علت تورم غدد لنفاوی زیر بغل و راه‌ های درمان آن چیست؟

تورم غدد لنفاوی زیر بغل نشانه‌ی چیست؟

تورم غدد لنفاوی زیر بغل که به عنوان لنفادنیت شناخته می‌شود، نشان‌دهنده‌ی این است که بدن شما به عفونت، آسیب یا بیماری‌ها مانند سرطان پاسخ می‌دهد؛ به‌خاطر داشته باشید که در بیشتر موارد، تورم غدد لنفاوی زیر بغل معمولاً نشانه سرطان نیست اما نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارد.

تورم غدد لنفاوی زیر بغل

از آنجاکه زیر بغل دارای گره‌های زیادی است، بنابراین تورم می‌تواند در جلو، مرکز یا پشت زیر بغل و همچنین در امتداد بخشی از بازو، نزدیک زیر بغل ایجاد شود؛ غدد لنفاوی آسیب دیده علاوه بر متورم شدن، ممکن است در لمس نیز دردناک یا حساس باشد.

علت تورم غدد لنفاوی زیر بغل چیست؟

محل تورم غدد لنفاوی معمولاً دلیل مشکل را نشان می‌دهد. به عنوان مثال، تورم غدد لنفاوی در گردن، اغلب نشانه عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است.

هنگامی که غدد لنفاوی زیر بغل متورم می‌شوند، بدن شما ممکن است با عفونت ویروسی یا چندین بیماری دیگر مبارزه کند؛ علل بالقوه تورم غدد لنفاوی زیر بغل می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. عفونت ویروسی

ویروس‌های رایج می‌توانند باعث تورم در یک یا چند غدد لنفاوی زیر بغل شوند که معمولا شامل موارد زیر است:

 • آنفولانزا
 • سرماخوردگی
 • مونونوکلئوز

عفونت‌های ویروسی جدی‌تری که ممکن است باعث بزرگ شدن غدد لنفاوی شوند عبارتند از تبخال، سرخچه و HIV.

این ویروس‌ها همچنین ممکن است باعث بزرگ شدن غدد لنفاوی گردن نیز شوند؛ در بسیاری از موارد استراحت، مایعات و زمان تنها کاری است که می‌توان انجام داد تا سیستم ایمنی بدن بیمار با ویروس مبارزه کند.

برای برخی از عفونت‌های ویروسی مانند HIV، ممکن است داروهای ضد ویروسی لازم باشد.

 1. عفونت باکتریایی

برخی از عفونت‌های باکتریایی رایج در بازو یا اطراف دیواره‌ی قفسه سینه، از جمله استافیلوکوک و استرپتوکوک می‌توانند منجر به بزرگ شدن غدد لنفاوی در زیر بغل و سایر نقاط بدن شوند؛ در این شرایط آنتی‌بیوتیک و استراحت معمولا برای غلبه بر عفونت باکتریایی کافی است.

 1. اختلال سیستم ایمنی

شعله‌ور شدن اختلالات خودایمنی، مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید، می‌تواند باعث بزرگ شدن موقت غدد لنفاوی زیر بغل شود که بسته به علت آن، درمان‌ها متفاوت است؛ اما داروهای ضد التهاب، مسکن‌ها و در موارد جدی داروهای سرکوب‌کننده‌ی سیستم ایمنی، ممکن است ضروری باشد.

 1. سرطان

انواع خاصی از سرطان به طور مستقیم سیستم لنفاوی را درگیر می‌کند؛ در واقع  لنفوم از غدد لنفاوی نشأت می‌گیرد.

لوسمی و سرطان سلول‌های خونی، می‌تواند باعث التهاب و تورم غدد لنفاوی شود.

سرطان‌هایی که در سایر اندام‌ها یا بافت‌ها ایجاد می‌شوند ممکن است در تمام سیستم لنفاوی گسترش یابند. برای مثال سرطان سینه می‌تواند باعث تورم غدد لنفاوی زیر بغل شود؛ توجه داشته‌ باشید که بزرگ شدن غدد لنفاوی در نزدیکی تومور سرطانی اغلب مشکوک به سرطانی بودن آن است.

درمان‌های سرطان متفاوت است و ممکن است شامل شیمی‌درمانی، پرتودرمانی، جراحی و روش‌های دیگر باشد.

 1. داروها

در موارد نادر، برخی داروها می‌توانند باعث تورم غدد لنفاوی شوند؛ تعدادی از آن‌ها عبارتند از:

 • مهارکننده‌های ACE، مسدود کننده‌های بتا و گشادکننده عروق برای درمان فشار خون بالا
 • داروهای ضد تشنج، از جمله فنیتوئین و پریمیدون
 • داروهای ضد مالاریا، از جمله کینیدین
 • کاهش‌دهنده‌های اسید اوریک، مانند آلوپورینول

تعویض دارو یا تنظیم دوز ممکن است برای کاهش عوارض جانبی مانند بزرگ شدن غدد لنفاوی کافی باشد.

چه‌مدت طول می‌کشد تا غدد لنفاوی متورم بهبود یابد ؟

هم‌زمان که بدن شروع به مبارزه‌ی موفقیت‌آمیز با عفونت می‌کند، تورم در غدد لنفاوی هم باید کاهش یابد.

به عنوان مثال برای یک عفونت باکتریایی معمولی، باید یک دوره آنتی‌بیوتیک برای تسکین تورم غدد لنفاوی و سایر علائم در عرض چند روز شروع شود؛ اما یک عفونت ویروسی سرسخت ممکن است بیشتر طول بکشد.

درصورتی‌که علائم دیگر شما فروکش کرد اما غدد لنفاوی همچنان متورم بودند، به یک متخصص مراجعه کنید؛ زیرا ممکن است برای پیدا کردن دلیل آن نیاز به درمان اضافی یا معاینات دیگری داشته باشید.

نحوه بررسی تورم غدد لنفاوی زیر بغل چگونه است؟

برای بررسی تورم غدد لنفاوی زیر بغل، بازوی خود را کمی بالا بیاورید و انگشتان را به آرامی در زیر بغل قرار دهید؛ انگشتان خود را به مرکز زیر بغل و سپس اطراف، جلو و پشت زیر بغل در امتداد دیواره‌ی قفسه سینه فشار دهید. همین کار را در طرف دیگر هم انجام دهید.

بررسی تورم غدد لنفاوی

غدد لنفاوی به صورت جفت در هر دو طرف بدن وجود دارند و معمولاً فقط یک گره از هر جفت متورم می‌شود؛ با مقایسه هر دو طرف، ممکن است تشخیص اینکه یکی از آن‌ها بزرگ شده است کمی ساده‌تر باشد.

اگر غدد لنفاوی در بیشتر از یک قسمت بدن متورم شوند، این وضعیت به عنوان لنفادنوپاتی عمومی شناخته می‌شود که نشان‌دهنده‌ی یک بیماری سیستمیک است؛ لنفادنوپاتی موضعی به تورم گره‌های لنفاوی در یک محل اشاره دارد.

چه زمانی به دنبال مراقبت باشیم؟

از آنجا که تورم غدد لنفاوی اغلب از نشانه‌های عفونت هستند، نه سرطان؛ ممکن است تورم را به عنوان یک علامت موقتی تلقی کنید که با غلبه بر عفونت کاهش می‌یابد و البته در بسیاری از موارد به همین صورت است.

اما درصورتی‌که هنوز برای مراجعه به پزشک اطمینان خاطر ندارید، این علائم ممکن است دلایلی برای مراجعه به یک متخصص باشند:

 • یک یا چندتا از غدد لنفاوی بدون هیچ دلیل مشخصی متورم شوند.
 • تورم غدد در طی ۲ هفته یا بیشتر ادامه یابد و بدتر شود.
 • با فشار دادن گره‌ی آسیب‌دیده احساس سختی و غیرقابل حرکتی کنید.
 • غدد لنفاوی در نواحی جداگانه مانند زیر بغل و کشاله ران متورم شده اند.
 • غدد لنفاوی متورم دردناک نباشند.
 • علائم دیگری مانند: قرمزی یا ترشح مایع در اطراف گره، تب، سرفه، عرق شبانه، کاهش وزن غیر قابل توضیح، درد در نقاط دیگری از بدن

درمان‌ خانگی برای تورم غدد لنفاوی

غدد لنفاوی متورم معمولاً زمانی‌که بیماری درمان شد یا خود به خود از بین رفت بهتر می‌شوند؛ برای حمایت از سیستم ایمنی خود در پاسخ به عفونت یا بیماری، بهتراست استراحت کنید و مایعات زیادی بنوشید و درصورت تجویز دارو، حتماً طبق دستور پزشک عمل کنید.

اگر به دلیل تورم غدد لنفاوی خود احساس ناراحتی یا درد کردید، می‌توانید برای کاهش ناراحتی از کمپرس گرم استفاده کنید؛ همچنین داروهای مسکن بدون نسخه (OTC) مانند استامینوفن (تیلنول) به کاهش درد کمک می‌کند.

اگر درد شما بدتر شد یا برطرف نشد، برای درمان یا آزمایش‌های اضافی حتما با پزشک مشورت کنید.

بیشتر اوقات تورم غدد لنفاوی به این معنی است که سیستم ایمنی بدن وظیفه خود را در پاسخ به عفونت یا سایر مشکلات سلامتی انجام می‌دهد؛ این تورم همچنین به این معنی است که شما با بیماری یا آسیبی روبرو هستید که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

به عنوان مثال، اگر با سرماخوردگی مبارزه می‌کنید و متوجه تورم خفیف غدد لنفاوی زیر بغل خود شدید، برای چند روز به آن توجه کنید و ببینید که آیا تورم کاهش می‌یابد یا خیر؟

درصورت مشاهده‌ی تورم غیرقابل توضیح یا وجود علائم جدی دیگر، باید برای ارزیابی کامل‌تر به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

۰ / ۵. ۰

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
علت تورم غدد لنفاوی کشاله ران و راه های درمان آن چیست؟
مطلب قبلی
علت برآمدگی و غدد پشت گوش چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر