درمان توده تیروئید با امواج ماکروویو

غده ی تیروئید غده ای سپری شکل در جلوی گردن است که اعمال بسیار مهمی در بدن انجام داده و ممکن است مانند سایر اعضای بدن دچار اختلالاتی شود. همواره یکی از گزینه های درمان نوعی از اختلالات تیروئیدی به نام توده های تیروئیدی جراحی بوده است. اما مسلما جراحی و باز کردن تیروئید ممکن است برای تمامی بیماران به علل مختلفی مثل مشکلات انعقادی، حساسیت به دارو های بیهوشی و … امکان پذیر نبوده و یا این که خود بیمار از جراحی و عوارض احتمالی بعد از آن هراس داشته باشد. در چنین مواردی است که درمان های نوینی مثل درمان با امواج ماکروویو(MWA) یا درمان با RFA سعی می کنند تا حد ممکن چنین نقص هایی را برطرف کنند.

وجود توده در تیروئید امری شایع بوده و اگر از تمام افراد جامعه تست سونوگرافی تیروئید انجام شود درصد بسیار بالایی علی‌الخصوص در بزرگ‌سالان درگیر این توده ها هستند، درمان این توده ها در گذشته به شیوه هایی از جمله جراحی انجام می شد که با وجود عوارض ناشی از آن بیماران مجبور به مصرف دارو تا آخر عمر خود بودند، ظهور شیوه های نوین درمانی در این موضوع از قبیل درمان توده تیروئید با امواج ماکروویو با توجه به اینکه تنها توده های تیروئید مورد هدف درمان قرار می گیرند و در واقع آسیبی به غده تیروئید وارد نمی شد مزایای بسیار زیادتری را برای بیماران به دنبال داشت از جمله اینکه عوارض ناشی از درمان‌های گذشته وجود نداشت.

درمان توده تیروئید با امواج ماکروویو


 

 

 

امواج ماکروویو چیست؟

امواج به طور کلی حامل انرژی هستند و می توانند با تابیدن به اشیاء خاصی این انرژی را به آنها انتقال داده و مولکول های آن را به جنبش وادارند. به طور مثال یکی از کاربرد های این امواج استفاده از آنها در دستگاه های فر موجود در آشپزخانه برای گرم کردن و یا پختن مواد غذایی است. وقتی حرف از استفاده از این امواج برای درمان به میان می آید منظور استفاده از آنها برای ایجاد نوسان در ضایعات موجود در بدن، گرم کردن آن ها و در نتیجه مرگ سلول های غیر عادی می باشد. یکی از مزیت های این امواج این است که می توان با آنها تنها بافت ضایعه یا توده را از بین برد بدون این که به بافت عادی و سالم بدن آسیبی برسد.

درصد بسیار بالایی از توده های تیروئید خوش خیم هستند و حتی در مواردی نیاز به درمان ندارند ولیکن برخی از انواع این توده ها با بزرگتر شدن و وارد کردن فشار به باقی اندامها در قسمت گلو باعث آزار و اذیت بیمار می شوند، درمان این نوع توده ها به روش ماکرویو و همچنین درمانهایی مانند آر اف امکان پذیر بوده و بیماران بسیاری با این روش کاملا بهبود می یابند، در مورد توده های بدخیم نیز می توان از این روش استفاده کرد ولیکن این درمان بسته به شرایط بیمار و توده خواهد بود، می توانید توضیحات بیشتر را در این مورد از زبان دکتر حجت ابراهیمی نیک فوق تخصص رادیولوژی مداخله ای در فیلم فوق بشنوید و اگر سوالی در این زمینه برایتان باقی ما تماس بگیرید

چگونه از امواج ماکروویو برای درمان توده های تیروئیدی استفاده می شود؟

با توجه به گرمایی که این امواج انتقال داده و این که توده ها همواره در سطح اعضای مختلف بدن نیستند، بلکه ممکن است در عمق آنها باشند؛ این احتمال وجود دارد که با تابیده شدن به اعضای بدن، قسمت های سالم مثل پوست دچار سوختگی شوند.

برای جلوگیری از این موضوع ابتدا با ابزار های تشخیصی مثل سی تی اسکن و ام آر آی محل دقیق توده مشخص می شود تا بهترین مکان برای ورود و رسیدن به توده تشخیص داده شود. سپس همزمان با مانیتورینگ محل مورد نظر توسط ابزار آلات تصویر برداری، پزشک با سوزن های ماکروویو پوست را می شکافد تا دقیقا به نزدیکی محل توده رود. این سوزن ها به دستگاه مولد ماکروویو متصل هستند و با تولید امواج، مولکول های توده سرطانی یا غیر سرطانی نوسان شدیدی پیدا کرده و به دمایی در حدود ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد می رسند. این دما ۸۰ درجه از دمای جوش آب بالاتر است و می تواند توده را کوچک کرده و کم‌کم از بین ببرد.

اگر این سوزن ها دقیقا به سمت محل توده هدایت شده باشند خبری از آسیب به سایر ارگان ها و بافت های بدن نیست.

در چه صورت درمان با امواج ماکروویو نتیجه بخش است؟

زمانی که این توده ها کمتر از پنج عدد بوده و هر کدام قطری کمتر از شش سانتی متر داشته باشد این درمان توصیه می شود.

مزیت های درمان توده های تیروئیدی با امواج ماکروویو

 • روش درمانی کمتر تهاجمی
 • دوره ی ریکاوری یا بهبود کوتاه تر
 • شانس کمتر ابتلا به عفونت نسبت به جراحی
 • کمتر بودن زمان بستری در بیمارستان و درنتیجه صرفه بیشتر اقتصادی
 • آسیب کمتر به غده ی پاراتیروئید
 • آسیب کمتر به حنجره به علت مانیتور حنجره ی بیمار در طول پروسه
 • آسیب کمتر به پوست و درنتیجه حفظ زیبایی ظاهر بیمار نسبت به روش های جراحی که بافت اسکار ایجاد می شود
 • در این روش درمانی اثر غرق شدن گرما(heat sink effect)، اختلال چندانی ایجاد نمی کند.‌ این اثر هنگامی ایجاد می شود که به علت نزدیکی توده با یک رگ بزرگ خونی این رگ خاصیت خنک کنندگی ایجاد کرده و در نتیجه مانع از داغ شدن سلول های توموری و مرگ آنها می شود.

درمان توده های تیروئیدی با ماکروویو چقدر طول می کشد؟

بسته به مواردی مثل تعداد ضایعات، محل آنها، سهولت دسترسی و سایزشان زمان این پروسه از یک تا دو ساعت متغیر است. البته بیمار از چند ساعت قبل در بیمارستان حاضر می شود تا مواردی مثل چک کردن علائم و آماده سازی های قبل از شروع درمان انجام شود.

آیا درمان توده های تیروئیدی با امواج ماکروویو قطعی است؟

اگر تعدادی از سلول های سرطانی در محل مورد نظر باقی مانده و یا اینکه توده ی سرطانی متاستاز به بافت های اطراف داده باشد این احتمال وجود دارد که دوباره عارضه عود کند.

بعد از درمان توده های تیروئیدی با ماکروویو چه اقداماتی مورد نیاز است؟

بعد از اتمام پروسه بیمار باید استراحت کافی داشته باشد تا هر چه سریع تر بدنش به حالت عادی برگردد. همچنین لازم است که مرتبا به پزشک برای مانیتور شدن سلامت غده ی تیروئیدش مراجعه کند تا در صورت عود مجدد توده، هر چه سریع تر اقدامات درمانی لازم انجام شود.

آیا نیاز است که درمان توده های تیروئیدی با امواج ماکروویو تکرار شود؟

این موضوع بسته به نظر پزشک و نوع توده، سایز و تعداد آن دارد. به طور مثال اگر توده ها کمتر و سایز کوچک تری داشته باشند معمولا همان یک جلسه کافی است اما هرچه تعداد و سایز توده ها بیشتر باشد ترجیح داده می شود که دفعات درمان بیشتر شده و کم کم توده ها از بین بروند تا به بدن بیمار فشار وارد نشود.

مقایسه ی بین درمان با RFA و امواج ماکروویو(MWA)

به نقل از پایگاه داده ی ScienceDirect فرسایش بوسیله ی امواج ماکروویو( MWA)، درمانی است که در آن گرما بوسیله ی امواج الکترومغناطیسی تولید شده تا به سلول های توموری با گرمای بیش از حد آسیب برساند(hyperthermic injury). مکان های فرسایشی با آنتن های امواج ماکروویو نسل سوم می توانند به بزرگی ۶ سانتی متر باشند.

