بهترین رژیم غذایی برای تیروئید کم کار ؛ غذاهایی که باید بخورید ؛ آنچه نباید بخورید

بهترین رژیم غذایی برای تیروئید کم کار؛ غذاهایی که باید بخورید ؛ آنچه نباید بخورید

همانطور که می دانید کم کاری تیروئید به شرایطی گفته می شود که در آن بیمار با کاهش تولید هورمون تیروئید و در نتیجه کمبود و یا فقدان آن در خون مواجه می شود، این هورمون ها سوخت و ساز بدن را کنترل می کنند و کنترل رشد و ترمیم سلولها را به عهده دارد بنابراین کمبود این هورمون ها باعث خستگی، ریزش مو، افزایش وزن و احساس کسالت می شود که البته این ها تنها علائم نیستند. تیروئید با اینکه با کمک رژیم غذایی به تنهایی قابل درمان نیست ولی تغذیه مناسب می تواند کمک کند تا کنترل بهتری بر شرایط داشته باشید به همین دلیل این مقاله موسسه تصویربرداری پزشکی تیراد را به موضوع رژیم غذایی برای تیروئید کم کار اختصاص داده ایم

در این مقاله به شما گفته ایم که چه چیزهایی بخورید و چه چیزهایی نخورید و از آن اجتناب کنید، این سوالی بود که بسیاری از کاربران داشتند و ما تصمیم گرفتیم آن را در قالب یک مقاله بیان کنیم

جدیدترین روش های درمان تیروئید و بدون جراحی در ایران

توضیح کوتاهی از کم کاری تیروئید

تیروئید یک غده کوچک پروانه ای شکل در جلوی گردن است که هورمون تیروئید تولید و آن را به داخل خون رها می کند، این غده تحت کنترل غده دیگری به نام هیپوفیز در مغز است، هیپوفیز یک هورمون به نام TSH تولید می کند، زمانی که سطح هورمون تیروئید در خون کم می شود هیپوفیز با تولید TSH غده تیروئید را تحریک می کند تا هورمون بیشتری تولید کند و به این ترتیب هیپوفیز سطح T3  و T4 را در خون بالا می برد.

در شرایطی حتی اگر TSH زیادی در خون وارد شده باشد بازهم تیروئید هورمون ترشح نمی کند و به این ترتیب کم کاری تیروئید اولیه به وجود می آید که شایعترین نوع کم کاری تیروئید نیز هست.

تقریبا ۹۰ درصد مشکلات کم کاری تیروئید مرتبط با بیماری خودایمنی به نام هاشیموتو است، در این بیماری سیستم ایمنی بدن به اشتباه شروع به تخریب سلولهای تیروئید می نماید که نتیجه آن کاهش تولید هورمون های تیروئید است.

از دیگر دلایلی که باعث کم کاری تیروئید می شود می توان به جراحی و درمانهای گذشته از جمله یدرادیواکتیو و مصرف برخی از داروها اشاره نمود، همچنین در کم کاری تیروئید ثانویه علت کمبود هورمون تیروئید اختلال در غده هیپوفیز و کمبود هورمون tsh است.

درباره اینکه چرا تیروئید کم کار می شود و کم کاری تیروئید چیست در مطلبی که اینجا گذاشته ام به طور مفصل توضیح داده شده، اگر تیروئید کم کار دارید حتما همین الان مطلب را باز و با دقت بخوانید مطمئنم با مواردی رو به رو می شوید که کمک زیادی برایتان خواهد بود.

چرا تیروئید کم کار می شود، علائم تیروئید کم کار چیست

کم کاری تیروئید چگونه بر روی متابولیسم ما تاثیر می گذارد

هورمون تیروئید سرعت متابولیسم را در شما کنترل می کند، هرچه متابولیسم شما سریعتر باشد در زمانی که استراحت می کنید کالری بیشتری می سوزانید، بیماری کم کاری تیروئید سرعت متابولیسم را کاهش می دهد بنابراین بیماران در زمان استراحت کالری کمتری می سوزانند و همین باعث چاقی در این افراد می شود.

افزایش کلسترول سطح خون و همین طور مشکلاتی که افراد در لاغری و لاغر شدن پیدا می کنند از جمله دیگر خطراتی است که بیماران مبتلا به کم کاری با آن دست و پنچه نرم می کنند، این بیماران برای حفظ وزن خودشان باید فعالیت های بیشتری از جمله پیاده روی سریعتر، دویدن، قایقرانی و امثال این را انجام دهند، این رفتارها کمک می کند تا سرعت متابولیسم افزایش بیابد.

همین طور مصرف بیشتر پروئتین در بیماران هایپوتیروئیدی مفید و باعث افزایش سرعت متابویسم می شود.

برای کم کاری تیروئید چه بخوریم ( رژیم غذایی برای تیروئید کم کار )

ید

ید یکی از مهمترین مواد اولیه در ساخت هورمون تیروئید است و کمبود آن باعث کم کاری تیروئید می شود، این موضوع یکی از شایعترین دلایلی بود که مخصوصا در گذشته افراد را آزار می داد ولی خوشبختانه روانه شدن نمک های ید دار به بازار و مصرف بیشتر ید باعث کاهش این آمار شد، در کشور ما نیز نمک های حاوی ید در بازار هست و بهتر است از این دسته نمک ها برای تغذیه استفاده کنید

همین طور غذاهای دریایی حاوی ید هستند بنابراین مصرف غذاهای دریایی هم کمک کننده است. ماهی ، لبنیات و تخم مرغ هم در رژیم غذایی تان قرار دهید اینها موادی حاوی ید هستند، البته دقت کنید که مصرف بیش از حد ید هم باعث آسیب به تیروئید می شود بنابراین سعی کنید تا همه چیز را در تعادل نگه دارید .

رژیم غذایی برای تیروئید کم کار

رژیم غذایی برای تیروئید کم کار

سلنیوم

یکی دیگر از موادی که می تواند در افزایش میزان هورمون در بدن شما کمک کننده باشد سلنیوم است، سلنیوم علاوه بر اینکه هورمون تیروئید را فعال می کند به عنوان یک آنتی اکسیدان نیز کاربرد داشته و می تواند جلوی آسیب رادیکالهای آزاد به تیروئید را بگیرد.

غذاهای حاوی سلنیوم شامل آجیل، ماهی تن، ساردین، ماهی تن و حبوبات، سبوس گندم، برنج، جوانه، تخمه آفتابگردان و امثال این

اکیدا از مکمل های سلنیوم بدون مشورت با پزشک استفاده نکنید زیرا این ماده مفید در مقادیر بالا می تواند مانند سم باشد.

روی

روی هم مانند سلنیوم یک ماده غذایی برای فعال کردن هورمون تیروئید است، تحقیقات نشان می ده این ماده بر روی TSH هورمون فعال کننده هورمون تیروئید نیز موثر است و به این ترتیب برای بیماران کم کاری تیروئید بسیار مفید فایده است. گوشت گاو و مرغ و همین طور صدف در تامین این ماده غذایی مفید است.

رژیم غذایی برای تیروئید کم کاررژیم غذایی برای تیروئید کم کار

کدام مواد مضر است

چند نوع ماده غذایی مصر نیز برای این بیمارران هست که بهتر است از آن اجتناب کنند

گواترژن

بر اساس گزارشات و تحقیقاتی که نتایج آن در سایت هلت لاین ثبت شده است گواتروژن ها از موادی هستند با عملکرد طبیعی تیروئید در بدن تداخل دارند، این تداخل که منجر به گواتر و بزرگ شدن تیروئید می شود در سال ۱۹۲۸ توسط دانشمندان و با مشاهده بزرگ شدن غده تیروئید در خرگوش کشف شد و این فرضیه به وجود آمد که برخی سبزیجات می توانند بر روی تیروئید اثر نامطلوب داشته باشند.

 • برخی غذاهایی که در اینجا آورده شده حاوی این ماده غذایی هستند
 • برخی سبزیجات مانند کلم، کلم بروکلی، اسفناج، گل کلم
 • برخی میوه ها و سیفی جات مانند هلو، توت فرنگی و سیب زمینی
 • برخی دانه جات مانند بادام زمینی

این غذاها را نخورید

درباره کم کاری تیروئید مطلب خوش حال کننده این است که نیاز زیادی به رژیم و اجتناب از مواد غذایی نست، در هر صورت موادی که حاوی گواتروژن هستند نیز باید در حد تعادل مصرف شوند و نباید به شکل کامل آنها را حذف کرد، اینجا یک لیست کوچک هست که بهتر است از آنها اجتناب کنید

 • غذاهایی که زیاد فرآوری شده اند مانند هات داگ، کیک و کوکی ها
 • مصرف مکمل ها در صورتی که پزشک تجویز نکرده است از جمله ید و سلنیوم
 • غذاهایی که باید در حد اعتدال مصرف شوند
 • غذاهای مبتنی بر سویا
 • سبزیجات چلیپایی یا صلیبی کلم، کلم بروکلی، گل کلم
 • برخی میوه ها : توت فرنگی، هلو، گلابی
 • نوشیدنی هایی مانند قهوه، پای سبز و الکل

این غذاها را بخورید

تخم مرغ، گوشت، ماهی، سبزیجات منهای آنهایی که در بالا گفته شد، میوه ها، لبنیات، دانه های بدون گلوتن از جمله برنج و دانه کتان

در کل غذاهای مبتنی بر سبزیجات و گوشتهای بدون چربی که کالری کمتر و انرژی مفید دارند برای جلوگیری از چاقی برای این دسته توصیه می شود.

حرف آخر

رژیم غذایی یک روش درمانی برای کم کاری تیروئید نیست و این تنها یک کمک کننده است و به دلیل عوارض زیادی که این بیماری می تواند به دنبال داشته باشد بیماران باید تحت نظر پزشک قرار بگیرند،

منبع بیشتر:

مدیکال نیوز

سایت خط سلامت

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
اشتراک گذاری
منوتو

سلام من کم کاری تیروئید دارم ولی نمیدونم چرا بجای افزایش وزن کاهش وزن دارم و اینکه زودم عصبی میشم

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر