آنچه باید در مورد علائم تیروئید و راه حل آن بدانید!

علائم تیروئید چیست

چه زمانی احتمال از دست دادن تیروئید وجود دارد؟ علائم آن چیست؟

آیا خستگی زیادی روزانه، شما را نیز کلافه کرده است؟ شما نیز عدم تمرکز، افزایش وزن، لرز یا ریزش مو دارید؟ یا اینکه بر عکس علائم دیگری دارید: اغب عصبی هستید، عرق می کنید یا مضطرب هستید؟ این علائم می تواند گویای این باشد که غده تیروئید شما نیز اختلال دارد. اما جای نگرانی نیست، ما در مرکز سونوگرافی تیراد کنار شما هستیم تا در مورد این علائم تیروئید به شما کمک کنیم  و راه حل مشکلات تیروئید را در اختیار شما قرار دهیم.

تیروئید یک تنظیم کننده عالی جسم و روح و روان هست که اگر دچار اختلال و مشکلاتی شود، این علائم را برای شما به وجو می آورد. و متاسفانه در خانم ها بیشتر از آقایون ممکن است اتفاق بیفتد و این علائم بروز می کند. درمان مناسب برای این مشکلات تیروئید وجود دارد تا شما مجددا بهترین حالت سلامتی را احساس کنید، اما اگر آن را درمان نکنید،مشکلات جدی سلامتی را برای شما به همراه خواهد داشت.

علائم تیروئید

غده تیروئید چیست؟

تیروئید یک غده پروانه ای شکل در جلوی گردن است. این غده، هورمون هایی را تولید می کند که سرعت متابولیسم بدن شما را کنترل می کند. سیستمی است که به بدن در استفاده از انرژی کمک می کند. اختلالات تیروئید می تواند با ایجاد اختلال در تولید هورمون های تیروئید، این متابولیسم بدن را کند یا افزایش دهد. وقتی سطح هورمون خیلی کم یا خیلی زیاد شود، شما احتمالا طیف وسیعی از این علائم را تجربه می کنید که به آن پرکاری تیروئید و یا کم کاری تیروئید می گویند.

شکل زیر علائم تیروئید را که با اختلال در تیروئید به وجود می آید، نشان می دهد.

علائم تیروئید با شکل

افزایش یا کاهش وزن:

تغییر وزن غیر قابل توجیه یکی از رایج ترین نشانه های اختلال تیروئید است. افزایش وزن ممکن است نشان دهنده سطح پایین هورمون های تیروئید باشد، که این بیماری،کم کاری تیروئید نامیده می شود. در مقابل، اگر تیروئید بیش از نیاز بدن هورمون تولید کند، ممکن است به طور غیرمنتظره لاغر شوید. که این بیماری نیز به عنوان پرکاری تیروئید شناخته می‌شود. کم کاری تیروئید به مراتب شایع‌تر است.

چاقی در علائم تیروئید

علائم تیروئید: تورم در گردن

تورم یا بزرگ شدن گردن یک سرنخ مشهود است که ممکن است تیروئید مشکلی داشته باشد. گواتر ممکن است با کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید ایجاد شود. گاهی اوقات تورم در گردن می‌تواند ناشی از سرطان تیروئید یا ندول ها باشد، توده هایی که در داخل تیروئید رشد می کنند. همچنین می تواند به دلیل غیر مرتبط با تیروئید باشد.

تغییر در ضربان قلب

هورمون‌های تیروئید تقریباً روی همه اعضای بدن تأثیر می گذارند و می توانند بر سرعت ضربان قلب نیز تأثیر بگذارند. افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است ضربان قلب خود را کندتر از حد معمول احساس کنند. پرکاری تیروئید ممکن است باعث تسریع ضربان قلب شود. همچنین می تواند باعث افزایش فشار خون و احساس تپش قلب یا انواع دیگر تپش قلب شود. بنابراین ضربان قلب جز علائم دیگر تیروئید می‌باشد.

تغییر در سطح انرژی بدن

اختلالات تیروئید می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر سطح انرژی و خلق و خوی شما بگذارد. کم کاری تیروئید باعث ایجاد احساس خستگی، سستی و افسردگی در افراد می‌شود. پرکاری تیروئید می‌تواند باعث اضطراب، مشکلات خواب، بی قراری و تحریک پذیری شود.

ریزش مو از علائم دیگر تیروئید

ریزش مو نشانه دیگری از عدم تعادل هورمون های تیروئید است. کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید هر دو ممکن است باعث ریزش مو شوند. در اکثر موارد، پس از درمان اختلال تیروئید، موها دوباره رشد می‌کنند و این علائم تیروئید از بین می‌روند.

علائم تیروئید چیست

احساس گرما یا سرمای بیش از حد

اختلالات تیروئید می‌تواند توانایی تنظیم دمای بدن را مختل کند. افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است بیشتر از حد معمول، احساس سرما داشته باشند. در پرکاری تیروئید، تاثیر معکوس دارد، باعث تعریق بیش از حد و بیزاری از گرما می‌شود.

سایر علائم کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید می‌تواند بسیاری از علائم دیگر را ایجاد کند، از جمله:

 • خشکی پوست و شکنندگی ناخن ها
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن در دست ها
 • یبوست
 • دوره های قاعدگی غیرطبیعی

سایر علائم پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید نیز شامل این علائم می‌باشد:

 • ضعف عضلات یا لرزش دست ها
 • مشکلات بینایی
 • اسهال
 • دوره‌های قاعدگی نامنظم

اختلال تیروئید یا یائسگی؟

از آنجا که اختلالات تیروئید می‌تواند باعث تغییر در چرخه قاعدگی و خلق و خو شود، این علائم گاهی اوقات با یائسگی اشتباه گرفته می‌شود. در صورت مشکوک بودن به مشکل تیروئید، با یک آزمایش خون ساده می‌توان به راحتی تشخیص داد که مشکل از اختلال تیروئید می باشد و یا یائسگی است، حتی ممکن است ترکیبی از هر دو باشد.

چه کسانی باید آزمایش تیروئید بدهند؟

اگر فکر می کنید علائم تیروئید مشکل دار را دارید، از پزشک خود در مورد اینکه آیا باید آزمایش دهید، بپرسید. افرادی که علائم یا عوامل خطرساز تیروئید را دارند، به آزمایش تیروئید نیاز دارند. کم کاری تیروئید بیشتر در زنان بالای ۶۰ سال دیده می شود. پرکاری تیروئید نیز در زنان بیشتر از مردان است. البته سابقه خانوادگی نیز خطر ابتلا به هر دو اختلال تیروئید، یعنی پرکاری تیروئید و تیروئید کم کار را افزایش می‌دهد.

تیروئید را در گردن خود بررسی کنید.

نگاه دقیق در آینه بسیار به شما کمک می‌کند تا متوجه بزرگی تیروئید، که به توجه پزشک نیاز دارد، شوید. سر خود را به سمت عقب ببرید، یک نوشیدنی مانند آب بنوشید و هنگام بلعیدن، گردن خود را که در شکل زیر نشان داده شده است، بررسی کنید. به دنبال برآمدگی یا برجستگی باشید، این کار را چند بار تکرار کنید. در صورت مشاهده برآمدگی یا برجستگی سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

بررسی علائم تیروئید در گردن

احتمالا برای شما نیز سوال پیش آمده که بعد از تشخیص این علائم تیروئید چه کاری باید انجام دهید، در ادامه به بررسی راه حل ها برای علائم تیروئید می پردازیم.

نحوه تشخیص اختلالات تیروئید

اگر پزشک شما، به اختلال تیروئید در شما مشکوک باشد، بنابراین آزمایش خون راه حل مناسب برای کمک به شما می باشد. این آزمایش میزان هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH)، نوعی هورمون اصلی را تنظیم می کند که عملکرد غده تیروئید را تنظیم می کند. همراه با اندازه گیری TSH، سطح هورمون تیروئید نیز تجزیه و تحلیل می شود. اگر TSH زیاد باشد، به طور معمول به این معنی است که عملکرد تیروئید شما بسیار کم است (کم کاری تیروئید).

اگر TSH کم باشد، به این معنی است که تیروئید بیش از حد فعال است (هایپرتیروئید). همچنین ممکن است پزشک میزان دیگر هورمون های تیروئید را در خون شما بررسی کند. در برخی موارد، از مطالعات تصویربرداری استفاده می‌شود و نمونه برداری برای ارزیابی ناهنجاری تیروئید انجام می‌شود.

بیماری هاشیموتو

شایع ترین علت کم کاری تیروئید، بیماری هاشیموتو است. این یک اختلال خود ایمنی است، که در آن بدن به غده تیروئید حمله می کند. نتیجه آن آسیب به تیروئید است و از تولید هورمون کافی در بدن جلوگیری می کند. بیماری هاشیموتو بیشتر ژنتیکی است.

سایر دلایل کم کاری تیروئید

در برخی موارد، کم کاری تیروئید به دلیل مشکلی در غده هیپوفیز است که در بخش تحتانی مغز قرار دارد، ایجاد می شود. این غده هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) را تولید می کند که به تیروئید می گوید وظیفه خود را انجام دهد. اگر غده هیپوفیز شما TSH کافی تولید نکند، سطح هورمون های تیروئید کاهش می‌یابد. از دیگر دلایل کم کاری تیروئید می‌توان به التهاب موقتی تیروئید یا داروهایی که عملکرد تیروئید را تحت تأثیر قرار می دهند، اشاره کرد.

بیماری گریوز

شایع‌ترین علت پرکاری تیروئید، بیماری گریوز است. این یک بیماری خود ایمنی است که به غده تیروئید حمله می کند و باعث ترشح سطح بالایی از هورمون های تیروئید می شود. یکی از مشخصه های بیماری گریوز تورم قابل مشاهده و ناراحت کننده در پشت چشم است که می تواند باعث بیماری چشم تیروئید شود.

علائم تیروئید-گریوز

سایر دلایل پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید همچنین می تواند ناشی از گره های تیروئید باشد. این ها توده هایی هستند که در داخل تیروئید ایجاد می شوند و گاهی اوقات شروع به تولید هورمون های تیروئید می کنند. توده های بزرگ ممکن است یک گواتر قابل توجه ایجاد کنند. توده های کوچکتر را می توان با سونوگرافی تشخیص داد. با جذب و اسکن تیروئید می توان تشخیص داد که این توده، بیش از حد، هورمون تیروئید تولید می کند یا خیر.

عوارض اختلال تیروئید

در صورت عدم درمان، کم کاری تیروئید می تواند سطح کلسترول را افزایش دهد و شما را دچار سکته مغزی یا حمله قلبی کند. در موارد شدید، سطح بسیار پایین هورمون های تیروئید می تواند باعث از بین رفتن هوشیاری و کاهش تهدید کننده درجه حرارت بدن شود. پرکاری تیروئید درمان نشده می تواند باعث مشکلات جدی قلبی و شکنندگی استخوان شود.

درمان کم کاری تیروئید

در صورت تشخیص کم کاری تیروئید، پزشک به احتمال زیاد هورمون های تیروئید را به صورت قرص تجویز می کند. این معمولاً طی چند هفته منجر به بهبودهای محسوسی می شود. درمان طولانی مدت می تواند منجر به انرژی بیشتر، کاهش سطح کلسترول و کاهش تدریجی وزن شود. اکثر افراد مبتلا به کم کاری تیروئید تا پایان عمر نیاز به مصرف هورمون های تیروئید دارند.

درمان پرکاری تیروئید

رایج ترین گزینه در درمان بزرگسالان ید رادیواکتیو است، که در طی ۶ تا ۱۸ هفته غده تیروئید را از بین می برد. هنگامی که غده از بین رفت یا با جراحی خارج شد، اکثر بیماران باید شروع به مصرف هورمون های تیروئید به صورت قرص کنند. یکی دیگر از درمان های پرکاری تیروئید، درمان به روش آراف هست که مرکز سونوگرافی تیراد این کار را بدون خارج کردن تیروئید انجام می دهد، و روش آراف یک روش کمتر تهاجمی در درمان تیروئید است.

درمان رایج دیگر داروی ضد تیروئید است که هدف آن کاهش میزان هورمون های تولید شده توسط تیروئید است. این وضعیت ممکن است در نهایت برطرف شود، اما بسیاری از افراد باید در طولانی مدت تحت دارو باشند. داروهای دیگری نیز ممکن است برای کاهش علائم مانند ضربان قلب سریع و لرزش تجویز شود.

جراحی برای اختلالات تیروئید

برداشتن غده تیروئید می تواند پرکاری تیروئید را درمان کند، اما این روش فقط در صورت عدم کارایی آراف و یا داروهای ضد تیروئید یا وجود گواتر بزرگ توصیه می شود. جراحی همچنین ممکن است برای بیماران مبتلا به ندول های تیروئید توصیه شود. پس از برداشتن تیروئید، اکثر بیماران برای جلوگیری از کم کاری تیروئید به مکمل های روزانه هورمون های تیروئید نیاز دارند.

سرطان تیروئید چطور؟

سرطان تیروئید غیر معمول است و به ندرت باعث مرگ می‌شود. علامت اصلی، وجود توده یا تورم در گردن است و فقط حدود ۵٪ از گره‌های تیروئید سرطانی هستند. وقتی سرطان تیروئید تشخیص داده می‌شود، غالباً با جراحی و پس از آن درمان ید رادیواکتیو یا در مواردی با پرتودرمانی خارجی درمان می شود.

 

۱ / ۵. ۱

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
فیبروم ساب موکوزال رحمی چیست؟
نوشتهٔ بعدی
جایگزینی هورمون تیروئید در بیماران مبتلا به سرطان تیروئید

۴ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • ناشناس
  1400/08/01 1:49 ب.ظ

  مدتی زیرگلوم درددارم انگارچیزی توی گلوم گیرکرده بایدچی کارکنم

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/08/01 9:46 ق.ظ

  سلام .من تروئید کم کار دارم .احساس میکنم خیلی پیشرفت کرده .گلوم میگیره .نفسم بالا نمیاد .فعلا تا برم دکتر چیکار کنم بهتر بشم

  پاسخ
  • سلام. اگر احساس می‌کنید که تیروئید کم کارتان تشدید شده است و علائمی مانند گرفتگی گلو، افزایش وزن، خستگی و سردرد دارید، بهتر است که به دکتر مراجعه کنید و وضعیت خود را با او مطرح کنید. در صورتی که هنوز مشاوره پزشکی نگرفته‌اید، باید با دقت رعایت رژیم غذایی و مصرف داروهای تیروئید خود را کنترل کنید. همچنین فعالیت‌های ورزشی و تنفسی می‌توانند به شما کمک کنند تا احساس بهتری داشته باشید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.