در مقایسه با درمان RFA امواج ماکروویو چندین مزیت دارند. امواج ماکروویو قادر هستند دمای بالاتر و سریع تری از RFA تولید کنند و نسبت به اثر غرق شدن گرما( heat sink effect) حساسیت کمتری دارند. همین عامل باعث می شود محل فرسایشی قابل پیش بینی ای را ایجاد کنند.

طبق یک مطالعه ی سیستماتیک میزان عوارض ایجاد شده در روش RFA و MWA یکسان است.

درمان سرپایی سرطان تیروئید

۱ / ۵. ۱

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۲۰ دیدگاه. Leave new

 • یسنا
  1400/06/11 9:08 ب.ظ

  سلام من خانمی ۳۰ساله هستم با دو ندول در تیروییدم تقریبا به اندازه ۳و ۵ سانت
  سه ساله نمونه برداری تیرویید کردم خوش خیم بود الان دوساله نمونه برداری نکردم میتونم با روش ماکروویو درمان قطعی داشته باشم؟

  • مدیر سایت
   1400/06/15 11:14 ق.ظ

   سلام. آقای دکتر چگینی فرمودن مدارکتون رو ارسال کنید. لطفا به شماره ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴ واتساپ نمایید.

 • فرح کریمی
  1400/05/05 10:27 ق.ظ

  سلام وقتتون بخیر ببخشید برادرمان ندول تیروئیدی داره، که اخیرا یدفه خیلی شدید ورم کرد وما متوجه بودنش شدیم، بعد چند روز ورمش کم شد ولی الان سایزش۴۴.۵در۳۳.۹هستدرلوب راستش، آیا باروش ماکروویو یاrfقابل درمانده؟ هزینش از جراحی بیشتره؟حدودا چقدر میشه؟

  • مدیر سایت
   1400/05/07 10:42 ب.ظ

   سلام نظر آقای دکتر چگینی این هست که اول نمونه برداری بشید بعد درمورد ار اف میشه نظرداد.

 • نسرین
  1400/04/13 11:28 ق.ظ

  سلام من خانمی ۴۷ ساله هستم که ۵ سال ندول ترویید دارم اف نی کردم خوش خیم بود اما چون داره بزرگ میشه می خوام عمل کنم اما از عوارض ان می ترسم میشه با اشعه درمان کنم

 • نگار
  1400/03/30 7:13 ق.ظ

  سلام ..
  من ۳۴ سال سن دارم ، ندول تیروئید خوش خیم دارم سمت چپ گردنم چون یواش یواش داره بزرگ میشه مجبورم شروع به درمان کنم ، من از جراحی ترس دارم و فکر اینکه جای عمل روی گردنم میمونه شدیدا عذابم میده ، این روش آر اف به نظرتون خوبه ؟ و هزینش تقریبا چقدره برای کسی که بیمه نداره ؟

  • مدیر سایت
   1400/04/03 4:33 ب.ظ

   سلام. جهت مشاوره حضوری ار اف با آقای دکتر ابراهیمی وقت بگیرید.

 • مریم
  1399/11/09 3:38 ب.ظ

  سلام خانمی ۶ستم ۵۲ ساله سنو گرافی تیرویید انجام دادم گفتند باید تیکه برداری بشه

 • شمیلا غفاری
  1399/08/19 5:14 ب.ظ

  لطفا در مورد تیرویید رترو استرنال و درمانش نیز توضیح دهید

  • مدیر سایت
   1399/08/24 12:20 ب.ظ

   غده تیروئید یک غده پروانه ای شکل هست که در ناحیه گردن قسمت جلوی گردن، و غدام به تیروئید قرار دارد. وقتی تیروئید به هر علتی از جمله تشکیل گره ها یا ندول های تیروئید بزرگ می شود در بیشتر مواقع این بزرگی به سمت بیرون هست و از بیرون کاملا مشخص می باشد. و این بزرگی فقط ظاهر بیمار را تغییر می دهد ولی در برخی موارد گسترش این بزرگی ممکن است که از سطح گردن به داخل فضای قفسه صدری یا همان رترو استرنال گسترش پیدا کنه و چون این گسترش در فضای رترو استرنال، این فضا محدود و تیدار قفسه استخوانی می باشد این بیماران در نگاه اول در ظاهر چیزی ندارن چون پشت قفسه سینه می باشد ولی چون اونجا فضا محدود می باشد بزرگی تیروئید در این قسمت باعث اثر فشار ارگان های حیاتی مثل تراشه میشود باعث انحراف آن می شود و یا روی مری تاثیر گذاشته و باعث اختلاع بلع شده و یا گرفتگی صدا ایجاد می کند. کلا در مواردی که گسترش تیروئید به فضای رترو استرنال و یا تراسیک اتفاق میفته جز مواردی هست که حتما باید درمان انجام بشه که مهمترین و موثرترین در مان در این موارد درمان جراحی هست. در مواردی که بیمار در ابتدای بیماری باشد، در ابتدای فضای تراکس باشد با روش های جدید مثل آر اف RF قابل درمان هست ولی در کل تیروئید گواتر رترو استرنال یعنی همان توده های تیروئیدی که به فضای قفسه صدری راه پیدا می کنند نیازمند درمان و درمان اصلی برای این مورد جراحی می باشد البته در نظر داشته باشید که تیروئیدهای رترو استرنال معمولا خوش خیم هستند و مسئله بدخیمی ندارند ولی به علت افزایش حجم و اثر فشاری آنها روی درمان تاکید می شود.

 • Soosan
  1399/06/12 11:28 ب.ظ

  سلام من ۳۶ سال دارم تشخیص نودل تیروئیدبوده وباید عمل کنم مبخواستم راهنمایی بگیرم که ایا میشه بدون جراحی وبا لیزر انجام بدم

  • مدیر سایت
   1399/06/13 10:59 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   لطفا مدارک پزشکی تان را برای بررسی به شماره واتساپ ارسال کنید
   ۰۹۱۲۰۳۹۶۹۰۷

 • سعیدی
  1399/05/09 10:39 ب.ظ

  سلام،همسرم ۶۰ سال سن، ادنوم پاراتیرویید دارد، ایا بجای جراحی، میتوان بروش RF درمان شود، با تشکر سعیدی

 • آل محمد
  1399/04/17 0:53 ق.ظ

  سلام من ۴۷ سالم هست من ندول تئروئید داشتم دو سال هست عمل کردم یکی از ندول هام سرطانی بود ید خوردم الان دخترم هم ندول داره مال اون خوش‌خیم هست می‌خواستیم عمل کنه فکر می‌کنید این روش بهتر هست لطفا راهنماییم کنید چون وقت عمل داره

  • مدیر سایت
   1399/04/23 5:18 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   جهت بررسی حتما باید مدارک ارسال کنید بدون بررسی نمی توانیم نظر بدهیم

 • افشین
  1399/03/21 7:33 ق.ظ

  سلام خانمم۲۹ سالشه۳ساله متوجه چندنودل درتیروییدش شده وداره بزرگترمیشه حدود۱۸میل نمونه برداریم کرده خوش خیم بوده امادکترگفته اگربرنداریبدخیم میشه چون رسوبش زیاده میتونه ازروش ماکروویوبرداره؟

 • آ.ص
  1398/08/14 0:18 ق.ظ

  سلام من خانمی هستم ۲۷ ساله که جدیدا متوجه دو ندول درسمت چپ تیرویید شدم،به دیامتر ۱۰ میل حاوی کلسیفیکاسیون ونکروز و دیگری ۳میل ،که با انجام آزمایش خوش خیم بوده آیا میتونم از روش ماکروویو استفاده کنم؟

  • موسسه تیراد
   1398/08/15 1:13 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   شما یک نمونه بگیرید، اگر بدخیم بود جراحی کنید و اگر خوشخیم بود اقدامی لازم نیست
   موفق باشید

 • Marjan
  1398/06/07 11:38 ق.ظ

  سلام من زن ۴۹ ساله هستم که ۵ سال هست که نودل تیروعید دارم و هر سال اندازه اش بزرگتر میشود و الان هم به ۱۹cm رسیده است و نودل خوشخیم میباشد. میتوان با این این روش امواج مایکروویو درمان کرد؟ با تشکر

  • tirad
   1398/06/08 9:47 ق.ظ

   سلام به شما دوست عزیز
   لطفا سونوگرافی تون رو از طریق پیج اینستا به آی دی tiradsono ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر