12 علامت از مشکل تیروئید که هرگز نباید نادیده بگیرید.

12 علامت از مشکل تیروئید که هرگز نباید نادیده بگیرید.

12 علامت از مشکل تیروئید که هرگز نباید نادیده بگیرید.

بیشتر اوقات، وقتی مشکل کوچکی در بدن خود احساس می‌کنیم، به سادگی آن را اینگونه تعبیر می‌کنیم: «این فقط یک سرماخوردگی، آلرژی یا کهولت سن است». گاهی اوقات این درست است. اما در اغلب موارد، این مشکلات به ظاهر کوچک می‌تواند نشان‌دهنده مسائل پزشکی بزرگ‌تر باشد – مانند اینکه سبکی سر می‌تواند نشانه‌ای از بیماری قلبی در زنان باشد. به همین دلیل توجه به پیام‌هایی که بدن برای ما ارسال می‌کند، بسیار مهم است – مانند زمانی که مشکلات تیروئید خود را تجربه می‌کنیم.

اگرچه تیروئید یک غده کوچک در گلوی ما است، اما تیروئید مسئول تولید هورمون تیروئید (یا TH) است که متابولیسم، دما و ضربان قلب شما را تنظیم می‌کند.

اگر تعادل فعالیت تیروئید شما به طور ناگهانی از بین برود، می‌تواند منجر به یکی از دو اتفاق زیر شود: یا بیش از حد فعال می‌شود و هورمون بیش از حد تولید می‌کند، یا می‌تواند کند شود و هورمون بسیار کمی‌ تولید کند.

برای یادگیری نحوه تشخیص برخی از علائم هشدار دهنده اولیه از این مشکلات، تا انتهای مقاله همراه ما باشید و این علائم اغلب نادیده گرفته شده را بخوانید.

12 علامت از مشکل تیروئید که هرگز نباید نادیده بگیرید.

تیروئید چه شکلی است؟

تیروئید در جلوی گردن شما قرار دارد و به شکل پروانه است. باورش سخت است که چنین چیز کوچکی در بدن تأثیر زیادی داشته باشد.

اگر تیروئید بیش از حد فعال شود، هورمون تیروئید زیادی تولید می‌کند و در نتیجه پرکاری تیروئید ایجاد می‌شود.

برعکس، تیروئید می‌تواند کم کار شود، هورمون تیروئید بسیار کمی‌ تولید می‌کند، در نتیجه کم کاری تیروئید ایجاد می‌شود.

علامت شماره ۱: احساس غمگینی یا افسردگی

طبق گفته کلینیک مایو، تیروئید کم یا زیاد می‌تواند خلق و خوی شما را کاملاً تغییر دهد. هورمون تیروئید بسیار کم می‌تواند سطح سروتونین در مغز را تحت تاثیر قرار دهد و باعث شود شما احساسی غیرمعمول یا حتی افسردگی داشته باشید.

از طرف دیگر، هورمون تیروئید بیش از حد می‌تواند باعث ایجاد احساس اضطراب، بی قراری یا تحریک پذیری شود.

علامت شماره ۲: یبوست

اگر از یبوست رنج می‌برید و نمی‌توانید آن را برطرف کنید، احتمالاً اختلال در تولید هورمون تیروئید باعث کندی هضم شده است.

دکتر رابین میلر، متخصص طب یکپارچه می‌گوید: «این یکی از سه علامت شایع کم کاری تیروئید است.»

علامت شماره ۳: خواب زیاد

به گفته دکتر میلر، همه ما صبح‌ها برای بلند شدن از رختخواب مشکل داریم، اما زمانی که احساس می‌کنیم بیرون آمدن از رختخواب غیرقابل تحمل است، باید زنگ خطری برای ما باشد.

تیروئید کم کار می‌تواند عملکردهای بدن را به سرعتی مانند لاک پشت برساند و باعث شود حتی در طول روز هم احساس خواب آلودگی کنید.

علامت شماره ۴: ریزش مو و خشکی پوست

آیا پوست شما خشک شده و خارش دارد، حتی وقتی فصل سرما نیست؟ این ممکن است نشانه کم کاری تیروئید باشد. تغییر در بافت پوست به دلیل متابولیسم کند است که می‌تواند تعریق را کاهش دهد.

موها و ناخن‌های شما نیز ممکن است خشک و شکننده شوند. حتی ممکن است موهای شما در حال ریزش باشد. دلیل این مشکلات چیست؟ کمبود هورمون تیروئید چرخه رشد موهای شما را مختل می‌کند که منجر به ریزش مو می‌شود، حتی گاهی اوقات باعث ریزش ابروهای شما می‌شود.

علامت شماره ۵: افزایش ناگهانی وزن

اگرچه افزایش وزن می‌تواند توسط عوامل بسیاری ایجاد شود، افزایش ناگهانی وزن بدون هیچ تغییری در عادات غذایی یا فیزیکی شما، می‌تواند باعث نگرانی شود.

در واقع، این یکی از دلایل اصلی حضور مردم در مطب دکتر است. معمولان بیماران با این شکایت به مطب دکتر می‌آیند: «من بیش از حد معمول غذا نمی‌خورم، اما دچار افزایش وزن شده‌ام. با وجود داشتن فعالیت زیاد و ورزش روزانه، کاهشی در وزن ایجاد نمی‌شود و فعالیت‌های ورزشی روند افزایش وزن را متوقف نمی‌کند.» این علامت تقریباً همیشه به دلیل کم کاری تیروئید است.

علامت شماره ۶: کاهش یا فقدان میل جنسی

هورمون تیروئید بسیار کم برابر است با میل جنسی کم.

با این حال، تجربه سایر علائم مشکلات تیروئید – افزایش وزن، بدن درد، ریزش مو – نیز می‌تواند به عدم تمایل شما کمک کند.

کاهش یا فقدان میل جنسی

علامت شماره ۷: درد یا سفت شدن عضلانی

اگر انگشت پا را خرد کنیم، انگشت پای ما درد می‌کند. یا اگر ورزش جدیدی مانند قایق رانی شروع کنیم، ممکن است در چند روز آینده در عضلات بازو احساس درد کنیم. این نوع دردها کاملا طبیعی هستند و توضیحی هم دارند.

اما اگر احساس سفت شدن یا بی حسی تصادفی و مرموز در بازوها، دست‌ها یا پاهای خود دارید، در نظر بگیرید که ممکن است تیروئید شما دچار مشکل شده باشد.

کمبود هورمون تیروئید می‌تواند به اعصابی که سیگنال‌ها را از مغز شما به بقیه بدن می‌فرستند، در طول زمان آسیب برساند. به گفته دکتر میلر، «نتیجه این اتفاق، گزگز و پیچ‌خوردگی «غیرقابل توضیح» است.

علامت شماره ۸: تپش قلب

وقتی عاشق کسی می‌شویم، ممکن است در ضربان قلب خود تغییراتی را احساس کنیم.

با این حال، تپش ناشی از مشکلات تیروئید بسیار متفاوت است. این تپش بارزتر است و به نظر می‌رسد قلب شما متفاوت تر از حالت عادی می‌تپد. شاید حتی بتوانید آن را در نقاط نبض گردن و مچ دست خود احساس کنید.

اگر این چنین به نظر می‌رسد، ممکن است به این معنی باشد که هورمون‌های تیروئید بیش از حد به سیستم شما سرازیر شده است.

علامت شماره ۹: فراموشی و کاهش تمرکز

مغز شما ممکن است با افزایش سن کمی‌ دچار مشکل شود – اما اگر ناگهان شدیدتر شود، ممکن است به خاطر تیروئید شما باشد. هورمون تیروئید بیش از حد می‌تواند تمرکز را دشوار کند، در حالی که مقدار کم آن باعث فراموشی می‌شود.

دکتر میلر می‌گوید: «وقتی بیماران را برای کم‌کاری تیروئید درمان می‌کنیم، اغلب از اینکه عملکرد مغزی آنها با چه سرعتی از بین می‌رود و احساس بدی دارند، متعجب می‌شوند. بسیاری از زنان فکر می‌کنند که این فقط چیزی است که همراه با یائسگی است، در حالی که واقعاً نشانه‌ای از مشکل تیروئید است.»

فراموشی و کاهش تمرکز

علامت شماره ۱۰: فشار خون بالا

اگر فشار خون بالا دارید و به نظر می‌رسد هیچ چیز بدون دارو مشکل را حل نمی‌کند – مانند رژیم غذایی سالم تر یا ورزش بیشتر – بهتر است تیروئید خود را چک کنید.

تیروئید کم کار می‌تواند باعث سطوح بالای کلسترول “بد” شود که متأسفانه می‌تواند منجر به بزرگ شدن قلب یا نارسایی قلبی شود.

علامت شماره ۱۱: افزایش اشتها یا تغییر در جوانه‌های چشایی

آیا متوجه شده‌اید که طعم‌ها با قبل فرق کرده‌اند؟ تیروئید کم کار می‌تواند حس چشایی و بویایی شما را به هم بزند.

با این حال، اگر نمی‌توانید غذا خوردن را متوقف کنید، ممکن است پرکاری تیروئید یا تیروئید پرکار باشد.

اگر اینطور باشد، بخش «بیش از حد» این اختلال، تمام کالری‌هایی را که دریافت می‌کنید متعادل می‌کند – بنابراین با وجود خوردن مداوم، ممکن است وزن اضافه نکنید. اگرچه ممکن است این رویای هر زنی به نظر برسد، اما قطعاً باید با پزشک خود مشورت کنید.

علامت ۱۲: ناراحتی گردن یا گلو

تیروئید شما در گردن شما قرار دارد، بنابراین درد فیزیکی در محلی که در آن قرار دارد، منطقی است. یک توده در گلو، تغییر در صدای شما یا حتی گواتر می‌تواند نشانه ای از اختلال تیروئید باشد.

اگر هر یک از این موارد را احساس کردید، به گردن خود در آینه نگاه کنید و ببینید آیا متوجه تورم می‌شوید یا خیر.

می‌توانید بررسی تیروئید را با انجام موارد زیر ادامه دهید: “یک آینه را در دست خود بگیرید، روی قسمت جلویی پایین گردن، بالای استخوان‌های ترقوه و زیر جعبه صدا تمرکز کنید. غده تیروئید شما در این قسمت قرار دارد.

در حالی که روی این ناحیه در آینه تمرکز می‌کنید، سر خود را به عقب ببرید. آب بنوشید و قورت دهید. در حین قورت دادن، به گردن خود نگاه کنید. هنگام قورت دادن، هرگونه برآمدگی در این ناحیه را بررسی کنید. (یادآوری: سیب آدم را با غده تیروئید اشتباه نگیرید. غده تیروئید پایین تر روی گردن شما و نزدیک ترقوه قرار دارد. ممکن است بخواهید این روند را چندین بار تکرار کنید.)

در صورت مشاهده هرگونه یا برآمدگی در این ناحیه، به پزشک خود مراجعه کنید. شما ممکن است غده تیروئید بزرگ شده یا ندول تیروئید داشته باشید که باید بررسی شود تا مشخص شود که آیا ارزیابی بیشتری لازم است یا خیر.

ناراحتی گردن یا گلو

۰ / ۵. ۰

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
مراقبت های بعد از RFA ندول تیروئید
نوشتهٔ بعدی
آیا هپاتیت C از طریق رابطه جنسی دهانی قابل انتقال است؟

۹ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • ناشناس
  1403/01/18 5:12 ب.ظ

  سلام من کم کاری تیرویید دارم مدتیه حس چشایی شوری را از دست داده ام آیا به هم ربطی داردچکار کنم

  پاسخ
 • باعرض سلام وقت بخیر ممنون میشم رهنمای بفرماید .من مشکل تیروئید کم کار دارم الان سه ماه لوتیروکسین مصرف میکنم نصف قرص هرروز ناشتا امااصلا اثری نمیکنه احساس فشار وسوزش در گرما احساس داغی در گردن وپشت گوشام وزبانم دارم ودرد سفتی سینه هام انگار مثل خانم های حامله شیر واسه سینه اشون جمع میشه درد سینه دارم بعد مچ دستم گاهی درد میکنم بعد شکمم گاهی درد میکنه پهلوی چپم درد میکنه ریزش مو دارم افسردگی خفیف هم گرفته ام اعصابم بدجور ضعیف شده اما چون قوی هستم اعصابم افسردگیم رو کنترل میکنم شدید نباشه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اگر روال درمان را به درستی انجام می‌دهید و این علائم را دارید، لطفا به پزشک معالج مجدد مراجعه کنید، پیش بینی می‌شود تغییر در دوز دارویی و روال درمانی نیاز است.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر دخترمن ۱۶سالشه دوسال پیش آزمایش کم کاری تیروئیدنشون دادقرص مصرف میکردناشتادوباره آزمایش دادیم الان بعدازسه ماه که قرص مرتب مصرف میکنه دوباره tshخیلی بالانشون داده۱۳من خیلی نگرانم علت چی هست چون قرصا وطبق دستورناشتامصرف کرده فقط یک هفتس که تموم شده قرص‌ وآزمایش اینو نشون داده راهنماییم کنیدخاهشاچون تمرکزش کم شده درساش خیلی بایدبخونه تابتونه یادبگیره ممنونم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تغییرات در نتایج تیروئید می‌تواند بسیار گیج‌کننده باشد، اما مهمترین نکته این است که تغییرات در تیروئید برخی عوامل دیگر نیز می‌توانند داشته باشند. تغییرات نتیجه آزمایش ممکن است به عوامل مختلفی مرتبط با تیروئید یا مسائل دیگر مرتبط شوند.
   در مواردی مانند کم‌کاری تیروئید، ممکن است به مرور زمان نیاز به تنظیم دوز داروها تغییر کند. عواملی مانند رشد در سنین نوجوانی می‌توانند تأثیر گذار باشند و تغییرات موقت در نتایج آزمایش‌ها ایجاد کنند. در صورتی که دختر شما به تازگی نوجوان شده است، تغییرات در سیکل نمو و تکامل تیروئید ممکن است اینگونه تغییرات در نتایج آزمایش‌ها را نشان دهند.

   این موضوع بهتر است با پزشک مختص غدد خود مورد بررسی قرار گیرد. مشورت با یک پزشک تخصصی بهترین راه برای برطرف کردن نگرانی‌ها و ارائه راهنمایی مناسب است. مطمئناً او می‌تواند شما و دخترتان را راهنمایی کند و تغییراتی که در نتایج آزمایش دیده می‌شود را تفسیر کند و تنظیمات لازم را اعمال کند.

   پاسخ
 • سلام من یک ساله جراحی تیروئید اتجام دادم تقریبا سه ماهه سونو گرافی انجام دادم ودر سونوی به عمل امده ی توده به ابعاد ۴.۴.۴میلی درلنف راست دارم که شیدیدا درد میکنه پ ملتهبه وگلهی اوقات برفک میزنه اما دکتر کفت چیز خاصی نیست ولی من همچنان درد دارم لطفا راهنماییم بکنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توده‌های لنفاوی ممکن است به علت مختلفی ایجاد شوند و در برخی از موارد ممکن است باعث درد و التهاب شوند. اگر توده لنفاوی در سونوگرافی دیده شده و به شدت درد می‌کند، مهم است که این موضوع جدی گرفته شود و به درستی ارزیابی شود. در این موارد، انجام معاینات تشخیصی دقیق‌تر مانند بیوپسی یا سایر تست‌های تصویری ممکن است لازم باشد.
   شدت درد و التهاب معمولاً دلیل نگرانی می‌باشد و نیاز به ارزیابی دقیق توسط پزشک تخصصی دارد. اگر پزشک به شدت درد شما توجه نمی‌کند، می‌توانید نظر دوم یک پزشک دیگر را بگیرید یا به یک متخصص در زمینه بیماری‌های لنفاوی مراجعه کنید. او می‌تواند تشخیص دقیق‌تری ارائه دهد و در صورت نیاز برنامه درمانی مناسب را تعیین کند. به عنوان بیمار، حق دارید که نگرانی‌ها و درد خود را به جدی گرفته و از پزشک خود تعبیر دقیق تری از وضعیت خود را بخواهید.

   پاسخ
 • با عرض سلام من سالها پیش شاید ۳۰ سال پیش مشکل تیرویید داشتم و در یک مرکز هسته ای تیرویید اسکن دادم و مشخص شد که پرکاری تیرویید دارم ، چند وقتی قرص مصرف کردم و الحمدالله مشکلم کم شد چند وقتی است که دوباره حس میکنم که گلوی من درد می‌کند و از داخل گلوی من گاهی اوقات ترشحاتی که حاوی خون و چرک است می آید و جلوی گلویم درد می‌کند و کاهش وزن دارم و علائمی که در مورد تیرویید پرکار هست در من ظاهر شده مثل گرفتگی عضلات و خستگی و ضعف و افسردگی و حتی مشکلات عفونی و روده ای ولی در آزمایشات اخیر من دکتر گفت فعلا مشکل خاصی نداری ولی من می‌دانم که جلوی گلوی من درد می‌کند و علائمی ظاهر شده باید چکار کنم لطفا من را راهنمایی فرمائید. با تشکر آیا نیاز به اسکن هست یا نه؟ اسم داروی پرکاری تیرویید که داشتم را هم فراموش کردم .

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   علائمی که شما توصیف کردید ممکن است به مشکلات تیروئید مرتبط باشند، اما نتایج آزمایش‌های فعلی نشان‌دهنده وجود مشکل خاصی نیست. با این حال، اگر شما علائمی مانند درد گلو، ترشحاتی حاوی خون، افسردگی، کاهش وزن نامناسب و خستگی دارید، حتماً نیاز به بررسی دقیق توسط پزشک دارید.

   برای بررسی دقیق تیروئید و بررسی مشکلات گلویی، پزشک ممکن است توصیه به انجام مجدد آزمایش‌های تیروئید بدهد. همچنین، درصورت لزوم ممکن است اسکن تیروئید (تیروئید اسکن) یا سونوگرافی تیروئید انجام شود تا وضعیت تیروئید به دقت بررسی شود. اگر پزشک شما به شما داروی پرکاری تیروئید تجویز کرده بود و نام آن را فراموش کرده‌اید، باید با پزشک خود مشورت کنید تا داروی مناسب به شما داده شود.

   مهمترین نکته این است که اگر علائمی دارید که نگران‌کننده به نظر می‌آید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید و برای انجام تست‌ها و تشخیص دقیق تیروئید، دنباله‌های معالجه و توصیه‌های پزشکی او را رعایت کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.