علت تورم غدد لنفاوی زیر بغل و راه‌ های درمان آن چیست؟

تورم غدد زیر بغل

تورم غدد لنفاوی زیر بغل نشانه‌ی چیست؟

تورم غدد لنفاوی زیر بغل که به عنوان لنفادنیت شناخته می‌شود، نشان‌دهنده‌ی این است که بدن شما به عفونت، آسیب یا بیماری‌ها مانند سرطان پاسخ می‌دهد؛ به‌خاطر داشته باشید که در بیشتر موارد، تورم غدد لنفاوی زیر بغل معمولاً نشانه سرطان نیست اما نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارد.

تورم غدد لنفاوی زیر بغل

از آنجاکه زیر بغل دارای گره‌های زیادی است، بنابراین تورم می‌تواند در جلو، مرکز یا پشت زیر بغل و همچنین در امتداد بخشی از بازو، نزدیک زیر بغل ایجاد شود؛ غدد لنفاوی آسیب دیده علاوه بر متورم شدن، ممکن است در لمس نیز دردناک یا حساس باشد.

علت تورم غدد لنفاوی زیر بغل چیست؟

محل تورم غدد لنفاوی معمولاً دلیل مشکل را نشان می‌دهد. به عنوان مثال، تورم غدد لنفاوی در گردن، اغلب نشانه عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است.

هنگامی که غدد لنفاوی زیر بغل متورم می‌شوند، بدن شما ممکن است با عفونت ویروسی یا چندین بیماری دیگر مبارزه کند؛ علل بالقوه تورم غدد لنفاوی زیر بغل می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. عفونت ویروسی

ویروس‌های رایج می‌توانند باعث تورم در یک یا چند غدد لنفاوی زیر بغل شوند که معمولا شامل موارد زیر است:

 • آنفولانزا
 • سرماخوردگی
 • مونونوکلئوز

عفونت‌های ویروسی جدی‌تری که ممکن است باعث بزرگ شدن غدد لنفاوی شوند عبارتند از تبخال، سرخچه و HIV.

این ویروس‌ها همچنین ممکن است باعث بزرگ شدن غدد لنفاوی گردن نیز شوند؛ در بسیاری از موارد استراحت، مایعات و زمان تنها کاری است که می‌توان انجام داد تا سیستم ایمنی بدن بیمار با ویروس مبارزه کند.

برای برخی از عفونت‌های ویروسی مانند HIV، ممکن است داروهای ضد ویروسی لازم باشد.

 1. عفونت باکتریایی

برخی از عفونت‌های باکتریایی رایج در بازو یا اطراف دیواره‌ی قفسه سینه، از جمله استافیلوکوک و استرپتوکوک می‌توانند منجر به بزرگ شدن غدد لنفاوی در زیر بغل و سایر نقاط بدن شوند؛ در این شرایط آنتی‌بیوتیک و استراحت معمولا برای غلبه بر عفونت باکتریایی کافی است.

 1. اختلال سیستم ایمنی

شعله‌ور شدن اختلالات خودایمنی، مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید، می‌تواند باعث بزرگ شدن موقت غدد لنفاوی زیر بغل شود که بسته به علت آن، درمان‌ها متفاوت است؛ اما داروهای ضد التهاب، مسکن‌ها و در موارد جدی داروهای سرکوب‌کننده‌ی سیستم ایمنی، ممکن است ضروری باشد.

 1. سرطان

انواع خاصی از سرطان به طور مستقیم سیستم لنفاوی را درگیر می‌کند؛ در واقع  لنفوم از غدد لنفاوی نشأت می‌گیرد.

لوسمی و سرطان سلول‌های خونی، می‌تواند باعث التهاب و تورم غدد لنفاوی شود.

سرطان‌هایی که در سایر اندام‌ها یا بافت‌ها ایجاد می‌شوند ممکن است در تمام سیستم لنفاوی گسترش یابند. برای مثال سرطان سینه می‌تواند باعث تورم غدد لنفاوی زیر بغل شود؛ توجه داشته‌ باشید که بزرگ شدن غدد لنفاوی در نزدیکی تومور سرطانی اغلب مشکوک به سرطانی بودن آن است.

درمان‌های سرطان متفاوت است و ممکن است شامل شیمی‌درمانی، پرتودرمانی، جراحی و روش‌های دیگر باشد.

 1. داروها

در موارد نادر، برخی داروها می‌توانند باعث تورم غدد لنفاوی شوند؛ تعدادی از آن‌ها عبارتند از:

 • مهارکننده‌های ACE، مسدود کننده‌های بتا و گشادکننده عروق برای درمان فشار خون بالا
 • داروهای ضد تشنج، از جمله فنیتوئین و پریمیدون
 • داروهای ضد مالاریا، از جمله کینیدین
 • کاهش‌دهنده‌های اسید اوریک، مانند آلوپورینول

تعویض دارو یا تنظیم دوز ممکن است برای کاهش عوارض جانبی مانند بزرگ شدن غدد لنفاوی کافی باشد.

چه‌مدت طول می‌کشد تا غدد لنفاوی متورم بهبود یابد ؟

هم‌زمان که بدن شروع به مبارزه‌ی موفقیت‌آمیز با عفونت می‌کند، تورم در غدد لنفاوی هم باید کاهش یابد.

به عنوان مثال برای یک عفونت باکتریایی معمولی، باید یک دوره آنتی‌بیوتیک برای تسکین تورم غدد لنفاوی و سایر علائم در عرض چند روز شروع شود؛ اما یک عفونت ویروسی سرسخت ممکن است بیشتر طول بکشد.

درصورتی‌که علائم دیگر شما فروکش کرد اما غدد لنفاوی همچنان متورم بودند، به یک متخصص مراجعه کنید؛ زیرا ممکن است برای پیدا کردن دلیل آن نیاز به درمان اضافی یا معاینات دیگری داشته باشید.

نحوه بررسی تورم غدد لنفاوی زیر بغل چگونه است؟

برای بررسی تورم غدد لنفاوی زیر بغل، بازوی خود را کمی بالا بیاورید و انگشتان را به آرامی در زیر بغل قرار دهید؛ انگشتان خود را به مرکز زیر بغل و سپس اطراف، جلو و پشت زیر بغل در امتداد دیواره‌ی قفسه سینه فشار دهید. همین کار را در طرف دیگر هم انجام دهید.

بررسی تورم غدد لنفاوی

غدد لنفاوی به صورت جفت در هر دو طرف بدن وجود دارند و معمولاً فقط یک گره از هر جفت متورم می‌شود؛ با مقایسه هر دو طرف، ممکن است تشخیص اینکه یکی از آن‌ها بزرگ شده است کمی ساده‌تر باشد.

اگر غدد لنفاوی در بیشتر از یک قسمت بدن متورم شوند، این وضعیت به عنوان لنفادنوپاتی عمومی شناخته می‌شود که نشان‌دهنده‌ی یک بیماری سیستمیک است؛ لنفادنوپاتی موضعی به تورم گره‌های لنفاوی در یک محل اشاره دارد.

چه زمانی به دنبال مراقبت باشیم؟

از آنجا که تورم غدد لنفاوی اغلب از نشانه‌های عفونت هستند، نه سرطان؛ ممکن است تورم را به عنوان یک علامت موقتی تلقی کنید که با غلبه بر عفونت کاهش می‌یابد و البته در بسیاری از موارد به همین صورت است.

اما درصورتی‌که هنوز برای مراجعه به پزشک اطمینان خاطر ندارید، این علائم ممکن است دلایلی برای مراجعه به یک متخصص باشند:

 • یک یا چندتا از غدد لنفاوی بدون هیچ دلیل مشخصی متورم شوند.
 • تورم غدد در طی ۲ هفته یا بیشتر ادامه یابد و بدتر شود.
 • با فشار دادن گره‌ی آسیب‌دیده احساس سختی و غیرقابل حرکتی کنید.
 • غدد لنفاوی در نواحی جداگانه مانند زیر بغل و کشاله ران متورم شده اند.
 • غدد لنفاوی متورم دردناک نباشند.
 • علائم دیگری مانند: قرمزی یا ترشح مایع در اطراف گره، تب، سرفه، عرق شبانه، کاهش وزن غیر قابل توضیح، درد در نقاط دیگری از بدن

درمان‌ خانگی برای تورم غدد لنفاوی

غدد لنفاوی متورم معمولاً زمانی‌که بیماری درمان شد یا خود به خود از بین رفت بهتر می‌شوند؛ برای حمایت از سیستم ایمنی خود در پاسخ به عفونت یا بیماری، بهتراست استراحت کنید و مایعات زیادی بنوشید و درصورت تجویز دارو، حتماً طبق دستور پزشک عمل کنید.

اگر به دلیل تورم غدد لنفاوی خود احساس ناراحتی یا درد کردید، می‌توانید برای کاهش ناراحتی از کمپرس گرم استفاده کنید؛ همچنین داروهای مسکن بدون نسخه (OTC) مانند استامینوفن (تیلنول) به کاهش درد کمک می‌کند.

اگر درد شما بدتر شد یا برطرف نشد، برای درمان یا آزمایش‌های اضافی حتما با پزشک مشورت کنید.

بیشتر اوقات تورم غدد لنفاوی به این معنی است که سیستم ایمنی بدن وظیفه خود را در پاسخ به عفونت یا سایر مشکلات سلامتی انجام می‌دهد؛ این تورم همچنین به این معنی است که شما با بیماری یا آسیبی روبرو هستید که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

به عنوان مثال، اگر با سرماخوردگی مبارزه می‌کنید و متوجه تورم خفیف غدد لنفاوی زیر بغل خود شدید، برای چند روز به آن توجه کنید و ببینید که آیا تورم کاهش می‌یابد یا خیر؟

درصورت مشاهده‌ی تورم غیرقابل توضیح یا وجود علائم جدی دیگر، باید برای ارزیابی کامل‌تر به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

۳.۳ / ۵. ۲۴

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
علت برآمدگی و غدد پشت گوش چیست؟
نوشتهٔ بعدی
علت تورم غدد لنفاوی کشاله ران و راه های درمان آن چیست؟

۴۵۱ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام وقت بخیر
  من ۲۲ سالمه زیر بغل سمت راستم یه غده کوچیک هست لمس میکنم‌و‌دست میزنم درد میگیره امکانش هست چیز جدی باشه و حتما باید به پزشک مراجعه کنم؟ ممنون میشم اگر راهنماییم کنین

  پاسخ
 • باسلام وادب بنده بمدت یکسال قبل زیر بغل سمت چپ درد میگرفت که جهت پیگیری به دکتر غدد، ریه، و… مراجعه کردم که پس از بررسی اعلام نمودند چیزی نیست و بنده را به دکتر ارتوپد راهنمایی کردند که دکتر ارتوپد گفتند سرشانه کشیدگی دارد لهذا باز درد داشتم که سونوگرافی زیر بغل انجام دادم اما در سونوگرافی هم چیز خاصی نبود الان زیر بغل نسبت به قبل دردش کمتر شده و یا چند روز بدون درد هست اما گاهی خیلی کم زیر بغل درد میگیره میخواستم ببینم آیا مشکلی وجود دارد.
  باتشکر

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در نگاه اول بدون بررسی نتایج و سوابق پزشکی شما نمیتوان نظری داشت اما باتوجه به گفته شما و سلامت نتایج حاصل از بررسی های پزشکی لازم است روال درمانی خود را نزد متخصص ارتوپد ادامه دهید.

   پاسخ
 • سلام،من چند سالهpcosدارم و چند ماه گذشته دروسپیرنون میخوردم،اما این ماه به توصیه پزشک سیپروتنون‌کمپاند(دیان)میخورم.درد و تورم سینه دارم که خب از عوارض قرص میتونه باشه اما دو روزه که زیر بغل چپم سه تا و زیر بغل راستم یه دونه گره کوچیک و دردناک داره.ممکنه از عوارض قرص جدید باشه؟

  پاسخ
 • سلام من تقریبا یکماه پیش داروی آلرژی برای آبریزش دکتربهم داد واستفاده کردم ازاون موقع تاحالا مکررهردوزیربغلم خفیف تیرمیکشن تا داخل هردو پستانهایمام قبلا اصلا همچین چیزی را تجربه نکردم لطفا راهنماییی کنید

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید خواهرم دوسال پیش عمل کانسر سینه داشتن وسینه سمت راست برداشته الان درد شدید زیر بغل سمت چپ داره سونو انجام داده مشخص شده چهار عدد غده زیر بغلشه ولی نه احساس میشه نه برامدگی داره ایا ممکن است بیماریش عود کرده باشه

  پاسخ
 • سلام من خانمی ۵۵ساله هستم به دلیل سرطان زبان تحت عمل جراحی قرار گرفتم و با صلاح دید آقای دکتر غدد لنفاوی گردنم هم برداشته شد البته هیچ موردی نداشت و نیاز به شیمی درمانی یا پرتو درمانی نداشتم ولی غدد لنفاوی زیر بغل و جلو دست راستم خیلی درد میکنم و نمیتونم دست راستم رو خیلی بلند کنم باید چکار کنم راهنمایی بفرمایید.ممنون

  پاسخ
 • فداکار
  1403/02/21 8:52 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من چند روزی هست متوجه شدم یه چیزی شبیه یه گردی مث یه توپ کوچیک زیربغلم هست نه دردی دارم نه چیزی فقط یکم احساس میکنم داره بزرگتر میشه و منو نگران گرده اصلا نمیدونم چیه کسی نیست راهنمای کنه و باید کجا برم؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اگر این حالت بیش از یک هفته زمان ببرد نیاز است به پزشک مراجعه کرده و درخواست سونوگرافی داده شود.

   پاسخ
 • توروخدا حتما حتما حتما اگروجود توده ای درسینه هاتون را احساس میکنیدولنفاوی زیربغل متورم شده ماموگرافی وسونوگرافی را انجام دهیدچون مشکل جدیه و خواهش میکنم زودتربه متخصص مراجعه کنیدپشت گوش نیاندازید.سپاس

  پاسخ
 • سلام و درود
  من به خاطر استفاده از پماد زینک اکساید به مدت چندین سال پی درپی دچار تورم غدد لنفاوی در زیر بغل راستم شدم. استفادش رو کنار گذاشتم و خواستم بپرسم دارویی هم داره که مصرف کنم زودتر بهبود پیدا کنه؟
  سپاس از شما

  پاسخ
 • سلام آقای دوکتور
  بنده از افغانستان هستم
  و زن برادرم ۲۸ سال سن دارد حدود چهار ماهی پیش یک تورم غدوات لمفاوی زیر بغل مشاهده شده بود حدود یک ماه پیش به دکتر مراجعه کردیم داکتر صاحب نمونه گیری انجام دادند وبعد از نتیجه معاینات توبرکلوز یا سل خارج ریوی را تشخیص دادند.
  حالا بیمار تحت تداوی قرار دارد اما تورم غدوات زیر بغل هنوز هم وجود داردو کاهش هم پیدا نکرده
  چی نظر دارید؟
  با احترام

  پاسخ
 • سلام من در زیر بغلم در زیر پوستش یه چیز هست که کوچکه و مثه سنگه انگار ولی درد نمکنه نزدیک به ۴سالم هست منم تا به حال بخاطر این به دکتر مراجعه نکردم بنظرتون چی میتونه باشه

  پاسخ
 • بزرگ نیا
  1403/02/14 10:36 ب.ظ

  با عرض سلام و وقت بخیر لطفاً منو راهنمایی کنید حدود سه سال پیش با تورم زیر بغل به پزشک مراجعه کردم و نتیجه سونو فولیکولیت تشخیص داده شد و دو سه دور آنتی بیو تیک و دیگه بعد از اون هیچ دارویی استفاده نکردم چون مشکلی نداشتم الان دو ماهی میشه که تورم بیشتر و احساس درد دو توده کوچیک کنار همون تورم لمس میشه بادرد شدید میشه نظرتون رو بفرمایید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نیاز به سونوگرافی و ماموگرافی در کنار انجام آزمایش است.

   پاسخ
  • سلام آقای دکتر،وقتتون بخیر ،دختر ۱۲ ساله ام چند روزی هست که میگه در ناحیه زیر بغل سمت راستش احساس درد داره ،بررسی که کردم متوجه شدم غدد لنفاویش متورم شده ، ۴ اردیبهشت همین ماه برای اولین بار برای موهای زائد زیر بغلش لیزر بردم ، می‌تونه از اون باشه یا نه ؟

   پاسخ
   • سلام، وقت بخیر
    پاسخ دقیقی به سوال شما وجود ندارد چرا که هنوز مطالعه رسمی در مورد اثرات انجام لیزر بر بدن وجود ندارد.

    پاسخ
 • سلام من خانمی ۳۵ ساله و مجرد هستم تقریبا یک ساله که یک بدامدگی خیلی کوچیک روی سینه سمت چپم ایجاد شده و بعضی وقتا درد میکنه و زیربغلم هم گاهی درد شدیدی میکنه و این درد دو یا سه روز طول میکشه…میخواستم بدونم مورد خطرناکیه و باید به پزشک مراجعه کنم؟با تشکر از پزشک محترم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بدون داشتن اطلاعات و سوابق پزشکی شما نمیتوان نظری داشت.

   پاسخ
  • خواهرمن دقیقا مشکل شمارو داشته وخداروشکر زود مراجعه کرد،خواهرعزیزم خیلی زودبه یک متخصص مراجعه کن وحتما ماموگرافی وآزمایشات مختلف وانجام بده اگر غده حرکت بکنه نشانه کیست است ولی اگرحرکت نکندوسفت باشدمشکل جدیه،الان بهترین زمانیست که مراجعه کنیدالبته که بازهم دیرکردید.سلامت باشید

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر میشه جواب این مردم گرفتار رو بدین؟؟؟
  ما ادما باکلی امیدواری و درماندگی ازتون سوال میپرسیم تورو خدا خواهش میکنم ازتون التماس میکنم جواب بدین…شاید بعضیامون پول ویزیت نداشته باشیم .باید حتما بیایم پول بدیم جواب دردامونو بدین؟قربون خدا برم همه نعمتای قشنگ و طبیعیشو رایگان در اختیار ادما گذاشته .

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بابت پاسخ به سوالاتی که در تمام سایت درج شده یا تفسیری که از نتایج بررسی مدارک پزشکی بیماران در قسمت ارسال مدارک ثبت شده، هیچ هزینه ای دریافت نشده و نمی شود. اما آنچه که وجود دارد، پاسخ به سوالاتی که نیاز به بررسی کامل سوابق پزشکی است یا نیاز به بررسی آخرین نتایج آزمایشگاهی است را نمیتوان با خواندن شرح حال بیمار تشخیص داده و نظری داشت.
   نیاز به بررسی دقیقتر وهمه جانبه توسط پزشک وجود دارد.

   پاسخ
 • ناشناس
  1403/01/23 2:50 ق.ظ

  با سلام ،من اردیبهشت سال ۱۴۰۲ عمل سینه انجام داده ام و تمام مراحل درمانی ام رو گذرانده ام ،اما الان هم دستم ورم دارد و هم در سینه ام احساس درد و سنگینی زیادی دارم سوال من این است که آیا در لنف ادم خود سینه هم درگیر میشود؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
 • ناشناس
  1403/01/14 7:58 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  من یه هفته پیش متوجه شدم زیر بغلم یه برآمدگی دراومده. فکر کردم مشکل از پستان باشه. رفتم دکتر زنان و سونوگرافی نوشت، تشخیص دادن که مشکل از پستان نیست و احتمالا التهاب غدد لنفاوی باشه و برام قرص سفالکسین تجویز کردن.
  بعد از یک هفته مصرف تغییر خاصی نداشته.
  ممکنه به خاطر استفاده از سنگ مرداب برای جلوگیری از بوی عرق، دچار عفونت و مشکل شده باشم؟ چون بوی عرقم از قبل بیشتر شده و خیلی نگران هستم.

  پاسخ
 • سلام
  یه غده زیر بغلم هست و فرقش کاملا با یه طرف دیگه کاملا مشخصه خیلی میترسم اصلا درد نداره و فقط متورمه لطفا یکم از مشخصات این ورم های مختلف بگید بفهمم سرطانه یا مشکل یچیز دیگس

  پاسخ
  • مریم جعفری
   1402/12/22 10:49 ب.ظ

   سلام مریم هستم مدتی زیر بغلم درد و کمی ورم دارم و احساس تب دارم. احساس می‌کنم آب جمع شده زمانی از مام زیر بغل و عطر استفاده میکنم بدتر میشه وضمن بیماری رماتیسم و اسم دارم وداروی سیلوکسیب و سیم بیکورت و آسپرین استفاده میکنم

   پاسخ
 • سلام من الان چندوقتی هست بخاطر در تو زانوهام نمیتونم قشنگ راه برم یه نشست برخاست کنم وازدوهفته پیش یشب خابیدم وصبح ک پاشدم دیدم زیر بغل سمت چپم دوتا زخم غیرعادی شده پماد زدم یکم انگار بهتر شد ولی امروز بعد دوهفته دیدم زیر بغلم زخمم سوراخ شده ومایع بدبویی میاد ازش واگر ی مقدار فشار بدم درد میگیره. آیا نشونه های خطرناکی هست؟ میتونم پیش متخصص داخلی برم؟ ممنون از پاسخت دکتر جان

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نیاز به بررسی بیشتر آزمایشگاهی، شرایط بدنی و سنی شما دارد و توصیه میشود به پزشک متخصص مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من داروی لبول برای تشنج میخوردم بعد دارومو بخواطر زیزش مو دکتر عوض کرد ب من الپرا ۵۰۰ داد بهد الان دوهفتست غده های لنفاری زیر بغلم بیرون اومده و درد میکنه ممکنه بخواطر دارو ک عوض کردم باشه؟؟ چون وقتی نمیخورم خیلی زیر بغلم بهتر میشه

  پاسخ
 • اقای یاسینی
  1402/11/05 6:02 ب.ظ

  سلام من یه ماهی میشه زیر بغل سمت چپم غده لنفاویش متورم شده که تقریبا یه هفته پیش یه جوش قرمز در اومد همون ناحیه ولی احساس می کنم ظاهرا شبیه جوش بود چون دست میزدم خالی بود معلوم بود فقط پوسته که قرمز شده (شبیه جوش) زیاد توجه نکردم بهش اخه من زیادی به اون طرف می خوابم گفتم شاید بهش فشار اومده باشه ولی الان ۲ ۳ روزی میشه که زیر بغل سمت راستمم غده لنفاویش متورم شده البته به بزرگی سمت چپیه نیست، گل ممنون میشم کامنت منو ریپلای بزنی تشکر

  پاسخ
 • سلام زبر بقل من یکم متورم شده و موقعی که دستمو میبندم درد میگیره و ازش خیلی کم کم عفونت میاد بیرون ممکن چیز بدی باشه؟

  پاسخ
 • سلام، برایغدد لنفاوی زیر بغل باید به چه متخصصی مراجعه کنیم؟

  پاسخ
 • سلام پسرمن ۴ماهشه زیربغل سمت چپ ورم کرده وخشک شده وسرش هم قرمزوسیاه شده علتش چی لازم ببرم متخصص.راه های خوب شدن درخانه چی هست انجام بدم خوب بشه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بدون بررسی بالینی نمیتوان نظری داشت، اما با توجه به وضعیت نوزاد حتما توصیه می‌شود به متخصص کودک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • نازنبن علی زاده
  1402/10/15 4:58 ب.ظ

  باسلام خانمی هستم ۴۳ ساله با سابق کنسر سینه راست تخلیه شده از مدت درمانم تقریبا ۸سال گذشته وتا سال۱۴۰۰ موردی در سینه راست نداشتم تو چکابهام سال۱۴۰۰ لنف نود مشکوکی زیربغل چپ مشاهده شد باتوجه به مورد که داستم نمونه برداری کردن اما نمونه با وکیوم یا سرنگ مخصوص نمونه برداری نبود سرنگ معمولی بود،گفتن چیزی نیست ولی الان در دو سونو همون لنف نود که ۳م بود شده ۶/۸سونوگرافیها و مامو بدخیمی اعلام کرده سال اول در مامو دیده نمیشد الان دو پزشک متفاوت اعلام کردن بدخیمه.پزشکم دوباره درخواست نمونه برداری مجدد کرده.میخوام بدونم این لنف نود مبتونه سرطان باشه؟آیا سرطان میتونه تو این دوسال بمونه و آسیب به سینه نزنه؟وآیا لنف نود اصلا میتونه رشد کنه؟؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   رشد یا عدم رشد بستگی به نوع لنف دارد. اما بطورکلی بدون بررسی آخرین نتایج و آزمایشات بخصوص بیوپسی نمیتوان نظری داشت.

   پاسخ
 • 09149173221
  1402/10/15 9:11 ق.ظ

  سلام مادر من مدتی هست زیر بغلش ویکم ازسینش ورم داره و الانم گاهی دردش بیشتر میشه نمیتونه حرکت بده زیاد

  پاسخ
 • سلام.من بچمو دارم از شیر میگیرم و هردو سینه هام خیلی ورم کرده و سفت شده.در زیزبغل سمت دارست هم اندازه یه گردو یه چیز متورم شده و کمی درد میکنه.آیا خطرناکه؟

  پاسخ
 • کاوه...
  1402/10/11 5:23 ب.ظ

  سلام گل من سه چهار روزی میشه یه غده لنفی زیر بغلم متورم شده الان که اون قسمت از حرفاتونو خوندم که اگه اینایی واستون پیش اومد به دکتر مراجعه کنید پوست اون ناحیه که غده لنفی متورم شده قرمزه البته نه خیلی قرمز و اینکه گفتید غده لنفی دردناک نیست من در حالت عادی دردی نداره ولی وقتی بهش دست بزنم یه درد جزئی داره و فک کنم از چند روز پیش یکم بزرگتر شده حالا به نظرتون غده لنفی متورم شده علتش عفونیه یا سرطان…
  ممنون میشم جوابم رو بدید تشکر

  پاسخ
 • سلام اقای دکتر.. من ۴۳ سالمه ‌و مجرد هستم اخیرا یه درد حالت ضربه ای زیربغل سمت چپم به صورت متناوب یعنی همیشه درد نمیکنه هر از گاهی اینجوری میشه سنوی زیربغل آزمایش خون و تیروئید و همینطور سونوی سینه و اکو و نوارقلب هم دادم خداروشکر مشکلی نداشتم پس این درد علتش چیه ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
 • سلام من نمیدونستم عوارض کرم زینک اکسایدو الان متوجه شدم که دلیل جوشای زیر بغلم استفاده از همین کرم بوده دو روزه فهمیدم بعد از کلی دکتر رفتن خودم توی یه سایت دیدم دیگه نمیزنم ولی چیکار کنم که اینا خوب بشه؟زیاد بزرگ نیستن

  پاسخ
 • روژانو
  1402/09/20 11:04 ق.ظ

  سلام مدنیه که به توده به اندازه یه نخود زیر بغل نزدیک به سینه سمت راستم هست که با فشاردادن کمی درد میگیره ،گاهی اوقات سینه سمت راست درد میگیره یا تیر میکشه،زیر بغلم هم گاهی وقتا در روز دوسه بار تیر می‌کشه و احساس سوزش بهم دست میده.۳۵سالمه،خالم سرطان سینه داره و داره شیمی درمانی میکنه،احتمال این بیماری برای من وجود داره؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   متاسفانه سرطان سینه در ژنتیک شما وجود دارد (با توجه به وجود سرطان در خاله شما) بنابراین نیاز به پیگیری سریع و دقیق توسط متخصص وجود دارد.

   پاسخ
 • سلام،من ۳۳ سالمه و از سه سال پیش زیر بغلم غده ای به اندازه لوبیا رشد کرد که بعد از چند روز با فشار داد اون محل ازش چرک و خون ترشح شد ،تا الان که سه سال گذشته هر چند وقت یکبار همونطور بزرگ میشه و دردناک و اگه فشار بدم ازش خون میاد میخواستم بدونم این غده عفونیه یا سرطانی؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   زمانی که با فشار عفونت از توده خارج میشه توده عفونی است، شما به توده سرطانی به این صورت دسترسی ندارید. اما بطورکلی وضعیت توده با این شرح شما قابل تشخیص نیست و نیاز به پیگیری بیشتر دارد.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر ببخشید من حدودا ۲ ساله که هر شش ، هفت ماهی یک بار به علت تعریق خیلی زیاد زیر بغلمو بوتاکس میزنم از اینکه تا نود درصد جلوی تعریق گرفته شده خیلی راضی هستم اما جدیدا هر از گاهی یه درد کوچیک زیر بغلم احساس میکنم درد بیشتر از ده ثانیه نمیشه در روز دو سه بار ممکنه درد بگیره با همین اموزشی که تو سایت نوشتین انجام دادم هیچ گونه غده یا تورمی ندیدم آیا جای نگرانی هست؟؟؟ ۳۴ سالمه

  پاسخ
 • سلام من سه ماهی میشه زیربغل سمت راستم ورم کرده که بزرگ نیست ونرمه سونوگرافی انجام دادم بهم قرص سفالیکسین دادن، الان یه هفته ای هست تیر میکشه گاهی وبالای سینه سمت راستمم تیر میکشه ولی درد نمیشه گفت باید چیکار کنم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تجویز قرص سفالکسین به دلیل تشخیص عفونت در آن ناحیه بوده است اگر همچنان با مصرف دارو، درد و عوارض جانبی ادامه دارد، توصیه می‌شود به پزشک دیگری مراجعه کنید.

   پاسخ
   • ناشناس
    1402/12/18 5:45 ق.ظ

    سلام وقتتون بخیر..حدودا ۱۰روز قبل از اسپری بدن برای زیر بغلم استفاده کردم وبا گذشت چندروز متوجه غده های ریزی درسمت چپ زیربغلم شدم که اصلا دردی تداشت اما سه روزه که یکمی دردناک شد.حدود۱۵ سال قبل همین اتفاق برام پیش اومد وپزشکم یه آمپولی تجویز کرد که دوروز بعدازتزریق کاملا خوب شد.‌میشه بفرمایید چه دارویی برای این مورد مصرف کنم؟

    پاسخ
 • سلام آقای دکتر . دخترمن۱۹ ساله هست. دو هفته قبل به دلایلی چند روز پشت سر هم از ژیلت برای زدن موهای زیر بغلش استفاده کرد و بعد چند روز زیر بغل راستش یک توده به اندازه لوبیا کوچک رو احساس کرد.که تقریبا دو سه روز کمی درد داشت بعد دردش ازبین رفت . اندازه کمی کوچکتر شده درد نداره ولی دو روز هست که پشت شانه اش کمی درد داره. راهنمایی بفرمائید. سابقه هیچ نوع بیماری خاص در خانواده خودم و همسرم هم وجود نداره

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   موارد صحبت شده بایکدیگر تناسبی نداشته و مرتبط نیستند.
   اگر نگرانی شما بابت مشکلات متفاوت فرزندتان زیاد است، توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کنید تا با بررسی سوابق پزشکی و بالینی روال درمانی مناسب را شروع کنند.

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر بنده پسری ۱۹ساله هستم به مدت ۲سال سمت چپ زیربغلم یه توده حس میکنم حرکت میکنه و نرمه بعضی اوقات درد میگیره و بعد خوب میشه بیشتر زمانایی که باری سنیگین بلند میکنم بزرگ میشه و درد میگیره فشار روش نیارم مشکلی ایجاد نمیکنه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نیاز به بررسی بیشتر دارد. البته اگر تنها زمانی که فشار زیادی بر آن وارد می‌شود با درد همراه است، خیلی جای نگرانی ندارد اما بهتر است دقیق‌تر بررسی شود.

   پاسخ
 • با سلام
  ورم و پف زیر بغل سمت چپ (دقیقا. گودی زیر بغل نیست .تقریبا پهلوی پستان مایل به زیر بغل)ک موقع لباس پوشیدن طاهر خوبی به ادم نمیده و اویزه.و موقع عصبانیت و قبل یا بعد پریودی در بعضی ماها سیخ میزنه چی میتونه باشه بعضی مواقع هیچ دردی نداره ولی بعصی ماها مرتب چند روز پشت. سر هم درد میکنه .و باز چند مدت اصلا هیچ دردی نداره .هیچگونه قرمزی یا عفونت یا چیزی. احساس نمیشه.چی میتونه باشه

  پاسخ
 • با سلام دکتر من حدود ۱۰ سال هست ک توده خوش خیم توی پستان چپم دارم ک هیچ تغییری نکرده و توی دو تا سونو گفتن فیبرو ادنونم و لیپوم هست که اندازه ی حدود یه نخود بودبد ن هیچ تغییری توی این چند سال .و زیر بغل چپم ورم یا پف کردگی داره مثل پستان سوم ،ک بعضی ماها قبل یا بعد پریود، استرس و اعصاب خوردی سیخ میزنه. در بیشتر مواقع عادی هم هیچ احساسی بهش ندارم و عادیه .فقط این قسمت بغلی که حالت رباط هست زیر بعلم از جلو یکم احساس صفتی و گرفتگی داره نسبت به سمت مقابل .چون دکتر گفتن اگر نشانه ی خاصی داشتید رجوع کنید .ایا میتونه مشکل ساز باشه .بدلیل مشکلات اقتصادی و نداشتن بیمه درمانی حقیقت توان درمان رو هم ندارم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بهتر است حداقل سالیانه سونوگرافی و ماموگرافی انجام شود که توده کامل تحت نظر باشد اما باتوجه به عدم تغییر طی سالیان گذشته، احتمال بروز تغییر در توده کم بوده و جای نگرانی زیادی نیست.

   پاسخ
 • دختر قشنگم
  1402/08/28 8:18 ق.ظ

  با سلام . ۳۸ هفته باردارم دوروزه زیر بغل سمت راستم باد کرده ولی توده نیست و کمی هم درد داره خطرناکه؟ چیکار کنم؟ و اینم بگم که من تقریبا یه ماه پیش سینه راستم آبسه کرده بود و شیر جمع شده بود چون من پرولاکتین دارم شیر داره سینه هام

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر لطفا جواب پیام من رو بدید.
  من آبسه زیر بغل دارم دوتا زیر بغلم آبسه زده و هربار دهنش باز میشه با نوارنقره پانسمان میکنم ولی بعد از درمان عفونت از یک ناحیه دیگه میزنه بیرون واقعا خسته شدم دیگه کم آوردم کارم گریه شده
  دوبار عمل شدم ولی بازم ابسه برگشت کرده چیکار کنم

  پاسخ
 • ناشناس
  1402/08/20 11:14 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  من از صب متوجه یه غده زیر بغل راستم شدم زیربغلم قرمز شده و خیلی هم دردناکه میشه راهنمایی بفرمایید
  ممنونم

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید من زیر بغلم زمان شیردهی ورم کرد. البته قبلش هم بود ولی اونموقع خیییلی دردناک شد. دکتر گفت کشیدگی سینه هست و بعد سونو گفت مشکلی نیست خواستم بدونم مشکلی ندارد الان برم لیزر برای زیر بغل،???خطرناک‌نیست؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   به صورت کلی لیزر زیربغل مشکلی برای افراد به وجود نمی‌آورد، اما برای اطمینان بهتر است قبل از شروع لیزر با پزشک خود مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر من زیر بغلم یک غده کوچک رشد کرده بود الان چندین سال است که وجود دارد . اولش اندازه یک نخود بود که فهمیدم بعد از چند سال بزرگتر شد الان چند روز بزرگ و متورم و درد ناک و سوزش دارد خواهش میکنم راهنمایی کرده و بگویید به کدام متخصص مراجعه کنم . ممنون میشم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ابتدا به متخصص پوست مراجعه کنید، بعد از بررسی بالینی و نتایج آزمایش در صورت لزوم ایشان شما را به جراح عمومی یا متخصص عفونی ارجاع می‌دهند.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/08/09 0:39 ق.ظ

  سلام خسته نباشید من ۷ جلسه شیمی درمانی میشم ولی بعضی وقتا غوده زیر بغلم کوچیک میشه وبزرگ میشه بخاطره چی میتونه باشه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بدون بررسی سابقه پزشکی شما و نتایج آزمایشات نمیتوان نظر دقیقی داشت اما آنچه مشخص است تغییرات وضعیت غده شما باید زیرنظر متخصص بررسی شود و نتیجه و نظر ایشان دقیق ترین حالت ممکن است.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/08/06 2:07 ق.ظ

  سلام وقتتون بخیر وخسته نباشید من خانمی ۱۹سالم که حدود ۴الی ۵ ماه پیش با حس درد زیربغل سمت چپم مواجه شدم ووقتی دست زدم حس کردم که برآمدگی ای وجود داره ودر سمت دیگه وجود نداشت واینکه گاهی دردش به کل دست چپ وسمت چپ سینم میزنه و خیلی اوقات دردش شدیدمیشه والان تواین ۵ماه برآمدگی ازبین نرفته ودرد داره

  پاسخ
 • ناشناس
  1402/08/06 2:01 ق.ظ

  سلام وقتتون بخیر من ۱۹سالمه وچندماهی هست که وسط زیر بغل سمت چپم احساس یک برآمدگی داخلی دارم ک ازد

  پاسخ
 • سلام سن من ۳۷ هست و دقیق نمیدونم ولی شش هفت سالی هست دقت کردم زیر بغل سمت راستم کمی متورم تر از سمت چپ هست و هیچ دردی نداره، تورم اون هم کم یا زیاد نشده، آیا دلیلی داره؟بیماری خاصی هم ندارم

  پاسخ
 • این دکتر هم که هر چی میگیم میگه بررسی شود پس حضور شما تو سایت چه دردی میخوره اگر این سوال احتیاج به بررسی نداره

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برای اینکه هر پزشکی بتواند بیماری شما را تشخیص دهد و روال درمانی شما را آغاز کند نیاز دارد تا
   ۱- بررسی بالینی بیمار
   ۲- بررسی سوابق پزشکی بیمار
   ۳- بررسی اطلاعات و نتایج آزمایش‌ها، تصویربرداری، بیوپسی و …
   اگر هر کدام از این موارد وجود نداشته باشد، احتمال خطا در تشخیص بالا می‌رود. به همین دلیل است که در اکثر مواقع توصیه به مراجعه پزشک می‌شود.

   به خاطر داشته باشید :
   سلامتی شما برای ما مهم است و نمی‌توانیم بدون اطلاعات دقیق شما را نگران کنیم.

   پاسخ
   • سلام خسته نباشید
    ببخشید دکتر من ۱۶سالمه حدود دو سال پیش یک جوش زیر بغل سمت چپ ناحیه گودی احساس کرده بودم چون جوش بود چندان اهمیت ندادم تا چند ماه پیش ک بزرگ شد و اینکه سفت هست هر وقت بهش دست میزنم درد میکنه و هنگام فشار و بعضی مواقع(خیلی کم) کل دستم درد میگیره و و اینکه عفونتی خارج نمیشه و زیر پوست هست میشه راهنمایی کنید ببینم بیشتر ب عفونت میخوره یا سرطان ممنون میشم جواب بدید!

    پاسخ
 • درود بر شما آقای دکتر روزتون عالی بنده زیر بغل دست راستم چند سالی با تیغ شیو میکردم و سه بار زیر بغلم درد گرفت بعد از شیو و استفاده از مام رفتم متخصص داخلی سونوگرافی از زیر بغل انجام دادم چیز خاصی مشاهده نشد و فرمودن عفونت باعث این درد شده و سفالکسین تجویز شد و خوب شدم تا اینکه مجداا درد زیر بغل تکرار شد و بنده با ماشین اصلاح شیو کردم بعد از یک سال که مام رو عوض کردم باز دوباره این مشکل پیش اومد و دوباره سفالکسین مصرف کردم خوب شدم و برای بار سوم تا این حالت پیش اومد دکتر پماد تریامسینولون ان ان تجویز کردن بعد از شیو درد زیر بغل از بین رفت نه تورمی هست نه قرمزی فقط درد خفیف اذیت کننده هست در کل علتش شیو هست یا مام ؟ یا عرق البته بنده ادم حساسی هستم نسبت به رفتار ادمها و حرص زیاد میخورم و تا حدودی وسواسی فکری دارم این مسایل میتونه مرتبط باشه ؟ با تشکر

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   به طور کلی زیربغل افراد حساس هست و بروز این اتفاق به دلایل مختلفی می‌تواند به وجود آید. اما همانطور که خودتون هم فرمودید فشارعصبی و استرس بالا می‌تواند عامل بروز بسیاری از بیماری‌ها باشد. بنابراین مدیریت استرس یک راه درمانی مناسب در بلند مدت است.

   پاسخ
 • سلام.من حدود یکسال پیش توده ای دردناک زیر بغلم درآمد پس از دو سه روز بهتر شد و بعد چند هفته دوباره در آمد.الآن یکساله این چرخه ادامه پیدا کرده و هر بار اندازه توده تفاوت میکند گاهی بزرگه و گاهی خیلی کوچک،گاهی زیر بغل قسمت وسط در می آید و گاهی اطراف اما همیشه دردناکه و نیم نیست یعنی سفت هست.علتش چیه و آیا نیاز به تصویربرداری پزشکی هست؟ممنون.

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر خسته نباشین. من حدود ۹ روز هست که یه توده متورم زیر بغلم (سمت چپ) ایجاد شده که چند روز اول سرعت رشدش زیاد بود. قرمز رنگ شده، حدود ۳ سانت بزرگ هست و درد داره. وقتی حرکتش میدم مقداری حرکت میکنه و ۱۰۰٪ ثابت نیست. ۳۴ سالم هست.
  سه روز پیش به درمانگاه مراجعه کردم (سوئد زندگی میکنم)، دکتر گفت یه چیز عفونی هست و احتمال زیاد خطرناک نیست ولی ۳ هفته دیگه داره بهم وقت داده که چک بکنه. حقیقتش اصلا نمیتونم به توانایی دکترهای سوئدی اعتماد بکنم و خیلی نگرانم الان.
  اگهر راهنماییم بکنید یه دنیا ازتون ممنونم.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بدون داشتن سوابق پزشکی و اطلاعات بالینی شما نمیتوان تشخیص مناسبی داشت. اما اگر روند رشد توده سریع است، بهتر است از سونوگرافی و ماموگرافی برای کمک به تشخیص بهتر استفاده شود.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  من خانمی ۴۳ ساله هستم
  دو روزی است که زیر بغلم سمت چپم یک حالت دونه یا توده مانندی هست که نرمه درد هم میکنه
  ممنون میشم بهم بگین چیکار کنم؟
  یا نشانه های سرطان پستان هست چون خاله ام هم این نوع سرطان را دارد ولی این نشانه های من رو نداشتن

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با گذشت دو روز نمی‌توان جای نگرانی داشت، توصیه می‌شود اگر این مشکل بیش از یک هفته زمان ببرد و باتوجه به سابقه خانوادگی توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من یه هفته میشه تو دستم یه کیست بود عملش کردم .حالا زیر بغلم متورم شده و یه غده در اومده خیلی هم درد داره و اذیتم میکنه .ممکنه خطرناک باشه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بدون داشتن سوابق پزشکی شما و بررسی توده نمیتوان نظری داشت.
   توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/07/26 4:37 ب.ظ

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من چند ساله ی گره اندازه نخود تو زیر بغلم دارم آیا مشکلی داره؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   آیا این گره توسط همکاران من بررسی شده؟ تحت نظر پزشک هستید؟
   اگر تحت نظر پزشکی هستید که به سوابق پزشکی شما تسلط داشته و چکاپ‌های دوره‌ای خطری نشان نمی‌دهد. مشکلی وجود ندارد.

   پاسخ
 • سلام
  من زیر بغل سمت چپم گاهی درد میگیره بهش فشار میارم یا دستمو زیاد باز میکنم
  از کرم زینک مام زیربغل استفاده میکنه حس میکنم میتونه از اون باش وقتای ک استفاده نمیکنم حس میکنم درد نمیکنه میتونه مرتبط باشه!؟
  خودم توده خاصی هس نمیکنم

  پاسخ
 • سلام جناب دکتر.من ۳۳ سالمه.به مدت دوساله شدیدا تو صحبت کردن نفس کم میارم.و مشکل التهاب مری دارم.زیر بغلم غده لنفاوی داره.که دست به سینم میزنم درد میگیره..شدیدا مداوم درد قفسه سینه دارم.آیا غده لنفاوی باعث تنگی نفس و درد قفسه سینه میشه؟؟؟ممنون میشم پاسخ بدید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   باید بررسی شده و آزمایشات لازم انجام شود تا بتوان نظری داشت.
   توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/07/21 3:02 ب.ظ

  ناشناس
  من الان قبل از اینکه برم حمام متوجه چیزی نشدم ولی وقتی رفتم دستم کشیدم زیر بغلم دست سمت راستم یه چیزی اندازه نخود زیر پوستم حس کردم یکم درد داره الان نمیدونم چیکار کنم نیاز به جراحی ممکنه داشته باشه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تنها به دلیل برآمدگی کوچک اندازه نخود هیچ پزشکی به شما توصیه جراحی نمی‌کند. اگر این برآمدگی بیشتر از ۱ هفته باقی ماند یا رشد داشت، بهتر است به متخصص مراجعه کنید تا بسته به نیاز شما و معاینات بالینی برای شما آزمایش و تصویربرداری درخواست دهد.

   پاسخ
 • بامری سلطان
  1402/07/20 9:13 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  بنده چند وقت هست که از پماد زینک برای زیر بغل استفاده میکنم چند روزی هست که چندتا غذگده زیر پوستی زیر بغلم به وجود اومده که شدیداً درد دارم الان باید چکار کنم ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   استفاده از پاد زینک را قطع کرده و برای حداکثر یک هفته زمان بدهید، اگر درد بیشتر شد، تعداد غدد بیشتر شد یا حجم غدد افزایش داشت، حتما به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • ریحانه
  1402/07/20 0:45 ق.ظ

  سلام وقت بخیر
  حدود دو سال پیش زیر بغلم ورم کرد رفتم دکتر سونو شدم آقای دکتر گفتند غدد لنفاوی ورم کرده بخاطر اینکه موهای زیر بغلمو از ریشه شیو میکردم و گفتند که باید بیایید جراحی کنم درش بیارم ولی با کپسول آموکسی سیلینی که بهم دادن کوچیک شد و من دیگه برای جراحی نرفتم
  الان بعد دوسال سرباز کرد و چرک و خون ازش میاد خیلی نگرانم فعلا هم شرایط عمل ندارم بچه شیرخوار دارم میشه علتشو بهم بگید که چرا سرباز کرد؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بدون بررسی مجدد وضعیت توده‌ها نمی‌توان تشخیص مناسبی داشت. اما پیشنهاد می‌شود حتما به پزشک مراجعه کنید و تحت نظر پزشک باشید.

   پاسخ
 • سلام بنده چند مدت پماد زینک برای زیر بغل استفاده میکردم الان دو سه روزی هست که زیر بغلم چندتا غده در اومده که درد شدید دارم باید چکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام آقای دکترلطفا جوابم بدین من چندساله غده لنفاوی زیربغل دارم الان ورم کردبزرگ شدآیادرمان قطعی داره برم دکترخیلی دارددارم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در قدم اول باید به پزشک متخصص مراجعه کنید، آزمایشات لازم و در صورت نیاز تصویربرداری لازم را داشته باشید.
   سپس براساس نتایج و سوابق پزشکی میتوان نظر داشت.

   پاسخ
 • سلام آقا دکتر من چند وقت ی دونه زیر بغلم رشد کرد بزرگ شد چرک کرد خوب شد بعد ۱۰روز ازدوباره رشد داره میکنه

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر من ۴ روزه زیربغلم یه چیز سفت زیر پوستم در اومده اندازه عدسه سنمم۱۹ هستش اولش یه کوچولو درد میکرد ولی الان درد نمیکنا ممکنه خطرناک باشه؟؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بله، امکانش وجود دارد. در صورتی که بیش از یک هفته این وضعیت ادامه داشت، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/07/16 11:00 ق.ظ

  سلام
  من حدود ۳ماه هست باشگاه میرم ورزش معمولی انجام میدم .چند روزی با وزنه در حد ۱تا ۱ونیم کیلو ورزش کردم روز بعد اندازه نخود دوتا برامدگی زیر بغلم مشاهده کردمهمرا کمی درد .چند روزی بدون وزنه کار کردم حدود ۶ روز محو شدن سنو سینه و مامو هردو انجام دادم گفتن احتمالا تورم غده لنف زیر بغه
  الان بعد ۱ماه دوباره حالت جوش و برامدگی دارم با درد بیشتر
  بنظرتون به کجا مراجعه کنم ؟
  ایا احتمال مبتلا به سرطان سینه دارم ؟
  سابقه خانوادگی داریم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 • سلام دکتر..ببخشید من زیربغلم پفه دردهم داره سنوگرافی سینه رفتم از زیربغلم تاسینم روسنو کرد گفت فقط یه چندتاکیست ریز توی سینم هست سینه چپم سنگینی میکنه وزیربغلم هنوز پفه ودردداره بنظرتون چیکارکنم ۲۴سالمه خیلی میترسم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اگر مورد مشکوکی در سونوگرافی وجود نداشته است، جای نگرانی نیست اما برای اطمینان می‌توانید ماموگرافی هم انجام دهید تا از اطمینان بیشتری برخوردار شوید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر من ۳۴سالمه چهار روز که زیر بغلم اندازه آلو درآمده قبلا هم وقتی آزمایش دادم نوشته بود عفونت داری و زیر بغلم درد نداره
  الان باید چکار کنم ؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اگر درد بیش از یک هفته ادامه دار شود باید به پزشک مراجعه کرد. ضمن اینکه وجود عفونت در هیچ قسمتی از بدن مناسب نیست اگر برای شما تشخیص عفونت در زیربغل شده است باید حتما روال درمان را به صورت منظم پیگیری کنید.

   پاسخ
 • سلام…مامووسونوازسینه انجام دادم درقسمت آگزیلاری سمت چپ باغددلنفاوی باابعاد۶mmرویت شده intramemary …..لطفاراهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   یکی از نتایج سونوگرافی سینه شما اشاره به وجود گره‌های لنفاوی در سینه دارد. این گره‌ها معمولاً بیشتر ناحیه آغزیلار سمت چپ سینه دیده شده‌اند و ابعاد ۶ میلیمتر دارند. این نوع گره‌ها معمولاً ندرتاً دلایل جدی دارند.
   مهمترین نکته این است که هر نتیجه سونوگرافی نیاز به ارزیابی توسط یک متخصص سینه (مثل جراح سینه یا رادیولوژیست سینه) دارد. آنها با بررسی نتایج سونوگرافی و تاریخچه پزشکی شما می‌توانند تشخیص دقیق‌تری ارائه دهند و تصمیم‌گیری در مورد اقدامات بعدی، اگر لازم باشد، را انجام دهند.
   در اکثر موارد، گره‌های لنفاوی کوچک در سینه نیاز به اقدام فوری ندارند و ممکن است در آزمایشات و مانیتورینگ مداوم دنبال شوند. با این حال، برای تشخیص صحیح و بررسی موارد نادری که ممکن است به مشکلات جدی منجر شوند، ارتباط با پزشک متخصص سینه خود بسیار مهم است. او شما را به تست‌ها و روش‌های تشخیصی دقیق‌تر ارجاع داده و راهنمایی لازم را ارائه خواهد کرد.

   پاسخ
 • سلام روز بخیر
  ببخشید الان چند روزه زیر بغلم غدد های بزرگی دارم هر روز هم یکی اضافه میشه اولین باره اینجوری شده شانه هام کمرم و گردن و پاهام بازوهام همه درد میکنندسرگیجه سردرد و چشم درد هم دارم خود غدد ها هم درد ناک هستن راهی هست که دردم کمتر بشه ؟؟
  و تازه یه ضد عرق و قرص هم استفاده میکنم ممکنه برای اونا باشه ؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بدون داشتن سوابق پزشکی و اطلاعات دقیق نمیتوان تشخیصی داشت.
   اما اگر روند رشد بیماری با این سرعت است، توصیه میشود هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سمیه ۳۹سال
  1402/07/09 11:05 ق.ظ

  سلام وقت بخیر
  من الان چند روز هس زیر بغل م چندتا غدد هس وخیلی هم درد میکنه باید چیکار کنم

  پاسخ
 • سلام. وقتتون بخیر
  من کودک شیرخوار دارم و چند روزه دو نقطه از سینه و یک طرف زیر بغلم بشدت درد داره. علاوه براون دو روزه کنار فک منتها الیه گوشم کمی گرم و درد داره. دکتر مراجعه کردم گفتن احتمالا عفونت غدد لنفاوی باشه. میخواستم بدونم علت این عفونت چیه، و اگه تا چندروز خوب نشه لازم هست پیگیری بیشتزی کنم؟!؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   عفونت‌های غدد لنفاوی در مناطقی که در آن‌ها غدد لنفاوی وجود دارند، از جمله زیر بغل، شکم، و گردن می‌توانند اتفاق بیافتند. احتمالاً دکتر شما بر اساس علائمی که شما توصیف کردید، تشخیص عفونت غدد لنفاوی را در نظر گرفته و به شما دارویی معین داده‌اند.
   دلایل عفونت غدد لنفاوی می‌تواند متنوع باشد، از جمله:
   ۱. عفونت‌های باکتریایی: معمولاً توسط باکتری‌ها ایجاد می‌شوند. این ممکن است ناشی از زخم‌ها، برش‌ها، یا ترک‌های کوچک در پوست باشد.
   ۲. عفونت‌های ویروسی: ویروس‌های مختلف می‌توانند عفونت‌های غدد لنفاوی را ایجاد کنند. به عنوان مثال، عفونت‌های تنفسی مانند آنفولانزا و آنگینا ممکن است این نوع عفونت‌ها را ایجاد کنند.
   ۳. عفونت‌های قارچی: قارچ‌ها نیز می‌توانند عفونت‌های غدد لنفاوی را ایجاد کنند، اگرچه این حالت نادرتر است.

   در اکثر موارد، عفونت‌های غدد لنفاوی به دنبال رفع علائم و بهبود در چند روز اولیه بهبود می‌یابند. اگر از داروها که به شما تجویز شده است، بهبودی حاصل نشود یا علائم بهبود یافته و سپس دوباره شروع به بروز کنند، یا اگر علائم شما به ندرت تا بیش از یک هفته بی‌تغییر بماند، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند معاینه بیشتری انجام دهد و در صورت لزوم تست‌های دیگری مانند آزمایش خون یا سونوگرافی نیز انجام دهد.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/07/08 2:43 ق.ظ

  سلام آقای دکتر پریودیم چند روز دیر شد بعد زیر بغل سمت راستم درد گرفت وقتی دست زدم دیدم یه دونه اندازه نخود نمیتونستم بهش دست بزنم وقتی پریود شدم کوچیک شد الان هنوز هستش ولی درد نداره باید برم دکتر ۳۹ساله

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی در بدن ایجاد شده باشد. اما اگر این برآمدگی برای بازه زمانی بیش از ۱ هفته قابل لمس باشد یا همراه با درد باشد، باید حتما به پزشک مراجعه شود.

   پاسخ
 • ریحانه
  1402/07/05 9:16 ق.ظ

  سلام .
  من زیر بغلم یه مدت خیلی درد می‌گرفت سونو انجام دادم گفتن چند تا غده لنفاوی. بزرگ شده به نظرتون پیش کدوم دکتر برم .و اینکه جراحی ضرری نداره؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   باید به متخصص غدد مراجعه کنید. بدون داشتن سوابق بیشتر پزشکی نمیتوان تشخیص نیاز به جراحی یا عدم جراحی داد.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر ،
  من الان نزدیک دو هفته است که زیر بغلم (هر دو سمتم)درد میکنه و اندازه یه فندق زیر پوستم غده حس میکنم.دیروز هم همون قسمت قرمز شده بود،از طرفی هم من نزدیک دو ماه کرم ضد تعریق کلوین مصرف میکنم،میتونه برای این کرم باشه ؟
  و اینکه چقدر خطرناک !(۳۲ ساله هستم )

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بروز غده در نواحی سینه و زیربغل به همراه درد نیاز به پیگیری جدی دارد. اما بدون داشتن هیچگونه سابقه پزشکی از شما یا نتایج آزمایشات نمیتوان تشخیصی داشت.
   توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  من حدودا دو هفته پیش لیزر زیربغل انجام دادم.. بعد از گذشت یک روز یک غده ای زیر بغلم زد که بسیار دردناک بود و تا یک هفته و نیم ادامه داشت.. الان بعد از گذشت این مدت اون غده به شکل یک جوش در اومده اما همچنان اگر بهش دست بزنم مستقیم، درد میگیره..
  من پیش متخصص پوست و متخصص زنان رفتم.. گفتن تا دو سه هفته لیزر نکنم..
  اما من میترسم این غده و بمونه و مجدد در لیزر بعدی اذیتم کنه 😢 برای بهبودش چه کاری باید انجام داد

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   باید مشخص شود وجود توده در زیربغل به چه علتی حاصل شده است، در واقع اگر ناشی از لیزر است به چه علت بوده است تا این علت رفع شود.
   بنابراین بدون داشتن علت دقیق بروز مشکل، نمیتوان راه حلی برای آن ارائه داد.

   پاسخ
 • سعیده سادات بنی جمالی
  1402/06/28 4:08 ب.ظ

  سلام خداقوت طی ۴،۵ماه گذشته مامو سونو رنگی سینه وازمایشات کلی را انجام دادم خداروشکر مشکلی نبود سونو برج۴ الان زیر بغلم متورم که شروعش ۲هته پیش یک غده به اندازه نخود بود که اون رفع شده ولی تورم و درد را دارم که سابقه مشکل مهرها گردن داشتم ولی درد به دست وگردنم هم میزنه مجدد سونو انجام بدم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بله، تورم و درد زیر بغل نیاز به ارزیابی دقیق دارد. اگر شما تغییرات جدیدی در این منطقه تجربه می‌کنید و از نظر پزشکی مشکوک به چیزی هستید، بهترین کار این است که به پزشک متخصص سینه مراجعه کنید.
   پزشک ممکن است سونوگرافی یا سایر تست‌های تصویری برای ارزیابی دقیق تر تورم انجام دهد و نیاز به انجام آزمایشات و مطالعات بیشتری داشته باشد. این اقدامات به تشخیص و درمان مشکل شما کمک خواهند کرد.
   در هر صورت، اگر هرگونه تغییر در تورم یا درد زیر بغل خود را تجربه می‌کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا مشکل شما ارزیابی شود.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/06/26 8:32 ب.ظ

  یک سالی هست زیر بغل راستم ورم کرده اندازه گردو شده ولی درد نداره .۳۲سالمه

  پاسخ
 • ناشناس
  1402/06/24 3:54 ق.ظ

  سلام و عرض ادب.
  من ۲۴ سالمه و حدود ۴ سال هست که دچار این مشکل شدم.
  زیر بغل هام هر چند وقت یکبار اندازه هسته آلو ورم میکنه و با فشار دادنشون مایع تقریبا کرم توسی رنگ میزنه بیرون.
  دقیقا مثل جوش.
  چکار باید کنم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   به پزشک متخصص مراجعه شود. بدون اطلاعات دقیق از سوابق پزشکی و وضعیت جسمی فعلی شما نمیتوان صحبتی داشت.

   پاسخ
 • سلام
  من ۱۹ سالمه حدود یکسال پیش زیر بغلم مثل یک جوش زیر پوستی شده بود و درد میکرد ودست و کتفم هم درد میکرد بعد از چن مدت خوب شد خودش بعد این هم چند بار دیگه اینجوری شده الانم دوباره همینجوریه

  پاسخ
 • سلام ببخشید برای معاینه باید به چه پزشکی مراجعه کرد؟

  پاسخ
 • رومینا
  1402/06/22 10:10 ق.ظ

  سلام وقت بخیر
  زیر بغل سمت راستم دردناک و قرمز شده و بالمس کردنش متوجه شدم چندتا کیست داره و واقعا درد زیادی داره ورم کرده
  سابقه سرطان سینه تو خانوادم داریم یعنی این علائم میتونه نشانه سرطان باشه

  پاسخ
 • ناشناس
  1402/06/20 5:27 ب.ظ

  سلام الان نزدیک یه هفته هست ک یه دونه انداره نخور زیر بغلم از زیر پوست زده دکتر گفت غده لنفاویه باید سنو بشه میخواستم ببینم جای نگرانی هست یا ن؟ نشانه سرطانه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بدون داشتن اطلاعات پزشکی و بررسی سوابق پزشکی شما نمیتوان تشخیص مناسبی داشت.
   اما تجویز سونوگرافی به درستی درخواست شده است. البته این امکان وجود دارد که نیاز به ماموگرافی نیز در ادامه وجود داشته باشد.

   پاسخ
 • فریماه لیاقتی
  1402/06/20 5:03 ق.ظ

  سلام وقتتون بخیر من ۲۹ سالمه و حدود ۶ ماه هست ی غده اندازه یک نخود زیر بغل سمت راستم در آوردم راستش همیشه دردناک نیست ولی ی وقتای واقعا دردش آزار دهنده میشه ودستم و کتفمم همزمان باهاش شروع میکنه به درد و ی مقدار متورم تر میشه از حالت عادی به نظرتون علتش چیه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اگر مشکلی در بدن به وجود آمده و بیش از یک هفته گذشته و بهبودی نداشته حتما باید به پزشک مراجعه کرد.
   وجود التهاب یا غده زیربغل اصلا نشانه خوبی نیست و بهتر است پیگیری شود.

   پاسخ
 • سلام من حدود یک ماه پیش غدد لنفاوی زیر بغلم متورم شد بعد به دکتر مراجعه کردم cbc گرفتن و سونو زیر بغل بهم انتی بیتویک دادن و خوب شد مجددا بوجود اومد رفتم چند دکتر گفتن چیزی نیست و خوب شد الان دستام درد دارن متونه نشونه متاستاز باشه ضمنا من آقا هستم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بدون داشتن هیچ گونه از سوابق پزشکی شما نمیتوان تشخیص بیماری داشت.
   توصیه می شود به پزشک معالج مجدد مراجعه کنید.

   پاسخ
 • درود برشما
  دقیقا یک هفته پیش متوجه یک غده دردناک به اندازه لوبیا زیر بغلم شدم،همون روز به پزشک عمومی مراجعه کردم و گفتن غده لنفاوی هستش و یه پنیلسیلین تجویز کردن،الان بعد از گذشت یک هفته تورم خیلی بیشتر شده به اندازه یک گردو شده و بشدت دردناکه،این مدت از دئو درانت زیاد استفاده کرده بودم،و دقیقا روز قبل از پیدا شدن غده یک بار خیلی سنگین رو از پله ها بالا بردم،۳۷ ساله و مرد هستم،ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با این شرح مختصر از وضعیت بیماری و بدون داشتن سوابق پزشکی نمیتوان تشخیص یا راه حلی ارائه داد، توصیه می شود به پزشک معالج خود مجدد مراجعه کنید و البته بنا به گفته شما و افزایش درد و حجم غده بهتر است سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر من ۳۲ سالمه و متاهل هستم چند روز پیش قرص ال دی مصرف کردم و دوروزه که زیربغلم چندتا غده دردناک زده می‌تونه مصرف اون قرص دلیلش باشه؟
  البته چندروز پیش یه سرماخوردگی خفیفم گرفتم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ایجاد توده در زیربغل ممکن است به دلایل مختلفی باشد. اما اگر این غدد بیش از یک هفته باقی بمانند نیاز به پیگیری پزشکی و بررسی دقیق تر است.

   پاسخ
 • سلام من حدود دوسال زیر بغلم سوراخ شده و ماده های بدبویی ازش ترشح میشه اوایل امسال دکتر رفتم سونو گرافی کردم گفتن غدد عروقم عفونی شده دکتر بهم دو قرص و سه عدد پلیسیلین نوشت قرص هارو مرتب خوزدم اما در شهر ما پلیسیلین را نزدن یه مدت خوب شد با همون قرص تا اینکه باز شدت گرفت ازنافم خون میاد دنبالیچمم یه چیزی مثل جوش زده اما عفونیه چیکار کنم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با این مقدار از شرح حال شما نمیتوان تشخیصی داشت. اما با توجه به گسرش عفونت در نقاط مختلف بدن، توصیه اکید می شود به پزشک متخصص مراجعه شود.
   وجود عفونت و التهاب در بدن اصلا خوب نبوده و باید هرچه سریع تر منبع این عفونت شناسایی و از بین برود.

   پاسخ
 • سلام
  من حدودا سیزده سال پیش دو تا سقط جنین آگاهانه داشتم از اون زمان دچار ریزش سکه ای مو یا آلوپسی شدم و این که از سینه های من از همان زمان بعد از سقط تا الان با فشار ، شیر ترشح می شود و هر دو سینه من سنگین شدند ظاهراً برای شیری هست که در سینه ام هست . ضمنا زیر بغلم هم گاهی وقت ها غده دردناک در میاد ک خونابه داره و بعد ی مدت خوب می شه و جاش می مونه و دوباره درمیاد . هیچ عفونت زنانه ای هم ندارم . ب پزشک هم مراجعه نکردم . در حال حاضر ۳۷ سالم هست . علت را محبت می کنید بقرمایید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   آلوپسی یا ریزش مو در زنان ممکن است به عوامل متعددی برگردد، از جمله تغییرات هورمونی، عوامل ژنتیکی، استرس، نوع تغذیه، و تغییرات متفاوتی که در دوره زندگی ممکن است اتفاق بیافتد. سقط‌های آگاهانه هم می‌توانند این تغییرات هورمونی را در بدن زنان تحت تأثیر قرار دهند.
   در مورد ترشح شیر از سینه‌ها و سنگین شدن سینه‌ها باید به یک پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. این حالت ممکن است به عوامل مختلفی برگردد از جمله تغییرات هورمونی، عوامل تنظیمی و همچنین مسائل مربوط به پوست و بافت سینه. پزشک ممکن است تست‌های تشخیصی مانند سونوگرافی یا ماموگرافی نیز پیشنهاد دهد تا به تشخیص دقیق‌تری در مورد وضعیت سینه‌ها برسید.
   در مورد توده‌های زیر بغلی که گاهاً دردناک می‌شوند، نیاز به ارزیابی پزشکی دارید. این توده‌ها ممکن است به عوامل مختلفی برگردند، از جمله عفونت‌ها، تغییرات زیستی، توده‌های لنفاوی، یا حتی سایر اختلالات پزشکی. برای تشخیص و درمان دقیق، بهترین راه این است که با پزشک معالج مشورت کنید و آزمایشات تشخیصی مورد نیاز را انجام دهید.

   پاسخ
 • سلام من از کرم زینک اکسید بچه برای زیر بغلم استفاده میکردم که بوی نامطبوعی نده
  ی مدتی هست هر دو تا زیر بغلم درد می‌کنه و ورم کرده چیکار کنم لطفاً راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اگر درد متوالی باشد باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا بررسی سوابق پزشکی و آزمایشات شما بتوان نوع بیماری را تشخیص و روال درمانی را آغاز کرد.

   پاسخ
 • سلام ببخشید خانمی ۴۳ ساله و دارای سه فرزند هستم از حدود سه ماه پیش دچار درد در زیر بغل سمت چپ شدم چندین سونوگرافی ی و ماموگرافی انجام دادم در سینه ها چیزی مشاهده نشد نمونه برداری انجام‌ دادم دو مرتبه به آزمایشگاه فرستاده ‌د و مرتبه تست رنگ زدند ولی دلیل بزرگ ‌شدن غدد زیر بغلم مشخص نشد درد هم دارم. نظر شما جیست

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   متاسفانه، اطلاعات محدودی که ارائه داده‌اید، به تنهایی کافی نیستند تا یک تشخیص دقیق داده شود.
   بزرگ شدن غدد زیر بغل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از دلایل ممکن شامل عوامل التهابی، عفونتی، ترشحات غدد زیر بغل، تغییرات هورمونی یا گاهی اوقات ارتباطی با مسائل مرتبط با پوست و بافت زیرپوستی می‌شوند.
   برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، نیاز به ارتباط با یک پزشک متخصص در این زمینه دارید. پزشک با انجام معاینه فیزیکی دقیق، انجام آزمایشات تشخیصی مورد نیاز، و توجه به سابقه پزشکی شما، می‌تواند علت بزرگ‌شدن غدد زیر بغل شما را تشخیص دهد.

   مهمترین نکته این است که به پیشنهاد پزشک خود عمل کنید و اگر نیاز به تست‌های دیگر یا مشاوره تخصصی دارید، به دقت اقدام کنید. همچنین، در صورتی که درد یا نگرانی‌های خود را دارایی کنید یا علائم تغییر کنند، حتماً با پزشک خود ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 • صنم جان
  1402/06/11 1:59 ق.ظ

  با سلام خانمی ۳۵ ساله و مجرد هستم . حدودا یک ماه هست که سیگار مصرف می کنم . زیر هر دو بغلم به طور همزمان دو تا غده درآمده که با لمس دردناک میشه و بلند کردن دستم برام سخت شده . ضمنا با این که همسر ندارم ولی از سینه های من شیر ترشح می شه . کمی نگران هستم لطفاً راهنمایی بفرمایید . سپاس

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   غده‌های زیر بغل دردناک ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شوند، از جمله عفونت‌ها، التهابات، یا مشکلات دیگر. اما به علت داشتن شیر در سینه و اینکه اشاره به تاریخ مصرف سیگار کرده‌اید، نیاز به ارزیابی دقیق توسط پزشک دارید. ممکن است مشکلاتی از قبیل عفونت در ناحیه تناسلی یا مشکلات هورمونی به عنوان دلیل این موارد در نظر گرفته شود.
   ترشح شیر از سینه در خانم‌هایی که تا به حال بچه نداشته‌اند (مادران) یا پس از وقفه تازه به عنوان مادر وارد شده‌اند، معمولاً نادر است و نیاز به بررسی دقیق دارد. این ممکن است به دلایل هورمونی، عفونتی، یا دیگر مشکلات سلامتی باشد.
   توصیه می‌شود به یک پزشک متخصص جراحی عمومی یا یک متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و این علائم را توضیح دهید. پزشک شما بر اساس بررسی‌های بالینی و نیاز به آزمایش‌ها، تشخیص دقیق را می‌تواند بیاورد و برنامه درمانی مناسب را تعیین کند. همچنین، به شدت توصیه می‌شود که مصرف سیگار را متوقف کنید، زیرا سیگار می‌تواند به عوارض سلامتی جدی منجر شود و بر تشخیص و درمان مشکلات سلامتی تأثیر مخربی داشته باشد.

   پاسخ
 • وقتتون به خیر من مادرم ۷.۸ سال پیش تو سینش یه غده بوجود اومد بعد الان ۱ سال زیر بغلش هم یه غده نمایان شده و در حال بزرگ شدنه دکترم نرفته میخواستم بدونم سرطانه اگر جواب بدید ممنون از لطفتون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   متاسفانه من نمی‌توانم با این سطح اطلاعات پزشکی یا بدون بررسی نتایج و تصاویر، تشخیصی دقیقی ارائه دهم. اما افزایش اندازه یک توده زیر بغل نیاز به ارزیابی پزشکی دارد. این افزایش اندازه ممکن است به علت عوامل مختلفی از جمله التهابات، عفونت‌ها، تغییرات تیروئید، کیست‌ها یا حتی احتمالاً علائم جدی‌تر مانند توده‌های سرطانی باشد.
   با توجه به افزایش اندازه و نمایانی توده زیر بغل مادرتان، بهترین کار این است که به اسرع وقت به پزشک متخصص یا جراحی مراجعه کنند. پزشک بررسی کاملی انجام داده و در صورت لزوم، تست‌ها و تصاویر تشخیصی بیشتری ممکن است تجویز کند. اگر پزشک توانایی تشخیص بیماری را نداشته باشد، ممکن است ارجاع شما به تخصص‌های دیگر مثل رادیولوژی، جراحی، یا هماتولوژی (در صورت نیاز به ارزیابی توده خونی) داده شود.
   مهمترین نکته این است که این موضوع را به تأخیر نیاندازید و به دکتر مراجعه کنید. در موردی که نیاز به درمان دارد، تشخیص زودهنگام می‌تواند تأثیر بسزایی در موفقیت درمان داشته باشد.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  من به مدت ۲ ماه حدودا یه توده دردناک ریز بصورت متوالی در جاهای مختلف زیر بغل سمت چپ بدنم ایجاد میشد و از بین میرفت. ولی ۲ روز پیش سمت چپ ۶ تا توده و سمت راست ۳ توده دردناک ایجاد شده اندازه نخود حدودا. مام رو قطع کردم نمیدونم أیا به عادت ماهانه مربوطه یا ممکنه لیزر این توده ها رو تقویت کرده باشه یا دلیلش بیماری خاصی هست؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   متاسفانه نمی‌توان ا این سطح از اطلاعاتی که شما فرمودین دقیقاً تشخیص داد که چرا توده‌های دردناک در ناحیه زیر بغل شما ایجاد می‌شوند. این ممکن است به علل مختلفی برگردد. توصیه می‌شود که به یک پزشک متخصص مراجعه کرده و این مشکلات را از او مطرح کنید. او می‌تواند با انجام معاینات بالینی و سایر تست‌های لازم تشخیص دقیق‌تری ارائه دهد و در صورت نیاز به درمان مناسب اقدام کند. توصیه می‌شود که این مشکل را به تاخیر نیاندازید و به اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من خانم ۳۲ساله هستم یک مدتی هست که پریدم نا منظم شده یک هفته قبل پریدم زیر بغلم درد میکنه و ورم میکنه وقتی بهش دست میزنم درد هم داره بعد تمام شدن پریدم هم دردش کم میشه هم کوچیکتر میشه چکار کنم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اگر شما درد و ورم زیر بغل خود را تجربه می‌کنید، ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. این مشکلات می‌توانند از عوامل بی‌خطر مانند التهاب عضلات گرفته تا عوامل جدی‌تر مانند عفونت‌ها یا مشکلات تیروئیدی ناشی شوند. برخی از مواردی که می‌توانید در نظر بگیرید عبارتند از:

   ۱. التهاب عضلات: فعالیت بدنی یا کارهای سنگین ممکن است باعث التهاب عضلات زیر بغل شود که منجر به درد و ورم می‌شود.
   ۲. لنفادنوپاتی: این می‌تواند ناشی از التهاب‌های عفونی یا سایر مشکلات باشد که باعث تورم و درد زیر بغل می‌شود.
   ۳. عفونت: عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی می‌توانند منطقه زیر بغل را تحت تأثیر قرار دهند و به درد و ورم منجر شوند.
   ۴. مشکلات تیروئیدی: برخی از مشکلات تیروئیدی مانند گردش خون ناکافی می‌توانند به ورم مناطق مختلف بدن از جمله زیر بغل منجر شوند.

   با توجه به توصیف شما، بهتر است که به یک پزشک مراجعه کنید تا علت دقیق واقعی این درد و ورم را تشخیص دهد و در صورت نیاز برای تست‌های اضافی یا درمان مناسب اقدام کند. در هر صورت، اگر درد شما شدید و پایدار باشد یا همراه با علائم دیگر نظیر تب، تغییرات پوستی یا علائم عمومی شدید باشد، بهتر است به طور فوری به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من ۲۱ سالمه ۴روزه که دارم ورزش میکنم بدنو شونهام گرفته شده حرکت پروانه که میرفتم زیر بغلام گرفته شده بود بعد امروز زیر بغل سمت چپم دیدم دردش بیشتره موقع بالا و پایین آوردن دست چپم زیر بغلم درد میکنه دست زدم اندازه یه تخم مرغ ورم کرده موقع دست زدن بش خیلی درد میکنه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   درد و تورم زیر بغل ممکن است به عوامل مختلفی برگردد و تشخیص دقیق نیاز به ارزیابی توسط پزشک دارد. مهمترین نکته این است که در صورت وجود تورم و درد شدید در هر نقطه‌ای از بدن، به ویژه زیر بغل، بهتر است به مرکز درمانی مراجعه کنید تا توسط پزشک تخصصی مورد ارزیابی قرار گیرید.
   در این موارد، تورم و درد می‌تواند ناشی از مسائل متنوعی مانند التهاب، عفونت، ترمیم بافت، ترشحات لنفاوی و غیره باشد. پزشک با انجام ارزیابی فیزیکی، شنیدن شرح حال شما، و انجام آزمایش‌های مورد نیاز می‌تواند تشخیص دقیق‌تری ارائه دهد و در صورت لزوم، برنامه درمانی مناسب تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام ببخشید من چند روزه زیر بغلم دو تا دونه کوچیک در اومده یکیشون دست میزنم درد داره یکیشون درد نداره. بعد من چن وقت پیش چند روزی رو خیلی تو گرمای شدید بودم و عرق زیاد میکردم. میتونه جدی باشه یا صبر کنم خوب میشه ؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   درد و تورم زیر بغل ممکن است از عوامل مختلف ناشی شود. در صورتی که تورم و درد در زیر بغل شما به طور ناگهانی و بدون علت آشکار ایجاد شده باشد و در طول زمان بهبود نیابد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. اگر درد به همراه علائم دیگری نظیر تغییر در رنگ پوست، تغییر در شکل دست و یا تب همراه باشد، نیاز به مشاوره پزشکی فوری دارید. در برخی موارد، تورم و درد زیر بغل می‌توانند نشانه‌هایی از التهابات (مثل عفونت باکتریایی یا ویروسی) یا تغییرات در لنفاوی باشند. در دوره‌های دائمی تغییرات در پوست یا بافت زیر بغل نیاز به ارزیابی پزشکی دارند.

   به هر حال، به دلیل وجود درد و تغییرات تشخیصی در زیر بغل، بهتر است به طور سریع با پزشک خود تماس بگیرید تا مشکل را تشخیص دهد و در صورت لزوم تعیین درمان مناسب انجام دهد.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  من چند وقتی هست که زیر بغلم خارش شدید داشت و بعد از این خارش ها یکی در میان زیر هر دو بغلم تورم ایجاد میشود (یکبار راست٬خوب میشود و سپس چپ) این را هم بگویم که از پماد زینک اکساید برای زیر بغل و همینطور ژیلت برای زدن موهای زائد استفاده میکنم. علت چه میتواند باشد
  با تشکر

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   خارش و تورم زیر بغل می‌تواند از عوامل متعددی ناشی شود. در اینجا چند علت ممکن برای این مشکلات ذکر می‌شود:
   ۱. حساسیت پوست: ممکن است از پمادها یا محصولاتی که برای ترتیب موهای زائد استفاده می‌کنید، حساسیت پوستی ایجاد شود که منجر به خارش، تورم و التهاب موقت زیر بغل می‌شود.
   ۲. التهاب پوست: التهاب پوست می‌تواند باعث خارش، قرمزی و تورم شود. عواملی مانند عفونت‌های قارچی یا باکتریایی، تعریق زیاد، تماس پوست با مواد آلرژنی، استفاده از محصولات پوستی ناسازگار یا حتی تنش روحی می‌تواند به این نوع التهابات منجر شود.
   ۳. نفرون ژیلت: استفاده اشتباه از ژیلت ممکن است به جاهای نفرین گردنی برسد و موجب تورم و التهاب موقت شود.
   ۴. لنف ؛ لنف های زیر بغل نقش مهمی در حفظ سیستم ایمنی دارند. بیماری‌ها یا التهابات می‌توانند باعث تورم و خارش زیر بغل شوند.
   ۵. تغییرات هورمونی: تغییرات هورمونی ممکن است به طور موقت به تغییرات در پوست و بافت زیر بغل منجر شود.

   اگر مشکلات شما ادامه دارند یا نگران کننده‌تر می‌شوند، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و او را در جریان قرار دهید تا تشخیص دقیق‌تری انجام داده و درمان مناسب تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام ،وقت بخیر،من ۳۲ سالمه حدودا یک ماهه که همش احساس میکنم زیر بغل سمت راستم یه چیزی اضافه هست،دست میزنم هیچی نیست و دردی هم نداره ،به نظرم یه کمی هم زیر بغلم نسبت به سمت چپ تورم داره ،به نظرشماچیز حاصی هست ؟؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   احساس تورم یا حساسیت در نواحی زیر بغل ممکن است از عوامل مختلف ناشی شود و برای تشخیص دقیق وضعیت، نیاز به بررسی توسط پزشک دارید.
   گرچه شما از درد یا علائم شدیدی خبر نمی‌دهید، اما همچنان می‌تواند به عنوان یک مراقبت احتیاطی به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند با انجام معاینه فیزیکی، پرسش‌های مربوط به سابقه پزشکی شما، و در صورت لزوم انجام آزمایش‌های تشخیصی، به شما کمک کند تا وضعیت خود را به خوبی درک کنید و هر گونه نگرانی را رفع کنید.

   پاسخ
 • سلام ،من خانوم ۳۷ ساله ای هستم که از دیشب متوجه تورم نرم در زیر بغلم شدم نزدیک به سینه تو دست چپم کمی قرمز شده و دردناکه من دوساله دچار hpv شدم وسیستم ایمنی لدنم پایین اومد یک سال پاورفیت وزینک استفاده کردم الان که این وضعیت برام پیش اومده ،میخوام بدونم که می تونه بخاطر این ویروس باشه ،البته به تازگی مام هم استفاده میکنم نمیدونم به خاطر کدومشه اگه آنتی بیوتیک مصرف کنم ورمش کم میشه ؟ لطفا راهنماییم کنید .

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تورم نرم، قرمزی، دردناک در ناحیه زیر بغل که به سینه نزدیک است، می‌تواند از عوامل مختلف ناشی شود، از جمله عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی، التهابات، تورم لنفاوی، یا حتی علائمی از واکنش‌های آلرژیک. به عنوان یک نکته، ویروس HPV عمدتاً تاثیر خود را برروی ناحیه تناسلی دارد و احتمالاً به تورم و قرمزی زیر بغل مرتبط نیست.
   در مورد مصرف مام و آنتی‌بیوتیک، تصمیم به استفاده یا عدم استفاده از آنها باید توسط پزشکی که با وضعیت شما آشناست گرفته شود. استفاده بدون تجویز پزشک ممکن است اثرات ناخواسته داشته باشد. اگر تورم، قرمزی و درد شدید استمرار داشته یا بهبودنیافته باشد، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص دقیق‌تری برای وضعیت شما قرار دهد و درمان مناسب را تجویز کند.

   همچنین، توجه داشته باشید که مصرف آنتی‌بیوتیک به طور غیرضروری ممکن است منجر به مقاومت دارویی و ایجاد مشکلات جدی‌تر شود. برای رفع اضطراب‌ها و نگرانی‌هایتان نیز می‌توانید با پزشک یا متخصص مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر من مدتی زیر بغلم احساس درد میکنم که البته ورم نداره البته دوتا بچه کوچیک دارم یکی شیر سینم رو میخوره اون یکی پسرم هم تا سینم رو نگیره خوابش نمیبره به خاطر همینه میترسم ک عوارض جدی در پی داشته باشه گاهی این قسمت درد داره گاهی هم نه فقط هم‌قسمت راست بغلم اینطوری میشه که قسمتی ک درد داره اندازه یه عدس هست فشار ک میدم دردناک هست البته نه خیلی زیاد

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   وجود درد و تورم زیربغل نیاز به پیگیری و برسی دقیق دارد.
   بدون انجام معاینه و آزمایش پاسخ قطعی برای تشخیص وجود ندارد.
   توصیه میکنم به پزشک متخصص مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام
  من شصت ویک سالمه وچندسالی هست زیربغلم متورمه .اخیرا بزرگترشده .دردندارم .ضمنا به دست چپم زیادفشارمیارم .بخاطرنحوه خوابیدن و اینکه گاهی دوساعت موبایل رو نگه میدارم یا نرمشهایی که انجام میدم
  آیا موضوع میتونه جدی باشه؟
  باتشکر

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تورم زیربغل، به خصوص اگر بزرگتر شده باشد، بهتر است توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.
   این موارد می‌توانند علائمی از مشکلات مختلف از جمله عفونت، التهاب، نوروپاتی (مشکلات عصبی) یا حتی برخی از مشکلات قلبی باشند.
   در این سن و با توجه به تغییراتی که در سبک زندگی و فعالیت‌های روزمره انجام می‌دهید، نیاز به ارزیابی تخصصی توسط پزشک دارید تا به شما توصیه‌های دقیقتری ارائه دهد. در بررسی اولیه ممکن است به شما تست‌ها و تصویربرداری مورد نیاز اعمال شود تا دقیق‌تر اطلاعاتی از وضعیت سلامتی‌تان به دست آید.

   مهمترین نکته این است که از تاخیر در مراجعه به پزشک خود پرهیز کرده و به مشکلات خود برسید.

   پاسخ
 • با سلام
  ۳۵ سالمه، از بچگی بیماری پیتریازیس لیکنوئید داشتم، بیماریم تو این چند سال اخیر پیشرفت کرده و به پاراپسوریازیس تبدیل شده. فوق‌تخصص پوست بهم گفته بود این بیماری اگه درمان نشه ممکنه به سرطان لنفوم تبدیل بشه.
  ولی من پیگیر درمانم نشدم و حالا حدود یک ماه پیش اتفاقی آزمایش خون دادم و دیدم میزان لنفوسیت و گلبول‌سفید تو آزمایش خونم بالاست. امروز هم زیر بغلم چندتا غده اندازه نخود ورم کردم و درد می‌کنه.
  حالا من سرطان لنفوم دارم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ارتباط بین پاراپسوریازیس و سرطان لنفوم راه‌های مختلفی دارد و این امر نیازمند ارزیابی و تشخیص دقیق توسط پزشک متخصص است. اما با توجه به تغییراتی که شما در دستگاه لنفاوی تجربه می‌کنید، اهمیت ارزیابی توسط یک پزشک بیشتر می‌شود.
   افزایش تعداد لنفوسیت‌ها (گلبول‌های سفید) در آزمایش خون می‌تواند نشانگر وجود التهاب یا عفونت در بدن باشد، اما نمی‌توان آن را به طور قطعی با سرطان لنفوم در ارتباط قرار داد. همچنین، ورم و درد در زیر بغل نیز ممکن است نشانگر وجود عفونت یا پاسخ التهابی در سیستم لنفاوی باشد.
   با توجه به تاریخچه بیماری پیتریازیس لیکنوئید و پاراپسوریازیس شما، بهتر است به فوق‌تخصص پوست خود مراجعه کنید و این تغییرات را با او مطرح کنید. او می‌تواند شما را مورد بررسی قرار داده و برنامه درمانی مناسب را تعیین کند و در صورت لزوم برای ارزیابی و تشخیص دقیق‌تر، شما را به متخصصانی (همچون هماتولوژیست یا روماتولوژیست) معرفی کند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر من از دیشب زیر بغلم متوجه درد شدم ولی اهمیت ندادم امروز صبح دیدم یه چیز برآمده ست و قرمزه و دستمو وقتی بالا پایین میکنم درد داره الان هم که بیشتر لمس کردم از زیر پوست برجستگی خیلی بیشتر از یه جوش هست به سمت سینه م انگار ادامه داره خیلی نگران شدم اینم بگم یه هفته ست دارم مام استفاده میکنم ممکنه از اون هم باشه؟؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بله، همانطور که قبلا در سوالات افراد دیگر پاسخ داده شده این احتمال وجود دارد که به مواد تشکیل دهنده مام مورد استفاده حساسیت داشته و باعث بروز این اتفاق شده باشد.
   در صورت تداوم مشکل به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام.خوبین. حدود ۲ هفته هست توده دردناکی در ناحیه زیربغل سمت راستم حس میکنم.رفتم،سونو.گفتن اندازه تخم مرغ هست.درمان چی هست؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   درد و توده در ناحیه زیر بغل ممکن است از مشکلات مختلفی ناشی شود. انجام سونوگرافی به عنوان اولین مرحله در تشخیص این نوع مشکلات معمولاً مناسب است. اگر سونوگرافی نشان دهنده وجود توده ای با اندازه تخم مرغ باشد، نیاز به ارزیابی دقیق تر توسط یک پزشک تخصصی دارید.
   درمان معمولاً به عوامل مبنی بر دلیل ایجاد توده و درد وابسته است. ممکن است داروها، درمان‌های ضد التهابی یا در صورت لزوم تجربیات جراحی برای برداشتن توده مورد نیاز باشد. با توجه به شرحی که ارائه داده‌اید و تا تشخیص دقیق توسط یک پزشک صورت نگیرد، اصولاً نمی‌توان دارو یا درمان خاصی را تعیین کرد. بهتر است این مشکل را با پزشک خود مطرح کنید تا پس از انجام معاینه فیزیکی و ارزیابی دقیقتر، به شما راهنمایی در مورد درمان مناسب داده شود.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/05/26 1:51 ق.ظ

  سلام دکتر من یه چن سالیه زیر بغلم یه حالت غده دراوردم اما اهمیت ندادم و الان اون غده مثل یک زخم سرباز شده که مدام چرک میکنه و گوشت اضافه آورده و اون قسمت مویی هم روییده نمیشه و گاهی خیلی چرک میکنه من ۱۹ سالمه و از این که این مسئله رو با خانواده در میون بذارم احساس خوبی ندارم دلم نمیخواد وارد این جریانای دکتر و اینا بشن و میترسم مشکل بزرگی باشه که باعث دردسر بشه

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر
   این نوع تغییرات در بدن همیشه باید مورد بررسی و ارزیابی توسط یک پزشک قرار بگیرد.
   تغییراتی که در زیر بغل شما ایجاد شده، اگر باعث تورم، تغییر در رنگ پوست، چرک‌کردن مداوم یا هرگونه تغییر غیرطبیعی دیگر شده باشد، باید توسط یک پزشک متخصص بررسی شود. این امور ممکن است نشانه مشکلات جدی‌تری باشند که بهتر است به موقع تشخیص و درمان شوند.
   لطفاً به خودتان اجازه دهید که نگرانی در مورد نظر دیگران یا در ارتباط با خانواده جلوگیری از اخذ مشاوره پزشکی نشود. بهترین راهکار این است که با اعتماد به نفس به یک پزشک معتبر مراجعه کنید تا این تغییرات را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد.
   به یاد داشته باشید که بهتر است هر چه زودتر این مسئله را بررسی کنید تا در صورت نیاز به درمان، زودتر آغاز شود و همچنین برای اطمینان خاطر شما.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/05/24 6:01 ب.ظ

  با سلام
  بنده زیر بغلم حالت جوش ایجاد شده که با کوچکترین فشاری عفونت خارج مشوددر ضمن بیش از حد نرمال من عرق می کنم ولی این مشکل تازه برام بوجود آمده که زیر بغلم جوش چرکی زده اون یه طرف

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این نوع مشکلات پوستی ممکن است به دلیل چندین علت ایجاد شود، از جمله عفونت‌ها، التهاب‌ها، تغییرات در ترشح عرق، انسداد ترشحات پوستی، یا دیگر عوامل. بهتر است به پزشک پوست و تناسلی (در صورت امکان تخصص مرتبط با نواحی زیر بغل) مراجعه کنید تا تشخیص دقیقی از وضعیت شما بگیرد و درمان مناسب را تجویز کند. در ضمن، اگر علائم تورم، درد شدید، خروج مایع غیر عادی یا علائم عمومی نگران کننده دیگر دارید، بهتر است به طور فوری مراجعه کنید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/05/24 1:30 ق.ظ

  سلام من حدودم دو هفتس ی چند تا برآمدگی حالت غده در اومده بعد چند روز رفت ولی الان دوباره چندتا دیگ زیر بغل بعدیم در اومده علتش چیه؟

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر
   برآمدگی‌های زیر بغل ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شوند. برخی از دلایل ممکن عبارتند از:

   ۱. التهاب گردنده: التهاب گردنده‌ها می‌توانند به علت عفونت‌ها، عفونت‌های دندانی، یا سایر علل به وجود آیند و باعث برآمدگی و تورم زیر بغل شوند.
   ۲. لنفادنوپاتی: لنفادنوپاتی به تورم و برآمدگی لنفوگره‌ها در بخش‌های مختلف بدن اطلاق می‌شود. این ممکن است به علت عفونت‌ها، التهاب‌ها، یا علل دیگری باشد.
   ۳. لنفوم: این یک نوع سرطان لنفوماتیک است که می‌تواند به برآمدگی و تورم لنفوگره‌ها منجر شود.
   ۴. عفونت: برآمدگی‌های زیر بغل ممکن است به علت عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی ایجاد شوند.
   ۵. ترشح چربی: ترشح چربی از پوست به عنوان پاسخ به عفونت یا تحریکات دیگر ممکن است باعث برآمدگی زیر بغل شود.

   با توجه به توضیحات شما و به منظور تشخیص دقیق، توصیه می‌شود به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک با انجام بررسی‌های فیزیکی و لازم، می‌تواند علت این برآمدگی‌ها را تشخیص دهد و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  دکتر من ۳ روزه متوجه شدم که زیر بغلم یه غده کوچیک اندازه نخود به وجود اومده ولی دست میزنم بهش درد نداره
  میتونه نشانه سرطان باشه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با این توصیف نمی توان نظری داشت، نیاز به بررسی و انجام آزمایشات بیشتر است. توصیه می شود به پزشک زنان مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خوبین میخواستم بدونم برامدگی غدد لنفاوی را باید به چه متخصصی برد

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر

   برامدگی غدد لنفاوی به طور عمومی به دلیل علل مختلف از جمله عفونت‌ها، التهاب‌ها، عفونت‌های ویروسی، بیماری‌های خاص (مانند تبریز) و یا واکنش به تغییرات در سیستم ایمنی رخ می‌دهد.
   در ابتدا، شما می‌توانید به پزشک عمومی مراجعه کنید. اگر برامدگی طولانی‌مدت یا با علائمی شدید همراه باشد، ممکن است نیاز به مراجعه به متخصص‌های زیر داشته باشید:

   ۱. **پزشک عمومی**: پزشک خانواده یا عمومی می‌تواند اولین مرحله ارزیابی باشد و در صورت نیاز شما را به متخصصان تخصصیتر ارجاع دهد.
   ۲. **متخصص پوست**: اگر برامدگی به دلیل عفونت‌های پوستی، زخم‌ها یا بیماری‌های پوستی ایجاد شده است، متخصص پوست مراقبت‌های لازم را انجام می‌دهد.
   ۳. **متخصص غدد**: در صورتی که برامدگی مرتبط با غدد لنفاوی و علائم مرتبط با آن می‌باشد، متخصص درون‌ریز و غدد می‌تواند تشخیص دقیق‌تر و درمان مناسب را انجام دهد.
   ۴. **متخصص گوش، حلق و بینی (ENT)**: اگر برامدگی با علائم اختلال در گوش، حلق و بینی همراه باشد، متخصص ENT ممکن است نیازهای تشخیصی و درمانی را تعیین کند.

   به هر حال، توصیه می‌شود با متخصص پزشک خود مشورت کنید تا بتوانید به دقت تشخیص و درمان مناسب را برای وضعیت خود دریافت کنید.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر من ۱۵ سالمه از دیروز حس میکنم وقتی دست میزنم زیر بغلم درد میگیره چیکار باید بکنم

  پاسخ
  • سلام،وقت بخیر
   احتمالاً این ناراحتی در زیر بغل شما ممکن است به دلیل عوامل مختلفی از جمله تغییرات در عضلات، بافتهای زیر پوستی یا غیره باشد. به طور کلی، درد زیر بغل معمولاً به علت یکی از موارد زیر ایجاد می‌شود:
   ۱. التهاب عضلات: استفاده یا کشیدگی شدید از عضلات زیر بغل می‌تواند منجر به التهاب عضلات و درد شود.
   ۲. آسیب یا کشیدگی بافت: ضربه، فشار یا کشیدگی بافت‌های زیر بغل نیز می‌تواند به درد منجر شود.
   ۳. التهاب غدد لنفاوی: غدد لنفاوی در اطراف زیر بغل نیز ممکن است به دلیل التهاب یا عفونت درد کنند.
   ۴. تغییرات در رشد: در دوران نوجوانی، تغییرات در بدن و رشد سبب ایجاد درد‌های موقتی می‌شوند.

   در هر صورت، اگر درد شما مداوم باشد، شدید باشد، با سایر علائم همراه شود یا شما نگرانی دارید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر بنده برای توده زیر بغل به چه پزشکی مراجعه کنم .

  پاسخ
 • ناشناس
  1402/05/17 3:16 ب.ظ

  سلام دکتر من از سینه راستم به زیر بغل خیلی سفته علتش چیه میشه بهم بگی ممنون

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر
   این مشکل نیاز به بررسی بیشتر و انجام آزمایشات دارد. اگر نگرانی خاصی دارید یا علائم دیگری از جمله درد، تورم یا تغییر رنگ دارید، بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنید تا تشخیص دقیق‌تری از وضعیت شما بدهند.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/05/17 3:33 ق.ظ

  با سلام
  آیا استفاده از مام ضد تعریق هم میتواند موجب تورم و درد غدد لنفاوی زیر بغل شود؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بله، در برخی موارد استفاده از مام‌ها یا ضد تعریق‌ها ممکن است به عوارضی مانند تورم و درد در غدد لنفاوی زیر بغل منجر شود. این عوارض معمولاً به عنوان یک پاسخ التهابی از سوی سیستم ایمنی بدن به مواد موجود در مام یا ضد تعریق‌ها بروز می‌کنند.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشین
  من دقیق زیربقل ی چیزی اندازه تخم مرغ هستش اینو هفت یا هشت ماهه ک دارم و اینکه نرم هستش خطرناک ایا؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اندازه و نرمی غده زیربغل می‌تواند از انواع عوامل و شرایط مختلف ناشی شود. زیربغل یک منطقه حساس در بدن است و وجود یک تورم نرم یا غده در این منطقه نیاز به ارزیابی دقیق توسط پزشک دارد.
   علت این تورم ممکن است از انواع تخمک‌گذاری، نیاز به درمان عفونی، تورم لنفاوی، یا دیگر شرایط باشد، اما برای اطمینان و تشخیص دقیق، توصیه می‌شود به یک پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر من دیروز صبح تو خواب حس کردم دستم رو تکون میدم درد میگیره بیدار که شدم دیدم یه غده کوچک اندازه نخود زیر بغلم در اومده و دیروز درد داشت ولی الان درد کمی داره فقط در صورت لمس.پدر بزرگم کنسر خون داشت مادرم کنسر دهانه رحم داشت چند روز دیگه سالگردشونه پدرم هم پروستات داره و بعد از اینکه مشکلم رو با خواهرم در میان گذاشتم گفت که خودش هم چند تا غده زیر بغلش داره و چیزی نیست ولی قبلا نشانه کنسر پستان داشت و خوشبختانه سریع مراجعه کرد و از بین رفت و خاله خودم هم چند سال قبل زیر بغلش غده در آورد که عمل کرد و دکتر گفت کیست بوده.در آخر بنده کیست اسپرماتوسل دارم در بیضه که دکتر گفته خطرناک نیست که البته پونزده سال هستش که دیگه به دکتر مراجعه نکردم و تو این گرمای تابستون همیشه از مام خوشبو کننده زیر بغل استفاده میکنم و تازه از مارک مام رو عوض کردم و از مام دیگری استفاده میکنم آیا امکان داره دلیلش مام باشه یا کیست باشه خیلی میترسم برم دکتر از اینکه جواب بد بشنوم لطفا لطفا جواب بدین و در ضمن ۳۳ ساله هستم و پدر یک کودک ۱۰ ساله.ممنون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مشکلاتی که تجربه کردید و نگرانی‌تان را متوجه می‌شوم. اما باید توجه داشته باشید که تشخیص وضعیت پزشکی شما تنها توسط پزشک متخصص و با انجام معاینات و تست‌های موردنیاز ممکن است. در اینجا من نمی‌توانم تشخیص دقیقی ارائه دهم، اما می‌توانم به شما توصیه‌هایی داده و اطلاعاتی ارائه دهم:

   ۱. مشاوره پزشکی: برای تشخیص دقیق وضعیت، بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. ویژگی‌ها و تاریخچه خانوادگی‌تان را با او در میان بگذارید تا بتواند ارزیابی دقیق‌تری انجام دهد.
   ۲. توجه به علائم: اگر غده زیر بغل شما درد دارد یا اندازه‌اش تغییر می‌کند، بهتر است سریعاً به پزشک مراجعه کنید.
   ۳. بررسی کیست: در مورد تشکیل کیست‌ها در نقاط مختلف بدن، بهتر است با پزشک مشورت کنید. کیست‌ها معمولاً با انجام تست‌های تصویربرداری مثل سونوگرافی تشخیص داده می‌شوند.
   ۴. اندازه‌گیری خود: اگر مشکلی دارید که به ظاهر اندازه‌گیری می‌شود (مانند اندازه غده زیر بغل)، می‌توانید تغییرات را با دقت ثبت کنید. این به پزشک کمک می‌کند تا تغییرات را ارزیابی کند.
   ۵. اطمینان: یادآوری می‌کنم که نگرانی‌تان طبیعی است، اما باید به اطمینان داشته باشید که مشکلات پزشکی معمولاً با تشخیص و درمان مناسب قابل مدیریت هستند.

   با توجه به مشکلاتی که اشاره کردید، بهتر است با دقت و هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. تشخیص صحیح و به موقع می‌تواند از تأخیر در درمان و ایجاد مشکلات جدی جلوگیری کند.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر من چند روز پیش یک غده یا جوش دردناک در زیر بغل راست داشتم که دستم رو می‌آوردم بالا بدون لمس دیده می‌شد و دردناک بود که بعد از یک روز از بین رفت ، بعد چند روز سمت چپم دوباره همین حالت شده تقریبا در مرکز هست و برامدگی روی پوست کاملا دیده میشه و دردناک هست علت چی میتونه باشه ؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ممکن است علت این تورم و درد زیر بغل مربوط به عوامل مختلفی باشد. برخی از این علل شامل موارد زیر می‌شوند:

   ۱. التهاب لنفاوی: عفونت یا التهاب در لنفاوی‌ها در ناحیه زیر بغل می‌تواند به تورم و درد منجر شود.
   ۲. جوش یا آبله: ایجاد جوش یا آبله در این منطقه ممکن است باعث تورم و درد شود.
   ۳. ترشحات ترکیبی: ترشحات ترکیبی زیر بغل نیز می‌تواند به ایجاد تورم و درد منجر شود.
   ۴. ترمیم خودبخودی: گاهی اوقات تورم‌ها به صورت خودبخودی ترمیم می‌شوند ولی در موارد مشکوک به عفونت یا علائم شدیدتر، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

   در هر صورت، اگر تورم و درد به مدت طولانی ادامه داشته یا به همراه علائم دیگری همچون تب، قرمزی یا تغییر در پوست همراه باشد، بهتر است به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا تشخیص دقیق‌تر و درمان مناسبی انجام شود.

   پاسخ
 • منصوره جعفری خواه
  1402/05/14 11:57 ب.ظ

  سلام اقای دکتر من۴۲ ساله هستم امروز متوجه شدم زیر بغلم یه غده به اندازه یک لوبیا یا بزرگتردست راستم هست وکمی هم دست میزنم درد میکنه ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   سلام. بهترین اقدام در اینجا مراجعه به پزشک است تا بررسی دقیق و تشخیص دقیقی از وضعیت شما انجام شود. غده‌های زیر بغل ممکن است به دلیل عوامل مختلفی مانند عفونت‌ها، التهابات، تورم‌های لنفوماتیک (لنفوم) یا سایر مشکلات، از جمله خوش‌خیم یا بدخیم تغییرات، ایجاد شوند.

   پزشک شما با انجام بررسی‌های فیزیکی و تشخیصی می‌تواند نوع و مشخصه این غده را تعیین کند.

   پاسخ
 • با سلام من ۴۳ساله هستم و دو هفته قبل یک غده در زیر بغل سمت راست بوجود آمد و بعد از چند روز شروع به کوچک شدن کرد ولی امروز دوباره متوجه شدم چند غده کوچک دیگه هم بوجود آمده لطفاً راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ظاهراً این غده‌ها در ناحیه زیربغل شما موجود و بعد از مدتی کوچک شده و دوباره ظاهر شده‌اند. این موضوع ممکن است مختصری به عنوان التهاب موقتی یا تورم لنفاوی توصیف شود، اما برای تشخیص و درمان دقیق‌تر بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • ابراهیم
  1402/05/14 0:21 ق.ظ

  سلام اقای دکتر.ممنون که به سوالاتمون جواب میدید
  پدر من الان چند ماهی میشه که زیر بغل سمت چپشون یک برامدگی به اندازه یک گردو دارن که اصلا درد نداره بنظرتون مشکلش چیه من با توجه به توضیحاتتون نگران شدم که نکنه سرطان باشه.ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بدون بررسی صحیح و انجام آزمایشات نمیتوان تشخیصی داد اما
   ۱. اکثر توده‌ها در زیر بغل ناشی از علل غیرسرطانی مانند گره‌های لنفاوی یا تورمات بی‌خطر هستند. به هر حال، بررسی توسط پزشک حتماً توصیه می‌شود.
   ۲. علائم خطرناک مانند تغییر در اندازه و شکل توده، درد متناوب یا مداوم، تغییر در پوست یا شکل سرطانی، باید به پزشک اطلاع داده شود.
   ۳. در صورت نگرانی، به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. او می‌تواند ارزیابی دقیق‌تری انجام داده و تشخیص را براساس بررسی‌های بالینی و تست‌های تشخیصی پدر شما مشخص کند.

   پاسخ
 • سلام مصطفی هستم ۴۰ سال تقریبا یکی دوسالی هست از پماد زینک استفاده میکردم که دوهفته پیش احساس کردم زیربغلم درد میکنه وورم کرده رفتم دکتر سنوگرافی نوشت انجام دادم بردم پیش دکتر آنتی بیوتیک دار ویک پماد فلوئوسینولون داد
  میخواستم ببنیم که تا چه حدی بیماری رو میتونم پیشگیری کنم ممنون آقای دکتر

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر
   به طور کلی، برای پیشگیری و مراقبت از سلامتی بدن خود، می‌توانید این نکات را در نظر داشته باشید:

   ۱. حفظ بهداشت شخصی: مراقبت از بهداشت شخصی خود، به ویژه در مناطقی که به راحتی عفونت می‌گیرند (مانند زیر بغل)، بسیار مهم است.
   ۲. استفاده معقول از داروها: همیشه دستورات پزشک خود را در مورد مصرف داروها دقیقاً دنبال کنید و از مقدار و طول مدت مصرف صحیح اطمینان حاصل کنید.
   ۳. پیگیری توصیه‌های پزشک: برای هر نوع بیماری یا مشکلی که دارید، مهمترین کار اطاعت از توصیه‌های پزشکتان است. اگر داروها یا پمادها نتیجه داده یا بهتر شده، به همان شیوه و مدت زمانی که پزشکتان تعیین کرده ادامه دهید.
   ۴. پرهیز از خودتشخیصی: هرگز خودتان تشخیص‌های پزشکی را تشخیص ندهید. اگر هر نوع مشکلی دارید، بهتر است به پزشک معتمد خود مراجعه کنید.

   در نهایت، توصیه می‌شود با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین راهنمایی‌ها و توصیه‌های مرتبط با وضعیت خاص شما را دریافت کنید.

   پاسخ
 • سارا داوری
  1402/05/13 2:50 ق.ظ

  سلام آقای دکتر من ۲۲ سالمه و زیر بغلم اندازه نخود متورم شده و یکم درد داره با فشار دردش بیشتر میشه به تازگی لیزر انجام دادم بنظرتون خطر ناک این برآمدگی؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این اتفاق ممکن است به علل مختلفی از جمله عفونت، التهاب، لیپوم، لنفادنوپاتی و غیره اشاره داشته باشد. برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، بهتر است به پزشک خود مراجعه کرده و وضعیت را به او توضیح دهید. او ممکن است بررسی‌های بیشتری انجام دهد از جمله احتمالاً سونوگرافی یا تست‌های دیگر برای تشخیص و مشخص کردن دلیل این مشکل انجام دهد.

   پاسخ
 • سلام دکتر من چند وقت پیش برای موهای زیر بغلم از موم سرد استفاده کردم و یه چیزی شبیه جوش ولی خیلی کوچولو زیر بغلم ظاهر شد و درد داشت و سفت بود ولی بعد از دوروز خوب شد الان دیگه میخوام برم لیزر ولی فک میکنم چون قبلا اون چیز شبیه جوش زیر بغلم دراومده خطرناکه . موردی نداره برم لیزر؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   استفاده از لیزر به طور عمومی به جوش زیر بغل منجر نمی‌شود. در واقع، لیزر در برخی موارد می‌تواند به کاهش التهاب‌ها و علائم جوش‌ها کمک کند. اما باید توجه داشت که تاثیر لیزر بر روی پوست و جوش‌ها به عوامل مختلفی مانند نوع پوست، نوع لیزر، تجربه پزشک و مشکلات پوستی شما بستگی دارد.

   پاسخ
 • رقیه عباسی
  1402/05/11 10:41 ق.ظ

  سلام .من چندساله زیربغلم یه ورم یه غده نمیدونم چی بگم هستش که نرم هس اندازه یه لیموهس گاهی دردهم داره میترسم برم دکترشما میدونین خطرناکه ؟چه دکتری بایدبرم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   وجود ورم یا غده زیر بغل ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد و نمی‌توان با اطلاعات محدودی که ارائه داده‌اید، به طور دقیق تشخیص داد که آیا ورم خطرناک است یا خیر. به همین دلیل، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا او بررسی کامل انجام داده و تشخیص و درمان مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/05/11 3:06 ق.ظ

  سلام آقای دکتر ۷ماهه از زیر بغل من چرک می‌کند واندازه های آن حدودا انگور درشت درمی‌آید ودرد بشترین مکند وبه مرور زمان خودش می ترکد وچرک سبز وبعد خون میایدوقتی یکی خوب می‌شود یکی دیگه درماید لطفا مرا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این نوع علائم می‌توانند از عوامل مختلفی نظیر عفونت‌های باکتریایی، قارچی یا ویروسی، یا حتی واکنش به ترشحات چرک و میکروب‌های موجود در منطقه زیر بغل ناشی شوند.

   با توجه به تشریحات شما، توصیه می‌شود به پزشک متخصص پوست و زنان مراجعه کنید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/05/11 2:20 ق.ظ

  سلام اقای دکتر خسته نباشید ، دخترم ۱۰ سالش هست امروز متوجه شدم زیر بغلش یک توده ی کبود هست که در حالت عادی درد نداره ولی دست میزنم درد میگیره میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توده‌ای کبود در ناحیه زیر بغل دختر شما با درد حس شده و در واقعیت معمولاً ناشی از عوامل متعددی می‌تواند باشد. برخی از دلایل ممکن عبارتند از:

   ۱. ضربه یا آسیب مکرر: آیا دخترتان به‌طور مستقیم ضربه‌ای در این ناحیه خورده است؟
   ۲. التهاب یا عفونت: عفونت‌ها می‌توانند تورم، درد و کبودی را در ناحیه‌های زیر بغل ایجاد کنند.
   ۳. تورم لنفاوی: تورم لنفاوی ناشی از عفونت‌ها یا وضعیت‌های دیگر می‌تواند در این ناحیه ایجاد شود.
   ۴. تشکیل خون‌گرفتگی: ضربه‌ها می‌توانند منجر به تشکیل خون‌گرفتگی شوند که در زیر پوست توده‌ای کبود ایجاد می‌کند.

   در هر صورت، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • شهسواری
  1402/05/11 0:51 ق.ظ

  سلام وقت بخیر، بنده ۲۳سال سن دارم، زیر بغل سمت راستم امروز ساعت ۵صبح متوجه یک غده شدم ک خیلیم درد داشت و دستم خورد از شدت درد بیدارشدم الان از صبح شده دو غده بشدت درد میکنه غده اولیه از نخود بزرگتر و غده دومیه به اندازه یک نخود و نمیتونم زیاد بازوی سمت راستم رو تکون بدم و احساس گرفتگی وبدن درد دارم بنظرتون مشکل جدیه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نوع و شدت علائمی که شما توصیف کرده‌اید ممکن است به علت‌های مختلفی از جمله التهاب یا عفونت در منطقه زیر بغل ناشی شده باشد. همچنین، وجود غده‌های دردناک در این منطقه می‌تواند به علل متعددی نظیر التهاب یا تورم لنفاوی، عفونت، سیست یا کیست، یا حتی تغییرات مربوط به تیروئید مرتبط باشد.

   با توجه به شدت درد و تورمی که احساس می‌کنید، من به شما توصیه می‌کنم که بلافاصله به پزشک معالجتان مراجعه کنید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/05/10 6:43 ب.ظ

  سلام آقای دکتر حدوا یک ماهه زیر بغل سمت راست کمی به طرف سینه برآمدگی اندازه گردو می بینم ولی درد نداره باید چیکار کنم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اگر این برآمدگی با درد یا علائم دیگری همراه نیست، احتمالاً دلایل غیربدخیمی دارد. اما برای اطمینان و بررسی دقیق‌تر وضعیت، بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.
   اگر برآمدگی همراه با علائمی مانند درد، تغییر در اندازه یا شکل، تغییر در پوست، خروج مایعات یا هرگونه تغییر غیرمعمول دیگر است، حتماً باید به زودی به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص دقیق‌تری از وضعیت شما داشته باشد.

   پاسخ
 • سودابه قاسم زاده
  1402/05/10 1:01 ق.ظ

  سلام من‌ حدودا دو یا سه هفته درهر دو زیر بغل چند غده هستش که گاهی اوقات درد هم می کند که اندازه لوبیا هستش من ده سال پیش به سرطان روده مبتلا شدم جراحی وبعد شیمی درمانی وخوب شدم امکانش هست این غده خطر ناک باشن ممنون میشم راهنمایم کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اگر شما در زیر بغل چند غده به اندازه لوبیا دارید و گاهی اوقات درد دارید، احتمالاً این غده‌ها به عنوان لنفاویم‌ها (غدد لنفاوی) هستند.
   لنفاویم‌ها اغلب به عنوان ناحیه‌های پاسخ به عفونت‌ها و سایر موارد معمولی و غیرخطرناک تشخیص داده می‌شوند.
   این لنفاویم‌ها ممکن است به دلیل واکنش به عفونت‌ها، التهاب‌ها و یا دیگر عوامل تغییر اندازه کنند و درد یا تورمی ایجاد کنند.
   اگر به تازگی عفونت گلودرد، التهاب زیر بغل یا دیگر نشانه‌های ناگهانی از بیماری نداشته‌اید و در این مدت هم در ارتباط با بیماری‌های خاص دیگر نبوده‌اید، احتمالاً علت این غده‌ها ناگهانی نیست و مربوط به چیزهای خطرناک مانند سرطان نیست.
   اما به هر حال، تشخیص نهایی ممکن است نیاز به ارزیابی بیشتر داشته باشد. پیشنهاد می‌کنم به پزشک مراجعه کنید و این تغییرات را برای او شرح دهید.

   پاسخ
 • سودابه قاسم زاده
  1402/05/10 0:54 ق.ظ

  سلام من۳۷ سالمه ی مدتی هست که در هر دو طرف زیر بغل دو یا سه تا غده زده احساس میکنم خوب میشن اما دوباره ضاهر میشن بعضی شون درد میکنن اندازه شون هم قد لوبیا هستش البته من در سن ۲۸ سالگی به سرطان روده مبتلا شده بودم که عمل روده انجام شدوهشت جلسه هم شمسی درمانی شدم اما الان نمیدونم این مشکل برام پیش اومده خطر ناک هستش ممنون میشم راهنمایم کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برای بررسی این موضوع بهتر است به پزشک متخصص پوست و غدد لنفاوی مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم انجام دهد و تشخیص دقیقی ارائه دهد. احتمالاً این غده‌هایی که در هر دو زیربغل شما احساس می‌شود به علت واکنش ناحیه لنفاوی به التهابات یا عفونت‌ها هستند. این موضوع می‌تواند به دلیل تاریخچه سابقه سرطان روده شما باشد که سیستم ایمنی شما ممکن است به خاطر تجربیات گذشته به این غده‌ها واکنش نشان دهد.

   پاسخ
 • حجت ملافاضل
  1402/05/09 10:54 ب.ظ

  سلام من روی دست چپم قسمت آرنج که خم میشه زیر بازو جایی که جهت سرم زدن می باشد یک دفعه ورم کرده و برجسته شده و دست که میزنم درد میگیره و دست که میزنم مثل یک جوش زیر پوستی بزرگ هست دلیلش چیه البته چند روز هست قلبم کمی بالاش درد میکنه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بر اساس شرحی که ارائه دادید، علت ورم و درد در منطقه آرنج و زیر بازو می‌تواند به عوامل مختلف باشد و نیازمند ارزیابی توسط پزشک است. این علائم ممکن است به علت مشکلات موضعی نظیر التهاب مفصل، خونریزی، عفونت پوستی یا نقرس باشد.
   احتمالاً درد قلبی و احساس بالا رفتن ضربان قلب هم احتمالاً به دلیل یک علت متفاوت مانند اضطراب، استرس، عوارض داروها، یا مشکلات قلبی مرتبط با این علائم نیست.

   پیشنهاد می‌شود با پزشک مشورت کنید تا او بتواند با انجام بررسی‌های جسمی و آزمایش‌های لازم، علت این علائم را تشخیص دهد و بر اساس نتایج، برنامه درمانی مناسب برای شما تنظیم کند.

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر من توی سینه سمت راستم دوتا توده هست که نمونه برداری انجام دادم گفت سرطان نیست ولی بهم نگفتن چیه فقط بهم گفتن توده هست بعد از چند ماه دوباره سونو انجام دادم که رشد کردن ولی درد ندارن میخواستم بدونم ایا این توده لنفاوی هست

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر.
   بر اساس توصیف شما، توده‌های سینه‌ای ممکن است به علت چندین علت ایجاد شوند، از جمله توده‌های لنفاوی. در نظر داشته باشید که تشخیص نهایی به تجزیه و تحلیل کامل نتایج آزمایش‌ها، سونوگرافی و دیگر امکانات تشخیصی توسط پزشک متخصص نیاز دارد.

   پاسخ
 • نازنین
  1402/05/07 12:23 ب.ظ

  سلام
  اقای دکتر، وقتی من داشتم لباسم رو عوض میکردم خیلی اتفاقی متوجه شدم اندازه ی نخود زیر بغلم بر امده شده درد نداره ولی بهش دست میزنی درد پیدا میکنه ، خیلی ترس دارم که کیست داشته باشم
  می تونید بگید علت اش چی هست؟

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر
   بر اساس توضیحات شما، این برآمدگی گرد و نرم است و در هنگام لمس درد دارد. احتمالاً یک نودول یا تومور نرم و بی خطر می‌تواند علت این برآمدگی باشد. با این حال، برای اطمینان و تشخیص دقیق‌تر بهتر است به پزشک مراجعه شود و احتمال بروز هرگونه مشکل جدی را بررسی کنید.

   پاسخ
 • سلام ، آقای دکتر من ۲۲ سالمه و ماهه ۶ بارداریم هست الان یه هفته هست که یه غده زیر بغل سمت چپم دراومده اولاش کوچیک بود و یه کم درد میکرد الان دو روزه که یکم بزرگ تر شده حدودا اندازه یه نخود بزرگ‌ یا انگور و دردش هم بیشتر شده تا جایی که امروز دستم رو هم تکون میدادم درد شدید میگرفت علتش چیه ؟ ربطی که خدایی نکرده به سرطان نداره ؟؟؟

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر
   اولاً مهم است که در مواجهه با چنین علایمی همواره به پزشک مراجعه کنید تا او بررسی کامل انجام داده و تشخیص دقیق را بیان کند.
   اما برخی از علل محتمل و نیاز توجه به موارد خاص، بیان کنم:

   ۱. عفونت: یکی از علل شایعی برای ورم زیر بغل عفونت است که ممکن است باعث تورم، درد و بزرگ‌تر شدن غده شود.
   ۲. لنفادنوپاتی: تورم لنفاوی (لنفادنوپاتی) نیز ممکن است در زیر بغل اتفاق بیفتد. این ممکن است به دلیل عفونت‌ها، بیماری‌های التهابی، یا حتی برخی بیماری‌های خاص مرتبط با لنفاوی‌ها باشد.
   ۳. سرطان: علت‌های نادرتر شامل سرطان لنفوم، سرطان پستان، یا سایر سرطان‌های دیگر می‌تواند باشد. اما توجه داشته باشید که سرطان نیز نمی‌تواند همه ورم‌های زیر بغل را توجیه کند، بلکه بیشتر این نوع ورم‌ها ناشی از دلایل دیگر هستند.

   مهم است که شما به موارد فوق توجه کنید و به همراه همه نکات احتیاطی پزشکی بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا او بتواند بر اساس اطلاعات بیشتر و انجام بررسی‌های کامل تشخیص دقیقی را بیان کند.

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر. من اسفند ۱۴۰۱ یه سونو گرافی زیر بغل انجام دادم. به دلیل درد و ضخامت زیر بغلم رفتم پیگیر شدم. در حین پیگیری متوجه غده ادنوم در پاراتیروئیدم شدم و عمل کردم. امروز ۳ مرداد سونوگرافیمو بردم پیش دکتر ریاضی در رشت. بهم گفتن که یه غده به اندازه ۳ میلی گرم در زیر بغلم دارم. سونو مجدد دادن. ولی ۳ ماه دیگه نوبت دادن. چیکار کنم اقای دکتر😔😔

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر
   اگر در زیر بغل خود غده‌ای به اندازه ۳ سانتیمتر دارید، این ممکن است نیاز به ارزیابی بیشتر و پیگیری دارد که بهتر است با پزشک تماس بگیرید و وضعیت خود را به او توضیح دهید.

   پاسخ
 • سلام دکتر وقتتون بخیر من امروز متوجه یه دونه زیر بغلم شدم که وقتی دست میزنم بهش اصلا درد نداره و قبلا جوش زیر پوستی میزدم اما معلوم بود که جوش هست اما الان حس میکنم کمی عمیق تر و نمیتونم بین دوتا انگشتم بگیرمش انگار به عقب میره پوستم هیچ تغییر رنگی نداده یکم نگران شدم ممنونم راهنمایی بفرمایید دقیقا بعداز دوره پریودی هم هست

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر
   برخورداری از غده‌های زیر بغل بسیار شایع است و اکثر مواقع نگرانی خاصی ندارند. این غده‌ها می‌توانند به دلیل عوامل مختلف ایجاد شوند و بیشتر مواقع بی‌خطر هستند. اما برای اطمینان و بررسی دقیق‌تر، همیشه بهتر است که یک پزشک را ملاقات کنید و آن را ارزیابی کند.

   پاسخ
 • فراهانی
  1402/05/01 4:25 ب.ظ

  سلام وقت بخیر من یه چند سال برای کاهش تعریق زیر بغل از پماد ایپوزینگ استفاده می‌کردم و مشکلی نداشتم الان نزدیک یک هفته س باشگاه بدنسازی میرم و دیروز زیر بغلم دردمیکرد متوجه شدم قرمز شده و وقتی لمسش میکنم یه چیزی اندازه لوبیا زیر پوستم و خیلی درد میکنه . میخواستم بدونم بخاطر ورزش غدد لنفاویم تحریک شده یا بخاطر پماد عفونتی چیزی کرده

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   احتمالاً این تورم و درد زیر بغل شما به دلیل دو علت که ذکر کردید (ورزش و استفاده از پماد ایپوزینگ) باشد. اما بدون معاینه و بررسی مستقیم، نمی‌توان تشخیص قطعی داد.
   برای مشخص کردن دقیق علت تورم و درد زیر بغل، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک با بررسی بالینی و احتمالاً درخواست آزمایشات تکمیلی می‌تواند علت این مشکل را تشخیص داده و برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر من۲۰سالمه دوروزه که زیر بغل سمت راستم یه غده پیدا میشه دردناک هم هست بنظرشما چی میتونه باشه خاهشن جواب بدید نگرانم

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   ناحیه زیر بغل یک ناحیه مهم از بدن است که حاوی غده‌ها، بافت‌های چربی، عروق و عقده‌های لنفاوی است.
   وجود غده‌ای که دردناک و ناخوشایند است، ممکن است به علت عوامل مختلف باشد. ممکن است این غده به دلیل التهاب، عفونت، تورم لنفاوی، تشکیل کیست، یا سایر علل بیماری‌های دیگر ایجاد شده باشد.
   اما بدون امکان معاینه حضوری و بررسی‌های تشخیصی اضافه‌تر، نمی‌توان دقیقاً علت این غده را تشخیص داد.
   بهترین راه‌حل برای تشخیص دقیق، مشاوره و مراجعه به پزشک است. پزشک با معاینه فیزیکی و مطالعه سابقه پزشکی شما، می‌تواند تشخیص و درمان مناسبی را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام آقایی دکتر ‌ زیر بغل من ورم داره اما درد نداره مشکلی هست یاخیر

  پاسخ
  • سلام. ورم زیر بغل می‌تواند دلیل‌های مختلفی داشته باشد و برای تشخیص دقیق و مشخص کردن علت آن نیاز به معاینه پزشکی دارید. بعضی از احتمالات مرتبط با ورم زیر بغل عبارت‌اند از:

   التهاب لنفاوی، لنفوم، کیست،لیپوم،ورم عضلانی.
   با توجه به اینکه ورم درد ندارد، احتمال اینکه خطرناک باشد کاهش می‌یابد. اما همچنان باید به پزشک مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم انجام شود و علت ورم مشخص شود. پزشک ممکن است نیاز به آزمایش‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی، اکوگرافی، یا ماموگرافی داشته باشد تا تشخیص نهایی را بگذارد.

   همچنین، اگر ورم همراه با هر گونه علائمی مانند درد، تغییر رنگ پوست، خارش، تب، یا خونریزی است، بهتر است سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر
  بنده چند وقتی هست متوجه تورم زیر بغل سمت چپم شدم وقتی لمس کردم بدنمو رو متوجه شدم ی چیزی مثل غده سفت و به اندازه کف دست زیربغلم رشد کرده است س خیلی زیادی دارم نمی‌دونم سرطان یعنی !!

  پاسخ
  • سلام. غیر از مشاهده تصاویر و بررسی فیزیکی، تشخیص دقیقی در مورد وضعیت شما نمی توان داد. اما من می‌توانم به شما توضیح دهم که:

   وجود تورم و غده زیربغل می‌تواند به علت عوامل مختلفی از جمله التهاب، عفونت، لنفوما (سرطان لنفاوی) یا سایر علل باشد. در برخی موارد، تورم و غده‌های سفت در این منطقه نشانه‌های خطرناک مانند سرطان هستند، اما در بیشتر موارد، علت آنها غیرسرطانی است.

   بهتر است به سرعت به پزشک خود مراجعه کنید تا مشکل را بررسی کند. پزشک شما می‌تواند با بررسی تاریخچه پزشکی شما، انجام آزمایشات تشخیصی مورد نیاز مانند سونوگرافی، بیوپسی و غیره، و بررسی جزئیات علائم و علل مربوطه، تشخیص دقیق و مناسب را برای شما قرار دهد.

   لطفاً به خاطر داشته باشید که معاینه حضوری توسط پزشک حرفه‌ای و بررسی مستقیم شما امری ضروری است تا تشخیص نهایی و درمان صحیح برای شما تعیین شود. بدون بررسی حضوری، تشخیص قطعی واضحی قابل ارائه نیست.

   پاسخ
 • باسلام و خسته نباشید و سپاس از شما که پاسخگو سوالات هموطنانم هستید
  بنده به علت ایجاد زخم عفونی در زیر بغل‌هام سه بار مورد عمل جراحی گرفتم ولی بازم خودبخود زیر بغلم دهن باز میکنه و عفونت خارج میشه نمیدونم به کدوم دکتر مراجعه کنم که درمانم کنه خسته شدم

  پاسخ
  • بسیار متأسفم که مشکل شما همچنان ادامه دارد و از مشاوره پزشکان قبلی تجربه ناامیدی داشته‌اید. در چنین مواردی، می‌توانید به تخصص‌های زیر مراجعه کنید:

   ۱. جراح عمومی: یک جراح عمومی ممکن است بتواند در بررسی و درمان زخم عفونی و نیازمندی‌های جراحی شما کمک کند.
   ۲. پزشک داخلی: پزشک داخلی می‌تواند به عنوان متخصص عمومی درمان و مراقبت از بیماری‌های عفونی و اعضای داخلی بدن شما را برعهده بگیرد.
   ۳.پزشک زنان و زایمان: اگر زخم عفونی شما در ناحیه زیر بغل و در نزدیکی منطقه پستان قرار دارد، ممکن است پزشک زنان و زایمان شما را مورد بررسی قرار دهد و به درمان مشکل شما کمک کند.
   ۴. پزشک پوست و زیبایی: در صورتی که عفونت زیر بغل باعث مشکلات پوستی شده است، پزشک پوست و زیبایی می‌تواند به شما در تشخیص و درمان کمک کند.

   مهم است که با پزشکان متخصص مشورت کنید و مشکلات و نگرانی‌هایتان را با آنها در میان بگذارید. آنها می‌توانند شما را به تخصصی که بهترین درمان را برای شما ارائه می‌دهد، هدایت کنند. همچنین، شاید لازم باشد تا متخصصان مختلف را مشاوره کنید تا به راه حل مناسب برسید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/04/22 2:34 ق.ظ

  سلام وقت بخیر من تازه رفتم تو ۱۹ سال حدود یک ساله یه گلوله زیر بغل سمت راستم هستش وقتی بهش دست میزنم درد میکنه بعضی اوقات هم درد تیر میکشه ب سینه راستم
  ۲ بار هم سونو دادم گفتن مشکلی نیس ولی خیلی میترسم:(((

  پاسخ
 • ناشناس
  1402/04/17 1:39 ب.ظ

  سلام آقای دکتر وقت بخیر.من خانمی ۳۵ساله هستم امروز صبح با درد شدید زیر بغل بیدار شدم و متوجه وجود چند توده در هر دو سمت شدم که تقریباً اندازه فندق هستن و دردناک طوری که دردش تا بازو هم می‌ره.ظاهر پوست مشکلی نداره‌.من pco دارم و قرص اسپیرونولاکتون ۲۵دوبار در روز مصرف میکنم.سابقه سرطان گوارش در پدرم هست .آیا این وضعیت خطرناک ه و باید به پزشک مراجعه کنم یا ممکنه خودش خوب بشه؟

  پاسخ
  • سلام، بهتر است در مورد این توده‌هایی که در زیر بغل خود مشاهده می‌کنید به پزشک معالج خود مراجعه کنید. این توده‌ها ممکن است مربوط به علل مختلفی باشند، از جمله التهاب لنفاوی، نمو نخاعی، کیست یا سایر عواملی که نیاز به ارزیابی توسط پزشک دارند.

   در نظر داشته باشید که داشتن سابقه سرطان گوارش در پدرتان نیز مهم است و می‌تواند در بررسی شما تاثیرگذار باشد. پزشک شما می‌تواند با معاینه فیزیکی، سونوگرافی، ماموگرافی یا سایر تست‌ها و تصویربرداری‌ها بهترین راهنمایی را برای شما ارائه دهد. بهترین راه حل برای تشخیص و درمان وضعیت خاص شما، مشاوره و مراجعه به پزشک تخصصی است.

   از طریق مشاوره با پزشک خود، می‌توانید از وضعیت خود مطمئن شوید و در صورت لزوم، برنامه درمانی مشخص را دنبال کنید. به همین دلیل، توصیه می‌کنم به طور سریع به پزشک خود مراجعه کنید تا ارزیابی کامل انجام شود و بهترین درمان را دریافت کنید.

   پاسخ
 • سلام یه هفتس که وسط زیربغل سمت راستم ورم کرده درد نداره ونرمه باید چیکار کنم خیلی نگرانم

  پاسخ
 • سلام وسط زیربغل سمت راستم یک هفته ای هست ورم کرده درد نداره و هیچ علائم دیگیم ندارم میخواستم علتشو بدونم خیلی نگرانم

  پاسخ
  • سلام، ورم در منطقه زیر بغل سمت راست بدون درد و بدون علایم دیگر ممکن است به علت چندین عامل باشد. برخی از احتمالات عبارتند از:

   التهاب لنفاوی: ورم در منطقه زیر بغل ممکن است ناشی از التهاب لنفاوی باشد که معمولاً ناشی از عفونت است. این عفونت ممکن است از زخم، جراحی یا عوامل دیگر ناشی شود.

   تورم لنفوم: در برخی موارد، تورم لنفوم (یک نوع سرطان لنفاوی) ممکن است در منطقه زیر بغل رخ دهد. این شامل سایر علائم مانند تورم در دیگر مناطق بدن، خستگی، تنگی نفس و لاغری ناهنجار است.

   لیمفادنوپاتی: لیمفادنوپاتی به ورم لنفاوی در نتیجه واکنش به عوامل مختلف اشاره دارد. این می‌تواند ناشی از عفونت، التهاب، واکسیناسیون یا عوامل دیگر باشد.

   برای تشخیص دقیق و تعیین علت ورم در منطقه زیر بغل، توصیه می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما با بررسی معاینه فیزیکی، تاریخچه پزشکی و نتایج آزمایشات مورد نیاز، می‌تواند علت ورم را مشخص کند و در صورت لزوم برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین کند.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/04/15 5:04 ب.ظ

  سلام ببخشید مامانم سینشو برداشته و بدخیم بوده و غدد لنفاوی رو هم برداشته چند تاشو الان زیر بغلش حالت غدد هست این میتونه چی باشه؟

  پاسخ
  • متأسفانه، از اطلاعاتی که در دسترس دارید، امکان تشخیص دقیق وجود غده‌های زیر بغل پس از برداشت سینه و غدد لنفاوی را ندارم. وجود غده‌ها در مناطق زیر بغل می‌تواند به علت متنوعی باشد از جمله عفونت، التهاب، تورم قابل‌ملاحظه، آبسه، نوار وریدی، تشکیل گره‌های لنفاوی جدید و در نادرترین موارد، بازگشت سرطان به این ناحیه. برای تشخیص دقیق و بررسی بیشتر، بهتر است با پزشک معالج مادرتان مشورت کنید. پزشک با انجام بررسی‌های جسمانی، بررسی تاریخچه پزشکی و نتایج آزمایش‌ها، می‌تواند تشخیص دقیق‌تری را در مورد وضعیت سلامتی مادرتان بدهد و در صورت نیاز، برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  من حدود ۱۲ روز پیش لیزر زیر بغل انجام دادم و بعد از لیزر وایتینگ(روشن کننده)با دستگاه ایکس ماتریکس انجام دادم که چندتا خراش زیر بغل سمت راستم ایجاد شد ..تا سه روز پماد زینک اکساید میزدم..زیر بعلم چندتا دونه بزرگ و کوچیک ایجاد شده هم دردناکه و خارش داره ..لطفا علتش رو بهم بگید و راه درمان ..ممنون میشم یک دنیا

  پاسخ
  • سلام

   احتمالاً خراش‌ها و ترشحات زیر بغلی که پس از انجام لیزر و روشن‌کننده وجود دارد، ناشی از تحریک و آسیبی است که به پوست شما وارد شده است. این ممکن است به دلیل عوامل زیر باشد:

   ۱. تحریک پوست: عمل لیزر و روشن‌کننده می‌تواند پوست را تحریک کند و منجر به ترشحات التهابی، خارش و درد شود.

   ۲. آسیب پوستی: خراش‌ها و آسیب‌های جزئی در پوست ممکن است ناشی از انجام روش‌های لیزری و استفاده از دستگاه X Matrix باشد. این موارد ممکن است به دلیل ایجاد ترک‌ها یا زخم‌های سطحی در پوست شما رخ داده باشد.

   برای درمان و کاهش علائم خراش‌ها و ترشحات زیر بغلی، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

   ۱. استفاده از کرم ضد التهاب: از کرم‌های ضد التهاب مانند کرم هیدروکورتیزون به محل خراش‌ها و ترشحات استفاده کنید. این کرم‌ها می‌توانند خارش و التهاب را کاهش دهند.

   ۲. استفاده از آبلیمو و محلول آب و سدیم بیکربنات: این مواد طبیعی می‌توانند به خوبی در تسکین خراش‌ها و التهابات کمک کنند. می‌توانید آبلیمو را با آب مخلوط کرده و با یک پارچه نرم روی ناحیه مورد نیاز استفاده کنید.

   ۳. جلوگیری از خراشیدن و خراش‌های جدید: سعی کنید از خراشیدن و خراش‌های جدید در ناحیه زیر بغل پیشگیری کنید. استفاده از لباس‌های راحت و مناسب، جلوگیری از تماس مستقیم با ترشحات و شستن ناحیه می تواند به شما کمک کند.
   ۴. مراقبت محلی: منطقه زیر بغل را با دقت و به صورت بهداشتی تمیز کنید و از استفاده از محصولات ضدعفونی کننده ملایم مانند محلول آنتی‌سپتیک استفاده کنید. این کار می‌تواند از عفونت‌های دومرحله‌ای جلوگیری کند.

   ۵. مراجعه به پزشک: اگر علائم خراش‌ها و ترشحات زیر بغل شما پس از مدت زمان مشخص بهبود نمی‌یابند یا وضعیت بدتر می‌شود، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند وضعیت شما را بررسی کند و در صورت لزوم تشخیص و درمان مناسب را تعیین کند.

   توجه داشته باشید که ممکن است هر فرد واکنش‌های مختلفی نسبت به روش‌های لیزری و روشن‌کننده داشته باشد. بنابراین، بهتر است با متخصص مربوطه مشورت کنید و در صورت بروز علائم نگران‌کننده، به محض امکان به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • میرزایی
  1402/04/12 0:28 ق.ظ

  سلام
  من ۲۰سالمه چند وقت پیش ت سینه هام نزدیک پریود غده های زیاد دردناکی حس کردم که سونو گرفتم گفتن مشکلی نیس بخاطر هورمون هاست الان باز نزدیک پریوده و اینبار توده ای در زیر بغل حس میکنم
  موردی نداره؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  پاسخ
  • سلام، درد و توده‌های در مناطق سینه و زیر بغل می‌توانند به دلایل مختلفی ایجاد شوند، از جمله تغییرات هورمونی، عفونت‌ها، التهاب‌ها، ترکیبات چربی، آسیب‌های بافتی و نیز عوامل دیگر. در حالت عادی، دیدن توده‌های کوچک در سونوگرافی سینه نگران‌کننده نیست، اما اگر نگران هستید و درد و توده در زیر بغل شما برایتان مزاحمت ایجاد می‌کند، بهتر است با پزشک خود مشاوره کنید.

   پزشک به شما گفته که مشکلی ندارید، اما اگر نگران هستید، می‌توانید بررسی بیشتری از طریق مشاوره مجدد با پزشک خود، مشاوره از متخصص سینه یا انجام آزمایش‌های تکمیلی نظیر ماموگرافی یا بیوپسی (برداشت نمونه بافتی) را در نظر بگیرید. این تست‌ها می‌توانند به بررسی دقیقتر و تشخیص صحیح کمک کنند.

   با اطمینان از حضور پزشک در این موارد، توصیه می‌کنم که با پزشک خود صحبت کنید و به او در مورد نگرانی‌ها و علائم خودتان بگویید تا بررسی‌های لازم را انجام دهد و درمان مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/04/11 12:55 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من دختر ۲۲ساله ای هستم الان تقریبا ۷ساله یه دونه ای زیر بغلم رشد کرده اوایل کوچیک بود ولی الان خیلی بزرگ شده و درد داره چیکار کنم

  پاسخ
  • سلام. نمی‌توانم به طور دقیق تشخیص بدم چه علتی دارد، زیرا برای تشخیص دقیق نیاز به بررسی فیزیکی و ممکن است نیاز به انجام آزمایشات تشخیصی داشته باشد. اما برخی از علل معمولی برای بروز توده زیر بغل عبارتند از:

   ۱. لنفوم: نوعی سرطان که تورم لنفاوی را در بدن ایجاد می‌کند.
   ۲. نوار بر: یک نوع التهاب ناشی از عفونت.
   ۳. ناسازگاری تحت ترشح: عبارت است از تشکیل توده در پیوند با بافت تحت ترشح.
   ۴. کیست: تشکیل سیال در یک غلاف داخلی.
   برای اطمینان بیشتر و تشخیص صحیح، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک با بررسی توده، انجام آزمایشات تشخیصی و تصویربرداری (مانند سونوگرافی یا ماموگرافی)، می‌تواند تشخیص دقیق را قرار دهد و بسته به نتایج، درمان مناسب را تعیین کند. همچنین، در صورتی که توده دردناک است، می‌توانید این موضوع را با پزشک خود مطرح کنید تا اقدامات لازم را برای کاهش درد انجام دهید.

   لطفاً هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید تا مشکل شما به صورت حرفه‌ای بررسی شود و به شما راهنمایی و درمان مناسب ارائه شود.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/04/11 8:34 ق.ظ

  سلام وقت بخیر یه مدتی هست زیر بغلم غده رشد کرده و درد شدید دارم و در کنارهای بغل عفونت سفید مشاهده میشه ممنون میشم راهنمای بکنید

  پاسخ
  • سلام، به نظر می‌رسد که شما دچار تورم و درد در زیر بغل هستید و در کنارهای بغلتان عفونت سفید را مشاهده می‌کنید. این علائم ممکن است نشانه‌هایی از عفونت لنفاوی، ترشحات گلویی یا حتی عفونت قارچی باشند. بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص دقیقی بگیرید و درمان مناسبی را تجویز کند.

   پزشک شما ممکن است تحت عنوان متخصص گوش، حلق، بینی (ENT) باشد. او می‌تواند با بررسی فیزیکی، تاریخچه پزشکی و احتمالاً انجام آزمایشات تشخیصی دیگر، دلیل عفونت و تورم را تعیین کند. درمان شامل مصرف داروها (مثل آنتی‌بیوتیک)، ضد قارچها یا دیگر داروها و رفع عوارض ممکن است.

   مهم است که به پزشک خود تمام علائم و دردهای خود را به دقت توصیف کنید و به او اطلاع دهید که عفونت همراه با چه علائم دیگری (مانند تب، تغییر در رنگ ترشحات و غیره) همراه است. این اطلاعات به پزشک کمک می‌کند تا تشخیص درستی را قرار دهد و درمان مناسب را تجویز کند.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/04/11 5:24 ق.ظ

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  آقای دکتر من ۱۵ خرداد امسال از پماد زینک استفاده کردم و در سفر به شمال تعرق زیادی داشتم بعد از یکی دو روز احساس درد در زیر بغل سمت چپ کردم و وقتی دست زدم یه غده رو احساس کردم که خیلی درد داشت طی چند روز این غده ها بیشتر شد و تقریبا تعدادشون ۵ یا ۶ عدد شد که ریز و درشت بودن و بعد از دوهفته خوب شدن الان دوباره همون زیربغلم یک غده ظاهر شده که اندازش از فندق کوچیکتره کمی و درد کمی داره و زیربغل سمت راستم هم چند عدد غده ریز در اومده که دردناک هستن ایا این میتونه به علت بسته شدن غدد تعریق در اثر استفاده از زینک باشه؟ و اینکه من در دوران شیردهی هستم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • سلام. بسته شدن غدد تحت بغل ممکن است به علت چندین عامل باشد و به استفاده از پماد زینک در ترکیب با تعرق زیاد در سفر مرتبط نباشد. در زیر برخی از علت‌های بسته شدن غدد تحت بغل را ذکر کرده‌ام:

   ۱. التهاب: عفونت یا التهاب در ناحیه زیر بغل می‌تواند منجر به بسته شدن غدد لنفاوی شود.

   ۲. آبسه: حمل و نقل بدن در سفر و تعرق زیاد می‌تواند منجر به تورم و آبسه در ناحیه زیر بغل شود و در نتیجه غده‌های لنفاوی نیز بزرگ شوند.

   ۳. عوامل دیگر: بعضی از عوامل دیگر مانند آلرژی‌ها، سیستم ایمنی ضعیف، استرس، ورزش سنگین، عفونت‌های ویروسی و غیره می‌توانند باعث بسته شدن غدد تحت بغل شوند.

   با توجه به وضعیت شما که در دوران شیردهی هستید، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا بررسی دقیقی انجام دهد و منشاء این غده‌ها را تشخیص دهد. در برخی موارد، بسته شدن غدد تحت بغل نیاز به درمان دارد، اما در موارد دیگر ممکن است بدون درمان بهبود یابند. پزشک شما با توجه به وضعیت شما و شرایط شیردهی، راهنمایی لازم را خواهد کرد.

   پاسخ
 • سلام
  دختری ۲۱ ساله هستم
  حدود ۱ ماه هست از پناد زینک‌اکساید ۲۵٪ جهت رفع بوی بد زیر بغل استفاده می‌کنم
  ولی مدتی هست که یه غده کوچیک رو حس می‌کنم زیر بغل چپم و وقتی لمسش می‌کنم دردناک هست
  اگر بخاطر پماد هست لطفا خواهشا بگید از چی به‌جای پماد استفاده کنم
  چون من از لحاظ روحی خیلی حالم بد میشه وقتی ببینم زیر بغلم بو میده

  پاسخ
  • سلام، مشکلی که توصیف کردید در زیر بغل چپ خود می‌تواند از موارد مختلفی ناشی شود، از جمله عفونت، تورم لنفاوی، آبسه و غیره. استفاده از پماد زینک‌اکساید نباید علت اصلی درد و تورم زیر بغل شما باشد.

   بهتر است برای بررسی دقیق تر و تشخیص درست، به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک با بررسی فیزیکی، سوابق پزشکی و نیاز به آزمایش‌های تکمیلی می‌تواند دلیل دقیق این مشکل را تشخیص دهد و درمان مناسب را تجویز کند. همچنین، اگر بوی بد زیر بغل مشکلی برای شماست، می‌توانید از روش‌های بهداشتی مثل استفاده از دوش روزانه، استفاده از محصولات ضد تعریق، استفاده از لباس‌های تمیز و تهویه‌ی مناسب استفاده کنید.

   باز هم تأکید می‌کنم که مراجعه به پزشک متخصص جهت بررسی و تشخیص دقیق تر این مشکل بسیار مهم است.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/04/10 7:04 ق.ظ

  سلام چند ماهی هست زیر بغلم غددپیدا شده و در کنارهای زیر بغلم عفونت سفید مشاهده و درد شدیدی دارم ممنون می‌شم راهنمای بکنید

  پاسخ
  • سلام، مشکلی که توصیف کردید می‌تواند ناشی از عفونت باکتریایی یا قارچی باشد. علائمی مانند درد شدید، وجود غده‌های تحت بغل و عفونت سفید می‌توانند نشانه‌های عفونت باشند. برای درمان این مشکل، بهتر است به پزشک متخصص پوست (درماتولوژیست) مراجعه کنید.

   پزشک پس از بررسی فیزیکی و سوابق پزشکی شما، می‌تواند علت دقیق این عفونت را تشخیص داده و درمان مناسب را تجویز کند. احتمالاً شامل مصرف ضدباکتریایی یا ضدقارچ موضعی و در صورت لزوم داروهای خوراکی خواهد بود.

   در هنگام مراجعه به پزشک، بهتر است توضیح دهید که مدت زمان وجود این عفونت، شدت درد، تغییرات مشاهده شده و هر علامت دیگری که ممکن است دریافت کرده‌اید را بیان کنید. این اطلاعات به پزشک کمک می‌کند تا تشخیص و درمان مناسب را انجام دهد.

   ضمناً به منظور پیشگیری از عفونت‌های آینده، رعایت بهداشت شخصی مثل استفاده از لباس‌های تمیز و خشک، عدم استفاده از محصولات آرایشی شخصی، استفاده از محصولات ضدباکتریایی یا ضدقارچ و حفظ بهداشت محل‌های تحت بغل می‌تواند مفید باشد.

   توصیه می‌شود که به زودی به پزشک مراجعه کنید تا علت دقیق این عفونت مشخص شود و درمان مناسب انجام شود.

   پاسخ
 • سلام وقت شما بخیر
  همسر من سه روزی هست که دل پیچه شدید همراه با درد و اسهال داره، تب و سردرد هم داره.
  امروز زیربغل سمت چپش یه غده ریز قرنز رنگ با درد زیاد به وجود اومده. به نظر شما علتش چیه و راه درمانش؟
  ممنونم از لطف شما

  پاسخ
  • سلام. علت دل پیچه شدید، درد، اسهال، تب و سردرد در همسر شما ممکن است مربوط به عدم سلامتی جسمی او باشد. این علائم می‌توانند ناشی از عفونتی باشند، مانند عفونت ویروسی یا عفونت باکتریایی.

   در مورد غده ریز قرمز رنگ زیربغل سمت چپ همسرتان، احتمالاً این غده لنفاوی است که به دلیل عفونت بزرگ شده و درد آن را تشدید کرده است. اما بدون ارزیابی و معاینه دقیق از طرف یک پزشک، نمی‌توان تشخیص قطعی ارائه داد.

   برای رسیدن به تشخیص دقیق و درمان مناسب، توصیه می‌شود همسرتان به یک پزشک مراجعه کند. پزشک با انجام معاینه فیزیکی، بررسی سوابق پزشکی و احتمالاً درخواست آزمایشات تکمیلی، می‌تواند علت این علائم را تشخیص دهد و درمان مناسب را تجویز کند.

   پاسخ
 • سلام من ۱۶ سالمه دو هفته ای میشه تو زیر بغل دست راستم یه غده بزرگ دراومده بود که کم کم داره میره بعل اصرارش الان ۴ یا ۵ تا عده کوچیکتر در اومده واسه ی چیه؟

  پاسخ
  • سلام. ظاهر شدن غده‌های تحت بغل ممکن است به دلایل مختلفی باشد. برخی از علل ممکن عبارتند از: التهاب لنفاوی، عفونت‌های باکتریایی،عفونت‌های ویروسی و

   علل دیگر: علل دیگری مانند التهاب یا عفونت در سیستم لنفاوی، بیماری‌های خاص مانند سل و لوسمی، و همچنین برخی علل دیگر نادر ممکن است باعث ظاهر شدن غده‌های تحت بغل شوند.

   برای تشخیص دقیق و تعیین علت بزرگ شدن غده‌ها، توصیه می‌شود به یک پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • واینکه این اتفاق بعد از انجام اپلاسیونم افتاد من قبلا هم اپلاسیون رو با همون ماده انجام دادم ولی هیچ وقت همچین اتفاقی نیفتاده بود واینکه من قبلش حجامتم کرده بودم وچندروز به شدت ضعف داشتم ممکنه ربطیبه این هاداشته باشه؟؟

  پاسخ
  • سلام. بر اساس توضیحاتی که ارائه کرده‌اید، ظاهر شدن دونه‌های متورم و دردناک در زیر بغل سمت چپ می‌تواند به علت‌های مختلفی باشد. این علل می‌توانند عبارت باشند از:

   التهاب لنفاوی: التهاب یک یا چند غده لنفاوی در نزدیکی منطقه زیر بغل می‌تواند باعث متورم و درد شود. این مسئله معمولاً به علت عفونت باکتریایی یا ویروسی رخ می‌دهد.

   تورم عضلانی: فعالیت های فیزیکی سنگین، آسیب رساندن به عضلات زیر بغل یا تمرینات ورزشی شدید ممکن است منجر به تورم عضلانی شود.

   آب‌سیاهی: در صورتی که ترومبوز وریدی در نزدیکی زیر بغل ایجاد شده باشد، آب‌سیاهی (لنفوآدنیت) رخ می‌دهد که با متورم، درد و تغییرات رنگ پوست همراه است.

   با توجه به اینکه از انجام آپلاسیون صحبت کرده‌اید و این علائم بعد از آن شروع شده است، ممکن است یکی از عوارض جانبی این مداخله باشد. برای اطمینان و تشخیص دقیق، توصیه می‌شود به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک با انجام معاینه فیزیکی و توجه به سوابق پزشکی شما، می‌تواند علت این علائم را تشخیص داده و درمان مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام روز بخیر من حدود چند روزیه که زیر بغل سمت چپم متورم شده به شکلی که دوتا ردیف موازی در زیر پوستم در زیر بغلم ایجاد شده که نه قرمزه نه چیزی فقط انگار دونه های گوشتی بزرگ زیر پوستی هستند که در موقع گرما سوزش ودرد دارند ولی تو هوای سرد سوزش نداره ولی از دردش کاسته میشه واین اولین باره برام اتفاق افتاده ودونه هاش سفت وغیرقابل تخلیه است

  پاسخ
 • سلام من ۱۸سالمه زیر بغل هر دو دستم یه چیز نرمی درآمده چند ماهه اصلا درد نداره ولی خوشم نمیاد نزدیک پریودیم هم بزرگتر میشه ولی اصلا از بین نمیره اضافه وزن هم ندارم که بگم از چاقیه کلا لاغرم هستم اگر ممکنه راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام، ظاهر نمودن یک نرمی زیر بغل هر دو دست می‌تواند به علت چندین عامل باشد و برای تشخیص دقیق نیاز به بررسی بیشتر است. اما به طور کلی، عللی که ممکن است باعث ظاهر شدن نرمی زیر بغل بدون درد شوند عبارتند از:

   لنفاژیت: انتقال مایع لنف در سیستم لنفاوی بدن، که می‌تواند به تورم و نرمی زیر بغل منجر شود. معمولاً با تحریک یا تورم در نزدیکی پریودی بزرگتر می‌شود.

   تغییرات هورمونی: تغییرات هورمونی در دوران پریودی می‌تواند باعث تورم و نرمی در ناحیه زیر بغل شود.

   تغییرات طبیعی در بافت: در برخی افراد، ظاهر شدن نرمی در ناحیه زیر بغل ممکن است به دلیل تغییرات طبیعی در بافت بدن باشد و بدون هیچ علت خطرناکی باشد.

   با توجه به اینکه این نرمی‌ها بدون درد و بزرگتر شدن در نزدیکی پریودی هستند، معمولاً نگرانی خاصی ندارند. با این حال، بهتر است برای اطمینان و اطلاعات بیشتر، به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک می‌تواند با بررسی و ارزیابی دقیق شما، تشخیص دقیق و راهنمایی مناسب را ارائه کند.

   پاسخ
 • ایمان حسینی
  1402/04/06 8:26 ق.ظ

  سلام،خسته نباشید،بنده یک آقای ۳۶ساله هستم،بطور تقریبی هر دوماه یکبار زیر بغل سمت چپم یه جوش میزنه،طی ۵،۶روز بزرگو بزرگتر میشه تا جاییکه از زور درد،دستمو نمیتونم ببندم،بعد از یک نقطه ریز شروع ب ترشح ماده سفید و خیلی بدبو میکنه ک با فشار دادن همون نقطه ترشح بیشتر میشه،تا جاییکه ترشح سفید بدبو(خیلی بدبو)تبدیل ب مایع بی رنگ با بوی کمتر و درنهایت خون بیرون میزنه و دردش کلا میخوابه،تا دوماه بعضی موقعه ها تا ۳ماه دیگه مشکلی ندارم دوباره همین حالات برام شکل میگیره

  پاسخ
  • سلام. مشکلی که شما توصیف کرده‌اید، نیاز به ارزیابی دقیق توسط یک پزشک دارد. اما با توجه به علایمی که توصیف کردید، ممکن است این عارضه ناشی از یک عفونت و یا آبسه باشد. عواملی مانند ترشح مایع سفید و بدبو، افزایش حجم و درد قسمت مبتلا و خروج خون می‌تواند به نشانه‌های احتمالی این موارد باشد.

   برخی از علل ممکن شامل عفونتهای باکتریایی، عفونت قارچی، کیست یا آبسه در زیر بغل، ترشح غدد عرقی یا لکه بینی هستند. برای تشخیص صحیح و تعیین درمان مناسب، نیاز است که یک پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک با بررسی بالینی، ممکن است نیاز به انجام آزمایشات تکمیلی مانند آزمایش خون، کشت و بررسی ترشحات و یا تصویربرداری داشته باشد.

   با توجه به طولانی بودن این عارضه و تکرار آن در دوره‌های مشخص، پیشنهاد می‌کنم در اسرع وقت با یک پزشک متخصص پوست و زیر بغل مشورت کنید تا تشخیص صحیحی برای مشکلتان قرار دهند و درمان مناسب را تعیین کنند.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/04/05 10:51 ب.ظ

  سلام من ۳۲سالمه چندروزی هست زیربغلم به شدت دردمیکنه همراه باسینه ام قبل ازاین زیربغلم دونه های قرمزرنگ ریخت که باعث سوزش شدمن اززینک هم استفاده میکردم

  پاسخ
  • سلام. درد زیر بغل همراه با دونه‌های قرمز رنگ و سوزش ممکن است به علت تحریک و التهاب دستگاه لنفاوی باشد. دستگاه لنفاوی در سراسر بدن وجود دارد و وظیفه حفظ سیستم ایمنی بدن را داراست. التهاب و تحریک لنفاوی در ناحیه زیر بغل می‌تواند به دلیل مواردی مانند عفونت‌ها (مانند التهاب لنفاوی)، ترشح زیاد لنف، آبسه، آب‌سیاهی و یا راه‌های تنفسی بسته شده (مانند سرماخوردگی یا التهاب ریه) رخ دهد.

   استفاده از زینک ممکن است در برخی موارد بهبودی را به ارمغان بیاورد، اما برای تشخیص دقیق و درمان درست، بهتر است به یک پزشک معاینه کننده مراجعه کنید. پزشک شما می‌تواند با بررسی تاریخچه پزشکی، انجام معاینه فیزیکی و انجام آزمایش‌های تکمیلی مناسب، تشخیص درست را برای شما قرار دهد و درمان مناسب را تجویز کند.

   پاسخ
 • جوادآزاد
  1402/04/04 2:34 ب.ظ

  سلام ،من چندروز پیش قرمه گوفندی خوردم تو راه یادم رفت تخمه کدو هم خوردم اومدم خونه طب ولرز گرفت صبح حالم بهتر شد دیدم زیر بغلم درد داره نگاه کردم باد کرده خیلی هم درد داره خواهش میکنم بگید چکار کنم ممنونم

  پاسخ
  • سلام،

   درد زیر بغل ممکن است به علت عوامل مختلفی از جمله تغذیه نامناسب، عفونت‌های تنفسی، قرمزی عضلانی، ترشحات معده، تنش عضلانی و استرس و غیره رخ دهد. برای کاهش درد زیر بغل، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

   ۱. استراحت و آرامش: به بدن خود استراحت کافی بدهید و فعالیت‌های سنگین را محدود کنید.
   ۲. استفاده از گرما: از کمپرس گرم، حمام گرم یا دستگاه گرم کننده استفاده کنید تا عضلات را باز کنید و درد را کاهش دهید.
   ۳. آبگرم: آبگرمی بر روی منطقه دردناک قرار داده و به آرامی ماساژ دهید.
   ۴. ضماد سرد: برای کاهش التهاب و درد، از ضماد سرد مانند کیسه یخ یا کمپرس سرد استفاده کنید.
   ۵. مصرف آنتی‌التهاب‌ها: در مواردی که درد مرتبط با التهاب است، می‌توانید ضدالتهاب‌های غیر استروئیدی (مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن) مصرف کنید. اما قبل از مصرف هر گونه دارو، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.
   ۶. مراقبت از تغذیه: اطمینان حاصل کنید که تغذیه سالم و مناسبی دارید و از مصرف غذاهای سنگین و چرب خودداری کنید.

   در صورتی که درد زیر بغل شما پایدار بود و بهبودی مشاهده نشد، توصیه می‌شود به پزشک خود مراجعه کنید تا علت دقیق درد را تشخیص داده و درمان مناسب را تجویز کند.

   توصیه می‌شود همچنین به سبک زندگی و تغذیه‌ی خود توجه کنید.

   پاسخ
 • سلام من حدود یکساله که زیز بغل راستم سه تا کیست اندازه نخود در اومده که اوایل فقط نزدیک پریود درد داشت ولی الان کلا درد داره ویه دونه هم تو سینم در اومده سونو دادم گفتند سینه اضافه در هر دوطرف داری میشه راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام،

   اگر شما دارای کیست‌هایی به اندازه نخود در ناحیه زیربغل راست هستید که درد و تغییرات در آنها تجربه می‌کنید، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید تا ارزیابی و تشخیص دقیق‌تری انجام شود. سونوگرافی اولیه نشان داده است که سینه اضافه در هر دو طرف وجود دارد، اما نیاز به بررسی بیشتر و معاینه دقیق توسط پزشک تخصصی در این زمینه وجود دارد.

   پزشک معالج شما، با توجه به تاریخچه پزشکی، علائم شما و نتایج سونوگرافی، می‌تواند تشخیص دقیق‌تری را برای وضعیت سینه‌های شما بگذارد و در صورت لزوم برنامه درمانی مشخص کند. انواع مختلفی از کیست‌ها و تغییرات سینه وجود دارند، از جمله کیست‌های ساده و بی‌خطر تا تغییرات پیچیده‌تری مانند تومورهای خوش‌خیم یا خطرناک. بنابراین، مهم است که با پزشک خود ملاقات کنید تا بررسی‌های لازم را انجام داده و راهنمایی و درمان متناسب با وضعیت خود را دریافت کنید.

   پزشک شما ممکن است نیاز به انجام آزمایش‌های تکمیلی مانند بیوپسی (در صورت لزوم) داشته باشد و شما را به متخصص سینه یا متخصص جراحی سینه ارجاع دهد. تا زمان ملاقات با پزشک، می‌توانید از روش‌های کاهش درد مانند استفاده از گرما یا سردی و داروهای ضد التهابی برای کنترل درد استفاده کنید.

   پاسخ
 • سلام ببخشین من زیر بغل راستم درد میکنه اونم یهویی درد میگیره بعد اروم میشه نه قرصی مصرف کردم نه چیزی وقتی دستم با فاصله نگه میدارم دردی نداره خطرناک هستش یا نه؟!

  پاسخ
  • سلام. درد زیر بغل در بسیاری از موارد ناشی از علل غیر خطرناک و عابری است، اما در برخی موارد نیز می‌تواند نشانه‌ای از مشکل جدی باشد. برخی از علل شایع درد زیر بغل عبارتند از:

   عضله‌ها و بافت نرم: کشیدگی عضلانی، کشش بافت نرم زیر بغل می‌تواند باعث درد شود. این امر معمولاً در اثر ورزش یا فعالیت بیش از حد صورت می‌گیرد.

   التهاب لنفاوی: التهاب لنفاوی زیر بغل نیز می‌تواند درد و تورم را ایجاد کند. عفونت‌ها، ترشحات لنفاوی و تحریکات مکانیکی ممکن است منجر به التهاب لنفاوی شوند.

   تغییرات در سیستم لنفاوی: برخی از علل مانند تورم لنفوم، آبسه لنفاوی و تجمع سلول‌های لنفوماتیک می‌توانند درد زیر بغل را ایجاد کنند.

   عوارض قلبی: در برخی موارد، درد زیر بغل می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات قلبی مانند آنژین صدری باشد.

   با توجه به علائم شما و شدت درد، می‌تواند منجر به تشخیص دقیق‌تر و در صورت لزوم درمان مناسب شود. بهتر است با یک پزشک متخصص یا پزشک خانواده مشورت کنید تا علت دقیق درد زیر بغل را تشخیص دهد و درمان مناسب را تجویز کند.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/04/03 0:19 ق.ظ

  سلام من چند وقت هست که زیر بغلم دونه های قرمز میزنه و درد هم نداره تعدادشان حدود ۸ تایی هست و زیر هر دو بغلم هم هست تقریباً هر دفعه که زیر بغلم را میزنم در میاد بعد ۲ هفته خوب میشه ولی دوباره در میاد آیا باید به پزشک مراجعه کنم

  پاسخ
  • سلام، ظاهراً تشکیل دونه‌های قرمز زیربغلی بدون درد و علائم دیگر مزاحمت زیادی به شما نمی‌کند. اما همچنان برای تشخیص دقیق و درمان صحیح، بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید تا بررسی کاملی انجام دهد.

   این دونه‌های قرمز می‌توانند به علت عوامل مختلفی مانند التهابات ناحیه زیربغل، تغییرات در پوست، عفونت‌های قارچی یا بیماری‌های دیگر ایجاد شده باشند. پزشک شما با بررسی تاریخچه پزشکی شما و انجام بررسی فیزیکی ممکن است نیاز به انجام آزمایشات تکمیلی مانند آزمایش خون یا سونوگرافی داشته باشد تا دلیل این دونه‌های قرمز را تشخیص دهد.

   با توجه به عدم وجود درد و علائم دیگر نگرانی شدیدی ندارید، اما همچنان توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کنید تا دلیل این دونه‌ها را تشخیص دهد و در صورت لزوم برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشی من تازه بچه ام دنیااومد زیربغلم اندازه دوتاگردو زیرهردوبغلم دراومد دردشدید داره چکارکنم

  پاسخ
  • سلام. تبریک می‌گم به خاطر تولد بچه‌تان. درد شدید در زیربغل بعد از زایمان ممکن است به علت تغییراتی که در بدن شما رخ می‌دهد باشد. این تغییرات ممکن است شامل تورم و التهاب در ناحیه زیربغل باشد که به عنوان پاسخ بدن به فشار و کشیدگی در طول زایمان و تولد نیز می‌باشد. همچنین، ترشحات شیری و ترکیب شدن شیر در زیربغل نیز می‌تواند عامل درد و تورم باشد.

   برای کاهش درد و تسکین احتمالی، می‌توانید روش‌های زیر را امتحان کنید:

   ۱. استفاده از یخ: قرار دادن یک کیسه یخ روی ناحیه دردناک زیربغل می‌تواند به تسکین درد کمک کند. اما اطمینان حاصل کنید که یخ را با یک پارچه یا دستمال بسته کنید تا مستقیماً با پوست تماس نکند.

   ۲. استفاده از کمپرس گرم: استفاده از کمپرس گرم، مانند حوله‌ای گرم و مرطوب، همچنین می‌تواند در کاهش درد و تسکین ناحیه زیربغل موثر باشد.

   ۳. استفاده از حمایتی مناسب: استفاده از ابزارها جهت شیردهی مناسب و استفاده از لوازمی که به شما در تغذیه و شیردهی کمک می‌کنند، می‌تواند به کاهش فشار و تنش در ناحیه زیربغل کمک کند.

   اگر درد شدید و طولانی مدت ادامه دارد و یا همراه با علائم دیگر نظیر تورم شدید، تغییر رنگ پوست، تب، یا خروج خون یا مایعات غیرعادی است، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا علت درد را بررسی و درمان مناسب را تجویز کند.

   پاسخ
 • سلام
  حدود ۶ ماهی است توده ای در تیروئید سمت راست ام ایجاد شده، سونوگرافی رفتم، گفتن کیست هموراژیک تیروئید است، الان دو روزه دو توده کوچک زیربغل سمت چپ ام ایجاد شده و زیربغل ام متورم شده.

  پاسخ
  • سلام. به نظر می‌رسد که شما دارای توده هموراژیک در تیروئید هستید که در سونوگرافی تشخیص داده شده است. همچنین، شما از توده‌های کوچکی در زیربغل سمت چپ نیز خبر داده‌اید که باعث تورم زیربغل شده است.

   توده هموراژیک تیروئید معمولاً یک کیست خون‌ریزی شده است که در تیروئید شکل می‌گیرد. این نوع توده‌ها معمولاً خطرناک نیستند و به طور معمول با تزریق مایع و خودبخود جذب می‌شوند. با این حال، بهتر است با پزشک خود درباره نتایج سونوگرافی و توده‌های جدیدی که در زیربغل سمت چپ دیده می‌شود مشاوره کنید. پزشک شما باید با بررسی توده‌ها و انجام آزمایشات تشخیصی مورد نیاز، تشخیص نهایی را قرار دهد و برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین کند.

   با توجه به وجود توده‌های جدید و تورم زیربغل، ممکن است لازم باشد پزشک شما مطالعات بیشتری را انجام دهد تا علت این توده‌ها را بررسی کند. بنابراین، بهتر است هر چه سریع‌تر با پزشک خود تماس بگیرید و وضعیت خود را به او توضیح دهید.

   پاسخ
 • سلام و عرض ادب ، بنده خانمی ۳۵ ساله هستم که حدود یک هفته هست زیر بغل سمت چپم دوتا غده ریز دردناک ایجاد شده و همزمان سینه سمت چپم هم خیلی دردناک شده در ضمن من چون یکسالی هست آیو دی هورمونی استفاده می کنم اصلا پریود نمیشم در ضمن من از کرم زینک اکساید هم بعد از استحمام زیر بغلم استفاده می کنم . میخواستم ببینم این چیزهایی که گفتم به هم ربطی دارن؟یا اینکه نیاز هست به پزشک مراجعه کنم‌؟

  پاسخ
  • سلام و عرض ادب. ظاهراً شما با مشکل دردناک در زیر بغل و سینه سمت چپ خود روبرو هستید. درد در زیر بغل و سینه می‌تواند علت‌های متعددی داشته باشد، از جمله:

   ۱. عفونت: عفونت در غده‌های لنفاوی زیر بغل و سینه می‌تواند به درد و تورم منجر شود.

   ۲. آیودیهوروز (اینفکسیون قارچی): استفاده از کرم زینک اکساید و کمبود جریان هوای مطلوب زیر بغل ممکن است باعث رطوبت و ایجاد محیط مناسب برای رشد قارچ‌ها شود که به عفونت منجر می‌شود.

   ۳. تغییرات هورمونی: مصرف آیودیهورمون ممکن است تغییرات در سطح هورمون‌های بدن ایجاد کند و در نتیجه باعث تحریک و درد در سینه و زیر بغل شود.

   با توجه به شدت درد و علائم دیگری که توصیف کردید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما می‌تواند با انجام بررسی جسمی، سوالات مربوط به سابقه پزشکی و در صورت لزوم درخواست آزمایشات تشخیصی، دلیل این مشکل را تشخیص دهد و بر اساس آن برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

   لطفاً به پزشک مراجعه کنید تا بتوانند به شما کمک کنند و درمان مناسب را تعیین کنند.

   پاسخ
 • سلام من ۱۶ سالمه ی غده زیر بغلم در اومده خیلی درد می‌کنه باید چیکار کنم

  پاسخ
  • سلام، اگر غده زیر بغل شما درد می‌کند و در اندازه بزرگتری قابل لمس است، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

   مراقبت های خود: اطمینان حاصل کنید که منطقه زیر بغل تمیز و خشک است. استفاده از آب گرم و ضدعفونی کننده ملایم می‌تواند کمک کند. همچنین از استفاده از لوازم شخصی مشترک با دیگران خودداری کنید تا احتمال انتقال عفونت کاهش یابد.

   استراحت: به بدن خود استراحت کافی بدهید و فعالیت‌های سنگین را به مدت معینی محدود کنید تا به استراحت غده کمک کنید.

   استفاده از گرما: استفاده از کمپرس گرم یا حمام گرم می‌تواند در کاهش درد و التیام غده کمک کند. اما از دستگاه گرما بیش از حد استفاده نکنید و در صورت نیاز به مشاوره پزشک مراجعه کنید.

   مصرف داروهای ضد التهاب: می‌توانید از داروهای ضد التهاب موضعی مانند آیبوپروفن استفاده کنید، اما قبل از استفاده بهتر است با یک پزشک مشورت کنید.

   مراجعه به پزشک: اگر درد و تورم در غده زیر بغل شما ادامه دارد، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک شما می‌تواند با بررسی جسمی و انجام آزمایشات تشخیصی، علت این مشکل را تشخیص دهد و بر اساس آن برنامه درمانی تعیین کند.

   با توجه به شدت درد و علائم دیگری که ممکن است داشته باشید، اهمیت مراجعه به پزشک بیشتر خواهد شد.

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر
  من پارسال درگیر ویروس اچ پی وی شدم
  و بعد ها میددیدم ک زیر بغلم ورم داره و خیلی دردناک بود و بعد از چند روز خودم خالیشون میکردم ازش چرک میومد بیرون دکتر بهم گفته ک عفونت پستان دارم بعدش ک اچ پی وی داشتم چندباری باز پشت هم اینطوری شد تا اینک قرصای سیستم ایمنی مصرف میکردم و ویروسم غیر فعال شد دیگ قرصو قطع کردی تا اینک بعد چارپنج ماه دوباره الان تورم زیر بغل بسیار دردناک اومد سراغم
  دو سه روز مترونیدازول و ازیترو ۵۰۰ خوردم جواب نداد ممکنه از ضعیف شدن سیستم‌ایمنی باشه؟؟؟
  کلستروم بخورم ایا؟؟؟؟؟

  پاسخ
  • سلام. اتفاقاً ضعیف شدن سیستم ایمنی می‌تواند باعث افزایش احتمال عفونت‌های متنوع شود. در مورد تورم زیر بغل و درد شدیدی که تجربه می‌کنید، ممکن است نشانه یک عفونت دیگر باشد یا ارتباطی با ویروس HCV نداشته باشد. با توجه به تاریخچه عفونت پستانی قبلی و علائم فعلی، توصیه می‌کنم به پزشک خود مراجعه کنید تا بررسی دقیقی انجام دهد و تشخیص درست را برای علت این تورم و درد بررسی کند. او ممکن است نیاز به انجام آزمایشات تکمیلی داشته باشد و در صورت لزوم درمان مناسب را تجویز کند. در مورد مصرف کلستروم، بهتر است با پزشک خود درباره تجویز و استفاده از آن صحبت کنید، زیرا وی بر اساس وضعیت شما و تاریخچه پزشکیتان می‌تواند بهترین توصیه را برای شما ارائه کند.

   پاسخ
 • امیرخان
  1402/04/01 0:29 ق.ظ

  سلام وعرض ادب
  یه چند روزی هست که خانومم درد عضلانی داره
  تا اینکه متوجه شدم از زیر بغلش هر دو طرف غدد ریز در اومده همراه با درد شدید
  نیاز هست به پزشک مراجعه کنیم یا خیر
  ممنون میشم راهنمایم کنین خیلی نگرانم
  سپاس

  پاسخ
  • سلام و عرض ادب. درد عضلانی همراه با تورم و درد در ناحیه زیر بغل می‌تواند به عوامل مختلفی برگردد. اگر خانم شما دچار درد شدید است و غده‌های ریز در ناحیه زیر بغل نیز در اومده‌اند، توصیه می‌شود بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک با بررسی دقیق و انجام آزمایشات لازم، می‌تواند دلیل این درد را تشخیص داده و درمان مناسب را توصیه کند. مراجعه به پزشک از جهت تشخیص صحیح و دریافت درمان مناسب بسیار مهم است. اگر نگران هستید، بهترین راه حل این است که به پزشک متخصص مراجعه کنید. او می‌تواند شما را راهنمایی کند و درمان مناسب را برای خانمتان تجویز کند.

   پاسخ
 • باعرض سلام : یکهفته پیش برای زیربغلم
  ازمام نیواولی تاریخش گذشته بوداستفاده
  کردم دوروزی هست زیربغلهام بیشترچپ
  می خواریدفکرمیکردم ازعرق وگرمایه امروز
  که دوش میگرفتم متوجه شدم هردوزیربغلم
  غده ای بزرگترازنخوددیده میشه هیچ دردی
  ویاتورمی نداره !لطفاراهنمایی فرمایید.
  (البته چندماهی داروبرای ریه استفاده میکنم) متشکرم

  پاسخ
  • با سلام و احترام،
   احتمالاً تورم در زیربغل‌های شما ناشی از تحریک غده‌های لنفاوی در آن منطقه است. این تحریک ممکن است به دلیل استفاده از داروهایی مانند نیواولی یا استفاده از روش‌های تمیز کردن یا آب‌کشی مکرر باشد. تا زمانی که تورم با درد، قرمزی، عفونت یا علائم دیگر همراه نباشد، معمولاً نگران کننده نیست.

   اما بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و او را در جریان قرار دهید. او می‌تواند بر اساس شرایط و تاریخچه پزشکی شما، ارزیابی دقیق‌تری انجام دهد و راهنمایی‌های لازم را ارائه کند. به وی اطلاع دهید که داروی ریه مصرف می‌کنید و همه علائم و تغییرات را به دقت توضیح دهید.

   در نهایت، اگر تورم، درد یا علایم دیگر بیشتر شد، بهتر است به صورت فوری به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • افسانه
  1402/03/30 12:13 ب.ظ

  سلام وقت بخیر.حدود ۱۲سال پیش بعد اززایمان متوجه شدم زیر بغلم ورم کرده و اندازه کشک و خیلی نرم که با حرکت دست کیست بالا و پایین میرفت و درد داشت.موقع عادت ماهانه دردش تشدید میشد.رفتم دکتر سونو کردن و گفتن چیزی نشون نمیده و کیست چربی هست نگران نباش.همچنان بعد از سالها این کیست هست و درد ناکه ..مدتیه دردش بیشتر شده .خیلی نگرانم

  پاسخ
  • سلام. در صورتی که کیست زیربغل شما برای مدت طولانی وجود دارد و درد بیشتری احساس می‌کنید، منصوبه مطبوع است که مشکلی وجود دارد و نیاز به ارزیابی دقیق توسط پزشک دارید. هرچند که سونوگرافی در گذشته چیزی نشان نداده باشد، اما این ممکن است به دلیل تغییرات در بخش آندوکرین تیروئید یا عوامل دیگر باشد که سونوگرافی قادر به تشخیص آن نبوده است.

   توصیه می‌کنم بازدید مجدد از پزشک خود را برای ارزیابی دقیق‌تر این کیست در نظر بگیرید. او ممکن است بررسی‌های تکمیلی مانند سونوگرافی مرجعیت، آزمایشگاهی، یا حتی بیوپسی (در صورت لزوم) را توصیه کند تا مشکل را به طور دقیق تشخیص دهد و درمان مناسب را معرفی کند. بررسی های بیشتر می‌توانند به شناخت دقیق تر و درمان مناسب تر کیست زیربغل شما کمک کنند.

   پاسخ
 • سلام من حدود شش ماه پیش یک برآمدگی اندازه یک نخود در زیر بغل سمت راست ام درومد و درد میکرد دکتر رفتم و کپسول چرک خشک کن بهم داد و بعد از مدتی خوب شد
  اما الان باز هم درامده و دو روز درد میکرد اما الان درد نمیکنه. و تنبلی تخمدان هم دارم.
  خطرناک است؟

  پاسخ
  • با توجه به توضیحات شما، نمی‌توانم به طور قطعی اظهار نظر کنم که آن برآمدگی خطرناک است یا خیر، زیرا برای ارزیابی دقیق نیاز به مشاهده و بررسی توسط پزشک دارید. اما درکل، برآمدگی‌ها در زیر بغل ممکن است از مواردی مانند لنفوم، کیست‌های چربی، کیست‌های پوستی و آبسه‌ها ناشی شوند.

   برای تشخیص و ارزیابی دقیق، توصیه می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید و او را در جریان قرار دهید. پزشک شما می‌تواند با بررسی فیزیکی، دریافت تاریخچه پزشکی دقیق و در صورت لزوم، درخواست آزمایشات تشخیصی مانند سونوگرافی یا بیوپسی انجام دهد تا تشخیص صحیح را بگذارد و در صورت نیاز، درمان مناسب را تعیین کند.

   بنابراین، بهترین راهنمایی را پزشک خود خواهد داشت. لطفاً با وی مشورت کنید تا به شما راهنمایی‌های لازم را ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  من بعد از دوز سوم واکسن هاری که زدم، غده لنفاوی زیر بغلم (همان دستی که واکسن تزریق شده) درد گرفته میخواستم بپرسم ممکنه این درد برای واکسن هاری باشد یا باید جدی تر پیگیری کنم؟

  پاسخ
  • سلام. درد و تورم در محل تزریق واکسن هاری ممکن است در مدت کوتاهی پس از تزریق واکسن به وجود بیاید و عمدتاً به علت واکنش بدن به واکسن است. این علائم عموماً به طور طبیعی در عرض چند روز بهبود می‌یابند. اما در صورتی که درد و تورم شدید و طولانی مدت باشد، یا همراه با علائم دیگری مانند تب بالا، قرمزی شدید، خارش شدید یا دشواری در تنفس باشد، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا وضعیت را بررسی کنند. پزشک شما می‌تواند با بررسی بیشتر و بررسی نشانه‌ها و علائم، تشخیص دقیق تری برای شما قرار دهد و راهنمایی لازم را ارائه کند.

   پاسخ
 • سلام تقریبا ۳ سال پیش یهو دیدم یه چیزی اندازه نخود زیر بغلم در اومده ترسیدم رفتم تهران سونوگرافی هم دادم گفت هیچی نیست منم بیخیال شدم ولی از اون موقع تا الان هروقت دلش بخواد در میاد و میره امروز متوجه شدم هردو طرف در اومده و درد میکنه نمیدونم مشکل جدی هستش یا نه؟ بازم باید پیگیری کنم؟

  پاسخ
  • سلام. اگر تحت سونوگرافی قبلی چند سال پیش، توده‌ای در ناحیه زیر بغل شما تشخیص داده نشده و سونوگرافی نرمال بوده است، احتمالاً این توده‌ها نیز بی‌خطر باشند. اما برای اطمینان بیشتر و بررسی دقیق‌تر، بهتر است به پزشک مراجعه کنید و او را از مشکلاتی که تجربه می‌کنید مطلع کنید. پزشک می‌تواند با بررسی ناحیه مورد نظر و در صورت لزوم، انجام آزمایشات تشخیصی دیگر، مشکل را ارزیابی کند و به شما توصیه‌های لازم را بدهد.

   درد و تورم در ناحیه زیر بغل ممکن است دلایل متعددی داشته باشد، از جمله عفونت‌های تنفسی، التهاب عضلانی، تغییرات لنفاوی و غیره. با مراجعه به پزشک، می‌توانید علت این علائم را مشخص کنید و در صورت نیاز، درمان مناسب را دریافت کنید.

   در هر صورت، برای اطمینان بیشتر و بررسی دقیق‌تر، مراجعه به پزشک متخصص توصیه می‌شود. او می‌تواند بر اساس تاریخچه پزشکی شما، ارزیابی کاملی انجام داده و بهترین راهنمایی را برای شما ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  من یک هفته ای هست که یه مام رولت جدید گرفتم برای استفاده
  دیروز که از خواب بیدار شدم به شدت حس میکردم زیر بغل دست راستم درد داره و یکم ورم کرده نسبت به اون دستم و نمی تونم درست دستمو تکون بدم
  اولش فکر کردم که شاید بد خوابیدم ولی الان من دو روزه همینجوریم و همچنان درد دارم
  ممکنه بخاطر استفاده از این مام جدید باشه؟
  لطفا بگین چیکار کنم خیلی حس بدیه

  پاسخ
  • سلام. احتمالاً درد و ورم زیر بغل دست راست شما ناشی از استفاده از مام‌رولت جدید نیست. استفاده از مام‌رولت به طور عمومی نباید باعث درد و ورم شود. اما در صورتی که درد و ورم شدید دارید و همچنان ادامه دارد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت دقیق مشکل شما را بررسی کند و درمان مناسب را تجویز کند.

   در ضمن، در حال حاضر می‌توانید اقداماتی انجام دهید تا بهتر شوید:

   استراحت و اجتناب از فعالیت‌های سنگینی که ممکن است عضلات را تحریک کند.
   استفاده از یخ در منطقه دردناک برای کاهش التهاب و درد.
   استفاده از ضد التهاب‌ها مانند آیبوپروفن، با توجه به توصیه پزشک یا داروساز.
   نگهداری از دست در حالتی که کمتر درد داشته باشد و جلوگیری از حرکات تند و زیاد با آن.
   به هر حال، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید تا علت درد و ورم را مشخص کنید و درمان مناسب را دریافت کنید.

   پاسخ
 • مريم كريمي
  1402/03/26 9:28 ب.ظ

  سلام من الان چند ماه یک زیر بغلم متورم تر از طرف دیگه است سونوگرافی رفتم گفت چیز مهمی نیست چربی اما من از ظاهرش خوشم نمیاد اصلا علت یک طرف چربی چیه

  پاسخ
  • سلام. متورم شدن زیر بغل ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد. اگر سونوگرافی نشان داده که چیز مهمی نیست و فقط چربی است، احتمالاً دلیل اصلی ظاهر چربی است که در این ناحیه تجمع کرده است.

   ناهنجاری‌های ژنتیکی، تغذیه نامناسب، عدم فعالیت بدنی کافی، تغییرات در هورمون‌ها و دیگر عوامل می‌توانند باعث تجمع چربی در یک ناحیه خاص مانند زیر بغل شوند. این ممکن است باعث ظاهر نامتقارن بدن شود.

   برای کاهش چربی در این ناحیه، روش‌های زیر را می‌توانید امتحان کنید:

   تغذیه سالم: تغذیه متعادل و سالم، شامل مصرف میزان مناسبی از مواد غذایی سالم و کاهش مصرف غذاهای با ارزش غذایی پایین می‌تواند به کاهش چربی در بدن کمک کند.

   ورزش و تمرینات قوی‌سازی: انجام تمریناتی که برای تقویت عضلات زیر بغل مفید هستند می‌تواند به تناسب بدن کمک کند و باعث کاهش چربی در این ناحیه شود. تمریناتی مانند پلاک، دمبل، ایروبیک و شنا می‌توانند مفید باشند.

   ماساژ و تنبیه: انجام ماساژ یا تنبیه در ناحیه زیر بغل می‌تواند به رویت و کاهش چربی کمک کند. می‌توانید از روش‌های مختلف ماساژ و تنبیه مانند ماساژ لایه‌های عمیق، استفاده از دستگاه‌های تنبیه یا استفاده از محصولات مراقبت از پوست استفاده کنید.

   در نهایت، در صورتی که تغییرات ظاهری و ناهنجاری زیر بغل شما به مرور زمان ادامه یابد و شما از ظاهر آن ناراضی هستید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می‌تواند بررسی دقیق‌تری انجام داده و در صورت لزوم روش‌های درمانی مناسب را پیشنهاد دهد. همچنین، اگر درد، تورم یا علائم دیگر همراه با این تغییرات وجود دارد، حتماً باید به پزشک معالج خود اطلاع دهید و مشاوره حرفه‌ای دریافت کنید.

   پاسخ
 • سلام
  من ۲۳ سالمه، حدود ده سال پیش یه غده اندازه نخود زیر بغلم بود که بعد حدود دوسال خود بخود از بین رفت، الان حدود هفت هشت ساله که زیر بغلم چیزی نیس
  نیازه که به پزشک مراجعه کنم یا جای نگرانی نیس؟

  پاسخ
  • سلام. اگر در حال حاضر هیچ توده یا غده‌ای زیر بغل شما مشاهده نمی‌شود و تا هفت-هشت سال گذشته هم هیچ مشکلی در این زمینه نداشتید، احتمالاً نیاز به نگرانی و مراجعه فوری به پزشک نیست.

   اما در صورتی که در آینده توده‌ای زیر بغلتان مشاهده می‌شود، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند این توده را بررسی کند و اگر نیاز به تشخیص و درمان داشت، راهنمایی لازم را ارائه دهد. همچنین، اگر در هر زمانی نگرانی خاصی داشتید، بهتر است با پزشک مشورت کنید تا به شما راهنمایی دقیق‌تری بدهد.

   پاسخ
 • فاطیما
  1402/03/26 3:18 ق.ظ

  سلام اقای دکتر من بیست و یک سالمه و کیست و تنبلی تخمدان دارم و دوروزه که زیر بغل سمت چپم یه غده یا برامدگی قرمز و دردناک دراومده و یک حالت عرق سوز شدن دارم مدام و خیلی اذیتم میشه راهنماییم کنید. این غذه یا برامدگی خطر داره؟

  پاسخ
  • سلام. غده یا برآمدگی قرمز و دردناکی که در زیر بغل سمت چپتان ایجاد شده است ممکن است به علت عوارض تنبلی تخمدان و کیست باشد، اما نمی‌توانم این را به طور قطعی تأیید کنم بدون انجام بررسی های پزشکی دقیق. اگر این علائم دردناک و آزاردهنده برای شما هستند، توصیه می‌کنم به یک پزشک متخصص (مانند جراح عمومی یا پزشک داخلی) مراجعه کنید تا بررسی های لازم انجام شود و تشخیص دقیق برای شما قرار داده شود.

   پزشک می‌تواند با بررسی فیزیکی و در صورت لزوم انجام تست‌های تشخیصی مانند سونوگرافی، بیوپسی، یا آزمایش‌های خون، به تشخیص نهایی برسد. اطلاعات بیشتری درباره برآمدگی قرمز و دردناک میتواند بیانگر وجود التهاب یا عفونت باشد، اما تشخیص نهایی نیازمند مشاوره و بررسی توسط پزشک متخصص میباشد.

   تا رسیدن به وقت ملاقات با پزشک، می‌توانید تا حد امکان از استراحت کافی برخوردار شوید و از داشتن سرمایه محلی (مانند یخ) بر روی ناحیه دردناک استفاده کنید تا به کاهش درد کمک کند. همچنین میتوانید درد را با استفاده از مسکن‌های غیر قوی (مثل آسپرین یا پاراستامول) مدیریت کنید، اما بهتر است قبل از مصرف داروها، دستورات پزشک خود را دنبال کنید.

   پاسخ
 • سلام ببخشید من ۱۹ سالمه و تنبلی تخمدان و کیست و عفونت واژن دارم همچنین پرولاکاین خونم بالاست بار رفتم دکتر و تحت درمانم حدودا یکماهی هست که زیر بغل سمت چپ یه توده بسیار دردناک احساس میکنم به حدی دردناک است که دستمو نمیتونم تکون بدم ممنون میشم درموردش راهنماییم کنید خیلی نگرانم.

  پاسخ
  • سلام، من متوجه می‌شوم که در حال حاضر با مشکلات متعدد سلامتی روبرو هستید و این می‌تواند نگرانی برانگیز باشد. اما بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.

   این مشکل می‌تواند بر اساس علل مختلفی مانند عفونت، التهاب یا تورم باشد، اما تشخیص صحیح و درمان آن نیازمند ارزیابی تخصصی توسط پزشک است. پزشک شما می‌تواند از طریق بررسی جسمی دقیق و در صورت لزوم درخواست آزمایشات تشخیصی مانند سونوگرافی یا بررسی توده با استفاده از تصویربرداری تشخیصی از شما بگیرد.

   تا زمانی که می‌توانید به پزشک مراجعه کنید، می‌توانید از روش‌های زیر برای تسکین درد استفاده کنید:

   استراحت کافی و اجتناب از فعالیت‌های سنگین.
   استفاده از کمپرس یخی در منطقه دردناک.
   مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (مثل ایبوپروفن) بر اساس دستور پزشک.
   با این حال، بهترین راهنمایی را می‌توانید از پزشک خود دریافت کنید، زیرا او با شناخت دقیق وضعیت شما می‌تواند شما را بهتر راهنمایی کند و درمان مناسب را تجویز کند.

   پاسخ
 • سلام دکتر :
  من ۳۸ سالمه تو باشگاه تمرین سینه دچار کبودی در سینه سمت راست و کبودی شدم که تا قسمتی از زیر بغل سمت راست کبودی میرفت البته درد خاصی نداشت ولی بعد دو روز غدد لنف زیر بغل متورم شدن و پوست زیر بغل از حالت صافی خارج شده و دستم رو که بالا میبرم کامل چنتا از غدد مشخص شده و التهاب داره و وقتی روی دست راستم فشار میارم درد زیر بغل احساس میشه میخواستم دلیل و زمان بهبودیش رو بدونم و اینکه جهت تسریع در روند درمان میشه کاری کرد .
  با سپاس

  پاسخ
  • سلام، به نظر می‌رسد که علامت‌هایی از آسیب در ناحیه سینه و غده‌های لنفاوی زیر بغل دارید. این ممکن است ناشی از ضربه یا صدمه در باشگاه و تمرین سینه باشد. در این مورد، من توصیه می‌کنم به پزشک مراجعه کنید تا بررسی و ارزیابی دقیقی انجام شود.

   پوست زیر بغل که از حالت صاف خارج شده است و تورم غده‌های لنفاوی به نظر می‌رسد که در اثر آسیبی به ناحیه، واکنش التهابی رخ داده است. پزشک شما می‌تواند با انجام بررسی فیزیکی و در صورت لزوم با استفاده از تصویربرداری مانند رادیوگرافی یا سونوگرافی، علت دقیق را تشخیص دهد و برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین کند.

   ضمناً، اگر درد شدید، تورم شدید، تب، خونریزی غیرعادی، یا هر علامت غیرمعمول دیگری تجربه کنید، بهتر است به سرعت به پزشک خود یا به بیمارستان مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید دو روزی هست که در زیر بغل سمت راستم دانه ای دردناک اندازه نخود پیدا شده و بعد از دو روز دردش آروم شد ولی الان در سمت چپم هم دانه ای زده و خیلی درد میکنه باید چیکار کنم

  پاسخ
  • سلام، این نوع علائمی که توصیف کردید، ممکن است نشانه‌های وجود تورم لنفاوی یا عفونت در ناحیه زیر بغل باشد. اگر درد همراه با تورم، گرمی، قرمزی و حساسیت محدود به ناحیه مورد اشاره باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

   در حالت عادی، تورم لنفاوی می‌تواند ناشی از عفونت‌های معمولی مانند عفونت تنفسی بالایی یا عفونت دندان باشد. با این حال، در برخی موارد نادر، ممکن است نشانه‌ای از مشکلات جدی‌تر مانند التهاب لنفوماتوز، عفونت قارچی، یا حتی علائم بیماری‌های خطرناک مانند سرطان باشد. به همین دلیل، بهتر است به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا او بتواند ارزیابی دقیق‌تری انجام داده و در صورت لزوم شما را به متخصص مربوطه ارجاع دهد.

   به علاوه، اگر درد شدید و ناراحت‌کننده باشد یا در همراهی با علائم دیگر همچون تب بالا، خونریزی غیرعادی، یا تغییر در اندازه و شکل دانه، بهتر است هرچه سریعتر به پزشک خود مراجعه کنید یا به بیمارستان محلی بروید.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر من ۱۷ سالم هستش و چند وقتی هست یک چیز برامده در زیر بغل سمت چپم هست و رنگ پوستمه و هنگام جابه جایی دستم یا فشار دادنش درد داره
  خطر ناک هستش ؟ لازمه به دکتر مراجعه کنم ؟به چه دکتری باید مراجعه کنم
  با تشکر از پاسخ شما
   

  پاسخ
  • سلام! بر اساس توضیحاتی که ارائه دادید، ممکن است موردی وجود داشته باشد که نیازمند بررسی توسط پزشک است. وجود تغییر رنگ پوست، تورم یا وجود درد در ناحیه زیر بغل می‌تواند نشانه‌هایی از عفونت، التهاب یا مشکلات دیگر باشد. بهترین راه برای تشخیص دقیق و دریافت درمان صحیح، مراجعه به پزشک متخصص است. می‌توانید با یک پزشک عمومی یا پزشک داخلی ملاقات کنید و مشکل خود را توضیح دهید. از طریق ارزیابی تاریخچه پزشکی و انجام بررسی‌های فیزیکی، پزشک قادر خواهد بود تشخیص درست را بگذارد و در صورت لزوم شما را به تخصصی دیگر همچون متخصص پوست و عفونی معرفی کند. همچنین، اگر علائم شما ناگهانی شدیدتر شدند یا احساس ناراحتی عمومی می‌کنید، بهتر است به سرعت به پزشک خود یا به بیمارستان محلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من ۱۱ سالمه یه چیزی به اندازه ی نخود در زیر بغل سمت چپم هست که کمی درد داره علتش چیه ؟به چه دکتری مراجعه کنم؟

  پاسخ
  • سلام. علت وجود یک توده کوچک و دردناک در زیر بغل سمت چپ می‌تواند متنوع باشد. برخی از احتمالات شامل تورم لنفاوی، کیست یا تومور کوچک، عفونت یا التهاب محلی، تورم عضلانی یا نواحی پوستی می‌شوند. برای تشخیص دقیق و تعیین علت مشکل خود، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. می‌توانید از نظریه پزشک عمومی، دکتر متخصص پوست، یا دکتر جراح مشورت بگیرید. آنها بر اساس تاریخچه پزشکی شما، علائم، و انجام بررسی‌های فیزیکی و آزمایش‌های تکمیلی می‌توانند تشخیص و درمان مناسب را تعیین کنند.

   پاسخ
 • سلام الان ی ماهه ی توده زیر بغل سمت چپم در اومده اول یکی بود الان دوتا شده و درد داره حتی وقتی بهش دست نمیزنم یکیش بزرگتر اون یکیه نگرانم کرده

  پاسخ
  • سلام، اینکه یک توده زیر بغل شما در اواخر یک ماه به اندازه بزرگتر شده و همراه با درد است، می‌تواند موضوع نگران‌کننده‌ای باشد. اما برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنید.

   توده زیر بغل ممکن است به علت گسترش بافت لنفاوی، التهاب، عفونت، ترشح غیرعادی غدد، یا به دلیل دیگر عواملی که نیاز به ارزیابی پزشکی دارد، شکل گیرد. برای تشخیص دقیق، پزشک شما ممکن است نیاز داشته باشد تا توده را بررسی کند و از شما سوالاتی در مورد علائم، تغییرات در اندازه و شدت درد بپرسد. همچنین، بررسی‌های تکمیلی مانند سونوگرافی، ماموگرافی یا آزمایش‌های دیگر ممکن است به منظور تشخیص دقیق توده مورد نیاز باشند.

   با توجه به نگرانی شما و افزایش اندازه توده در یک ماه، بهتر است هر چه سریعتر با پزشک معالج خود تماس بگیرید تا بررسی و تشخیص صحیح انجام شود و در صورت لزوم، درمان مناسب موردنیاز به شما تجویز گردد.

   پاسخ
 • ام سینان
  1402/03/20 7:12 ق.ظ

  سلام آقایی دکتر من ۴تا فرزند دارم و بچه هام که از شیر میگرفتم سر دیگری بار دار میشدم بچه آخرم ۱۸ماهش هست زیر جفت بغلام از وقتی یادم هست تا الان احساس میکنم چیزی هست با دست لمس میکنم بزرگ هستن و درد دارن زیر پوست هستش الان بغل دست چپم غده اش کمی کوچیکتر شده قبلان نرم بود ولی الدن اندازه نخود بزرگ شده و صفت رفتم دکتر گفت تا بچه ات از شیر نگیری نمی تونم تشخیص بدم اگه نظری داری بهم بگین دلم یجوری شده

  پاسخ
  • سلام. با توجه به توضیحات شما در مورد وجود توده‌ها و اینکه آنها درد دارند، من توصیه می‌کنم که با یک پزشک متخصص، به عنوان مثال یک پزشک عمومی یا پزشک جراح، مشاوره و بررسی دقیق تری داشته باشید. آنها می‌توانند با انجام بررسی‌های فیزیکی و پرسش‌های مربوطه، به شما راهنمایی کنند و تشخیص دقیقی ارائه دهند.

   پاسخ
 • رشید علی زاده
  1402/03/19 11:18 ب.ظ

  سلام آقای دکتر من یه چند سالی هست غده ای زیر بغل و کشاله رانم هست ولی اولش کوچیکه دست میزنم بزرگ تر میشه و بعد دو سه روز فشار میدم چرک بیرون میاد بعد یهو خوب میشه دوباره بعد دو سه هفته اینجوری میشه لطفا کمکم کنید دکتر تابحال نرفتم

  پاسخ
  • سلام. مشکلی که شما توصیف کرده‌اید، نیاز به ارزیابی توسط یک پزشک دارد. غده‌ای زیر بغل و کشاله ران که بزرگ می‌شود و با فشار چرک بیرون می‌آید، ممکن است ناشی از عفونت یا تورم در این منطقه باشد. برای تشخیص دقیق و تعیین درستی علت این مشکل، نیاز به بررسی حضوری و معاینه توسط یک پزشک دارید.

   پزشک در هنگام معاینه، ممکن است به شما سوالاتی در مورد علائم، شدت و زمان بروز آن‌ها، تغییرات اندازه غده، علائم مصاحبه‌ای دیگر و تاریخچه پزشکی مرتبط پرسیده و سپس بررسی فیزیکی انجام دهد. در صورت لزوم، ممکن است نمونه‌برداری یا تست‌های تشخیصی دیگری نیز درخواست شود.

   با توجه به علائمی که توصیف کرده‌اید، می‌توان این مشکل را مرتبط با عفونت یا تورم غده‌ای در نظر گرفت، اما برای تایید تشخیص و دریافت درمان مناسب، مراجعه به پزشک حتماً توصیه می‌شود.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/03/17 9:20 ب.ظ

  سلام من ۱۲ سالمه زیر بغل سمت راستم ورم کرده احساس می کنم یه چیز سفت و محکم هست و درد نداره. ممنون میشم بگین چی هستش خیلی نگرانم.

  پاسخ
  • سلام، احتمالاً ورمی که در زیر بغل سمت راستتان احساس می‌کنید ناشی از عوامل مختلفی می‌تواند باشد. در این سن، بیشتر به دلیل عوامل غیرخطرناک و عادی است. اما به هر حال، بهتر است برای تشخیص دقیق‌تر و راهنمایی مناسب به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما با بررسی معاینات فیزیکی و بررسی سوابق پزشکی ممکن است به شما توصیه‌های لازم را بدهد.

   بعضی از علل ممکن برای ورم زیر بغل شامل:

   آندوسکوپی یا التراسوند: ممکن است پزشک نیاز داشته باشد برای بررسی دقیق تر یکی از این روش‌ها را انجام دهد.
   ناحیه لنفاوی: لنفاوی‌ها در این ناحیه قرار دارند و ممکن است به دلیل التهاب یا عفونت، اندازه آن‌ها افزایش یابد.
   آسیب: ضربه، خراش و یا آسیب دیگری به ناحیه زیر بغل می‌تواند منجر به ورم شود.
   تشکیل تومور: در صورتی که ورم مربوط به تشکیل تومور باشد، ممکن است نیاز به ارزیابی دقیق‌تر و در صورت لزوم بررسی بازتایی توسط پزشک تخصصی داشته باشد.
   به هر حال، مشاوره و معاینه توسط پزشک متخصص در این مورد بسیار مهم است تا دلیل و ماهیت ورم شما مشخص شود و لازم است بر اساس تشخیص پزشک عمل کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشد من زیر بغل راستم یه مدتی هست ب اندازه نخود در اومده نگرانشم درد نداره میشه رهنمایی بکنید

  پاسخ
  • سلام،
   وجود یک توده در اندازه نخود زیر بغل راستتان ممکن است دلایل متعددی داشته باشد. بهترین راه برای بررسی و تشخیص دقیق وضعیت، مراجعه به پزشک متخصص یا پزشک عمومی است. پزشک با بررسی جسمی و تاریخچه پزشکی شما می‌تواند علت و شدت توده را بررسی کند و در صورت لزوم، تست‌های تشخیصی اضافی نظیر سونوگرافی، بیوپسی، یا سایر تست‌های تصویربرداری را تجویز کند.

   بازدید از پزشک مختص و بررسی کامل شما اطمینان خاطر بیشتری خواهد داشت. پزشک می‌تواند شما را راهنمایی کند و تشخیص صحیح را برای توده در زیر بغل راست شما بیابد.

   پاسخ
 • پردییس
  1402/03/16 4:57 ب.ظ

  سلام روز خوش امکانش هست پاسخ بدین ممنون میشم من دختر ۲۱ ساله هستم چند ماهی هست به دونه خیلی ریز زیر بغل سمت چپم هست اصلا این چند ماه تکون نخورده رنگ پوستمم هست هیچ دردی هم نداره حتی وقتی که فشارش میدم.
  درد سینه ای هم نداشتم علایم خاص دیگه ای توی بدنم ندیدم فقط این دونه هست که اصلا نمیره و چند ماهه هست ایا خطرناک هست یا خیر

  پاسخ
  • سلام. با توجه به توصیف‌های شما، دونه کوچک زیر بغلتان که رنگ پوست شماست، بی‌درد و ثابت است و هیچ تغییر دیگری در بدنتان مشاهده نشده، احتمالاً یک تغییر بی‌خطر است. دونه‌های لنفاوی کوچک زیر بغل ممکن است به دلیل برآمدگی طبیعی غده‌های لنفاوی یا برخی عوامل دیگر ایجاد شوند.

   با این حال، به این صورت نمی‌توان تشخیص نهایی داد. برای اطمینان خاطر و بررسی دقیق‌تر، توصیه می‌کنم به یک پزشک مراجعه کنید. پزشک شما می‌تواند با معاینه فیزیکی و سایر تست‌های تشخیصی اضافی مانند سونوگرافی، وضعیت شما را بررسی کند و نتیجه‌ای قطعی و دقیق ارائه دهد.

   با اینکه بیشتر دونه‌های زیر بغل بی‌خطر هستند، اما بهتر است در صورت نگرانی، به پزشک مراجعه کنید تا از وضعیت سلامتی خود مطمئن شوید و برای راحتی خاطر خودتان اطمینان حاصل کنید.

   پاسخ
 • با سلام
  دختر ۲۱ ساله هستم، دو سه ماهی‌ هست که زیر بغل سمت چپم یه دونه خیلی ریز هست که اصلا درد نداره قرمز هم نیست کاملا رنگ پوستمه و تکون هم نخورده اندازش هم تغییری نکرده,هیچ تغییر خاص دیگه ای توی بدنم هم ایجاد نشده ، امکانش هست بفرمایید این دونه خطرناک هست یا نه خیلی نگرانم میترسم که دکتر برم

  پاسخ
  • سلام، درک می‌کنم که نگران هستید. دونه‌های کوچک زیر بغل معمولاً مربوط به برآمدگی غده‌های لنفاوی می‌شوند که قابل لمس هستند و اکثراً بی‌خطر هستند.

   اگر متوجه دونه در زیر بغل خود شده اید و نگران هستید، توصیه می‌کنم بهترین راه اطمینان از وضعیت سلامتی خود، مراجعه به پزشک متخصص است. پزشک شما می‌تواند شرایط و علائم را بررسی کرده و در صورت لزوم تست‌های تشخیصی مثل سونوگرافی انجام دهد. این بررسی‌ها به شما اطمینان خاطر خواهد داد و در صورت وجود هر گونه مشکل، پزشک شما را راهنمایی خواهد کرد.

   معمولاً درصد زیادی از دونه‌های زیر بغل که بی‌خطر هستند، به‌طور خودبخودی کاهش می‌یابند. اما برای اطمینان، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. او بهترین منبع برای تشخیص و درمان مشکلات سلامت شماست.

   پاسخ
 • سلام من امروز توحموم متوجه شدم پایین زیر بغلم ورم داره واین ورمه با دست جا بجا میشه میشه راهنماییم کنین ودلیلش چی میتونه باشه خیلی ممنونم در ضمن دردی هم نداره

  پاسخ
  • سلام. ورمی که در ناحیه زیر بغل شما احساس می‌کنید، ممکن است به علت چندین علت مختلفی باشد. در برخی موارد، ورم در ناحیه زیر بغل می‌تواند ناشی از التهاب لنفاوی، تورم لنفاوی، عفونت، آبسه، نمو غیرطبیعی (مانند لیپوما) یا دیگر عوامل باشد.

   در صورتی که ورم شما مدت طولانی استمرار دارد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا این وضعیت را بررسی کند. پزشک شما می‌تواند با بررسی فیزیکی، تاریخچه پزشکی شما و در صورت لزوم انجام آزمایش‌های تکمیلی، تشخیص صحیح را برای این ورم قرار دهد.

   در انتظار ملاقات با پزشک، می‌توانید به خودتان آرامش بدهید و از فعالیت‌های سنتی مراقبت کنید، مانند استفاده از کمپرس یخ برای کاهش التهاب و تورم، استراحت کافی، جلوگیری از فعالیت‌های سنگین و استفاده از دستورالعمل‌های پزشکی قبلی که برایتان توصیه شده بوده است.

   در هر صورت، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید تا تشخیص دقیق و درمان مناسب را دریافت کنید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر دکتر من چند ماهی میشه که در زیر بغل دست راستم اندازه نخود از داخل برامدگی داره ولی درد نداره وقتی که فشار میدم به ترشح سفید خارج میشه قبلا اوایل کوچیکتر بود والی الان بزرگتر شده وقتی فشارش میدم ترشح خارج میشه یکمی کوچکتر میشه
  میخواستم بدونم که خطرناک هست

  پاسخ
  • سلام، احتمالاً توده‌ای که در زیر بغل دست راستتان مشاهده می‌کنید، مربوط به غده‌های لنفاوی است. غده‌های لنفاوی در سراسر بدن موجود هستند و وظیفه تصفیه مایعات بدن و مبارزه با عفونت‌ها را دارند. در برخی موارد، این غده‌ها ممکن است ورم یا بزرگ شوند.

   با توجه به توصیف شما در مورد توده، به نظر می‌رسد این ورم مربوط به غده‌های لنفاوی است و بیشتر به دلیل واکنش بدن در برابر عفونت یا التهاب است. در اغلب موارد، ورم‌های غده‌ای بی‌خطر هستند و با بهبود عفونت یا التهاب، به طور تدریجی کوچکتر می‌شوند.

   اما برای اطمینان بیشتر و بررسی دقیقتر، بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید. پزشک با معاینه شما، شنیدن سابقه پزشکی و اگر لازم باشد با تعیین تست‌ها و آزمایشات تکمیلی، تشخیص دقیق را برای شرایط خاص شما ارئه می دهد.

   پاسخ
 • میرا نماوش
  1402/03/14 11:34 ق.ظ

  سلام خسته نباشید تقریبا ۲هفته پیش وقتی تو حموم دوش گرفتم یک درد خیلی کم زیر بغلم حس کردم و الان یکم تورم داره که درد نمیکنه به نظرتون لازمه پیش پزشک برم؟

  پاسخ
  • سلام. بهتر است به نظر یک پزشک مراجعه کنید تا در مورد تورم زیر بغلی که تجربه می‌کنید ارزیابی دقیقی انجام دهد. یک پزشک می‌تواند با بررسی فیزیکی و در صورت لزوم انجام آزمایش‌های تکمیلی، به شما تشخیص درست و درمان مناسب را بدهد.

   تورم زیر بغل می‌تواند به علت موارد مختلفی از جمله التهاب، عفونت، تورم لنفاوی یا سایر علل باشد. برای اینکه به طور دقیق تشخیص داده شود، نیاز به بررسی و ارزیابی توسط پزشک است.

   بنابراین، پیشنهاد می‌کنم به یک پزشک مراجعه کنید تا تورم زیر بغلتان را ارزیابی کند و در صورت لزوم تشخیص و درمان مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • ۳۸ سال سن دارم و مذکر هستم
  چندین ماه از تعریق شبانه در حدی که مجبور به تعویض لباس میشدم رنج میبردم و به پزشک مراجعه کردم تشخیصشون بعد از ازمایش استرس بود
  الان چند هفته است یک غده زیر بغلم در اومده که درد هم ندارد و اینکه استخوان ها و مفاصلم هم شروع به درد خفیف تا متوسط نامنظم هنگام شب دارند
  مخصوص مچ دست و پا
  لطفا راهنماییم کنید اگر نگران کننده ست به چه متخصصی مراجعه کنم

  پاسخ
  • از آنجایی که شما از تعریق شبانه شکایت می‌کنید و غده زیر بغل شما بزرگ شده است و همچنین درد در استخوان‌ها و مفاصلتان تجربه می‌کنید، پیشنهاد می‌دهم به یک پزشک عمومی مراجعه کنید. پزشک عمومی می‌تواند شرح حالتان را بررسی کرده، سابقه پزشکی کاملی را بگیرد و آزمایشات تکمیلی مورد نیاز را تعیین کند. او می‌تواند شما را به تخصصی‌ترین متخصص مرتبط ارجاع دهد، مانند متخصص غدد، روماتولوژیست (متخصص بیماری‌های اندام‌های حرکتی) یا متخصص عفونی. در هر صورت، پزشک عمومی اولین مرحله در تشخیص و درمان شما خواهد بود و می‌تواند بهترین راهنمایی را در این مورد ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر
  من۱۹ سالمه و ۱ ماه پیشه یه توده ی خیلی کوچولو زیر بغلم سمت چپ دیدم و سینه من باهاش درد می کرد اما من گفتم احتمالا به قلبم مربوط میشه و خیلی رفتم دکتر قلب که قلبم مشکل داشت

  اما الان باز ۱ هفته سمت چپ سینه ی درد می کنه و این توده بزرگ و سفت شده و دردم نداره مگر بهش دست بزنی من به مامانم گفتم گفت شاید عفونت باشه اما دکتر نرفتم خیلی نگرانم بیماری بدی نباشه من تغییر و شکل تو سینه ی سمت چپ حس می کنم انگار نسبت به سمت راست کوچک تر و پهن تر شده این نگران کننده س برام و از تون خواهش می کنم جواب بدید که چی کار کنم

  پاسخ
  • سلام. در صورتی که توده زیر بغل شما بزرگ شده و درد ندارد، بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید تا این توده را بررسی کند. این امر برای تشخیص دقیق و اطمینان حاکم شدن بر وضعیت سلامتی شما ضروری است.

   توده‌های زیر بغل ممکن است به علت عوامل مختلفی ایجاد شوند، از جمله عفونت، التهاب، تغییرات در بافت چربی، آسیب‌های عضلانی و سایر علل. برای تشخیص و درمان صحیح، نیاز است تا توده تحت بررسی پزشکی قرار گیرد و اگر لازم باشد، بازتاب داده شود.

   با توجه به نگرانی شما و تغییراتی که در توده و شکل سینه خود مشاهده می‌کنید، من توصیه می‌کنم به طبیب معالج خود مراجعه کنید. او می‌تواند شما را بررسی کند، سابقه پزشکی شما را بررسی کرده و در صورت لزوم، تست‌ها یا تصویربرداری مناسب را تجویز کند تا علت این تغییرات را تشخیص دهد.

   بدون داشتن اطلاعات کامل و امکان بررسی فیزیکی، نمی‌توان تشخیص قطعی ارائه داد. بنابراین، مراجعه به پزشک معالج شما بهترین راه برای بررسی و تشخیص درست است.

   پاسخ
 • سلام من ۲۴سالمه ودرسمت چپ زیربغلم ورم کرده وهمون سینه ام هم خیلی درد میکنه..ووقتی سینمو فشارمیدم ماننددانه های نخودرواحساس میکنم.

  پاسخ
  • سلام. ورم زیربغل و درد در سینه ممکن است به علت عوامل مختلفی رخ دهند. برخی از دلایل ممکن شامل:

   التهاب: التهاب در بافت‌های زیربغل و سینه می‌تواند به ورم و درد منجر شود. مثال‌هایی از التهابات شامل التهاب لنفاوی، التهاب پستان و التهاب مفصل است.

   تورم لنفاوی: بزرگ شدن و تورم گره‌های لنفاوی زیربغل می‌تواند به ورم و درد در این منطقه منجر شود. علل این تورم می‌تواند شامل عفونت، التهاب و واکنش به عوامل مختلف باشد.

   ترشح غدد لنفاوی: ترشح بیش از حد غدد لنفاوی زیربغل می‌تواند به تورم و درد منجر شود. این می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند تغییرات هورمونی یا عفونت باشد.

   با توجه به علائمی که شما توضیح دادید، توصیه می‌شود که با یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت دقیق ورم و درد را تشخیص دهد. پزشک شما می‌تواند با انجام بررسی فیزیکی، درخواست آزمایش‌های تشخیصی و در صورت لزوم تصویربرداری، تشخیص نهایی را بدهد و برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  بنده دختر ۱۷ ساله هستم و چند روزی تورم های ریزی در زیر بغل مشاهده میکنم که درد شدیدی دارن تا امروز فقط حالت توده ای بودند دو روز یک سمت و روز بعد به سمت دیگه بدن (زیربغل) منتقل میشد اما امروز هر دو طرف به حالت غده های ریز و دردناک هست و در هر زیر بغل یک تا سه عدد وجود داره
  میخواستم بدونم لازمه به دکتر مراجعه کنم؟
  به چه پزشکی در چه زمینه ای مراجعه کنم؟
  و اینکه دلیلش میتونه چی باشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید خیلی نگرانم….
  در پناه نور و عشق الهی باشید 🌹🙏🏻

  پاسخ
  • سلام. با توجه به علائمی که شما توضیح دادید، بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. می‌توانید ابتدا به پزشک خانواده یا پزشک عمومی مراجعه کنید و او می‌تواند شما را به متخصص مربوطه ارجاع دهد. به عنوان مثال، متخصص پوست، متخصص غدد، یا جراح عمومی می‌توانند پزشکانی باشند که بررسی و تشخیص دقیق‌تر را انجام دهند.

   دلایل تورم و درد در زیر بغل می‌تواند متنوع باشد. این ممکن است ناشی از التهاب لنفاوی، التهاب پستان، تشکیل توده‌های خوش‌خیم یا در موارد نادرتر، توده‌های خطرناک مانند تومور باشد. برای تشخیص دقیق و تعیین دلیل این علائم، نیاز به ارزیابی بالینی، ممکن است نیاز به آزمایشات تشخیصی مانند سونوگرافی، ماموگرافی یا بیوپسی داشته باشید.

   بهتر است هر چه زودتر وقتی برای ملاقات با پزشک تنظیم کنید تا به شما کمک کند و تشخیص دقیق و مناسب را انجام دهد. برای دریافت درمان مناسب و زمان سریع‌تر، مراجعه به پزشک متخصص توصیه می‌شود.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر اقای دکتر خسته نباشید
  اقای دکتر من سه سال پیش عمل کیست مویی سینوس هموروئید داشتم زخم عمیق بود یه هفته بعد عمل عفونت کرد و تقریبا دوسه روز بعدش زیر بغلم یه غذه اومد درد میکرد رفتم دکتر جراحم گفتن ک چیزی نیست الان سه سال گذشته اندازش بزرگ نشده کوچکتر هم شده هیچ مشکلی هم ندارم نه تغییر رنگ و نه هیچ چیز دیگه فقط مونده این غده و خیلی استرس گرفتم ک خدانکنه سرطان باشه لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام. درک می‌کنم که این مشکل شما باعث استرس و نگرانی شده است. اما نگران نباشید، زیر بغل شما به دلیل عمل کیست مویی سینوس هموروئید آسیب دیده و احتمالاً تشکیل یک توده غده‌ای (غده ادراری ترانس) در آن ناحیه دارید.

   اگر زمانی که این توده شکل گرفته است، تغییرات رنگ، سایز، درد، تورم یا علائم دیگری نداشته باشد، احتمال سرطان کمتر می‌شود. اما برای اطمینان بیشتر و روشن شدن وضعیت، بهتر است به پزشک متخصص جراحی مراجعه کنید و مورد خود را مطرح کنید. پزشک با انجام بررسی‌های لازم مانند بررسی بصری، لمسی، و در صورت لزوم سایر آزمایشات تشخیصی مانند سونوگرافی یا بیوپسی، می‌تواند به شما تشخیص دقیق‌تری بدهد.

   با توجه به توضیحات شما، احتمال سرطان کمتر است، اما همچنان مهم است که به پزشک مراجعه کنید تا اوضاع را بررسی کند و نظر بدهد.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر یه مدتی هست که زیر بغل دست چپم ۳ الی ۴ تا توده چربی مانندکوچک که با دست قابل تشخیصه و دردناکه به وجود اومده بعد از چند روز از بین میره و بعد یه مدتی دوباره پدیدار میشه ممنون میشم راهنماییم کنید که نیاز هست به دکتر مراجعه کنم و اگر نیازه بایدپیش چه دکتری مراجعه کنم

  پاسخ
  • سلام. این توده‌های چربی‌مانندی که در زیر بغل دست چپ شما به وجود می‌آیند و دردناک هستند، احتمالاً لیپوم هستند. لیپوم یک توده خوش‌خیم و غیرسرطانی است که از بافت چربی تشکیل می‌شود.

   با توجه به توصیف شما، اگر این توده‌ها دردناک هستند و بازگشت پیدا می‌کنند، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا بررسی و ارزیابی دقیق‌تری انجام شود. پزشک معالج مربوطه می‌تواند نوع و خصوصیات توده‌ها را بررسی کرده و تشخیص دقیق‌تری را بدهد.

   در این مورد، پزشک عمومی یا جراح عمومی می‌توانند اولین گام در ارزیابی و بررسی توده‌های زیر بغل شما باشند. در صورت لزوم، پزشک ممکن است شما را به متخصص جراحی تشخیصی مراجعه دهد. با بررسی فیزیکی و نتایج آزمایش‌های تشخیصی، پزشک می‌تواند به شما راهنمایی کامل‌تری ارائه کند و در صورت لزوم تصمیم‌گیری درباره درمان انجام دهد.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/03/09 6:10 ب.ظ

  سلام من برای اصلاح زیر بغل ازاپیلیدی استفاده کردم که مو رو با درد زیاد از ریه میکنه تا یک سال بهد الان دوباره دوسه هفته ایی میشه که از ژیلت استفاده کردم تا تو این دوسه هفته درد زیر بغل گرفتم رفتم سونو سینه گفت گره لنفاوی زیر بغلم دارم که واکنشی هستن و سینه ها بافت طبیعی داشتن این یعنی چی هر دو زیر بغل این طور شدن

  پاسخ
  • سلام. اینکه در زیر بغل گره لنفاوی دارید و سینه‌هایتان بافت طبیعی داشته باشند، نشان‌دهنده وجود واکنشی در سیستم لنفاوی شما است. گره‌های لنفاوی به عنوان قسمتی از سیستم ایمنی بدن عمل می‌کنند و در مواجهه با عوامل التهابی یا عفونی می‌توانند بزرگ شوند.

   استفاده از اپیلیدی و ژیلت ممکن است به عنوان عوامل تحریک‌کننده برای سیستم لنفاوی عمل کرده باشند و باعث واکنش و تورم گره‌های لنفاوی زیر بغل شده باشند. در برخی موارد، این واکنش می‌تواند طبیعی باشد و با عدم استفاده از این محصولات به طور مرتب از بین برود. با این حال، بهتر است با پزشکتان در مورد نتیجه سونوگرافی و وضعیت گره‌های لنفاوی صحبت کنید تا اطمینان حاصل کنید که وضعیت شما طبیعی است و هیچ مشکل جدی وجود ندارد.

   پاسخ
 • درود بر شما
  مدت ۳روز است که دردی در زیر بغل راست من شروع شد و برجستگی در مرکز آن به اندازه یک نخود به وجود آمد که در این مدت در حال بزرگ شدن است. تب واحساس بی حالی و خستگی و ضعف و درد کمر از دیگر علائم آن است. با تشخیص پزشک مدت ۲۰ساعت است که انتیبیوتیک و مسکن مصرف میکنم.
  لطفا باتوجه به بزرگ‌تر شدن آن نظرتان را بفرمایید.

  پاسخ
  • سلام. با توجه به توصیف شما، این توده برجسته در زیر بغل راست که در حال بزرگ شدن است و همراه با علائمی مانند درد، تب، بی حالی، خستگی و ضعف است، نیاز به بررسی دقیق توسط پزشک دارد. این ممکن است نشانه‌ای از التهاب یا عفونت باشد و نیاز به درمان مناسب دارد.

   استفاده از آنتی‌بیوتیک و مسکن مهم است، اما برای تشخیص و درمان صحیح، ممکن است نیاز به انجام تست‌های تکمیلی مانند آزمایش خون، سونوگرافی، بیوپسی و یا سایر تست‌های تصویربرداری داشته باشید. این تست‌ها به پزشک کمک می‌کنند تا علت دقیق و مشخصی برای بروز این توده را تشخیص دهد و درمان مناسب را تجویز کند.

   پیشنهاد می‌کنم با پزشک خود در ارتباط باشید و وضعیت خود را به او توضیح دهید. او می‌تواند شما را راهنمایی کند و نسبت به تشخیص و درمان مناسب اقدامات لازم را انجام دهد. به علائم و تغییرات در وضعیت خود توجه کنید و در صورت تشدید علائم یا بروز علایم جدید، به پزشک خود اطلاع دهید.

   پاسخ
 • سلام من دست چپم درد میکرد با گردنم و پشت شانم رفتم دکتر سنو نوشت و گفت مشکلی نداری اما هنوز درد زیر بغلم حوب نشد یه دونه کوچلو هم هست درد میکنه

  پاسخ
  • سلام، احتمالاً دردی که در دست چپتان، گردن و پشت شانه شما احساس می‌کنید، با مشکلات مربوط به عضلات، مفاصل، یا بافت‌های نرم در این منطقه مرتبط است. اما برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، لازم است با پزشک متخصص مراجعه کنید و او را در جریان بگذارید. پزشک شما می‌تواند با بررسی دقیق، شنوایی علائم و علت ممکن درد شما را تشخیص دهد.

   در صورتی که سونوگرافی نشان ندهد که مشکلی در منطقه مورد نظر وجود دارد، ممکن است پزشک تصمیم بگیرد تست‌های تشخیصی دیگری مانند آزمایش خون، آزمایش اشعه ایکس، یا (MRI) را انجام دهد تا به دلیل درد شما پی ببرد.

   در هر صورت، اگر درد شما ادامه دارد یا شدیدتر می‌شود، توصیه می‌شود که به پزشک خود مراجعه کنید و او را در جریان بگذارید تا بتواند تشخیص دقیق‌تری قرار دهد و برای شما درمان مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر .دکتر جان چند ماهی هست که در زیر بغل سمت چپم یکی دو روز قبل از شروع پریودی و گاها بعد از اتمام پریودی یه غده ریز که با چشم دیده نمیشه ولی قابل لمس و دردناک هست به وجود میاد و دو سه روز بعد از بین میره ایا نگران کننده هست و باید پیگیری جدی داشته باشم یا به دلیل تغییرات هورمونی هست

  پاسخ
  • سلام. علت تشکیل غده در زیر بغل شما ممکن است به تغییرات هورمونی مربوط باشد، به ویژه در دوره پریودی. در طول دوره پریودی، تغییرات هورمونی در بدن اتفاق می‌افتد و ممکن است منجر به تورم و التهاب غده‌های لنفاوی شود.

   با این حال، همچنان نمی‌توانم با اطمینان کامل بگویم که علت این غده دردناک صرفاً به تغییرات هورمونی برمی‌گردد. بهتر است با پزشک خود در مورد این موضوع صحبت کنید تا بررسی دقیقی انجام داده و علت این غده را تشخیص دهند. پزشک ممکن است نیاز به انجام آزمون‌های تکمیلی داشته باشد یا در صورت لزوم شما را به تخصصی دیگر ارجاع دهد.

   در کل، اگر همراه با غده دردناک، علائم دیگری مانند تورم شدید، تغییر در شکل و اندازه غده، تغییر رنگ پوست و تب وجود دارد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص صحیح و درمان مناسب انجام شود.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر وقت بخیر
  مادر من حدود سه روز هستش که احساس درد در زیر بغل راست رو احساس می‌کنه و هر از گاهی هم یک گردی کوچک متغیر احساس میشه که بعضی وقت هاهست بعضی وقتا نیست
  میخواستم ببینم علت چیه و ایا بیماری خطرناکی ممکنه؟

  پاسخ
  • سلام. درد زیر بغل راست مادر شما می‌تواند به علت چندین عامل مختلف باشد و برای تشخیص دقیق و تعیین علت آن، نیاز به ارزیابی پزشکی دارد. درد زیر بغل ممکن است ناشی از عوامل زیر باشد:

   عفونت: عفونت در ناحیه زیر بغل می‌تواند به درد و تورم منجر شود. این می‌تواند شامل التهاب لنفاوی، التهاب پوست، یا عفونت در نزدیکی بافت‌های زیر بغل باشد.

   کیست یا توده: وجود یک کیست یا توده زیر بغل می‌تواند باعث درد و حس گردی شود. این ممکن است نیاز به ارزیابی تصویربرداری داشته باشد.

   تغییرات در بافت سینه: در برخی موارد، تغییرات در بافت سینه می‌تواند به درد زیر بغل منجر شود. این می‌تواند شامل تورم، التهاب، یا تغییرات دیگری باشد که نیازمند ارزیابی توسط پزشک است.

   عوامل دیگر: علل دیگری مانند ترشحات چربی در بافت زیر بغل، تغییرات عضلانی و استخوانی، تحرک مفصل شانه، یا عوامل مرتبط با عصب‌ها نیز می‌توانند منجر به درد زیر بغل شوند.

   با توجه به شرحی که ارائه دادید، نمی‌توان با قطعیت علت درد زیر بغل را تشخیص داد. برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، بهتر است مادرتان را به پزشک معاینه کننده مراجعه کنید تا با انجام معاینه فیزیکی، دریافت سابقه پزشکی کامل و انجام آزمایشات تشخیصی مورد نیاز، علت دقیق درد زیر بغل تعیین شود.

   پاسخ
 • سلام ، من یه چند وقته که یک غده زیر بغل در سمت چپ دارم و این غده ارام ارام بزرگ تر میشه و در قسمتی از اون یمقدار سوزش دارم ، به یک متخصص عفونی مراجعه کردم با چند نوع انتی بیوتیک رفع نشد و اخر به این نتیجه رسید که غده بی ضرر چربیه ، ولی تو علائم خوندم این غده باید ثابت بمونه و نباید رشد کنه اما رشد داره و سوزش در قسمتی از اون وجود داره و پوستم قرمز شده اگه میشه کمکم کنین ممنون

  پاسخ
  • سلام. غده زیر بغلی که توصیف کردید و در حال رشد است و باعث سوزش و تغییر رنگ پوست می‌شود، به علت ناتوانی انتی بیوتیک‌ها در کنترل علائم، نیاز به ارزیابی دقیق تر دارد. در این مورد، من نمی‌توانم تشخیص نهایی دهم، اما می‌توانم به شما چند نکته کلی بدهم:

   مراجعه به متخصص عفونی: در مورد سوزش و تغییر رنگ پوست در ناحیه زیر بغل، مراجعه به یک متخصص عفونی مناسب است. آنها می‌توانند امر را ارزیابی کنند و تشخیص دقیق‌تری را بر اساس بررسی‌های فیزیکی و تاریخچه پزشکی شما قرار دهند.

   تست‌های تشخیصی: برخی از تست‌های تشخیصی می‌توانند به بررسی علت رشد غده کمک کنند، از جمله سونوگرافی، بیوپسی (در صورت لزوم) و آزمایش‌های خونی مرتبط.

   نظارت مستمر: در صورتی که غده در حال رشد باشد و علائم تغییر کننده داشته باشد، ممکن است نیاز به نظارت مستمر و ارزیابی پزشکی داشته باشید.

   بهترین راهنمایی را می‌توانید از طریق مراجعه به یک متخصص عفونی و ارائه جزئیات بیشتر در مورد علائم و تغییراتی که تجربه می‌کنید، دریافت کنید. آنها می‌توانند بر اساس مطالعه موردی شما و با استفاده از تست‌های تشخیصی مناسب، تشخیص و درمان صحیح را تعیین کنند.

   پاسخ
 • سلام ببخشید من زیر بغلم ی چیزی شبیه کیست داره ک انگار داخل رفتگیه و گرده دردی هم نداره مشگل چیه؟

  پاسخ
  • مشکلی که توصیف می‌کنید (یک چیزی شبیه کیست در زیر بغل بدون درد) می‌تواند متعدد علل داشته باشد. برخی از علل ممکن شامل موارد زیر می‌شود:

   کیست: وجود یک کیست در منطقه زیر بغل ممکن است باعث ایجاد توده‌ای شبیه کیست شود. برای تشخیص دقیق و تعیین نوع کیست و نیاز به درمان، مراجعه به متخصص پزشکی (مثل جراح عمومی یا پزشک قفسه سینه) توصیه می‌شود.

   لنفوم: لنفوم یک نوع سرطان است که از بافت لنفوماتیک (بافتی که در تشکیل سیستم ایمنی بدن نقش دارد) نشأت می‌گیرد. افزایش حجم لنفوم‌ها در مناطق زیر بغل نشانه‌ای از وجود لنفوم می‌باشد. برای تشخیص و درمان لنفوم، نیاز به مراجعه به متخصص تشخیص و درمان (مثل پزشک هماتولوژیست یا پزشک رادیوتراپی) است.

   برای تشخیص دقیق و درمان صحیح، توصیه می‌شود به پزشک خود مراجعه کرده و وضعیت خود را به او توضیح دهید. پزشک با انجام بررسی‌های لازم و در صورت لزوم، انجام تست‌های تشخیصی بیشتر، می‌تواند تشخیص دقیقی را برای شما قائل شود و به شما درمان مناسب را تجویز کند.

   پاسخ
 • تامارا
  1402/03/05 11:36 ق.ظ

  سلام من چند ماهه که زیر بغل سمت راستم تورم داره و حتا وقتای که دستم رو یکم بالا میبرم افتادگیش کاملا محرزه نسبت به اون یکی زیر بغلم ولی درد نداره فقط اگر فشارش بدم یکم درد میگیره و احساس میکنم داره بزرگ تر میشه،بخاطر تشخیص اشتباهی یه دکتر برای یه مشکل دیگه من دو بسته آنتی بیوتیک خوردم و اگر زیر بغلمم بخاطر عفونت بود تا الان باید خوب میشد ولی تغییری نکرده

  پاسخ
  • سلام. ظاهراً تورم و افتادگی زیر بغل سمت راست شما مدت زمان طولانی است و در صورتی که دارای درد و احساس بزرگتر شدن است، بهتر است به صورت جدی تر مورد بررسی قرار بگیرد. عفونت بدن ممکن است با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها کنترل شود، اما اگر تورم و افتادگی ادامه دارد و درد هم دارید، لازم است که به پزشک خود مراجعه کنید و مشکل را بررسی کنید.

   ممکن است علت تورم و افتادگی زیر بغل سمت راست شما عوامل دیگری نظیر تورم لنفاوی، نقاهت یا عفونت دیگری باشد. پزشک شما با انجام بررسی‌های فیزیکی و ممکن است انجام دهد، می‌تواند تشخیص دقیق‌تری برای شما قائل شود. بسته به نتایج بررسی، پزشک ممکن است توصیه‌هایی مانند سونوگرافی، آزمایشات خون، یا سایر روش‌های تصویربرداری را برای شما در نظر بگیرد تا علت دقیق را مشخص کند.

   بنابراین، بهتر است در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید و این مسئله را مطرح کنید تا بررسی دقیق‌تری انجام شود و به شما راهنمایی‌های لازم داده شود.

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر من ۱۶ سالمه ی جوش تو زیر بغلم دارم شبیه توپه فقط میتونم لمسش کنم زیر پوسته ۳ ماه پیش رفتم دکتر برای زیر بغلم گفتن التهابه دکتر قرص داد خوردم خوب شد الان بعد ی مدت دوباره مثل همون تو زیر بغلم به وجود امد ولی بالا
  تر لطفا جواب بدین

  پاسخ
  • سلام، متأسفم که با این مشکل روبرو شده‌اید. بر اساس توضیحاتی که ارائه دادید، جوشی مانند توپی که زیر پوست در ناحیه زیر بغلتان به وجود آمده است. این ممکن است ناشی از التهاب باشد، اما بهتر است به صورت دقیق‌تر و به وسیله بررسی حضوری توسط پزشک، این مورد را بررسی کنید.

   توصیه می‌کنم تماس با پزشک را به دستورات و نصایح او انجام دهید و درمان‌ها و داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/03/03 3:55 ب.ظ

  سلام اقای دکتر خیلی وقت پیش حدود یکسال پیش زیر بغل سمت راستم باد کرده بود رفتم پیش دکتر گفت امکان داره بخاطر بزرگی وچاقی سینهات باشه ولی سمت چپ باد نداره راست ورم کرده و دست میزنم نرم هستش احساس سنگینی در سمت راست دستم میکنم

  پاسخ
  • با توجه به توضیحات شما درباره وجود ورم و سنگینی در زیر بغل سمت راست، من توصیه می‌کنم که بهتر است یک بار دیگر به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت شما را مورد بررسی قرار دهد و تشخیص دقیقی را برای شما قائل شود.

   ورم زیر بغل می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود، از جمله عفونت، التهاب، تورم لنفاوی، یا بیماری‌های دیگر. بررسی دقیق توسط پزشک شامل بررسی فیزیکی، تاریخچه پزشکی شما، و انجام آزمایشات تشخیصی ممکن است لازم باشد تا به تشخیص نهایی برسید. او ممکن است نیاز به انجام آزمایشات تصویربرداری مانند سونوگرافی، ماموگرافی یا سایر تست‌های تشخیصی داشته باشد تا وضعیت دقیق را ارزیابی کند.

   بنابراین، بهتر است بازهم به پزشک مراجعه کنید و نگرانی خود را با او در میان بگذارید. او می‌تواند شما را به صورت دقیق‌تر راهنمایی کند و در صورت لزوم برای تشخیص و درمان بیشتر شما را ارجاع دهد.

   پاسخ
 • محبوبه
  1402/02/31 9:20 ب.ظ

  سلام پسر من از موقع گرفتن آبله مرغان زیر بغلش هم ورود کرده وقبل از این موضوع پیش دکتر رفته وانتی بیوتیک استفاده می‌کنه به نظر شما علت این ورم از چیه

  پاسخ
  • سلام، در صورتی که پسر شما پس از گرفتن آبله مرغان و ورود عفونت زیربغل دارد، این ممکن است نشانه یک التهاب محلی باشد. التهاب زیربغل می‌تواند به علت عفونت باکتریایی، ویروسی یا قارچی رخ دهد.

   یک عفونت باکتریایی می‌تواند منجر به ورم زیربغل شود. باکتری‌ها می‌توانند وارد کوچکترین زخم‌ها، شکاف‌ها یا آسیب‌های پوستی شوند و عفونت را ایجاد کنند. همچنین، ورم ممکن است ناشی از واکنش التهابی بدن در برابر عفونت باشد.

   برای تشخیص دقیق علت ورم زیربغل در پسرتان، مهم است که به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک با بررسی وضعیت جسمی و انجام معاینات لازم می‌تواند علت ورم را تشخیص داده و درمان مناسب را تجویز کند. همچنین، ممکن است نیاز به آزمایشات تکمیلی مانند آزمایش خون یا سونوگرافی داشته باشید.

   مهم است که پسرتان ادامه‌ی درمان پزشکی خود را دنبال کند و هرگونه تغییر در وضعیت خود را به پزشک اطلاع دهید.

   پاسخ
 • سلام دکترمن۳۲سالمه زیر بغلم غده هست به اندازه گردو کمی بزرگترازوقتی که یادم میاد زیربغلم هستن.وبی نهایت زیربغلم عرق میکنه به حدی ک وقتی جلو کولر هم میشنم بازم لباسم خیسه. موقع پریودیم هم کمی درد دارن

  پاسخ
  • سلام،
   غده‌های زیربغل ممکن است به علت عوامل مختلفی مانند التهاب، عفونت، نوروم، تورم یا تغییرات هورمونی بزرگ شوند. در صورتی که غده زیربغل شما به اندازه گردو بزرگتر شده و همراه با عرقزایی شدید هست، ممکن است نیاز به ارزیابی پزشکی داشته باشد.

   برخی از علل ممکن عبارتند از:

   عفونت: عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی می‌توانند به تورم و التهاب غده‌های لنفاوی در منطقه زیربغل منجر شوند.
   نوروم: نوروم، یا سیندرم تحریک پذیری غدد تعریقی، می‌تواند باعث عرقزایی شدید در منطقه زیربغل شود.
   تغییرات هورمونی: تغییرات در سطح هورمون‌ها مانند در دوره پریودی می‌توانند به تغییرات در عرقزایی زیربغل منجر شوند.
   با توجه به علائمی که شرح دادید، پیشنهاد می‌دهم به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت دقیق تورم و عرقزایی زیربغل شما را تشخیص دهد. پزشک شما می‌تواند بررسی‌های فیزیکی، آزمایش‌های تشخیصی و تاریخچه پزشکی شما را بررسی کند تا به تشخیص درست برسد و بر اساس آن برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

   لطفاً با پزشک خود تماس بگیرید و این موضوع را به او گزارش دهید تا بتواند شما را راهنمایی کند و منشأ این علایم را بررسی کند.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر مادر من زیر بغل سمت راستش اندازه گردو متورم و سفت شده و دردناکه و روی پوستشم قرمز شده و میسوزه،اینم بگم از وقتی داروی فشار مغز میخوره این دفعه دومه اینجور شده دفعه اولم همینجور بود که نزدیک یک ماه طول کشید تا خوب شه الانم سه هفته است و خیلی اذیتش میکنه

  پاسخ
  • سلام. به نظر می‌رسد که علائم مادر شما نشان دهنده واکنش التهابی محل تزریق داروی فشار مغز باشد. این نوع واکنش‌ها ممکن است به علت تحریک و التهاب پاسخ دهنده بدن به ماده‌ای که وارد آن شده است، رخ دهند.

   با توجه به شدت علائم و طولانی شدن مدت زمان تاثیرات دردناک و سفت شدن زیر بغل، بهتر است مادرتان به یک پزشک متخصص یا متخصص پوست مراجعه کند. پزشک بررسی دقیق‌تری انجام داده و علت دقیق این واکنش‌ها را تشخیص خواهد داد. در صورت لزوم، ممکن است نیاز به تغییر در داروی فشار مغز یا درمان دیگری داشته باشید.

   در انتظار ملاقات با پزشک، مادرتان می‌تواند بهبود را تسریع کند با:

   استفاده از کمپرس یخی: قرار دادن یخ روی ناحیه متورم و دردناک برای کاهش التهاب و درد میتواند مفید باشد. اما حتماً باید یخ را در یک دستمال قرار دهید و مستقیماً روی پوست قرار ندهید.

   استفاده از داروهای ضدالتهاب مانند آسپرین یا ایبوپروفن، در صورتی که مادرتان بدون هیچ مشکلی بتواند آنها را مصرف کند. قبل از مصرف هر دارو، بهتر است با یک پزشک مشورت کنید.

   استفاده از لباسهای مناسب: لباسهای راحت و گشاد به ناحیه متورم و دردناک کمک می‌کند تا فشار کمتری به آن وارد شود.

   با این حال، توصیه می‌شود مادرتان در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند تا بررسی دقیق‌تری انجام دهد و بر اساس تشخیص خود، تشخیص نهایی و درمان مناسب را تعیین کند. او ممکن است نیاز به انجام آزمایشات تکمیلی داشته باشد، مانند آزمایش خون یا سونوگرافی تخصصی.

   لازم است تا اینکه علل مختلفی می‌تواند به تورم، سفت شدن و درد زیر بغل منجر شود، از جمله التهابات، عفونت‌ها، تورم‌های لنفوماتوس و نوعی از تومورها. برای تشخیص دقیق و معالجه صحیح، توصیه می‌شود که مادرتان به پزشک مراجعه کند و شرایط و علائم خود را با او در میان بگذارد.

   در میانه‌روی درد و سفت شدن زیر بغل، میتوانید به مادرتان کمک کنید تا استراحت کافی داشته باشد و فعالیت‌های سنگین را کاهش دهد. همچنین، به مادرتان یادآوری کنید که در صورت بروز علائم شدیدتر یا تغییر در علائم خود، باید به پزشک خود اطلاع دهد.

   متاسفانه، بر اساس اطلاعاتی که در اختیار دارم، نمی‌توانم به طور دقیق درباره نوع و علت دقیق درد و تورم زیر بغل مادرتان صحبت کنم. پزشک حاضر در امکان تشخیص صحیح و درمان مناسبتری است.

   پاسخ
 • سلام حدود شیش ماه پیش دو طرف زیر بغلم احساس درد و تورم کردم دکتر رفتم دارو داد و سونو نوشت سونو بهم گفت که غدد لنفاوی فعالن و سرطان نیست الان دوباره سمپ چپ بدنم سه تا غده متورم شده و خیلی درد داره علتش چی میتونه باشه و چه کاری برا درمانش باید انجام بدم

  پاسخ
  • احتمالاً طولانی بودن وجود تورم و درد زیر بغل شما نیاز به بررسی دقیق تر دارد. این مشکل ممکن است به علت عوامل زیر باشد:

   التهاب لنفاوی: نورون بزرگ، که معمولاً عاملی عفونی است، می‌تواند منجر به تورم و درد زیر بغل شود. در صورت وجود التهاب، ممکن است نیاز به درمان با آنتی‌بیوتیک یا داروهای ضدالتهاب داشته باشید.

   تحریک لنفاوی: فعالیت بدنی یا فشار زیاد بر روی ناحیه زیر بغل ممکن است لنفاوی‌ها را تحریک کند و باعث تورم و درد شود. در این مورد، استراحت و کاهش فعالیت ممکن است بهبود را به همراه داشته باشد.

   عوارض دارویی: مصرف برخی داروها می‌تواند عوارض جانبی مانند تورم و درد زیر بغل را ایجاد کند. در صورت مصرف هر گونه دارو، بهتر است با پزشک خود در مورد این عوارض مکمل صحبت کنید.

   عوارض مرتبط با سرطان: اگر تورم و درد زیر بغل شما به علت سرطان باشد، نیاز به ارزیابی و بررسی دقیق‌تر توسط تخصصی درمانگران سرطان خواهد بود.

   بهتر است با پزشک خود در مورد نگرانی‌ها و علائم خود صحبت کنید. پزشک شما می‌تواند بر اساس سابقه پزشکی شما، معاینه فیزیکی، و نتایج آزمایش‌های تشخیصی، تشخیص دقیق تری قائل شود و برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر، من زیر بغلم بسیارر زیاد درد میکنه در حدی که قابل به تکون دادنش نیستم و اذیتم میکنه، حالت غده طور داره زیر پوستم و درد شدیدی دارم باید چیکار کنم

  پاسخ
  • سلام، احتمالاً دلایل مختلفی می‌توانند باعث درد زیر بغل شما شوند. برخی از این دلایل شامل عوامل زیر می‌شوند:

   التهاب لنفاوی: عفونت در لنفاوی‌ها می‌تواند باعث درد و تورم زیر بغل شود. ممکن است نیاز به معاینه پزشکی و درمان دارید.

   آسیب: ضربه، آسیب یا زخم در ناحیه زیر بغل می‌تواند به درد و تورم منجر شود. اگر تاریخچه آسیب وجود دارد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

   آبسه: آبسه در ناحیه زیر بغل نیز می‌تواند علت درد باشد. منشاء آبسه باید بررسی شود تا دلیل آن مشخص شود و در صورت لزوم درمان مناسب صورت گیرد.

   عفونت: عفونت در ناحیه زیر بغل می‌تواند به علت درد و تورم باشد. در صورت وجود علائم عفونت مانند تب، قرمزی و تورم شدید، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.

   برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک با بررسی و ارزیابی معاینه‌ای شما و در صورت لزوم انجام آزمایش‌های تکمیلی، تشخیص دقیق‌تری می‌تواند برایتان قائل شود و راهنمایی‌های لازم را ارائه کند.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/02/26 5:52 ب.ظ

  سلام آقای دکتر، من بعد جلسه سوم لیزر واستفاده از کرم زینک یه هفته هست دوطرفه بغلم مانند چند نخود شده، میخواستم بدونم چکار کنم

  پاسخ
  • سلام. افزایش حجم چند نخود در منطقه بغل ممکن است به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد و بهتر است به یک پزشک معاینه‌گر مراجعه کنید تا دلیل دقیق این تورم را تشخیص دهد و درمان مناسب را تجویز کند. پزشک شما می‌تواند با معاینه فیزیکی، دریافت سوابق پزشکی، و در صورت لزوم، درخواست آزمایشات تشخیصی اضافی مانند سونوگرافی یا بیوپسی را انجام دهد.

   تا زمان مراجعه به پزشک، می‌توانید تدابیر زیر را انجام دهید:

   استراحت کنید: اجتناب از فعالیت‌های سنگین و استراحت کافی برای کمک به کاهش تورم ممکن است مفید باشد.

   استفاده از یخ: قرار دادن یک بسته یخ یا کمپرس سرد بر روی منطقه تورمی ممکن است به تسکین درد و کاهش التهاب کمک کند.

   پرهیز از فشار و فرسایش: از فشار دادن یا فرسایش منطقه تورمی خودداری کنید.

   استفاده از داروها: در صورتی که پزشک قبلی شما داروهای خاصی تجویز کرده بود، مطابق دستورات پزشک قبلی خود داروها را مصرف کنید.

   تغذیه سالم: مراقبت از تغذیه سالم و متنوع می‌تواند به بهبود وضعیت سلامتی کمک کند.

   بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید و به وی اطلاع دهید تا به شما راهنمایی کند و در صورت لزوم، تغییرات لازم در برنامه درمانی شما را اعمال کند.

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر خسته نباشید من یک ابجی ۱۷ساله دارم که حدود یک ساله علاعم سرطان خون رو دارند ولی هرچه ازمایش میدن هیچ چیز مشکوکی تو نتیجه ازمایشش نیست الان یک غده توکشاله ی ران داشتند که خوب شد ولی باز الان یک غده زیر بغلشون در اومده به نظرتون چیکار کنیم واقعا خیلی نگرانیم

  پاسخ
  • سلام، متأسفم که خواهر شما با این مشکل روبروست. نگرانیتان را می‌فهمم و در این موارد بهتر است با پزشک معالج خواهرتان مشورت کنید. اگر غده زیر بغل جدیدی در آمد و نگرانی ایجاد کرده، ممکن است پزشک تصمیم بگیرد برای تشخیص دقیق تر و بررسی بیشتر، آزمایشات تکمیلی (مانند سونوگرافی، بیوپسی و غیره) را انجام دهد. در این مرحله، مهم است که با پزشک تیم درمانی همکاری کنید و به او در مورد همه علائم و تغییراتی که در خواهرتان مشاهده می‌شود، اطلاع دهید. پزشک معالج با داشتن اطلاعات کامل و نتایج تست‌ها می‌تواند بررسی دقیق‌تری انجام داده و بهترین درمان را تعیین کند. همچنین، در صورت لزوم و بسته به شرایط، ممکن است نیاز به مشاوره یا مراجعه به متخصصی دیگر نیز وجود داشته باشد.

   پاسخ
 • سلام من۲۲سالمه ی مدت بود زیر بغل سمت چپ بدنم ی غده اندازه نخود در میومد دست ک میزدم بهش درد میکرد و تورومش بیشتر میشد اما اگه دست نمیزدم بعد ی مدت ا بین می‌رفت دیشب فهمیدم شده ۳تا دوتاش از بین رفت یکی مونده اما بزرگ شده چیکار بکنم

  پاسخ
  • سلام، بهتون پیشنهاد می‌کنم به دکتر مراجعه کنید تا این غده رو بررسی کنند و علت بروزش رو تشخیص بدن. بعضی از غده‌های زیر بغل می‌تونن به عنوان علائم بیماری‌های دیگه بروز کنند مثل عفونت‌های باکتریایی، عفونت‌های قارچی، تبخال‌های مزمن، سرطان، و غیره. به همین دلیل بهتره این غده رو به دکتر نشون بدید تا هر گونه بیماری رو به موقع تشخیص بدن و درمان مناسب رو برایتان تجویز کنند.

   پاسخ
 • سلام وعرض خسته نباشید
  من خانم ۳۴ساله هستم ودر سمت راست زیربغلم یه چیزی اندازه عدس حس میشه وقتی دست میزنم دردداره وسفت هستش،وقتی میخوابم دردی ندارم ولی صبح که بیدارمیشم دردی تو شونه راستم میگیره وبه پشتم وگردن هم میزنه گاهی سوزش بازوهم دارم.مدام پای لپ تاب و برگه هامم ومینویسم .دوماه پیش ازدئودورانت استفاده کردم اولش خوب بودبعد دیدم دردوخارش زیاد برام ایجادکردوگذاشتم کنار.واقعااسترس دارم ،به هرمایع وماده بهداشتی پوستم حساسیت داره ولی من التهاب رو شنیدم، ولی توده سفت رو نشنیدم که از این گونه موادایجادبشه.میترسم برم دکتر

  پاسخ
  • سلام. این علائم ممکن است ناشی از التهاب یا عفونت در منطقه زیر بغل شما باشد. بهترین راه حل برای شما مراجعه به پزشک است. پزشک شما باید بررسی فیزیکی انجام دهد و ممکن است برای تشخیص دقیق تر از سایر تست ها مانند سونوگرافی یا ماموگرافی استفاده کند. همچنین، استفاده از لپ تاپ و مواد بهداشتی ممکن است تحریک کننده باشد، بنابراین باید توجه داشته باشید که چگونه با آنها برخورد کنید. به هرحال، توصیه می‌شود که در صورت بروز هرگونه علائم ناشی از توده یا افزایش حجم در منطقه زیر بغل، به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/02/20 8:36 ب.ظ

  سلام . من سه ماه پیش عمل ماستکتومی داشتم .دوسه هفته پیش روی قسمت جراحی شده خوابیدم از آن به بعد زیر بغل و دستم متورم شده .برای از بین بردن تورم زیر بغل چه توصیه ای دارید. دستم با ماساژ مدتی خوب میشه ولی دوباره متورم میشه .ولی زیر بغل همچنان متورم هست .

  پاسخ
  • سلام، تورم زیر بغل پس از عمل ماستکتومی ممکن است ناشی از جمع شدن آب و لنف در ناحیه جراحی شده باشد. در بعضی موارد، این تورم می‌تواند نشانگر وجود عفونت یا التهاب باشد. برای از بین بردن تورم زیر بغل، شما می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

   ۱. انجام تمرینات فیزیوتراپی: این تمرینات می‌تواند به افزایش جریان لنف و بهبود تورم کمک کند.

   ۲. برخی از داروهای مربوط به لنف‌درزی: این داروها ممکن است به کاهش تورم کمک کنند.

   ۳. کاهش فشار زیر بغل: اگر ممکن است، سعی کنید از دستان و بازوی زیرین استفاده کمتری کنید و فشار روی ناحیه تورم را کاهش دهید.

   ۴. مصرف آب بیشتر: مصرف آب بیشتر می‌تواند به افزایش جریان لنف و کمک به کاهش تورم کمک کند.

   با این حال، بهتر است با پزشک خود در مورد این تورم مشورت کنید تا دلیل آن را بررسی کنند و درمان مناسب را تجویز کنند.

   پاسخ
 • سلام آقای دکترمن الآن حدود یک سأل هست زیر هردوتابغلم اندازه تخم مرغ بزرگ شده تادست نزنم درد ندارم چه کاربایدبکنم

  پاسخ
  • سلام. در صورتی که تحت درمان نیستید و این وضعیت در زیر بغل‌های شما به صورت طولانی بدون تغییر در اندازه و درد ادامه دارد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید و این علائم را به او بگویید. پزشک شما ممکن است نیاز به انجام بررسی‌های دقیق‌تر داشته باشد مانند انجام سونوگرافی یا نمونه برداری (بیوپسی) برای تشخیص و درمان درست مسئله. اگر درد، قرمزی، تورم یا علائم دیگری همراه با گردهمایی در زیر بغل شما وجود دارد، این ممکن است به علت عفونت، التهاب، یا بیماری دیگر باشد و باید هرچه زودتر بررسی شود.

   پاسخ
   • سلام
    استفاده از صمغ عربی برای زیر بغل ممکنه مشکل لنفاوی به وجود بیاره؟؟

    پاسخ
 • ناشناس
  1402/02/16 0:28 ق.ظ

  سلام من یه خانم هستم دوسال به بچه شیرمیدم ازاون اول که شیردهی شروع کردم زیربغلم یه چیزسفت شده والان بچه ازشیرگرفتم نرفته رفتم سونوگرافی گفت چیزخواستی نیست

  پاسخ
  • اگر شما دو سال است که شیر مادری می‌دهید و به تازگی از شیر دادن به بچه خود دست برداشته‌اید، گاهی اوقات درگیری و تغییراتی در بافت‌های زیربغل ممکن است رخ دهد. اما با توجه به گزارش سونوگرافی، احتمالاً هیچ مشکلی وجود ندارد.

   با این حال، در صورتی که این سفتی در زیر بغل شما باعث نگرانی شما می‌شود، می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید و درخواست بررسی‌های پیشرفته‌تر داشته باشید. همچنین ممکن است در صورت داشتن علائم دیگر، مانند درد، تورم، قرمزی و غیره، باید بررسی‌های بیشتری صورت گیرد.

   پاسخ
 • با سلام
  زیر بغل سمت راستم اندازه یه نخود بزرگ شده درد چندانی نداره مگر وقتی که خیلی با دستم کار کنم
  به نظرتون علتش چیه

  پاسخ
  • با سلام، برای تشخیص دقیق علت بزرگ شدن گره زیر بغل، نیاز به ارزیابی دقیق توسط پزشک دارید. با این حال، برخی از علل ممکن شامل عفونت، آسیب، نوروپاتی، یا تورم لنفوماتیک می‌تواند باعث بزرگ شدن گره زیر بغل شود. اگر این گره باعث نگرانی شما شده است، توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کنید تا ارزیابی دقیق تری انجام شود.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/02/04 4:07 ق.ظ

  سلام من ۱۹ سالمه و چن ساله یه غده زیر بغل درآوردم که شده زخم سرباز و ازش چرک و خون بیرون میاد چه کنم

  پاسخ
  • سلام، این ممکنه نشانه‌هایی از عفونت محلی باشه که بهتره به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. او ممکن است شما را به پزشک جراح معرفی کند تا لازمه بررسی‌های بیشتر و درمان را انجام دهد. در این بین، بهتر است از لمس کردن زخم خودداری کنید تا عفونت بیشتری پیش نیاید و در هنگام شستشوی بدن نیز به شکل دقیق و با آرامشی که لازم است، برخورد کنید.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر خواهرمن نزدیک چند هفته هست سینه چپش ترشودرمیومد بعد نوک سینعش کمی هم کج شده ماموگرافی هم رفته گفتن کیست زیاد داره توده هم داره ولی خوشخیم هست سونو گرافی هم رفته گفتن باید نمونه برداری بشه میشه راهنمایی کنید خیل استس داره

  پاسخ
 • ناشناس
  1402/01/18 1:56 ب.ظ

  اگه غدد لنفاوی ترشح داشته باشه چه باید کرد

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید من خانم ۵۰ساله هستم ۳روزهست که زیر بعل چپم المثل دانه بزرگ زیر پوستی بود وخیلی دردناک بود حالا کوچک تر شده دردش هم کمتر است ولی بالا همان دانه‌های زگت است ودوتا کمی درد وسوزش دارد چه کار کنم ممنونم از شما

  پاسخ
 • سلام اقای دکتر چند ساله غده کوچیک ززیر بغلم بود چند روزی ازش عفونت میاد بیرون ولی درد نداره دکتر رفتم انتی بیوتیک نوشت اهفته که می خورم ولی تعییری نکرده چیکار کنم

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید من زیر بغل سمت‌ چپم هم درد داره هم ورم کرده دوبار هم دکتر رفتم سونوگرافی کرد گفت که بخاطر کیست سینه هستش دارو هم مصرف کردم ولی خوب نشده م
  لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام اقای دکتر ببخشید چند سال پیش متوجه شدم زیر بغلم غذا هستش که با سونوگرافی و نظر دکتر گفتند لنفاوی هستش و نگران نباشم الان حدود دو هفته هستش که احساس درد میکنم درد شدید چه کنم

  پاسخ
 • سلام دکتر وقت شما بخیر شعبان حسنی هستم در سمت راست زیر بغل یک توده سفت به اندازه ۳ت۴ سانت هست سه بار هم سوناگرافی انجام دادم ولی گفتند چربی هست از شما خواستم راهنمایی کنید

  پاسخ
 • داود پنجه باشی
  1401/11/15 7:33 ق.ظ

  سلام آقای دکتر من از زیر بغل سمت راست غده زده بیرون به اندازه تخم مرغ و رشد می‌کنه درد نداره به نظره تون سرطان هستش

  پاسخ
 • سلام خسته نباشی مادرم زیر بغل استش یه انف نود داره که دوبار متورم شده و از بین رفته خیلی هم درد داره میخوام بدونم چیه

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/10/25 9:05 ب.ظ

  سلام خدمت دکتر محترم وقت بخیر
  من غده ی لنفاوی زیر بغلم نزدیک چهل روز عمل کردم ولی بعداز چهل روز هنوز درد دارم اول اولدرد در ناحیه بازو تا آرنج بود ولی حالا تا مچ دستم هم می آید
  لطفاً راهنماییم کن
  راستش من الان یه بارداری خدا خواسته هم دارم الان نمی دانم چه کار کنم ممکن برای بچه ضررداشته باشه

  پاسخ
 • بی نشان
  1401/10/17 7:11 ب.ظ

  سلام من سه ماه پیش مجبور بودم با استرس به شدت از موس استفاده کنم تصور کنید ۱۶ ساعت در روز تقریبا پس از اتمام کار در سینه راستم یک سفتی احساس کردم و با دقت که بررسی کردم بنظر می رسد تبدیل به غده شده و از همان زمان به بعد هم زیر بغلم یک سفتی بزرگ احاس می کنم بنطرتون باید چکار کنم. درد ندارم

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/09/28 4:17 ب.ظ

  سلام آقای دکتر من در زیر بغلم یک لنف نود دارم سونوگرافی هم رفتم گفتن مشکل نداره ولی من خیلی درد داره زیر بغلم دردش هم به دست وانگشتام هم میزنه آیا این مشکل از کجا هست؟؟

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/09/19 5:11 ب.ظ

  با سلام حضور دکتر محترم من از حدود دو ماه پیش در زیر بغلم یک غده متورم بدون درد به اندازه یک و نیم در چهار سانت احساس میکنم
  درد ندارم و متحرک هست به نظرتون چیه ممنونم

  پاسخ
 • زهراباوی
  1401/09/16 0:16 ق.ظ

  باسلام جناب اقای دکتر حدود یک هفته هست‌که زیر هر دوتا بغلم ورم کرده ودرد خیلی شدیدی دارم میشه علت این ورم رو برام توضیح بدین

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر ببخشید من چند ساله احساس میکنم زیر بغلم کمی باد کرده ولی الان نزدیک دوهفته میشه دستمو فشار میدم احساس درد دارم و نزدیک یک‌ماهه آنفلانزا گرفتم میتونین راهنماییم کنین ممنون میشم

  پاسخ
 • سلام آقای دکترمن از کوچیکی تاحالاکه ۳۰ سالم یک چیزی ورم زیر بغلم درد میگیر چکار باید کرد
  1401/08/25 11:12 ب.ظ

  سلام آقای دکتر من ازکوچیکی تاحالاکه ۳۰سالم یک چیزی ورم زیر بغلم دردمیگیرچکار بایدکرد

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/08/17 9:42 ب.ظ

  سلام من برای اولین بار رفتم لیزر بعد از جلسه اول ۳روز بعد غده لنفاویم زد بیرون ممکن برای لیزر باشه

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/08/15 4:55 ب.ظ

  با سلام حضور دکتر محترم من از حدود دو ماه پیش در زیر بغلم یک غده متورم بدون درد به اندازه یک و نیم در چهار سانت احساس میکنم
  درد ندارم و متحرک هست به نظرتون چیه ممنونم

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/08/11 11:24 ب.ظ

  سلام لطفا راهنمایی کنید برای غده ریز بغل دکتر چی باید برم ممنونم

  پاسخ
 • سلام من بعدزایمانم زیربغل ورم کرده طبیع

  پاسخ
 • سلا م اقای دکتر من الان شیش ما زیر بغل م یه غده درامده خوب نمیشه سونو گرافی انجام دادم گفتن عفونته

  پاسخ
 • سلام روزتون بخیر حدودا ۷ سال پیش چند تا زالو گرفتم و روی زیر بغلم گذاشتم بعد از اون زیر بغلم هر ۲ ماه یه دفعه متورم میشود و ازش چرک و خون بیرون میزنه اگه ممکنه راهنماییم نمایید

  پاسخ
 • نفییه حقوردی
  1401/05/19 10:20 ب.ظ

  سلام خدمت شما
  مادر شوهر من حدود ۱۰ سال پیش سینه راست رو برداشتند بخاطر توده بدخیم و سرطان سینه و ۶ جلسه شبمی درمانی کردند آقای دکتر علیان اصفهان و بعد از چند سال پارسال فرمودند که شما هیچ مشکلی ندارین و امروز عصر زیر بغل سینه دیگر را نشان من دادند و گفتند حدود ۲۰ روزه که این کیست زیر بغلم هست و رنگ پوستشون قرمز و درد شدید در این منطقه خیلی ناراحت الان انازه غده زیر بغل بزرگتر از گردو میباشد باتشکر از پاسخ شما

  پاسخ
 • سلام اقای دکتر من انگشتم شکسته دستمو زیاد نمیتونم تکون بدم از غدد لنفاوی همون دست بعضی موقه ها درد دارم به نظرتون از بیماریه یه تکون ندادن دست

  پاسخ
  • فروز.ج
   1403/01/17 6:35 ق.ظ

   سلام.زن ۵۵ساله ام.نزدیک یکساله غدد لنفاوی زیر بغل سمت راستم.وهر دو کشاله ران پاهام.وزیر لاله گوش سمت راستم.وپس سری سمت راست سرم.بطور مقطعی متورم همراه با درد هست.با توجه به آزمایش ها وام.آر.آی وسونو ها.فقط التهاب زیاد بدون علت واقعی وبی تشخیص دکترها..!!
   آیا نظری دارید؟؟

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.