تصویربرداری پزشکی

تصویربرداری پزشکی

بسیاری از شما تا کنون به مراکز تصویربرداری پزشکی مراجعه کرده اید و از خدمات این مراکز استفاده کرده اید ولیکن برای برخی سوال این است که بین انواع تصویربرداری پزشکی چه تفاوتی وجود دارد، چرا پزشک ممکن است دو یا چند مدل از تصویربرداری را تجویز کند و لزوم آن چیست به همین دلیل برای آشنایی با این رشته تصویربرداری پزشکی تیراد تصمیم گرفت تا این مطلب را به معرفی فیلد تصویربرداری اختصاص دهد.

تصویربرداری پزشکی

تفاوت در انواع تصویر برداری

تصویربرداری پزشکی شامل چندین تکنولوژی مختلف پزشکی است که به منظور مشاهده بدن انسان برای نظارت، تشخیص و یا درمان بیماری های پزشکی به کار می رود، هر کدام از انواع تصویربرداری اطلاعات متفاوتی درباره بدن می دهند و به همین دلیل پاسخی که یک پزشک از MRI شما دریافت می کند با پاسخی که از سونوگرافی می گیرد جنبه های متفاوتی از بدن و سلامتی شما را می دهند و این همان دلیلی است که گاه لازم است تا پزشک از چندین نوع تصویربرداری استفاده و آن را تجویز کند.

انواع تصویربرداری پزشکی

سونوگرافی

تصویربرداری سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می کند تا تصاویری از درون بدن را تولید کند، این نوع تصویربرداری به این دلیل که تصویر بدن را در زمان واقعی نمایش می دهد می تواند برای مواردی مانند حرکت اعضای بدن و یا جریان خون در رگها نیز مورد استفاده واقع شود، این نوع تصویربرداری هیچ نوع اشعه یونیزه ای وارد بدن نمی کند و عوارضی را برای بیمار ایجاد نمی کند.

برای انجام سونوگرافی یک پروپ (مبدل) بر روی پوست قرار گرفته و در نواحی مختلف حرکت داده می شود و هیچ دردی متوجه بیمار نمی شود.

MRI :

ام آر آی یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی نیز یک روش برای ساخت تصاویر از داخل بدن است، اسکنر ام آر آی از امواج رادیویی و مغناطیسی برای ساخت تصاویر استفاده می کند، تصاویری که از ام آر آی به دست می آید عمدتا از پروتون های معلق در آب و چربی بدن به دست می آید، این پروتون ها به دلیل تفاوت در میزان آب در مناطق مختلف بدن و اینکه روند آسیب رسانی در بیماریها می تواند تاثیری بر این میزان داشته باشند تصاویر مختلفی ایجاد می کند و همین مبنایی برای ام آر آی و تصویربرداری رزونانس می باشد.

در طول این تصویربرداری فرد بیمار بایست به آرامی و بدون هیچ شیء فلزی (فلز می تواند بر روی امواج تداخل ایجاد کند و نه تنها در عمل تصویربرداری اختلال ایجاد می کند بلکه می تواند باعث آسیب به بیمار نیز باشد) بر روی تخت مخصوص خوابیده و وارد دستگاه می شود، در این حالت بیمار می تواند در زمانی که اسکن قطع می شود تا حدود کمی حرکت کند ولی نه به شکلی که منطقه مورد نظر جا به جا شود، پس از آن اسکن انجام شده و بیمار به بیرون دستگاه هدایت می شود.

بسیاری از بیماریها، ضایعات بدن، سرطان و روند توسعه آن و نیز تشخیص شرایط اعصاب و عضله امکان پذیر است، در طول این تصویربرداری بیمار هیچ گونه دردی را حس نخواهد کرد.

اگر نیاز به ام آر آی با تزریق وجود داشته باشد پزشک داروی کنتراست را به روش وریدی تزریق می نماید و سپس شروع به تصویربرداری می کند.

تصویربرداری با اشعه ایکس

رادیوگرافی یا پرتونگاری اشعه ایکس از روشهای تصویر برداری اعضای بدن است که به وسیله تابش اشعه ایکس انجام می پذیرد، این روش به دلیل میزان جذب اشعه ایکس در قسمتهای مختلف بدن تصاویر را به شکل سیاه و سفید و خاکستری تشکیل می دهد، در تصویربرداری اشعه ایکس استخوانها به دلیل بالاترین میزان جذب به رنگ سفید دیده می شوند و قسمتهایی مانند عضلات که میزان جذب پائین تری دارند خاکستری دیده می شوند، از این روش بیشتر برای تشخیص شکستگی استخوانها و یا تشخیص برخی بیماری ها از جمله پنومونی یا ذات الریه و نرمی استخوان استفاده می شود.

اطلاعات بیشتر درباره رادیوگرافی در تصویربرداری پزشکی

رادیوگرافی در واقع یک واژه گسترده برای تصویربرداری از مناطق مختلف بدن است ، این نوع تصویر برداری از تکنیک های اشعه ایکس، گاما و یا دیگر تابش ها برای تجسم اعضای داخلی بدن استفاده می کند.

رادیوگرافی همچنین ممکن است در مراحل درمانی پرتوگرافی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

رادیوگرافی یک روش غیر تهاجمی و بدون درد است که در طریقهای مختلفی انجام می شود.

برخی انواع کاربردهای رادیوگرافی در پزشکی

فلوروسکوپی

فلوروسکوپی روشی است که امکان دیدن ارگانها در حال حرکت را میسر می سازد، از این روش برای موقعیتهایی مانند حرکت مواد غذایی در حال بلع و حرکت در مجرای گوارشی استفاده می شود.

توموگرافی کامپیوتری یا سی تی اسکن

این روش که در فیزیک پزشکی و علوم تشخیصی کاربردهای فراوانی دارد بدن را به صورت لایه لایه اسکن می نماید به همین دلیل اعضای داخلی بدن قابل مشاهده هستند، در این روش یک حلقه به صورت دستگاه و به طور چرخشی در اطراف بیمار حرکت می کند و تصویر کامپیوتری به صورت مقطعی و برشی ایجاد می کند. تصویربرداری

آنژیوگرافی

این یک روش تصویربرداری برای بررسی سیستم عروقی در قسمتهای مختلف بدن از جمله قلب، مغز، کبد، ریه، رحم است که برای پروسه های تشخیصی مانند آمبولیزاسیون تومورهای پرعروق یا ترمیم تنگی های عروقی اندامها استفاده می شود و در طی آن مواد کنتراست به داخل ورید تزریق می شود و از طریق یک کتتر کوچک (لوله بسیار باریک) با کمک بی حسی موضعی از درون یک رگ در قسمت رانها وارد و به این ترتیب با کنترل رگها و مسیر خونرسانی به قلب و مغز صحت این سیستم ها بررسی می شود.

انواع دیگری از تصویر برداری نیز در سیستم پزشکی به کار گرفته می شود که هر کدام با هدف و مقاصد خاص پزشکی مورد بررسی قرار می گیرند، هدف از این مقاله تنها یک آشنایی مختصر با بحث تصویربرداری بود که در جواب سوال برخی از دوستان که چرا پزشک چندین نوع تصویربراری را ممکن است با هم تجویز نماید و تفاوت این ها در چیست آماده شده بود.

سونوگرافی و تصویربرداری تیراد

پیشرفت علم هر روز و هر روز امکانات بیشتری را برای یک پزشک محیا می کند تا با اطمینان بالاتری به تشخیص و درمان بیماری بپردازد از این رو این روشها نیز هر روزه در حال تغییر و به روز رسانی هستند و با کاربردهای بیشتر در خدمت بیماران قرار می گیرند به طور مثال سیستم آنژیو گرافی که می تواند در درمان بیماریهای عروقی و سکته های قلبی و مغزی به کار گرفته شود و یا سیستم های سونوگرافی برای درمان توده ها و انواع سرطان که در این سایت در قسمت خدمات توضیحات زیادی راجع به آن بیان شده است، تصویربرداری تیراد با انجام انواع خدمات تصویر برداری تخصصی در زمینه بیماریهای تیروئید با کمک همین روشهای تشخیصی توانسته است به ابداعات و موفقیت های بزرگی در درمان بیماریهای تیروئید برسد و شما عزیزان می توانید جهت مشاوره با شماره های موسسه تماس بگیرید.

آیا این مطلب مفید بود، امتیاز بدهید

[ratings]

۰ / ۵. ۰

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۲ دیدگاه. Leave new

  • آذین
    1400/04/30 6:25 ب.ظ

    ایول

  • الهام
    1398/05/06 1:21 ب.ظ

    واقعا مفید بود، ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر