاسخ
  • سلام. به طور کل برای بانوان بارداری که کم کاری تیروئید دارن مصرف منظم دارو ها بسیار مهم می باشد به دلیل اینکه روی عملکرد مغز جنین تاثیر می گذارد و حتما باید این موضوع را مد نظر داشته باشید و به طور منظم از داروهاتون استفاده کنید.

   پاسخ
 • سلام جواب آزمایش تیروئید پسرم T4آن۸/۱وTSHآن۱/۴است

  پاسخ
 • T3 ازمایش تیروئید ۱۱۲ بد یا چیه

  پاسخ
 • Parirotivand
  1399/02/12 11:43 ق.ظ

  سلام خسته نباشیدبعدیکسال نصف تیرولوکسین میخوردم دوباره ازمایش دادم ببینم الان چه اندازه بخورم T4(elia)6.6_T0.9(TSH11.6_T3(elia

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   این مورد بسته به شرایط فعلی شما هست و بدون نظر همکاران غدد نمی توان پاسخ داد، لطفا با همکاران غدد مشورت کنید

   پاسخ
 • سلام Tsh4.44نشانه چیست

  پاسخ
 • selena 1395
  1398/09/26 5:15 ب.ظ

  ۲.۰۸جواب آزمایش تیروییدمن استTSH

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر