ندول سرد تیروئید چیست؟ آیا ندول‌های سرد خطرناک هستند؟

دسته بندی ندول‌های گرم و داغ و سرد

ندول سرد تیروئید چیست؟

ندول تیروئید از نظر جذب مواد رادیواکتیو به سه نوع سرد، گرم و داغ تقسیم می‌شود. این تقسیم بندی به لحاظ تشخیص و در نظرگیری روند درمانی اهمیت بالایی دارد. در بین این انواع ندول‌ها، ندول سرد یکی از مواردی است که پزشکان اهمیت بیشتری برای آن قائل هستند. چراکه این نوع ندول‌ها بین ۱۵ تا ۲۵ درصد احتمال بدخیمی دارند، به همین دلیل در صورتی که در اسکن تیروئید ندول سرد تشخیص داده شود نیازمند بررسی‌های بیشتری از سمت متخصصین است. از نظر جراحان و متخصصان غدد نیز، بررسی‌های بعدی این نوع از ندول اهمیت بیشتری دارد. سوال بسیاری از دوستان درباره این نوع از ندول باعث شد تا موسسه تصویربرداری تیراد این مقاله را برای پاسخ به این عزیزان آماده کند. در این مقاله با اصطلاحات ندول گرم، ندول داغ و همچنین ندول سرد آشنا خواهید شد.

ندول سرد تیروئید چیست؟

آیا ندول سرد تیروئید خطرناک است؟

در موارد بسیار زیادی و تقریباً می‌توانم بگویم در اکثر بیمارانی که به مرکز مراجعه می‌کنند و با تشخیص ندول سرد تیروئید مواجه می‌شوند و یا به عبارتی با کلمه‌ی ندول توکسیک در پاسخ سونوگرافی‌شان رو‌به‌رو می‌شوند، بسیار سردرگم شده و اکثر این بیماران با حالتی مضطرب می‌پرسند آیا ندول سرد تیروئید خطرناک است؟ معمولاً بیمار‌ها در‌باره ندول توکسیک و یا به بیان دیگر ندول سمی نگران هستند و سوال‌شان این است که این عبارت به معنی سرطان تیروئید است یا خیر؟

در این مورد باید بگوییم نگرانی در رابطه با ندول تیروئید یک امر طبیعی است، ولی داشتن ندول سرد تیروئید نشان سرطان نیست بلکه برای تشخیص سرطان می‌بایست موارد بسیاری از جمله نمونه برداری تیروئید و پاتولوژی انجام شود و سپس در مورد این توده تشخیص نهایی اعلام شود. البته گفتنی است که درصد بالایی از توده‌های تیروئید خوش خیم بوده و قابل درمان به روش‌های مختلف می‌باشند.

با حضور روش‌های کم‌تر تهاجمی درباره ندول‌های خوش خیم تیروئیدی نیازی به جراحی و برش گردن نیست و بیمار با یک روش ساده و با استفاده از امواج ماکروویو و یا آر اف درمان خواهد شد. بنابراین باوجود احتیاط بیشتری که پزشکان در مقابل احتمالات ندول تیروئید مطرح می‌کنند باید گفت قبل از اضطراب و نگرانی نسبت به توده‌ها می‌بایست، نسبت به تشخیص و درمان به موقع آن اقدام نموده و سپس نسبت به نوع درمان تصیم‌گیری کرد و صرف سرد بودن ندول (ندول سرد تیروئید) نمی‌توان آن را خطرناک نامید.

یک نکته مهم در تشخیص ندول سرد تیروئید

در تشخیص ندول‌های سرد، گرم و یا داغ تفسیر اسکن حتما می‌بایست همراه با یافته‌های سونوگرافی باشد. در اغلب موارد زمانی که اسکن، آن‌ها را ندول سرد می‌نامد عملاً ندول کیستیک هستند که از اهمیتی چندانی برخوردار نیستند و این موضوع در سونوگرافی مشخص می‌شود. پس قبل از هرگونه نگرانی حتما به این نکته توجه کنید که درصد بسیار مهمی از ندول‌های سرد را همین ندول‌های کیستیک شامل می‌شود که چندان هم نگران کننده نیستند.

تشخیص ندول سرد تیروئید

ندول داغ چیست؟

در مقابل ندول سرد تیروئید، ندول داغ تیروئید هم وجود دارد. به ناحیه‌ای از تیروئید که در زمان اسکن هسته‌ای تیروئید با تزریق ماده ید رادیواکتیو تمام و یا بخش بزرگی از ماده تزریق شده را به خودش جذب می‌کند ندول داغ گفته می‌شود. این ندول‌ها اکثراً به شکل مستقل عمل می‌کنند (گره اتونوموس یا خودمختار) و با تولید هورمون تیروئید باعث پرکاری تیروئید می‌شوند، که به آن‌ها ندول سمی یا توکسیک نیز گفته می‌شود، در برابر این ندول‌ها به دلیل عملکرد مستقل توانایی تنظیم tsh از بین رفته و بدن نمی‌تواند با تنطیم هورمون tsh مقدار هورمون مورد نیاز در بدن را تنظیم نماید.

ندول گرم تیروئید چیست؟

ندول داغ نیز با ندول گرم متفاوت است، در اصل ندول گرم همان ندول‌های گرم معمولی هستند که توکسیک نیستند.

دسته بندی ندول‌های گرم و داغ به شکل زیر است:

 • ندول‌هایی که توکسیک هستند و با تولید بیش از حد هورمون باعث پرکاری می‌شوند.
 • ندول‌هایی که با وجود داغ بودن تولید هورمون نداشته و ندول عادی به حساب می‌آیند.

در موارد خفیف که تولید هورمون به میزان کمی اتفاق می‌افتد احتمال اینکه سطح tsh در حالت نرمال بوده و یا مقدار آن در حد فاصل نرمال و کم‌تر از حد هم باشد طبیعی است. در این صورت اگر غده فعالیت بیشتری را شروع کند احتمالاً در یک فاصله زمانی سطح tsh به کم‌تر از حد عادی هم می‌رسد.

ندول داغ تیروئید در جریان ایجاد پرکاری تیروئید و یا به دلیل رشد توده و نمایان شدن آن در گردن تشخیص داده می‌شود.

دسته بندی ندول‌های گرم و داغ و سرد

چند درصد از ندول‌های داغ تیروئید سرطانی هستند؟

در اکثر موارد این ندول‌ها خوش خیم بوده و مشکلات بدخیمی ایجاد نمی‌کنند با این‌حال ممکن است آماری بین ۵ تا ۱۰ درصد از ندول‌ها بدخیم باشند. در این مواقع انجام نمونه برداری دقیق در تشخیص پاتولوژی بسیار مهم و تاثیرگذار است، ولی در مواردی نمونه برداری نمی‌تواند نتیجه دقیق ارائه دهد زیرا احتمال نشان دادن سلول‌های فولیکولار تیروئید در نمونه برداری وجود دارد. در این شرایط نامنظم بودن و بزرگ شدن مداوم توده‌ها باید شک بیشتری را برای سرطان تیروئید نشان دهد.

آیا ندول‌های داغ، گرم و یا سرد بدون جراحی قابل درمان هستند؟

گره‌های تیروئید بدون جراحی قابل درمان هستند. روش‌های کمتر تهاجمی در رابطه با درمان ندول‌های تیروئید چند سالی است که در ایران نیز همزمان با روش‌های پیشرفته دنیا انجام می‌شود و بیماران بسیاری را از عوارض ناشی از سایر درمان‌ها رهانیده است. مرکز تصویربرداری و سونوگرافی تیراد از سال ۱۳۹۶ در تهران به فعالیت در این زمینه اقدام کرده است  و تا کنون نتایج بسیار موثر و مفیدی را در بهبود بیماران به دست آورده است.

درمان انواع ندول داغ، گرم و سرد

انواع ندول‌ها و گره‌های تیروئید گرم و یا گره‌های داغ و یا ندول سرد تیروئید با کمک تابش امواج آر اف و ماکروویو از بین رفته و در یک پروسه درمانی که بسته به اندازه ندول در تعداد جلسات مختلف انجام می‌شود قابل درمان هستند. در مورد ندول‌های سمی یا توکسیک نیز چنین درمانی قابل انجام است و در جهت درمان پرکاری تیروئید در این بیماران اگر پرکاری تیروئید از گره سمی بوده باشد، آر اف تیروئید بسیار کمک کننده است ولی اگر این پرکاری ناشی از گواتر یا بیماری گریوز بوده باشد و تمامی بافت تیروئید را درگیر نموده باشد این روش کمک کننده نخواهد بود.

منابع بیشتر:

mythyroid

آیا این مطلب مفید بود؟ امتیاز بدهید.

۲.۹ / ۵. ۱۲

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
تیروئید سمی چیست ؟ 12 تا از علائم تیروئید سمی که حتما باید بدانید.
نوشتهٔ بعدی
خطرات تیروئید کم کار چیست؟ آیا کم کاری تیروئید خطرناک است؟

۳۶ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • درود بر شما،
  درسمت راست تیرویید من دو نودل داغ هست و سمت چپ ٣ کیست، و دکتر به من گفته حتما باید برای درمان اقدام کنم، چون با داشتن نودل داغ با وجودی که خوش خیم هستند ولی در برداشتن انها مخصوصا الان که هنوز کوچک هستندباید تعجیل کرد چون احتمال آسیبهای جدی به همراه داردکه ممکن زمانش کمی مثلاً دو سال طول بکشه ولی پوکی استخوان و سکته قلبی را در پی خواهد داشت. من برای Thermosblation تصمیم گرفتم چون هنوزغده تیرویید خوب کار میکنه البته ماه گذشته دو کیلو وزن کم کردم و در بعضی مواقع به وضوح تپش قلبم را در چند ثانیه حس میکنم.حدیداً برای ازمایش کامل تیرویید که ایا پر کار شده یا کم کار هم ازمایش خون دادم که هنوز جواب نیامده .
  میخواستم بدونم ایا عوارضی که اقای دکتر فرمودند تا چقدر صحت داره؟ ممنون میشم سوال من را پاسخ دهید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بدون بررسی های لازم سوابق پزشکی و جسمی شما نمیتوان نظری داشت اما آنچه که مشخص است در ندول های خطرناک بازه زمانی ۲ سالهه بسیار زیاد است.

   پاسخ
 • علیزاده
  1402/11/01 4:57 ب.ظ

  توضیحات عالی بود

  پاسخ
 • سلام من ۷ سال پیش سرطان تیروئید داشتم تا مرحله عمل کامل برداشتنش و بعد ید درمانی ۱۳۱_میکرومی ۱۰۰ _و دوبار ید تشخیصی دادم و تحت نظر دکتر تا الان بودم با سونو دوبار و آزمایشات که هرچند بار تکرار میشد الان بعد از این همه سال آزمایش tg_ant کمی از حد معمول بالا بود فرستادن اسکن هسته ای تمام بدن با ید ۱۳۱ و جواب اسکن خوب بوده و سونو دو هفته قبل از اسکن ۲۰ گره لنفاوی ری اکتیو نشان داده در قسمت لایه ۳،۴،۶گردن هست بعضی از آنها یک شکل و برخی دیگر یک شکل نیستندو ریسک ۱۰ درصد و ۱/۵درصد زده شده و خود تیروئید برگشت نداشته و tsh هم قبل از اسکن و قطع دارو ۱ ماه ۳۸.۱بوده و t4هم۲.۳۵هست تا چه حد جواب اسکن وآزمایشها خوب هست جای نگرانی داره تشکر میکنم جواب سوال های من رو بدهید.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در این موارد، پزشک شما به دقت و به اساس نتایج تست‌ها و تصاویر تصویربرداری شما تغییرات و وضعیت تیروئیدتان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. آن گره‌های لنفاوی که در سونوگرافی شناسایی شده‌اند، بنظر می‌رسد که تحت نظر قرار دارند.
   بر اساس اطلاعاتی که ارائه داده‌اید، در حال حاضر به نظر نمی‌رسد وضعیت نگران‌کننده‌ای وجود داشته باشد، اما توصیه می‌شود که همچنان به توصیه‌ها و دستورات پزشکتان عمل کنید.

   پاسخ
 • سلام .
  در سونوی من یک نودل در لوب چپ به اندازه ۱۷*۱۴ مشاهده شده.
  عکس هسته ای گرفتم دکتر گفت از نوع داغ هست.
  آزمایشات پرکاری خفیف تیرویید را نشان داده
  دکتر غدد فقط متی مازول برام تجویز کرده.
  میگه ۶ ماه دیگه سونو بده فعلا نیازی به نمونه بردای نیست.
  میشه با توجه به اطلاعات بالا راهنمایی کنید.

  ممنونم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بر اساس اطلاعاتی که ارائه دادید، شما یک ندول در لوب چپ تیروئید به اندازه ۱۷*۱۴ میلی‌متر دارید که از نوع داغ است. همچنین آزمایشات نشان می‌دهد که تیروئید شما کمی پرکار است. پزشک شما متیمازول را برای کنترل فعالیت تیروئید تجویز کرده است.

   با توجه به این اطلاعات، تصمیم گیری درباره روش درمانی و زمان مراقبت باید توسط پزشک خود صورت گیرد. اگر پزشک شما توصیه کرده که ۶ ماه بعد سونوگرافی دوباره انجام دهید، احتمالاً قصد دارد نظارت بیشتری بر نودل و وضعیت تیروئید شما داشته باشد تا مطمئن شود که هیچ تغییر نامطلوبی رخ نداده است. در این مدت، مصرف متیمازول می‌تواند به کنترل فعالیت تیروئید کمک کند.

   در هر صورت، مهم است که با پزشک خود در ارتباط باشید و هرگونه نگرانی یا سوالی که دارید را به او بگویید. او می‌تواند به شما توضیح دهد که چرا این طرح مراقبت را برای شما تعیین کرده و چگونه می‌توانید بهترین نتیجه را برای سلامتی خود بدست آورید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  منم اتفاقی متوجه شدم tsh یکم بالاست حدود ۶ و پاراترومونم هم یکم بالاست و کلسیمم یکم بالاست ۱۱ هست. اسکن دادم گفت نودول سرد تو لوب راست تیروئید بعد سونوگرافی دادم گفت چندتا نودول اسفنجی تو لوب راست و چپ دارم ولی بیخطره. نظرتون چیه؟

  پاسخ
  • سلام. با توجه به اطلاعاتی که ارائه دادید، ترکیبی از نتایج آزمایشات تیروئید و سونوگرافی را در اختیار دارید. در اینجا چند نکته را درباره هر یک بررسی می‌کنیم:

   سطح TSH بالا: سطح بالای TSH ممکن است نشان دهنده کم کاری تیروئید (هیپوتیروئیدی) باشد. اما برای تشخیص دقیق تیروئید همیشه لازم است بررسی‌های دیگری نیز صورت بگیرد.

   سطح پاراتروئید بالا: سطح پاراتروئید بالا می‌تواند نشان دهنده اختلال در عملکرد غده پاراتیروئید باشد، که به افزایش سطح کلسیم در خون منجر می‌شود.

   سطح کلسیم بالا: سطح کلسیم بالا نیز می‌تواند نشانگر وجود اختلالی در تنظیم سطح کلسیم در بدن باشد. این ممکن است به دلیل اختلالات در غده پاراتیروئید یا دلایل دیگری باشد.

   نودولهای تیروئید: وجود نودولها در تیروئید ممکن است به صورت اتفاقی در برخی افراد رخ دهد و بی‌خطر باشد. اما بررسی‌های بیشتری ممکن است لازم باشد تا نوع و خصوصیات این نودولها بررسی شوند تا اطمینان حاصل شود که بی خطر هستند.

   با توجه به این توضیحات، توصیه می‌شود با پزشک خود در مورد نتایج آزمایشات و سونوگرافی بررسی‌های بیشتری داشته باشید. پزشک شما می‌تواند بر اساس تاریخچه پزشکی شما و نتایج آزمایشات تشخیص دقیق‌تری را بگذارد و برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  در سونوگرافی و اسکن تیروئیدم وجود گره ی سرد در لپ چپ و گرم در لپ راست گزارش شده، من خیلی نگرانم چون بچه ی ۷ ماهه دارم که شیر میدم
  لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
 • مرتضي نژاد
  1401/05/10 1:45 ب.ظ

  سلام ببخشید نودول سرد ۴میل احتیاج به نمونه برداری داره؟

  پاسخ
 • فاطمه السادات حسيني
  1401/04/22 12:59 ب.ظ

  سلام من مدت یک ماه هست درد در ناحیه گلو داشتم ازمایش دادم تستهای تیرویید طبیعی بود در سونو دوتا ندول ٢/٨ و ٢/٢ سمت راست و چپ و یک ندول ١/١درسمت راست دارم در اسکن مشخص شده ندول سرده البته دکترم گفت که باید FNAبشی،راهنمایی می خواستم ممنون

  پاسخ
 • ناهید پاریزی
  1401/01/22 3:15 ب.ظ

  سلام وقت بخیر دوهفته پیش متوجه ورم درگلوم شدم بعدازانجام آزمایش واسکن دکتر گفت تیرویید ندول سرده که باید عمل شه یا نمونه برداری ولی چون جوانی جراحی کن

  پاسخ
 • با سلام من حدود ۱۵روز گردنم کرد با سنو و اسکن متوحه شدم نودل سرد دارم الآنم هم نمونه برداری کردم خیلی نگرانم.

  پاسخ
 • سلام همسرم ۲۱ سال پیش عمل نودول سرد انجام دادن و نیمی از غده تیروئید رو برداشتن و داروی لووتیروکسین ۶ روز درهفته مصرف میکنن الان همون قسمت عمل شده کمی متورم شده ممکنه مجدد عود کرده باشه باید سونو یا اسکن انجام بشه؟

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/05/05 1:23 ق.ظ

  سلام پسرم ۲۳ سالشه و تصادفی با سونوگرافی متوجه شدیم تیروئید ش نودول داره و بعداز پاتولوژی تشخیص پاپیلاری دادن و دکتر غدد گفت حتما باید تیروئید کتومی بشه نظر شما چیه؟ البته نودول نزدیک دوسانته

  پاسخ
 • سلام من مادرم ۶۰ سالشه با وجود ورم گلو رفت دکتر براش سونو و آزمایش هسته ای نوشته شده که در آزمایش هسته ای وجود توده سرد و در سونو لوب راست ۷۷m و لوب چپ ۱۱m هست نگران کننده س؟

  پاسخ
 • سلام جناب دکتر
  من حدود دو هفته‌ی پیش ورمی در گردنم ایجاد شد و به دکتر مراجعه کردم، بعد از انجام سونوگرافی و عکسبرداری رادیواکتیو تشخیص دادن که ندول سرد دارم به اندازه‌ی حدود ۵ سانت، گفتند که دو راه داری یا اول نمونه برداری انجام بشه و در صورت بدخیم بودن عمل شه ولی چون بزرگه بهتره عمل بشه و بعدش آزمایش بشه و بعد درباره‌ی خوش خیم بودن یا بدخیم بودنش نظر بدن، میخواستم نظر شما رو هم بدونم.

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/03/02 11:09 ب.ظ

  ندول سرد جراحی شده بعدش ید رادیو اکتیو دادن.معنی ش چیه؟

  پاسخ
 • اریاخالدی
  1399/12/22 8:13 ب.ظ

  سلام خسته نباشید همسرمن ۴۰ساله دوساله مشکل گره سردهچ داره هربار نمونه برداری کردیم شکرخدا خوش خیمه آیا اگه گره سرد کمی بزرگ باشه وخوشخیم هم باشه جراحی لازمه ممنونم از زحمات شما

  پاسخ
 • تیروییدم بزرگ شده ندولار و اسکن کردم گفتن ندول سرد داری و بیشترشم کیسته بعد عمل مشکلی برام پیش نمیاد واین ندول خطرناکه،؟؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشیداقای دکتر هفته پیش ازندول نمونه برداری شدونتیجه ان خوب بودولی دکتربه دلیل اینکه ندول ۳سانت هست وچندتاندول ریزدراطراف ان دارم پیشنهاداسکن کردن لطفامراراهنمایی کنیددرضمن پیش شمابیوبسی کردم سپاسگزارم

  پاسخ
 • بهزاد مجیدی
  1399/11/04 8:38 ق.ظ

  سلام خسته نباشید من هفته پیش متوجه تورم در گلو و بعداز سونو متوجه چند گره در تروئیدم شدم دکتر برام نمونه برداری نوشته میتونم جواب نمونه برداری رو براتون بفرستم راهنماییم کنید لطفا

  پاسخ
 • مریم هادوی
  1399/11/03 10:53 ق.ظ

  سلام من از سال ۸۹

  پاسخ
 • سلام
  آیا امکان داره اسکن نمونه برداری از گلو در ۹سال قبل خوش خیم باشه مجدد بدخیم بشه
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 • سلام تو رو خدا راهنمایی ایم‌کنید.دو هفته است تیروئیدم ورم کرده سونوگرافی رفتم دو تا ندول دارم اندازه ۲۰میلیو ۱۱میلی قراره برم نمونه برداری ولی خیلی میترسم!ممکنه بدخیم باشه؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   شما باید یک نمونه برداری انجام بدین تا مشخص بشه، می تونین جواب نمونه برداریتون رو برای ما بفرستین تا بررسی کنیم و خدمت شما پاسخ بدیم

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.