آیا تیروئید باعث پوکی استخوان می شود

آیا تیروئید باعث پوکی استخوان می شود

آیا تیروئید باعث پوکی استخوان می شود ؟ اگر جواب این سوال را می خواهید این مقاله موسسه فوق تخصصی تصویربرداری پزشکی تیراد به شما کمک می کند.

جدیدترین روش های درمان تیروئید و بدون جراحی در ایران

پوکی استخوان چیست ؟

پوکی استخوان و یا به دیگر بیان استخوان متخلخل حالتی است که در آن استخوان ها به حالت شکننده خواهند بود، در اصل بافت استخوان به شکلی غیر مستحکم و پوک در کنار هم قرار می گیرد، شکنندگی بیشتر در نواحی مانند لگن، مچ دست و ستون فقرات پیش می آید، اگرچه پوکی استخوان قابل درمان است ولی بهتر است از اتفاق افتادن آن پیشگیری شود، اینکه چرا این شرایط رخ می دهد و ارتباط آن با هورمونهای تیروئید چیزی است که در این مقاله آورده شده.

پوکی استخوان چگونه رخ می دهد، استخوان ها به طور مداوم در حال بازسازی هستند، استئوکلاست شرایطی است که در آن استخوان و سلولهای آن جذب شده و از بین می روند و استئوبلاست باعث ساخت مجدد آن می شود، استخوان سازی باعث رشد و نمو استخوان ها و همچنین ترمیم استخوان شکسته می شود.

استئوکلاست یعنی چه ؟

یاخته های چندهسته ای که استخوان کاه هستند و جذب کننده آن هستند استئوکلاست یا یاخته های استخوان کاه گفته می شود.

استئوبلاست یعنی چی ؟

در مقابل استئوکلاست یاخته هایی که مشغول به ساخت استخوان هستند استئوبلاست نامیده می شود

تیروئید باعث پوکی استخوان می شود

ارتباط بین تیروئید و پوکی استخوان چیست

افزایش هورمون تیروکسین همان طور که می دانید موجب می شود که سوخت و ساز بدن بالا رفته و فعالیت های بدن نیز افزایش پیدا کند، این هورمون در روند استخوان سازی و استخوان کاهی نیز اثرگذار است و افرادی که هورمون تیروئید بیشتری در بدنشان هست با سرعت بیشتری استخوانشان را از دست می دهند و روند استخوان سازی در آنها کمتر می تواند جبران کننده استخوان کاهی باشد، شواهد نشان می دهد افرادی که مدت زمان زیادی تحت شرایط هورمون بالای تیروئید بوده اند و یا سطح TSH در آنها پائین است با سرعت بیشتری استخوان کاهی داشته و سریعتر سلولهای بافت استخوانی را از دست می دهند و این حتی در مورد کسانی که سطح هورمون تیروئید در بدنشان طبیعی ولی TSHپائین است نیز صدق می کند

بههمین دلیل افرادی با پرکاری تیروئید و یا کسانی که داروی لووتیروکسین مصرف می کنند برای جبران کم کاری تیروئید همواره باید نسبت به میزان این هورمون در خونشان توجه کنند و با پزشک در ارتباط باشند.

تیروئید و استخوان سازی

هورمون کلسی تونین ترشح شده از غده تیروئید میزان جذب کلسیم در بافت استخوانی را تعیین می کند

این هورمون به چندین شکل در استخوان سازی موثر است

  • میزان بازجذب کلسیم را در کلیه بالا می برد
  • استئوکلاست را مهار می کند
  • استئوبلاست را افزایش می دهد
  • کاهش جذب در روده

این خصوصیات هورمون کلسی تونین باعث می شود تا از آن به عنوان هورمونی برای درمان پوکی استخوان استفاده شود.

چرا پوکی استخوان می گیریم ؟ آیا تیروئید باعث پوکی استخوان می شود ؟

سرعت استخوان کاهی با استخوان سازی متناسب است، زمانی که استخوان در حال تحلیل رفتن در استئوکلاست است در استئوبلاست در حال ساخته شدن است ولی اگر این هماهنگی از بین برود و استخوان سازی کند شود تراکم سلولهای استخوان کمتر شده و پوکی استخوان ایجاد می شود.

گرچه عوامل دیگری از جمله رژیم غذایی و میزان کلسیم موجود در آن، مقدار ویتامین D و همچنین مدت زمانی که برای ورزش و در معرض آفتاب بودن قرار می دهید نیز تاثیر زیادی دارد

اگر استخوان ها پوک شوند به راحتی شکسته می شوند یا به عبارتی راحتتر شکسته می شوند.

چه کسانی بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند

بیشتر افراد زمانی که به سن میانه یعنی بالای ۳۵ سال می رسند در معرض پوکی استخوان قرار می گیرند، این مشخصه در خانم های یائسه بیشتر نمود می کند زیرا در این افراد هورمون استروژن که به نوعی محافظت کننده از سطح کلسیم بدن آنهاست از دست می رود و پوکی استخوان احتمال بیشتری پیدا می کند.

در افرادی با پرکاری و کم کاری تیروئید هم شرایط به پیشرفت و یا ایجاد پوکی استخوان کمک می کند برای بررسی دو پاراگراف زیر را بخوانید

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید و بالا بودن سطح تیروکسین همان طور که گفته شد باعث می شود تا روند تغییر وضعیت استخوان تغییر کند بنابراین بهتر است سریع به درمان آن بپردازید، بازگشت به روند طبیعی در بیماران و سطح نرمال هورمون تیروئیدی کمک می کند تا رون پوکی به سمت عادی شدن برود ولی این ممکن است مدت زمانی به طول بیانجامد و بهتر است بیمار تا دو یا سه سال پس از شروع درمان پرکاری تحت نظارت برای پوکی استخوان و سنجش تراکم قرار بگیرد.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید به خودی خود عاملی برای پوکی استخوان نیست ولی درمان لووتیروکسین در صورتی که میزان هورمون مصرفی کنترل شده نباشد و بیشتر از مقدار مورد نیاز بدن مصرف شود می تواند به شرایطی برسد که پوکی استخوان محتمل شود.

درباره کم کاری تیروئید مقاله کاملی را که در اینجا آورده ام مطالعه کنید

چرا تیروئید کم کار می شود

آنچه تنها موسسه فوق تخصصی درمان بیماری های تیروئید در ایران به شما توصیه می کند

می دانید که علم همیشه در حال پیشرفت است، اولین توصیه و اولین روش درمانی که به ذهن می رسد همیشه بهترین درمان نیست، بسیاری از عزیزانی که با داشتن بیماریهای تیروئیدی تحت تاثیر توده ها و ندول های تیروئید تحت درمان جراحی قرار می گیرند لزوما تنها راه درمانی شان را امتحان نکرده اند، ممکن است شما بتوانید تیروئیدتان را حفظ کنید، پرکاری تان را درمان کنید و مشکلات جانبی ناشی از کم کاری را به دوش نکشید، تنها کاری که لازم است انجام دهید پیدا کردن روش مناسب خودتان است.

روشهای زیادی برای درمان تیروئید هست که در همین سایت راجع به آنها زیاد صحبت شده این که ما مدام می گوئیم قبل از تصمیم گیری برای انتخاب روش درمانی نسبت به شرایط و روشهای درمانی به روز تر مطاللعه کنید به همین دلیل است که روشهای شناخته نشده ولی کارایی مثل آر اف در ایران انجام می شود و اگر شما یکی از نفراتی باشید که بدون نیاز به جراحی، یدتراپی و یا امثال این که روشهای تهاجمی هستند و به بافت تیروئید آسیب می رسانند بتواند مشکلش را حل کند، دیگر دغدغه ای برای مشکلات آتی با این غده نخواهید داشت.

بهترین درمان برای هر کس نسبت به شرایط و موقعیت بدنی و بیماری وی انتخاب می شود ولی اینکه شما به آن بهترین روش برسید کاری است که تنها با تحقیق و بررسی می توانید به آن برسید.

برای مشاوره با ما تماس بگیرید تا با کمال میل شما را راهنمایی کنیم.

منابع:

british thyroid

۰ / ۵. ۰

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر