بررسی تاثیر تیروئید بر روی قلب و مشکلات قلبی

بررسی تاثیر تیروئید بر روی قلب و مشکلات قلبی

غده تیروئید یک پایگاه قدرتمند کوچک در بدن شماست، این پایگاه کنترل بسیاری از قسمتهای بدن را در دست می گیرد و در حقیقت این غده کنترل چگونگی مصرف انرژی در کل بدن را بر عهده دارد از جمله اعضای مورد تاثیر قلب است، تاثیر تیروئید بر بیماری های قلبی و مشکلات قلبی ( تاثیر تیروئید بر روی قلب) موضوعی است که تصویربرداری پزشکی تیراد در این مقاله مورد بررسی قرار داده است، اگر سوالی در این زمینه دارید این مقاله را مطالعه کنید.

درمان گواتر تیروئید

تاثیر تیروئید بر روی قلب چیست

تیروئید با تولید هورمونهای t3 و t4 به سلولهای بدن شما می گوید که سریعتر کارکنند و یا با سرعت کمتری کار کنند، به همین دلیل است که افرایش کارکرد غده تیروئید باعث ایجاد یک سری علائم از جمله علائم بیماریهای قلبی می شود.

شرایط تیروئید و بیماریهای قلب

تاثیر کم کاری تیروئید بر روی قلب

اگر غده تیروئید مقدار کمی هورمون تولید کند به آن تیروئید ضعیف و یا به اصطلاح پزشکی کم کاری تیروئید گفته می شود، این شرایط می تواند باعث کاهش ضربان قلب، افزایش میزان کلسترل، جمع شدن مایع در اطراف قلب و نهایتا نارسایی قلب شود.

در مورد تاثیر تیروئید بر روی قلب در حالت کم کاری باید گفت، کم کاری تیروئید ساب کلینیکال ممکن است برخی تغییرات را در میزان چربی خون ایجاد کند که این افزایش چربی می تواند باعث جمع شدن پلاک های چربی در رگها و افزایش خطر تنگی عروق شود.

تاثیر تیروئید بر روی قلب

تنگی نفس

تنگی نفس یکی دیگر از مشکلاتی است که احتمالا در پی کم کاری تیروئید فرد را مبتلا می کند، این تنگی نفس ممکن است مرتبط با ضعف عضلات اسکلتی و در موارد پیشرفته تر بر اثر نارسایی قلبی باشد.

ضربان قلب آهسته

هورمون تیروئید با کنترل ضربان قلب در شرایط عادی عملکرد بدن و دستگاههای دیگر را نیز کنترل می کند، کم شدن هورمون تیروئید باعث کاهش ضربان قلب و یا به اصطلاح برادی کاردی شود.

تاثیر پرکاری تیروئید بر روی قلب

زمانی که غده تیروئید بیش از حد معمول کار کند و هورمون تولید کند به آن تیروئید فعال و یا به اصطلاح پزشکی پرکاری تیروئید گفته می شود، افزایش هورمون تیروئید باعث افزایش ضربان قلب می شود حالتی که به آن تپش قلب و یا ضربان نامنظم قلب و به اصطلاح فیبریلاسیون دهلیزی گفته می شود، این حالت یکی از معمولترین و جزء عوارض خطرناک پرکاری تیروئید است، تاثیر تیروئید بر روی قلب در حالت پرکاری به همین محدود نمی شود.

در بیماری فیبریلاسیون دهلیزی ضربان نامنظم قلب باعث می شود تحریکات الکتریکی مسیر منظمی را طی نکنند، گرچه این بیماری به خودی خود علامتی ایجاد نمی کند ولیکن با وجود مشکلاتی که به عنوان عوارض ثانوی از جمله احتمال سکته مغزی، نارسایی احتقانی قلب و خستگی مزمن یک علامت و عارضه خطرناک از تیروئید است.

در فیبریلاسیون دهلیزی به اختصار afib خونی که در دهلیز وجود دارد به طور منظم به بطن پمپاژ نمی شود، زیرا به جای پمپاژ مدام دریچه ها در حال باز و بسته شدن هستند و همین احتمال ایجاد لخته را در قسمتهایی که خون در آن قسمت ها به شکل آهسته در جریان است ایجاد می کند، اگر این لخته خون به سمت مغز حرکت و مهاجرت کند باعث سکته مغزی می شود، در چنین شرایطی بطها با سرعت بیشتری به حالت پمپاژ خون مشغول می شوند و در شرایطی که قلب در حالت های غیر معمول مانند این است احتمال نارسایی احتقانی قلبی به وجود خواهد آمد.

نارسایی احتقانی قلب به معنی از کار افتادن قلب نیست بلکه در این شرایط قلب توانایی تامین درست و به اندازه خون و اکسیژن سلولها را ندارد و به تدریج با بدتر شدن علائم می تواند منجر به بزرگ شدن قلب شود.

بیماریهای تیروئید می توانند باعث گرفتگی عروق و نارسایی احتقانی قلب شوند

درمان کم کاری و پرکاری تیروئید در مهار تاثیر تیروئید بر روی قلب

دارو درمانی

داروی لووتیروکسین به عنوان جایگزین هورمون تیروئید می تواند به بهبود علائم بیماری قلبی کمک کند، این دارو در زمانی که بیمار به کم کاری تیروئید و یا کم کاری ساب کلینیکال تیروئید مبتلا شده است به کار می رود و با کنترل سطح هورمون به کنترل علائم بیماری قلبی کمک می کند.

درمانهای پرکاری تیروئید برای کنترل تاثیر تیروئید بر روی قلب

در برابر بیماری پرکاری غده و برای مهار تاثیر تیروئید بر روی قلب می توان از داروهایی کمک گرفت که عملکرد غده را کاهش می دهند، در مواردی نیز پزشک ترجیح می دهد تا بافت تیروئیدی را که موجب بیش فعالی شده از جمله ندول های پرکار تیروئید را به صورت فیزیکی و طی یک عمل جراحی حذف کند ولیکن در این شرایط ممکن است لازم باشد تا بیمار تا آخر عمر داروی تیروئید مصرف نموده و از کم شدن هورمونهای تیروئید جلوگیری کند.

آیا تیروئید بر روی قلب تاثیرگذار است

روشهای کم تهاجمی در درمان بیماری های تیروئید

روش های درمانی دیگری نیز در سالهای اخیر به عنوان درمان بیماری های تیروئید از جمله پرکاری تیروئید و سرطان تیروئید به کار می رود، این روشها که هم اکنون مورد تائید انجمن تیروئید امریکا بوده و در کشورهای پیشرفته ای مانند چین و کره جنوبی نیز در حال انجام است با استفاده از امواج ماکروویو و یا آر اف به تخریب ندول و یا توده مورد نظر می پردازد، این روشها به صورت کمتر تهاجمی (غیر جراحی) انجام می شود و طی آن بیمار با یک بی حسی موضعی و با کمک دستگاه سونوگرافی و یک سوزن باریک امواج به ندول و یا توده مورد هدف تابانیده می شود و با توجه به اینکه به غده تیروئید آسیب وارد نمی شود بیمار نیازی به مصرف دارو نیز نخواهد داشت، درمان تیروئید باعث کاهش تاثیر تیروئید بر روی قلب و در نتیجه کاهش عوارض می شود

هم اکنون این درمانها در ایران نیز قابل انجام است و تصویربرداری پزشکی تیراد به عنوان اولین مرکز فوق تخصصی در درمان بیماریهای تیروئید و با وجود پزشکان فوق تخصص به انجام آن اهتمام ورزیده اند.

هموطنان گرامی می توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر با موسسه تماس بگیرند و یا در صورت نیاز از طریق همین سایت نوبت اینترنتی دریافت کنند.

آیا این مطلب مفید بود؟ امتیاز بدهید

[ratings]

۳.۳ / ۵. ۷

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۴ دیدگاه. Leave new

 • لیلا
  1399/10/03 11:48 ق.ظ

  سلام. دوست من تقریبا ۳ساله که کم کاری تیروئید و هاشیموتو داره و حدود یک هفته است که تپش قلب شدید همراه با تنگی نفس و سرگیجه داره. چه کاری باید انجام بده؟
  پیشاپیش بابت وقتی که میگذارید و پاسخ ارزشمندتان تشکر می کنم.

 • سمیرا
  1399/07/17 11:14 ق.ظ

  سلام‌من‌۹ سال تیروید دارم‌و لوتیروکسین‌مصرف میکنم‌تو بارداری که ۱ ماه پیش زایمان کردم‌اقای دکتر گوگانی قرصمو کرد روزی ۱/۵و پنشنبه و جمه ها ۲ تا بعد بارداری بعد از ۵۰ روز رفتم‌پیش دکتر ازمایش برام‌نوشت رفتم‌ازمایش دادم esr 1hr 6 بود و tsh0.03بود و t415.1 بود بعد دکتر برام روزی ۱ قرص داد ولی نمیدونم‌ چرا نفس تنگی دارم‌سخت نفس میکشم بعضی اوقات هم‌تپش قلب شدید علتش چی خانم دکتر جان

  • مدیر سایت
   1399/07/27 11:31 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   با توجه به اختلال آنزیمهای تیروئیدتان بهتر است تحت نظر پزشک مغالج غدد دوز داروهایتان را تنظیم کنید ، تنگی نفستان نباید به این موضوع مرتبط باشد

 • عليرضا عباديان
  1398/12/12 0:28 ق.ظ

  سلام مطلب شما بسیار مفید بود ، لطفا در مورد تیرویید هاشیموتو بیشتر توضیح بدید ممنونم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر