آیا در صورت مصرف داروهای تیروئید هنوز هم می‌توانم شیر بنوشم؟

تیروئید و شیر

آیا لبنیات باعث تداخل دارویی می‌شود؟ در اینجا آنچه لازم است در هنگام استفاده از لووتیروکسین بدانید، آورده شده است.

دکتر دانیل فیکسن، دانشیار دانشکده داروسازی و علوم دارویی اسکاگز، دانشگاه کلرادو آنشوتز پردیس پزشکی در آرورا، کو. می‌گوید: اگر عاشق شیر هستید اما شنیده‌اید که اکنون که از داروهای تیروئید (لووتیروکسین) استفاده می‌کنید، مصرف آن ممنوع است، راحت باشید: همچنان می‌توانید شیر بنوشید. کاری که نمی‌توانید انجام دهید این است که آن را دقیقاً همزمان با داروهای تیروئید بنوشید.

دکتر فیکسن می‌گوید دلیلش این است که کلسیم موجود در لبنیات (و همچنین در مکمل‌های کلسیم و برخی غذاهای غنی شده) می‌تواند در جذب دارو اختلال ایجاد کند. چیزی که باید بدانید این است که چگونه داروهای خود را مصرف کنید و از لیوان شیر صبحگاهی خود (و لاته و بستنی) نیز لذت ببرید.

شیر و داروی تیروئید

لووتیروکسین چیست؟

لووتیروکسین شکل مصنوعی تیروکسین است، هورمونی که به‌طور معمول توسط غده تیروئید تولید می‌شود. این دارو با نام‌های تجاری از جمله Synthroid و Levoxyl نیز به فروش می‌رسد.

تیروکسین بر سرعت متابولیسم و ​​هضم شما و همچنین بر عملکرد قلب و ماهیچه‌های شما تأثیر می‌گذارد. همچنین در رشد مغز و سلامت استخو‌آن‌ها نیز نقش دارد.

داگلاس پائو، استاد پزشکی و رئیس آموزش بالینی بیمار محور در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سیاتل توضیح می‌دهد: افرادی که کم کاری تیروئید (تیروئید کم کار) دارند، تیروکسین کافی تولید نمی‌کنند. در نتیجه، ‌آن‌ها می‌توانند مجموعه‌‌ای از علائم از جمله خستگی، مه آلود شدن ذهن، ضربان قلب پایین، افزایش وزن و ناباروری را ایجاد کنند. فردی که تیروئید خود را برداشته است، شاید به دلیل سرطان یا گواتر بزرگ، اصلاً تیروکسین تولید نمی‌کند. اینجاست که لووتیروکسین وارد می‌شود.لووتیروکسین چیست؟

نحوه مصرف لووتیروکسین

لووتیروکسین یک “داروی با شاخص درمانی باریک” است؛ به این معنی که فضای زیادی در مورد دوز وجود ندارد. اگر مقدار دارو در جریان خون شما حتی اندکی کمتر یا بیشتر از حد بشود، دارو آن‌طور که در نظر گرفته شده عمل نمی‌کند.

این دارو برای مصرف با معده خالی طراحی شده است. این بدان معناست که باید آن را اول صبح مصرف کنید و ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بعد از آن غذا نخورید یا درست قبل از خواب، چند ساعت پس از آخرین وعده غذایی خود مصرف کنید. اگر لووتیروکسین را با غذا مخلوط کنید، ممکن است به درستی جذب نشود. این به این دلیل است که جذب لووتیروکسین تحت تأثیر تغییرات اسیدیته روده شما قرار می‌گیرد و سطح اسید معده هنگام خوردن و هضم غذا افزایش می‌یابد.

نحوه مصرف لووتیروکسین

چرا شیر و لووتیروکسین خوب با هم ترکیب نمی‌شوند؟

به گفته دکتر پائو، در حالی که بهتر است هنگام مصرف داروهای تیروئید، هیچ غذایی در معده خود نداشته باشید، برخی غذاها، از جمله شیر، به‌طور ویژه‌ای مشکل ساز هستند. او توضیح می‌دهد: «غذاهای حاوی کلسیم به خصوص بد هستند؛ زیرا کلسیم می‌تواند به هورمون تیروئید متصل شود و مانع از جذب آن شود.

اما شما می‌توانید شیر (و پنیر و بستنی) خود را بدون به خطر انداختن سلامت تیروئید خود بخورید. او می‌گوید فقط مطمئن شوید که بین زمانی که غذا می‌خورید و زمانی که دارو مصرف می‌کنید فاصله (حداقل ۳۰ تا ۶۰ دقیقه) وجود دارد.

مصرف مکمل‌های کلسیم با لووتیروکسین

اگر کلسیم موجود در سبد غلات شما مشکل‌ساز است، ممکن است بپرسید که آیا باید دستورالعمل‌های مشابهی را برای مکمل‌های حاوی کلسیم دنبال کنید. به نظر می‌رسد که شما باید بیشتر مراقب این موارد باشید. دکتر پائو می‌گوید: در واقع، اگر مکمل‌های کلسیم مصرف می‌کنید (به جای نوشیدن شیر یا خوردن یک محصول لبنی دیگر)، باید حدود چهار ساعت قبل از مصرف لووتیروکسین خود صبر کنید. او توضیح می‌دهد که دلیل آن این است که مکمل‌ها حاوی دوز قوی کلسیم هستند.

دکتر پائو می‌گوید: «بسیاری از مردم مکمل‌های کلسیم مصرف می‌کنند. ‌آن‌ها ممکن است فکر کنند، “باشه، من هنوز چیزی نخورده‌ام، بنابراین همه قرص‌هایم را برای یک روز مصرف می‌کنم” و همچنین ممکن است برای استخوان‌های خود کلسیم را همراه با داروهای تیروئید خود مصرف کنند. این یک اشتباه است.

مصرف مکمل‌های کلسیم با لووتیروکسین

سایر غذاها، مکمل‌ها و داروهایی که با داروهای تیروئید تداخل دارند.

تکرار می‌شود: بهترین راه برای مصرف داروهای تیروئید با معده خالی است، یا اول صبح یا درست قبل از خواب شب. اما طبق یک متاآنالیز از ۶۳ مطالعه در مجله داروسازی، غذاهای زیر علاوه بر شیر و سایر انواع لبنیات، به دلیل تداخل با جذب داروهای تیروئیدی، به‌طور ‌ویژه مشکل‌ساز هستند:

 • آبمیوه غنی شده با کلسیم
 • قهوه
 • غذاهای غنی از فیبر، از جمله سبزیجات، میوه‌ها و غلات کامل
 • آب گریپ فروت
 • غذاهای غنی از آهن، از جمله گوشت قرمز، غذاهای دریایی و لوبیا
 • پاپایا
 • سویا (از جمله توفو و ادامام)
 • گردو

قهوه

با این حال، بسیاری از مکمل‌های غذایی (علاوه بر کلسیم) و سایر داروهای تجویزی ممکن است به‌طور مشابه با لووتیروکسین تداخل داشته باشند. برخی از این مکمل‌ها ممکن است باعث شوند شما به اندازه کافی داروی تیروئید را جذب نکنید، در حالی که برخی دیگر ممکن است منجر به جذب دوز بیش از حد در سیستم بدن شما شود. به گفته محققانی که در JAMA می‌نویسند، مکمل‌ها و داروهایی که باید مراقب ‌آن‌ها بود، عبارتند از:

 • داروهای رفلاکس اسید، مانند پریلوسک (امپرازول)
 • آنتی اسیدها (که اغلب حاوی کلسیم هستند)
 • داروهای ضد افسردگی مانند زولوفت (سرترالین)
 • کارافات (سوکرالفات، داروی زخم)
 • داروهای کاهنده کلسترول که تسکین دهنده اسیدهای صفراوی هستند، مانند ولچول (کولسولام)
 • داروهای صرع مانند تگرتول (کاربامازپین) و دیلانتین (فنی توئین)
 • مکمل‌های آهن

مکمل‌های آهن

اگر هر یک از این مکمل ها یا داروها را مصرف می کنید، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. دکتر پائو می گوید: احتمالاً به شما توصیه می شود که لووتیروکسین را اول صبح و قرص(های) دیگر را در شب مصرف کنید یا برعکس، تا مطمئن شوید که جداسازی کافی وجود دارد. پزشک شما همچنین ممکن است نیاز داشته باشد که دوز لووتیروکسین شما را با توجه به سایر داروهای شما تنظیم کند. 

نکته آخر: سبیل شیری شما خوب است. فقط حتما داروهای تیروئید خود را با معده خالی مصرف کنید.

۲.۷ / ۵. ۳

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
10 روشی که بیماران تیروئیدی می توانند بر خستگی مفرط خود غلبه کنند.
نوشتهٔ بعدی
چگونه مشکلات تیروئید را درمان کنیم؟

۲۷ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام و وقت بخیر چقدر بعد از شروع مصرف قرص طول میکشه که عوارض بیماری از بین بره ؟؟

  پاسخ
 • سلام . وقت بخیر
  آیا نیم ساعت تا یکساعت بعد از مصرف قرص تیرویید ، الزاما باید صبحانه خورد؟ چون من صبح زود بیدار میشم و قرصمو میخورم و مجددا میخوابم و ممکنه خوابم تا ساعت ۱۰/۵ – ۱۱ طول بکشه …

  ببخشید من قرص زینک و کلسیم هم استفاده میکنم . با چه فاصله ای از قرص لووتیروکسین باید این دو قرص رو مصرف کنم و آیا میشه خود این دو قرص کلسیم و زینک رو با هم مصرف کنم ؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   الزامی به سرو صبحانه دقیقا نیم ساعت بعد از قرص نیست. آنچه توصیه میشود این است که حداقل تا نیم ساعت بعد از لووتیروکسین هیچ دارو یا ماده غذایی وارد بدن نشود تا از بروز تداخل پیشگیری شود.

   پاسخ
 • ناشناس
  1403/02/12 9:16 ق.ظ

  آذر هستم وقت بخیر
  من تیروئید دارم هر روز قرص تیروئید میخورم فقط جمعه ها قرص پوکی میخورم هر دو ناشتا هست فاصله رو چطوری تنظیم بکنم بعد صبحانه شیر میخورم لطفاً میشه راهنمایی بکنین

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر میخواستم بدونم قرص لوتیروکسین را به نوزاد نیم ساعت قبل شیر خوردن و نیم ساعت بعد از شیر خوردنش بدهیم ؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   به هیچ وجه توصیه به مصرف خودسرانه در هیچ سنی بخصوص نوزاد داده نمیشود و بنا به نیاز به بدن و سطح آزمایشات متخصص باید روال درمانی را مشخص کند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  می‌خواستم بدونم چند ساعت قبل از لووتیروکسین چیزی نباید خورده باشیم ؟
  من صبح زود بیدار نمی‌شم، برای همین ترجیحم اینه که قبل از خواب این قرص رو بخورم . اگر لطف کنید راهنمایی کنید که بتونم ساعت صرف شام رو مشخص کنم . سپاس

  پاسخ
 • درود بر شما من قرص لووتیروکسین ۵۰ میخورم برای کم کاری تیروئید و ساعت هفت صبح ناشتا میخورم و کبدمم چربه و هم زمان با لوتیروکسین قرص لیوربوستر میخورم. ینی دوتاشونو باهم میخورم. میخواستم بدونم رو جذب لوتیروکسین تاثیر نمیزاره چون دوباره دارم احساس سردی تو پاهام میکنم و اینم بگم ساعت نه و نیم صبح صبحانه میخورمو ساعت ده یه لیوان قهوه میخورم. میخواستم ببینم قهوه چجور تو این ساعت تاثیر نمیزاره تو لوتیروکسین؟. خیلی ممنون

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر من هفته ۱۶بارداری هستم دو روز در هفته صبح ها قرص رو مصرف میکنم ولی امشب اشتباهی خوردم و بعدش قرص فولیک اسید خوردم مشکلی پیش نمیاد

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر یه سوال داشتم لطفا جواب بدین‌. من باردارم و قرص لووتیروکسین هرروز ناشتا استفاده میکنم امروز با یه لیوان شیر و خرما شروع کردم و خواستم بدونم چندساعت بعداز صبحانه میشه قرص لووتیروکسین خورد؟ اصلا میشه خورد یا فردا باید قرص بخورم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   استفاده مرتب و منظم از لووتیروکسین برای شما در دوران بارداری از هر چیز دیگری مهم تر و ضروری تر است چرا که سلامت شما و جنین کاملا به آن وابسطه بوده و تغییر در روال استفاده از دارو، قطع خودسرانه دارو، عدم استفاده از دارو در روزهای خاص، احتمال بروز مشکلات بزرگی همچون عدم رشد مغز جنین را در پی دارد، بنابراین به هیچ وجه این روال را تغییر نداده و مصرف لووتیروکسین را سرخود تغییر ندهید.

   پاسخ
 • سلام
  میخواستم بدونم آیا یک ساعت بعد از لووتیروکسین میتونم مکمل بیا داروهای دیگه بخورم قبلا از پاسخ شما کمال تشکر را دارم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بله – بازه زمانی یک تا سه ساعت زمان مناسبی است بین استفاده از لووتیروکسین و سایر مواد دارویی

   پاسخ
 • سلام من چندماه داروی معده مصرف میکنم و درد وگرفتگی عصبی معده داشتم و برگشت اسید به معده وریفلاکس نداشتم.الان سه روز صبح هاناشتا داروی تیروئید مصرف میکنم وشبها قبل شام ناشتا دارو معده میخورم…مشکل سوزش و رفلاکس از معده تا گلو دارم🥺 چیکار کنم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   احتمال بروز تداخل دارویی وجود دارد البته بستگی به نوع دارو و روال درمانی دارد، بنابراین توصیه می‌شود به پزشک معالج مراجعه کرده و با وی در میان بگذارید.

   پاسخ
 • زهرا تیمورط
  1402/08/22 1:37 ق.ظ

  سلام من تیروئید کم کار دارم خیلی اذیت میکندهمیشه دست وپاهایم بی‌حس هستند چکار کنم روزی دوتا قرص میخورم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   میزان استفاده و دوز دارو به شرایط شما ارتباط مستقیم دارد، توصیه میشود این عوارض را با پزشک خود در میان بگذارید تا براساس آخرین نتیجه آزمایشات شما، روال درمانی تغییر کند.

   پاسخ
 • سلام در هفته ۱۴ بارداری هستم قرص لووکسین رو نیم ساعت قبل صبحانه مصرف میکنم و ظهر قرص مکمل ک حاوی کلسیم و منزیم و …شب قرص اهن میخورم.میخاستم بدونم تداخل دارویی پیش نمیاد

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید من باردارهستم و هرروزقرص لووتروکسین۱۰۰استفاده میکنم هرروز صبح ساعت۵ قرص میخورم و مجدد میخوابم وساعت ۹یا ۱۰ پا میشم صبحانه میخورم. میخواستم بدونم اگر ۴الی۵ساعت بعداز قرص صبحانه نخوریم مشکلی پیش میاد یا حتما باید ۱ساعت بعدقرص صبحانه بخورم؟

  پاسخ
 • ناشناس
  1402/06/31 1:08 ب.ظ

  دکتر چگنی پنجه طلا خدا خیرت بده همیشه سلامت تندرست باشید…

  پاسخ
 • عالی عالی عالی سپاس سپاس سپاس

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.